Section 8.4 For this section there are basically THREE key equations; and this is based n (which is the number of trials or times the binomial experiment will be accomplished), on p (which is the probability of “success”, though success on in this case means that which you are seeking an answer, not necessarily q success on an experiment), and on (which is the probability of “failure”, or the opposite of “success”…it is equal to (1 – p): The first calculation is for calculating an exact number of successes (which is designated by “k”): P(k) = C(n,k) * (p)k * (q)(n-k) The second equation is for calculating the mean (µ) for the binomial experiment: µ=n*p And the third equation is for calculating the standard deviation (σ) for the binomial experiment: σ = sqrt(n * p * q) Problems 76-85 are simply calculating the probabilities of exactly 0 and 1 using the first equation above… Problem #76 P(0) = C(5,0)*(0.4)0*(0.6)5 = 0.0777 P(1) = C(5,1)*(0.4)1*(0.6)4 = 0.2592 Problem #77 P(0) = C(6,0)*(0.2)0*(0.8)6 = 0.2621 P(1) = C(6,1)*(0.2)1*(0.8)5 = 0.3932 Problem #78 P(0) = C(8,0)*(0.5)0*(0.5)8 = 0.0039 P(1) = C(8,1)*(0.5)1*(0.5)7 = 0.0312 Problem #79 P(0) = C(10,0)*(0.3)0*(0.7)10 = 0.0282 P(1) = C(10,1)*(0.3)1*(0.7)9 = 0.1211 Problem #80 P(0) = C(4,0)*(0.1)0*(0.9)4 = 0.6561 P(1) = C(4,1)*(0.1)1*(0.9)3 = 0.2916 Problem #81 P(0) = C(8,0)*(0.2)0*(0.8)8 = 0.1678 P(1) = C(8,1)*(0.2)1*(0.8)7 = 0.3355 Problem #82 P(0) = C(3,0)*(0.8)0*(0.2)3 = 0.0080 P(1) = C(3,1)*(0.8)1*(0.2)2 = 0.0960 Problem #83 P(0) = C(7,0)*(0.9)0*(0.1)7 = 0.0000001 P(1) = C(7,1)*(0.9)1*(0.1)6 = 0.0000063 Problem #84 P(0) = C(12,0)*(0.8)0*(0.2)12 = 0.000000004 P(1) = C(12,1)*(0.8)1*(0.2)11 = 0.000000196 Problem #85 P(0) = C(2,0)*(0.6)0*(0.4)2 = 0.1600 P(1) = C(2,1)*(0.6)1*(0.4)1 = 0.4800 Problems 86-90 are problems that want “at least one”, which means they want all the probabilities calculated from 1 to n (or in other words, they want all the probabilities calculated except P(0). So to simplify the work, we will use the complement rule first (1 – P(0) ), but show that by calculating all the rest using that first equation will give you the same answer… Problem #86 P(at least 1) = 1 – C(8,0)*(0.5)0*(0.5)8 = 1 – 0.0039 = 0.9961 or P(1) = C(8,1)*(0.5)1*(0.5)7 = 0.0312 P(2) = C(8,2)*(0.5)2*(0.5)6 = 0.1094 P(3) = C(8,3)*(0.5)3*(0.5)5 = 0.2188 P(4) = C(8,4)*(0.5)4*(0.5)4 = 0.2734 P(5) = C(8,5)*(0.5)5*(0.5)3 = 0.2188 P(6) = C(8,6)*(0.5)6*(0.5)2 = 0.1094 P(7) = C(8,7)*(0.5)7*(0.5)1 = 0.0312 P(8) = C(8,8)*(0.5)8*(0.5)0 = 0.0039 P(at least 1) = 0.0312 + 0.1094 + 0.2188 + 0.2734 + 0.2188 + 0.1094 + 0.0312 + 0.0039 = 0.9961 Problem #87 P(at least 1) = 1 – C(3,0)*(0.8)0*(0.2)3 = 1 – 0.0080 = 0.9920 or P(1) = C(3,1)*(0.8)1*(0.2)2 = 0.0960 P(2) = C(3,2)*(0.8)2*(0.2)1 = 0.3840 P(3) = C(3,3)*(0.8)3*(0.2)0 = 0.5120 P(at least 1) = 0.0960 + 0.3840 + 0.5120 = 0.9920 Problem #88 P(at least 1) = 1 – C(12,0)*(0.8)0*(0.2)12 = 1 – 0.0000000041 = 0.9999999959 ≈1 or P(1) = C(12,1)*(0.8)1*(0.2)11 = 0.0000002 P(2) = C(12,2)*(0.8)2*(0.2)10 = 0.0000043 P(3) = C(12,3)*(0.8)3*(0.2)9 = 0.0000577 P(4) = C(12,4)*(0.8)4*(0.2)8 = 0.0005190 P(5) = C(12,5)*(0.8)5*(0.2)7 = 0.0033219 P(6) = C(12,6)*(0.8)6*(0.2)6 = 0.0155021 P(7) = C(12,7)*(0.8)7*(0.2)5 = 0.0531502 P(8) = C(12,8)*(0.8)8*(0.2)4 = 0.1328756 P(9) = C(12,8)*(0.8)9*(0.2)3 = 0.2362232 P(10) = C(12,8)*(0.8)10*(0.2)2 = 0.2834678 P(11) = C(12,8)*(0.8)11*(0.2)1 = 0.2061584 P(12) = C(12,8)*(0.8)12*(0.2)0 = 0.0687195 P(at least 1) = 0.0000002 + 0.0000043 + 0.0000577 + 0.0005190 + 0.0033219 + 0.0155021 + 0.0531502 + 0.1328756 + 0.2362232 + 0.2834678 + 0.2061584 + 0.0687195 = 0. 