Uploaded by laural.locke

Recipe cost analysis WKST

advertisement
Name ____________________________ Period __________ Date ___________________
Recipe Cost Analysis
Directions: List the ingredients and amounts needed for recipe. Check grocery store
receipts for item prices or visit local grocery store and list size. Calculate unit price only
for the amount needed to total cost of recipe.
Ingredient
Amount Needed
Purchase Price
and Size
Total cost of recipe
Unit Price
____________________
Total cost per serving ____________________
Nutritious Cupcake Wars Competition
Copyright © Texas Education Agency, 2012. All rights reserved.
Download