Rates & Unit Rates Read this slide, then talk about it with a partner! What is a rate? A rate is a ratio that is used to compare measurements with different units. What is a unit rate? A Unit Rate - is a rate with a denominator of 1. Rate $32 in 4 hours 36 students at 9 tables 120 miles in 2 hours $5.94 for 6 sodas = = = = Unit Rate $8 in 1 hour 4 students at 1 table 60 miles in 1 hour $0.99 for 1 soda Read this slide, then talk about it with a partner! There are 672 students in a school and there are 28 teachers. How many students per teacher? To find the unit rate (or students per 1 teacher) divide both the numerator and the denominator by the denominator. students teachers 672 ÷ 28 = 24 28 ÷ 28 1 There are 24 students per teacher. Try these. Find the unit rates. 20 toys for 5 dogs = 4 toys for 1 dog click $735 per week = (Hint: 5 day work week) $147 per week click For every 12 laps Evan runs Lucas runs 4 = Evan runs 3 laps Lucas runs 1 click Richard read 27 pages = in 3 hours Richard read 9 click pages in 1 hour For each of the following questions, answer on a whiteboard or in your journal BEFORE you check the answer Emily drove 825 miles in 15 hours. How many miles per hour (mph) did she drive? A 815 miles per hour B 60 miles per hour C 55 miles per hour D 15 miles per hour Answer: C 55 miles per hour Emily's brother drove 340 miles and used 17 gallons of gas. How many miles per gallon (mpg) did he get? Answer: 20 miles per gallon or 20 mpg Margot bought 16 oranges for $4. How much does 1 orange cost? (Read carefully!!) Answer: We need to find the rate of DOLLARS per ORANGE (not oranges per dollar ) $4 ÷ 16 = $0.25 per orange Brian bought 3 pounds of chicken for $10.47. How much was one pound of chicken? Answer: Again, we need to find the rate of DOLLARS per POUND of chicken $10.47 ÷ 3 = $3.49 per pound 150 ÷ 20 = 7.5 min per mile so 7.5 x 6 = 45 minutes to run 6 miles 20 ÷ 150 = 0.13 mile per min so 0.13 x 15 = about 2 miles in one minute 20 ÷ 150 = 0.13 mile per min then 0.13 x 60 = 7.8 miles per hour 150 ÷ 20 = 7.5 min per mile Tim ran 1 mile in 11 minutes, Bob ran 4 miles in 43 minutes, Rosana ran 15 miles in 2 hours 38 minutes and Carrie ran 23 miles in 3 hours 50 minutes. Who ran the fastest? A Tim B Bob C Rosana D Carrie Answer: A B C D 11 min ÷ 1 mi = 11 min per mile 43 min ÷ 4 mi = 10.75 min per mile 158 min ÷ 15 mi = 10.5 min per mile 230 min ÷ 23 mi = 10 min per mile Now create an example of your own and share with your math buddy. What type of unit rate question will you create? 1- Multiple Choice 2- Short Answer 3-Statement and decide who is correct? 4-Open ended