9999999959 ≈ 1 Problem #89 P(at least 1) = 1 – C(7,0)*(0.9)0*(0.1)7 = 1 – 0.0000001 = 0.9999991 or P(1) = C(7,1)*(0.9)1*(0.1)6 = 0.0000063 P(2) = C(7,2)*(0.9)2*(0.1)5 = 0.0001701 P(3) = C(7,3)*(0.9)3*(0.1)4 = 0.0025515 P(4) = C(7,4)*(0.9)4*(0.1)3 = 0.0229635 P(5) = C(7,5)*(0.9)5*(0.1)2 = 0.1240029 P(6) = C(7,6)*(0.9)6*(0.1)1 = 0.3720087 P(7) = C(7,7)*(0.9)7*(0.1)0 = 0.4782969 P(at least 1) = 0.0000063 + 0.0001701 + 0.0025515 + 0.0229635 + 0.1240029 + 0.3720087 + 0.4782969 = 0. 9999991 Problem #90 P(at least 1) = 1 – C(5,0)*(0.4)0*(0.6)5 = 1 – 0.0778 = 0.9222 or P(1) = C(5,1)*(0.4)1*(0.6)4 = 0.2592 P(2) = C(5,2)*(0.4)2*(0.6)3 = 0.3456 P(3) = C(5,3)*(0.4)3*(0.6)2 = 0.2304 P(4) = C(5,4)*(0.4)4*(0.6)1 = 0.0768 P(5) = C(5,5)*(0.4)5*(0.6)0 = 0.0102 P(at least 1) = 0.2592 + 0.3456 + 0.2304 + 0.0768 + 0.0102 = 0.9222 Problems 91-95 are problems that want a “probability distribution”, which means they want all the probabilities calculated from 0 to n. And then place it in a “table”… Problem #91 P(0) = C(5,0)*(0.4)0*(0.6)5 = 0.0778 P(1) = C(5,1)*(0.4)1*(0.6)4 = 0.2592 P(2) = C(5,2)*(0.4)2*(0.6)3 = 0.3456 P(3) = C(5,3)*(0.4)3*(0.6)2 = 0.2304 P(4) = C(5,4)*(0.4)4*(0.6)1 = 0.0768 P(5) = C(5,5)*(0.4)5*(0.6)0 = 0.2188 X P(X) 0 1 2 3 4 5 .0778 .2592 .3456 .2304 .0768 .2188 Problem #92 P(0) = C(3,0)*(0.2)0*(0.8)8 = 0.512 P(1) = C(3,1)*(0.2)1*(0.8)7 = 0.384 P(2) = C(3,2)*(0.2)2*(0.8)6 = 0.096 P(3) = C(3,3)*(0.2)3*(0.8)5 = 0.008 X P(X) 0 .512 1 .384 2 .096 3 .008 Problem #93 P(0) = C(8,0)*(0.2)0*(0.8)8 = 0.1678 P(1) = C(8,1)*(0.2)1*(0.8)7 = 0.3355 P(2) = C(8,2)*(0.2)2*(0.8)6 = 0.2936 P(3) = C(8,3)*(0.2)3*(0.8)5 = 0.1468 P(4) = C(8,4)*(0.2)4*(0.8)4 = 0.0459 P(5) = C(8,5)*(0.2)5*(0.8)3 = 0.0092 P(6) = C(8,6)*(0.2)6*(0.8)2 = 0.0011 P(7) = C(8,7)*(0.2)7*(0.8)1 = 0.00008 P(8) = C(8,8)*(0.2)8*(0.8)0 = 0.000003 X 0 1 2 3 4 5 6 7 8 P(X) .1678 .3355 .2936 .1468 .0459 .0092 .0011 .00008 .000003 Problem #94 P(0) = C(8,0)*(0.8)0*(0.2)8 = 0.000003 P(1) = C(8,1)*(0.8)1*(0.2)7 = 0.00008 P(2) = C(8,2)*(0.8)2*(0.2)6 = 0.0011 P(3) = C(8,3)*(0.8)3*(0.2)5 = 0.0092 P(4) = C(8,4)*(0.8)4*(0.2)4 = 0.0459 P(5) = C(8,5)*(0.8)5*(0.2)3 = 0.1468 P(6) = C(8,6)*(0.8)6*(0.2)2 = 0.2936 P(7) = C(8,7)*(0.8)7*(0.2)1 = 0.3355 P(8) = C(8,8)*(0.8)8*(0.2)0 = 0.1678 X 0 1 2 3 4 5 6 7 8 P(X) .000003 .00008 .0011 .0092 .0459 .1468 .2936 .3355 .1678 Problem #95 P(0) = C(3,0)*(0.8)0*(0.2)8 = 0.008 P(1) = C(3,1)*(0.8)1*(0.2)7 = 0.096 P(2) = C(3,2)*(0.8)2*(0.2)6 = 0.384 P(3) = C(3,3)*(0.8)3*(0.2)5 = 0.512 X P(X) 0 .008 1 .096 2 .384 3 .512 Problems 96-115 are problems that are designed to use table 1 in the back of the book. The table is designed such that when you choose a number for “k” on the table, it gives you the sum of all the probabilities from zero to that number. So for example, if you have n=6 and p=0.4 and you want all the values from zero to 4 (P<4), then you go to the part of the table that says “n = 6 trials”; and within that box we will only use the column under 0.4… now since we want the sum of all the values from 0 to 4 we look up a k of 4, and you see a value of .959…which is equal to P(0)+P(1)+P(2)+P(3)+P(4)…simpler than calculating each value as we did above and adding them together. To calculate some of the problems below there will have to be some manipulations… For Problems 96-105, n=10 and p=0.4 Problem #96 