Math 10e – Unit 4 (Consumer Decisions) - Unit 4 – Consumer Decisions Unit Test Unit 4 – Consumer Decisions Unit Test Directions: Answer the following questions in the space provided. ALWAYS SHOW YOUR WORK FOR FULL MARKS!! 1. Use the label to answer the following questions. a. What is the main ingredient? _______________ b. List the energy per serving when milk is added. _______________ c. How many servings would you get from a 750 gram box? _______________ d. About how many servings of the cereal with milk would you have to eat the recommended daily intake of; Vitamin B12 ___________ Magnesium ____________ Calculate the unit price of the following to the nearest cent. 2. 10 apples for $3.50 ________________ 3. 8 bagels for $2.99 ________________ 4. $4.98 for 100 vitamin C tablets ________________ 5. $3.29 for 4 L of milk ________________ 6. 24 cans of soda for $8.99 ________________ 7. Find and compare the total costs associated for the following grocery list at the three different stores. Don’t forget to include the coupon/discount savings in your calculations! Coupon Policy/Discount Deals Safeway Superstore IGA Gives you double credit for Gives you face value credit Gives you a 10% discount on any coupon for all coupons all of your items, but will not accept coupons Safeway Prices Superstore Prices IGA Hamburger (500g) $3.79 Hamburger (500g) $3.49 Hamburger (500g) $3.89 Canned Ham $2.99 Canned Ham $1.99 Canned Ham $3.50 Sour Cream $1.25 Sour Cream $1.50 Sour Cream $1.50 Margarine $2.50 Margarine $2.25 Margarine $2.00 Ice Cream (4L) $4.99 Ice Cream (4L) $5.50 Ice Cream (4L) $5.99 Potatoes (5 lbs) $2.00 Potatoes (5 lbs) $1.99 Potatoes (5 lbs) $2.25 G. Smith Apples (1 kg) $1.00 G. Smith Apples (1 kg) $0.89 G. Smith Apples (1 kg) $1.30 Cucumber $1.89 Cucumber $1.50 Cucumber $1.99 Carrots (per bag) $1.75 Carrots (per bag) $1.50 Carrots (per bag) $1.25 Corn Flakes $3.89 Corn Flakes $2.50 Corn Flakes $3.00 Coupons that you have: .50 off any canned ham (limit 1), .15 off of each litre of ice cream (no limit), .10 off of each pkg of macaroni and cheese (no limit), .35 off of pizza pops (limit 3), .20 off of one tub of margarine, and .10 off of every 100g of hamburger (no limit) Grocery List #1 Safeway Superstore IGA Show your calculations! Show your calculations! Show your calculations! Total Cost= _______ Total Cost= _______ Total Cost= _______ Show your calculations! Show your calculations! Show your calculations! Total Cost= _______ Total Cost= _______ Total Cost= _______ 500 grams of Hamburger 2 Cans of Canned Ham 1 tub of Sour Cream 2 tubs of Margarine 1 kg of G. Smith Apples Grocery List #2 1 Cucumber 2 pkgs of Carrots 4 L of Ice Cream 1 box of Corn Flakes 10 lbs of Potatoes 8. Find the sales tax for each for the following items. Assume 6% GST and 7% PST. SHOW YOUR WORK FOR FULL MARKS!!! a. A 27” flat screen TV with built in DVD player for $895.90 PST = ________ GST = ________ b. A new Braun 4 slice bagel toaster for $29.99 PST = ________ GST = ________ c. A new Honda Civic car for $19,950.00 PST = ________ GST = ________ 9. Find the discount and then the sale price for the following items. SHOW ALL YOUR WORK FOR FULL MARKS!! a. A new Sony MP3/CD mini-system stereo with surround sound for $842.00 is on sale for 20% off. Discount = __________ Sale Price = __________ b. A brand new G-Unit “hoody” sweatshirt for $62.95 is on sale for 15% off. Discount = __________ Sale Price = __________ c. A new pair DC sneakers for $49.99 is on sale for 30% off. Discount = ___________ Sale Price = ___________ 10. A sofa is regularly priced at $1,249.50 is on sale for 35%. Find the final cost after PST (7%) and GST (6%) is included. SHOW ALL OF YOUR WORK FOR FULL MARKS!! ___________ 11. Find the unit rate for the following; SHOW ALL WORK FOR FULL MARKS!!! a. $78.00 for 4 hours worked ___________ b. 560 km driven in 7 hours ___________ c. $1245 for 5 plane tickets ___________ 12. Answer the following. SHOW ALL WORK FOR FULL MARKS!! a. If Mr. Trickey drove at 75 km/hr, how far did he drive in 6 hours? ___________ b. If 8 bus tickets cost $12, how much will 5 cost? ___________ c. If 3 lemons cost $1.35, how much would 7 lemons cost? ___________ d. A truck travelled 250 km in 5 hours. At this speed how long would it take to travel 650km? ___________ 13. Write each ration in lowest terms. a. 15 : 5 ___________ b. 4 : 30 ___________ c. 85 : 20 ___________ d. 16 : 24 ___________ Solve Showing all your work. 14. The ratio of bocce’ games that Mr. Trickey won against Mr. Marino is 8 : 5 . If Mr. Trickey has won 40 games against Mr. Marino, how may games did he lose? 15. Ed and Bill shared expenses on their last fishing trip to a ratio of 2 : 3 if Bill paid $148.20, how much did Ed pay? 16. Find the value of x in each proportion. SHOW ALL WORK FOR FULL MARKS!!! a. b. c. d. e. f. g. h.