Benzene MW = 78.11 g/mole Boiling Point = 80.0° C ΔHvap = 32.0 kJ/mole Toluene MW = 92.14 g/mole Boiling Point = 110.0° C ΔHvap = 38.0 kJ/mole At 300.0 K a solution is prepared with 10.0 g of benzene and 10.0 g of toluene. Determine the number of grams of each chemical in the liquid and gas phases at a total pressure of 60.80 torr. First calculate the vapor pressures of the pure materials at 300.0 K using the Clausius Clapeyron Equation ln( ΔHvap 1 1 P2 )= − ( − ) P1 R T2 T1 P2 = ? P1 = 760 torr T2 = 300.00 T1 = 80.0°C = 353.15 K P2 = 110.2 Torr for Benzene (PB°) ΔH = 3.20 X 104 kJ/mole T2 = 300.00 ΔH = 3.80 X 104 kJ/mole T1 = 110.0°C = 383.15 K P2 = 27.86 Torr for Toluene (PT°) P2 = ? P1 = 760 torr A B C D E F G 1 x P x P TOTAL y y 2 Benzene Benzene Toluene Toluene PRESSURE Benzene Toluene 3 0.00 0.00 1.00 27.86 27.86 0.000 1.000 4 0.10 11.02 0.90 25.07 36.09 0.305 0.695 5 0.20 22.04 0.80 22.29 44.33 0.497 0.503 6 0.30 33.06 0.70 19.50 52.56 0.629 0.371 7 0.40 44.08 0.60 16.72 60.80 0.725 0.275 8 0.50 55.10 0.50 13.93 69.03 0.798 0.202 9 0.60 66.12 0.40 11.14 77.26 0.856 0.144 10 0.70 77.14 0.30 8.36 85.50 0.902 0.098 11 0.80 88.16 0.20 5.57 93.73 0.941 0.059 12 0.90 99.18 0.10 2.79 101.97 0.973 0.027 13 1.00 110.20 0.00 0.00 110.20 1.000 0.000 14 Column A is an arbitrary set of mole fractions for on of the components Columns B & D are calculated using Raoult’s Law, Column E is simply the total of PT & PB, Columns F & G are calculated from the definition of y: ( yT = PT/Ptotal). A plot of the x’s and the y’s versus Ptotal yields the graph needed. 1 110 100 90 80 Y 70 60 50 40 30 20 .000 .100 .200 .300 .400 .500 .600 .700 .800 .900 1.000 X(Benzene) This particular system is at a total mole fraction of benzene of 0.5412: 10.0 g /78.11 = 0.1280 moles B 10.0/92.14 = .1085 mole T Total moles = 0.1280 + 0.1085 = 0.2366 & 0.1280/.2366 = 0.5412 = XB Total pressure was given as 60.80 torr. Thus, the relevant portion of the graph is 2 liquid line x's 0.5412 0.4000 y's 0.7250 gas line Length of Gas Line = 0.5412 - 0.4000 = 0.1412 Length of Liquid Line = 0.7250 - 0.5412 = 0.1838 Total Line Length = 0.7250 - 0.4000 = 0.3250 To calculate moles of material in the liquid phase Liquid Line moles of Liquid = Total Line Total moles nl 0.1838 = 0.3250 0.2366 nl = (0.1838/0.3250)*(0.2366) = 0.1338 moles This can be used to calculate the number of moles of benzene in the liquid phase (since the mole fraction of benzene in the liquid phase is 0.4000). moles of B in liquid = x B = 0.4000 total moles in liquid nB (liquid ) = 0.4000 0.1338 nB (liquid ) = 0.400 * 0.1338 = 0.05352 & the mass of benzene in the liquid phase is 4.18 grams Doing a bunch of subtractions Moles of toluene in the liquid phase = 0.1338 - 0.05352 = 0.0803 moles Moles of toluene in the gas phase = 0.1085 - 0.0803 = 0.0282 moles Moles of benzene in the gas phase = 0.1280 - 0.05352 = 0.0745 moles Mass of toluene in the liquid phase = 0.0803 moles * 92.14 g/mole = 7.40 g Mass of toluene in the gas phase = 0.0282 moles * 92.14 g/mole = 2.60 g Mass of benzene in the gas phase = 0.0745 moles * 78.11 g/mole= 5.82 g Check: Mass of B (gas) + Mass of B (liq) = 5.82 + 4.18 = 10.0 g Mass of T (gas) + Mass of T (liq) = 2.60 + 7.40 = 10.0 g 3 Additional Problem The same solution is heated to 367.00 K at a total pressure of 1 atm. Determine the number of grams of each chemical in the liquid and gas phases under these conditions To construct a Temperature versus mole fraction diagram, the vapor pressures of the pure materials at the various temperatures between the boiling points must be calculated from the Clausius Clapeyron Equation (these are listed in columns B and C). Since the total pressure is 1 atm, the mole fractions of Benzene in the vapor phase can be calculated (column D). PT = yB PBo + yT PTo PT = yB PBo + (1 − yB )PTo 1 = yB (PBo − PTo ) + PTo 1+ PTo yB = o PB − PTo The mole fractions of Benzene in the liquid phase can be calculated from Raoult’s Law: PB = x B PBo These values are in column E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 A Temperature 353.15 355.65 358.15 360.65 363.15 365.65 367.00 368.15 370.65 373.15 375.65 378.15 380.65 383.15 B P(atm) Benzene 1.0000 1.0796 1.1643 1.2544 1.3500 1.4514 1.5087 1.5590 1.6729 1.7934 1.9208 2.0554 2.1975 2.3474 C P(atm) Toluene 0.3630 0.3976 0.4349 0.4751 0.5184 0.5650 0.59161 0.6151 0.6688 0.7264 0.7881 0.8541 0.9246 1.0000 D E y (benzene) x (benzene) 1.0000 0.8833 0.7747 0.6736 0.5791 0.4907 0.4453 0.4078 0.3299 0.2564 0.1871 0.1215 0.0592 0.0000 1.0000 0.9536 0.9020 0.8449 0.7818 0.7122 0.6718 0.6357 0.5518 0.4599 0.3594 0.2496 0.1301 0.0000 4 380.0 Temperature (K) 375.0 370.0 365.0 360.0 355.0 .000 .100 .200 .300 .400 .500 .600 Mole Fraction of Benzene .700 .800 .900 1.000 liquid line 0.5412 0.6718 0.4453 gas line 5 RELAVANT EQUATIONS ASSOCIATED WITH BINARY MIXTURES Raoult’s Law PA = xA P°A PB = xB P°B PTOTAL = P°B + (P°A - P°B) xA yA = PA / PTOTAL yB = PB / PTOTAL yA = ( xA P°A ) / ( P°B + (P°A - P°B) xA ) A secondary but still useful relationship PTOTAL = ( P°A P°B ) / ( P°A + (P°B - P°A) yA ) 6