P[Y<6] means that I want all the probabilities from 0 to 6, which means I choose a k of 6, giving an answer of: 0.945 Problem #97 P[Y<6] means that I want all the probabilities from 0 to 5, which means I choose a k of 5, giving an answer of: 0.834 Problem #98 P[Y<8] means that I want all the probabilities from 0 to 8, which means I choose a k of 8, giving an answer of: 0.998 Problem #99 P[Y>5] means that I want all the probabilities from 5 to 10, which is NOT zero to a number. But we know that from 0 to 10 equals a probability of ONE, because all the probabilities must add up to one. So is we get rid of the part of that that we do not want (which in this case is 0 to 4) we would have the answer. So if we look up k equal to 4 (which will give us the probability of 0 to 4) we get: means I choose a k of 6, giving an answer of: 0.633; so the answer to this problem is 1 – 0.633 = 0.267 Problem #100 P[Y>3] means that I want all the probabilities from 4 to 10, which is NOT zero to a number. But we know that from 0 to 10 equals a probability of ONE, because all the probabilities must add up to one. So is we get rid of the part of that that we do not want (which in this case is 0 to 3) we would have the answer. So if we look up k equal to 3 (which will give us the probability of 0 to 3) we get: means I choose a k of 3, giving an answer of: 0.382; so the answer to this problem is 1 – 0.382 = 0.618 Problem #101 P[Y=7] means that I want all the probability of 7 (nothing else), which is NOT zero to a number. We could just calculate it like we did in the previous exercises, but we need to realize that using the table is easier…we know that if we choose k equal to 7 that it is the same as P(0)+P(1)+P(2)+P(3)+P(4)+P(5)+P(6)+P(7), and that if k equals 6 it is: P(0)+P(1)+P(2)+P(3)+P(4)+P(5)+P(6)…so if you subtract these you get: P(7)…the answer…so for k=7 it is 0.988 and for k=6 it is 0.945; so the answer to this problem is 0.988 – 0.945 = 0.043 (If you calculated using the equation you get 0.042467…the slight bit off is rounding) Problem #102 P[Y=9] means that I want all the probability of 9 (nothing else), which is NOT zero to a number. We could just calculate it like we did in the previous exercises, but we need to realize that using the table is easier…we know that if we choose k equal to 9 that it is the same as P(0)+P(1)+P(2)+P(3)+P(4)+P(5)+P(6)+P(7)+P(8)+P(9), and that if k equals 8 it is: P(0)+P(1)+P(2)+P(3)+P(4)+P(5)+P(6)+P(7)+P(8) …so if you subtract these you get: P(9)…the answer…so for k=9 it is 1 (“1-“ means when rounded it is close to one but not quite 1) and for k=8 it is 0.998; so the answer to this problem is 1 – 0.998 = 0.002 (If you calculated using the equation you get 0.001573) Problem #103 P[4<Y<6] means that I want all the probability of 4 to 6, which is NOT zero to a number. We know that if we choose k equal to 6 that it is the same as P(0)+P(1)+P(2)+P(3)+P(4)+P(5)+P(6), which has too much, it also has P(0)+P(1)+P(2)+P(3), which is the same as if you chose a k equal to 3 …so if you subtract these you get the answer to this problem is 0.945 – 0.382 = 0.563 Problem #104 P[Y>9] means that I want all the probability of 10, which is NOT zero to a number. But we know that from 0 to 10 equals a probability of ONE, because all the probabilities must add up to one. So is we get rid of the part of that that we do not want (which in this case is 0 to 9) we would have the answer. So if we look up k equal to 9 (which