Steps for Working Molarity Problems Reference

advertisement

Steps for Working Molarity Problems

Reference Page

M = Molarity = moles solute / liters of solution

M

mol

 Solute must be in MOLES: conversion between moles and grams. grams of solute

----->

<----- divide grams by molar mass of the solute multiply moles by molar mass of the solute

----->

<-----

 Volume must be in LITERS: conversion between liters and milliliters.

-----> multiply by

1000

-----> liters of -----> solution

<----- divide by 1000 <-----

L

moles of solute mL

<----- of solution

1. Determine what the problem is asking you for.

2. Write down all the information given to you in the problem.

3. Make conversions necessary: moles and liters.

4. Use the triangle above to determine the unknown.

5. Make final conversions if necessary to give the required result.

Example 1:

How many grams of AgNO

3

are required to prepare

500 mL of a 2.50 M solution?

Info asked for:

 Grams solute needed (AgNO

3 find moles AgNO

3

): We will first

, then convert to grams.

Info given:

 Solute = AgNO

3

= 170 g/mol, molar mass

 Volume = 500 mL; must be converted to

Liters.

 Molarity = 2.50

1.

We will need to find moles AgNO

3 to grams.

, then convert

2.

Convert volume to liters:

(500 mL) / 1000 = 0.500 L

3.

Use triangle to calculate moles:

Moles = Molarity x Liters = (2.50)(0.500)

= 1.25 mol

4.

Convert moles to grams: (1.25 mol)(170 g/mol)

= 213 g AgNO

3

.

Example 2:

A solution contains 12.25 g of NaOH in 750 mL.

What is the molarity of the solution?

Info asked for:

 Molarity of the solution

Info given:

 Solute = NaOH = 40 g/mol, molar mass

 Volume = 750 mL: must be converted to liters.

1. Convert grams NaOH to moles:

(12.25 g) / (40 g/mol) = 0.306 mol NaOH

2. Convert mL to L: (750 mL) / 1000 = 0.750 L

3. Use the triangle to calculate Molarity:

M = mol / L = 0.306 mol / 0.750 L = 0.41 M

Example 3:

How many moles of solute are contained in 100 mL of a 0.35 M Na

2

SO

4

solution?

Info asked for:

 Moles solute needed (No need to convert to grams this time.)

Info given:

 Solute = Na

2

SO

4

= 142 g/mol, molar mass

 Volume = 100 mL: must be converted to liters.

 Molarity = 0.35 mol/L

1. Convert mL to L: (100 mL) / 1000 = 0.100 L

2. Use the triangle to calculate the moles:

Mole = molarity x liters = (0.35)(0.100)

= 0.035 mol

Example 4:

You want to make a 1.45 M solution of KBr, and you have 2.00 g of KBr to use. How many mL of this solution can be made?

Info asked for:

 Volume in mL needed (we will find Liters and convert to mL)

Info given:

 Solute = KBr = 119 g/mol, molar mass

 Molarity = 1.45 mol/L

 Grams (mass) of KBr = 2.00 g. Needs to be converted to moles.

1. Convert grams of KBr to moles:

2.00 / 119 = 0.017 mol KBr

2. Use the triangle to find Liters:

L = mol / M = 0.017 / 1.45 = 0.012 L

3. Convert L to mL: (0.012)(1000) = 12 mL

Download