will give us the probability of 0 to 9) we get: means I choose a k of 9, giving an answer of: “1-” or 1; so the answer to this problem is 1 - 1 = 0 Problem #105 P[Y<9] means that I want all the probabilities from 0 to 8, which means I choose a k of 8, giving an answer of: 0.998 For Problems 106-115, n=15 and p=0.6…remember that the table is split into two pieces (unfortunately) Problem #106 P[Y<9] means that I want all the probabilities from 0 to 9, which means I choose a k of 9, giving an answer of: 0.597 Problem #107 P[Y>8] means that I want all the probabilities from 9 to 15, which is NOT zero to a number. But we know that from 0 to 15 equals a probability of ONE, because all the probabilities must add up to one. So is we get rid of the part of that that we do not want (which in this case is 0 to 8) we would have the answer. So if we look up k equal to 8 (which will give us the probability of 0 to 8) we get: means I choose a k of 8, giving an answer of: 0.390; so the answer to this problem is 1 – 0.390 = 0.610 Problem #108 P[Y<12] means that I want all the probabilities from 0 to 12, which means I choose a k of 12, giving an answer of: 0.973 Problem #109 P[Y>10] means that I want all the probabilities from 10 to 15, which is NOT zero to a number. But we know that from 0 to 15 equals a probability of ONE, because all the probabilities must add up to one. So is we get rid of the part of that that we do not want (which in this case is 0 to 9) we would have the answer. So if we look up k equal to 9 (which will give us the probability of 0 to 9) we get: means I choose a k of 9, giving an answer of: 0.597; so the answer to this problem is 1 – 0.597 = 0.403 Problem #110 P[Y>13] means that I want all the probabilities from 14 to 15, which is NOT zero to a number. But we know that from 0 to 15 equals a probability of ONE, because all the probabilities must add up to one. So is we get rid of the part of that that we do not want (which in this case is 0 to 13) we would have the answer. So if we look up k equal to 13 (which will give us the probability of 0 to 13) we get: means I choose a k of 13, giving an answer of: 0.995; so the answer to this problem is 1 – 0.995 = 0.005 Problem #111 P[9<Y<12] means that I want all the probability of 10 to 12, which is NOT zero to a number. We know that if we choose k equal to 12 that it is the same as P(0)+P(1)+P(2)+P(3)+P(4)+P(5)+P(6)+P(7)+P(8)+P(9)+P(10)+P(11)+P(12), which has too much, it also has P(0)+P(1)+P(2)+P(3)+P(4)+P(5)+P(6)+P(7)+P(8)+P(9), which is the same as if you chose a k equal to 9…so if you subtract these you get the answer to this problem is 0.973 – 0.597 = 0.376 Problem #112 P[Y<9] means that I want all the probabilities from 0 to 8, which means I choose a k of 8, giving an answer of: 0.390 Problem #113 P[8<Y<12] means that I want all the probability of 8 to 12, which is NOT zero to a number. We know that if we choose k equal to 12 that it is the same as P(0)+P(1)+P(2)+P(3)+P(4)+P(5)+P(6)+P(7)+P(8)+P(9)+P(10)+P(11)+P(12), which has too much, it also has P(0)+P(1)+P(2)+P(3)+P(4)+P(5)+P(6)+P(7), which is the same as if you chose a k equal to 7…so if you subtract these you get the answer to this problem is 0.973 – 0.213 = 0.760 Problem #114 P[Y>9] means that I want all the probabilities from 10 to 15, which is NOT zero to a number. But we know that from 0 to 15 equals a probability of ONE, because all the probabilities must add up to one. So is we get rid of the part of that that we do not want (which in this case is 0 to 9) we would have the answer. So if we look up k equal to 9 (which will give us the probability of 0 to 9) we get: means I choose a k of 9, giving an answer of: 0.597; so the answer to this problem is 1 – 0.597 = 0.403 Problem #115 P[Y<7] means that I want all the probabilities from 0 to 6, which means I choose a k of 6, giving an answer of: 0.095 Problems #116-120 For these problems you will use two equations… for the mean it is: = n*p and for standard deviation it is: = √𝑛 ∗ 𝑝 ∗ 𝑞 (remembering that q is 1-p). So now to the problems… Problem #116 (mean) = n*p = 20*0.2 = 4 (standard deviation) = √20 ∗ 0.2 ∗ 0.8 = 1.7889 Problem #117 (mean) = n*p = 50*0.6 = 30 (standard deviation) = √50 ∗ 0.6 ∗ 0.4 = 3.4641 Problem #118 (mean) = n*p = 25*0.4 = 10 (standard deviation) = √25 ∗ 0.4 ∗ 0.6 = 2.4495 Problem #119 (mean) = n*p = 15*0.4 = 6 (standard deviation) = √15 ∗ 0.4 ∗ 0.6 = 1.8974 Problem #120 (mean) = n*p = 8*0.5 = 4 (standard deviation) = √8 ∗ 0.5 ∗ 0.5 = 1.4142 Problem #121 The following is the tree for this problem (I used Heads and Tails to represent the binomial choices, since flipping a coin is a binomial experiment, and I assumed P[Heads] = 0.8)… H T H H H T T H H H 0.8 T T H T T H H 0.2 0.8 H H T H T T T H T H T H T H H H 0.2 0.8 H T 0.2 T T H T T T H H T T H T H H H T H T T H T H T H T T T Problems #122-126 Since it says “…the next 15 bills…” then n=15; and since it says “…that 10% contain overcharges…” then p=0.10; and this is what will be used with the appropriate part of table 1 to solve the problems… Problem #122 “…at most three bills with overcharges…” is the same as saying P[Y<3]. So that means the probabilities of 0 to 3, which means I choose a k of 3, giving an answer of: 0.944 Problem #123 “…at least two bills with overcharges…” is the same as saying P[Y>2]. So that means the probabilities of 2 to 15, which is NOT zero to a number. But we know that from 0 to 15 equals a probability of ONE, because all the probabilities must add up to one. So is we get rid of the part of that that we do not want (which in this case is 0 to 1) we would have the answer. So if we look up k equal to 1 (which will give us the probability of 0 to 1) we get: means I choose a k of 1, giving an answer of: 0.549; so the answer to this problem is 1 – 0.549 = 0.451 Problem #124 “…at least one bill with an overcharge, but no more than four bills…” is the same as saying P[1<Y<4]. So that means the probabilities of 1 to 4, which is NOT zero to a number. We know that if we choose k equal to 4 that it is the same as :P(0)+P(1)+P(2)+P(3)+P(4), which has too much, it also has P(0), which is the same as if you chose a k equal to 0…so if you subtract these you get the answer to this problem is 0.987 – 0.206 = 0.781 Problem #125 (mean) = n*p = 15*0.1 = 1.5 (standard deviation) = √15 ∗ 0.1 ∗ 0.9 = 1.1619 Problem #126 Since the mean is 1.5 (from problem #125) and the standard deviation is 1.1619 (also from problem #125), then 2 standard deviations is simply: 2*1.1619 = 2.3238. And to go that far from the mean says that I am to add and subtract that from the mean: 1.5 – 2.3238 = -0.7762 and 1.5 + 2.3238 = 3.8238 Since the probability distribution does not start until 0 and the highest value does not reach 4 then it looks like P[Y<4] or P[Y<3], which means the probabilities of 0 to 3, which is the same as the answer to problem# 12, which is 0.944 which is (as Chebychev says) “at least 0.75”. Problems #127-130 Since it says “…the next ten such putts…” then n=10; and since it says “…make 83% of their three-foot putts…” then p=0.83; for this we cannot use table 1 to solve the problems, so we are left we calculating using the equation we used in the first few problems… Problem #127 “…at least seven…” is the same as saying P[Y>7]. So that means the probabilities of 7 to 10: P(7) = C(10,7)*(0.83)7*(0.17)3 = 0.1600 P(8) = C(10,8)*(0.83)8*(0.17)2 = 0.2929 P(9) = C(10,9)*(0.83)9*(0.17)1 = 0.3178 P(10) = C(10,10)*(0.83)10*(0.17)0 = 0.1552 which means the answer is: 0.1600+0.2929+0.3178+0.1552 = 0.9259 Problem #128 “…at most eight…” is the same as saying P[Y<8]. So that means the probabilities of 0 to 8, or it means everything except 9 and 10: P(0) = C(10,0)*(0.83)0*(0.17)10 = 0.00000002 P(1) = C(10,1)*(0.83)1*(0.17)9 = 0.000001 P(2) = C(10,2)*(0.83)2*(0.17)8 = 0.00002 P(3) = C(10,3)*(0.83)3*(0.17)7 = 0.0003 P(4) = C(10,4)*(0.83)4*(0.17)6 = 0.0024 P(5) = C(10,5)*(0.83)5*(0.17)5 = 0.0141 P(6) = C(10,6)*(0.83)6*(0.17)4 = 0.0573 P(7) = C(10,7)*(0.83)7*(0.17)3 = 0.1600 P(8) = C(10,8)*(0.83)8*(0.17)2 = 0.2929 which means the answer is: 0.00000002+0.000001+0.00002+0.0003+0.0024+ 0.0141+0.0573+0.1600+0.2929 = 0.5270 OR P(9) = C(10,9)*(0.83)9*(0.17)1 = 0.3178 P(10) = C(10,10)*(0.83)10*(0.17)0 = 0.1552 which means the answer is: 1-(0.3178+0.1552) = 0.5270 Problem #129 “…at least five…” is the same as saying P[Y<5]. So that means the probabilities of 0 to 5, or it means everything except 6 to 10: P(0) = C(10,0)*(0.83)0*(0.17)10 = 0.00000002 P(1) = C(10,1)*(0.83)1*(0.17)9 = 0.000001 P(2) = C(10,2)*(0.83)2*(0.17)8 = 0.00002 P(3) = C(10,3)*(0.83)3*(0.17)7 = 0.0003 P(4) = C(10,4)*(0.83)4*(0.17)6 = 0.0024 P(5) = C(10,5)*(0.83)5*(0.17)5 = 0.0141 which means the answer is: 0.00000002+0.000001+0.00002+0.0003+0.0024+0.0141= 0.0168 OR P(6) = C(10,6)*(0.83)6*(0.17)4 = 0.0573 P(7) = C(10,7)*(0.83)7*(0.17)3 = 0.1600 P(8) = C(10,8)*(0.83)8*(0.17)2 = 0.2929 P(9) = C(10,9)*(0.83)9*(0.17)1 = 0.3178 P(10) = C(10,10)*(0.83)10*(0.17)0 = 0.1552 which means the answer is: 1-(0.0573+0.1600+0.2929+0.3178+0.1552) = 0.0168 Problem #130 “…at least six but no more than eight…” is the same as saying P[6<Y<8]. So that means the probabilities of 6 to 8: P(6) = C(10,6)*(0.83)6*(0.17)4 = 0.0573 P(7) = C(10,7)*(0.83)7*(0.17)3 = 0.1600 P(8) = C(10,8)*(0.83)8*(0.17)2 = 0.2929 which means the answer is: 0.0573+0.1600+0.2929 = 0.5102 Problems #134-137 Since it says “…sold ten of these…” then n=10; and since it says “…Twenty percent…need warranty work…” then p=0.20; and this is what will be used with the appropriate part of table 1 to solve the problems… Problem #134 “…at most five need warranty work…” is the same as saying P[Y<5]. So that means the probabilities of 0 to 5, which means I choose a k of 5, giving an answer of: 0.953 Problem #135 “…at least two will need warranty work…” is the same as saying P[Y>2]. So that means the probabilities of 2 to 10, which is NOT zero to a number. But we know that from 0 to 10 equals a probability of ONE, because all the probabilities must add up to one. So is we get rid of the part of that that we do not want (which in this case is 0 to 1) we would have the answer. So if we look up k equal to 1 (which will give us the probability of 0 to 1) we get: means I choose a k of 1, giving an answer of: 0.376; so the answer to this problem is 1 – 0.376 = 0.624 Problem #136 The “expected number” is the same as the mean, which is: = n*p = 10*0.2 = 2 Problem #137 (standard deviation) = √10 ∗ 0.2 ∗ 0.8 = 1.2649 Problems #138 Since it says “…13 of 20…” then n=20; and since it says “…80% chance…without a cold…” then p=0.80; and this is what will be used with the appropriate part of table 1 to solve the problem… “…at least 13…” is the same as saying P[Y>13]. So that means the probabilities of 13 to 20, which is NOT zero to a number. But we know that from 0 to 10 equals a probability of ONE, because all the probabilities must add up to one. So is we get rid of the part of that that we do not want (which in this case is 0 to 12) we would have the answer. So if we look up k equal to 1 (which will give us the probability of 0 to 12) we get: means I choose a k of 12, giving an answer of: 0.032; so the answer to this problem is 1 – 0.032 = 0.968 Problems #139(a) This requires the use of combinations (since order does not matter)…so when choosing any 5 from the 50 you get all the possible outcomes, which is: C(50,5) = 2118760 And to choose “2 or more defective” is to choose 2 defective OR 3 defective OR 3 defective OR 5 defective…or the compliment to that is to choose 0 defective or 1 defective and subtract that from the whole (and the probability in either case is this number divided by the total): 2 defective: C(12,2)*C(38,3) = 556776 3 defective: C(12,3)*C(38,2) = 154660 4 defective: C(12,4)*C(38,1) = 18810 5 defective: C(12,5)*C(38,0) = 792 Answer: (556776+154660+18810+792)/2118760 = 0.3450 OR 0 defective: C(12,0)*C(38,5) = 501942 1 defective: C(12,1)*C(38,4) = 885780 Answer: (1-(501942+885780))/2118760 = 0.3450 Problems #139(b) Since it says “…selecting five items…” then n=5; and since it says “…box of 50 has 123 defective…” then p= 12/50 = 0.24; and this is will require the use of the equation… And to choose “2 or more defective” is to choose 2 defective OR 3 defective OR 3 defective OR 5 defective…or the compliment to that is to choose 0 defective or 1 defective and subtract that from 1: 2 defective: P(2) = C(5,2)*0.242*0.763 = 0.2529 3 defective: P(3) = C(5,3)*0.243*0.762 = 0.0798 4 defective: P(4) = C(5,4)*0.244*0.761 = 0.0126 5 defective: P(5) = C(5,5)*0.245*0.760 = 0.0008 Answer: 0.2529+0.0798+0.0126+0.0008 = 0.3461 OR 0 defective: P(0) = C(5,0)*0.240*0.765 = 0.2536 1 defective: P(1) = C(5,1)*0.241*0.764 = 0.4003 Answer: 1-(0.2536+0.4003) = 0.3461 Problems #140-143 Since it says “…15 homes…were selected…” then n=15; and since it says “…10%…have unsafe levels…” then p=0.10; and this is what will be used with the appropriate part of table 1 to solve the problems… Problem #140 “…exactly two…” means P[Y=2] means that I want all the probability of 2 (nothing else), which is NOT zero to a number. We could just calculate it like we did in the previous exercises, but we need to realize that using the table is easier…we know that if we choose k equal to 2 that it is the same as P(0)+P(1)+P(2), and that if k equals 1 it is: P(0)+P(1) …so if you subtract these you get: P(2)…the answer…so for k=2 it is 0.816 and for k=1 it is 0.549; so the answer to this problem is 0.816 – 0.549 = 0.267 (If you calculated using the equation you get 0.2669) Problem #141 “…at least one…” is the same as saying P[Y>1]. So that means the probabilities of 1 to 15, which is NOT zero to a number. But we know that from 0 to 15 equals a probability of ONE, because all the probabilities must add up to one. So is we get rid of the part of that that we do not want (which in this case is 0) we would have the answer. So if we look up k equal to 0 (which will give us the probability of 0) we get: means I choose a k of 0, giving an answer of: 0.206; so the answer to this problem is 1 – 0.206 = 0.794 Problem #142 “…no more than three…” is the same as saying P[Y<3]. So that means the probabilities of 0 to 3, which means I choose a k of 3, giving an answer of: 0.944 Problem #143 (mean) = n*p = 15*0.1 = 1.5 (standard deviation) = √15 ∗ 0.1 ∗ 0.9 = 1.1619 Problem #144 This problem harkens back to the end of chapter 7 ( reliability of systems) in which we have a parallel system. As you may recall the equation of a parallel system’s reliability is: R = 1 – (1-a)(1-b)(1-c)…or if all the reliabilities are the same then it is R = 1 – (1-a)n Since n is the number of (in this case) radar stations, that have a reliability of detecting “…an incoming enemy missile is only 0.4…” And we want a reliability of the system to be “…at least 0.99…” then the equation becomes: 0.99 = 1 – (1-0.4)n (subtract 1 from both sides) -0.01 = – (0.6)n (multiply both sides by -1) 0.01 = (0.6)n (convert to a log) ln(0.01)/ln(0.6) = n = 9.0152 Since n = 9.0152 is for exactly 0.99 and we can only have whole numbers of radar stations, we must go to 10 so that we have “at least 0.99”: 10 BUT there is a way of looking at this problem from a binomial standpoint… How many radar sites are needed such that AT LEAST ONE of them detects the enemy aircraft. Remember that “at least one” is the same as 1 – P(0);so if I want at least 0.99 for the probability then the P(0) must equal 0.01 or less. Using the equation for binomial probability: P(0) = C(n,0)*0.40*0.6(n-0) = 0.6n = 0.01 (remember any combination with a “0” equals 1 and number raised to the “0 power” equals 1) please note that that is the same as we got above…so, 0.01 = (0.6)n (convert to a log) ln(0.01)/ln(0.6) = n = 9.0152 Since n = 9.0152 is for exactly 0.99 and we can only have whole numbers of radar stations, we must go to 10 so that we have “at least 0.99”: 10 Problems #145-148 Since it says “…If ten of these lights are selected selected…” then n=10; and since it says “…will last for at least 200 hours is 0.80…” then p=0.80; and this is what will be used with the appropriate part of table 1 to solve the problems… Problem #145 “…at least eight…” is the same as saying P[Y>8]. So that means the probabilities of 8 to 10, which is NOT zero to a number. But we know that from 0 to 10 equals a probability of ONE, because all the probabilities must add up to one. So is we get rid of the part of that that we do not want (which in this case is 0 to 7) we would have the answer. So if we look up k equal to 7 (which will give us the probability of 0 to 7) we get: means I choose a k of 7, giving an answer of: 0.322; so the answer to this problem is 1 – 0.322 = 0.678 Problem #146 “…at most nine…” is the same as saying P[Y<9]. So that means the probabilities of 0 to 9, which means I choose a k of 9, giving an answer of: 0.893 Problem #147 “…between six and eight inclusive…” is the same as saying P[6<Y<8]. So that means the probabilities of 6 to 8, which is NOT zero to a number. We know that if we choose k equal to 8 that it is the same as: P(0)+P(1)+P(2)+P(3)+P(4)+P(5)+P(6)+P(7)+P(8), which has too much, it also has P(0)+P(1)+P(2)+P(3)+P(4)+P(5), which is the same as if you chose a k equal to 5…so if you subtract these you get the answer to this problem is 0.624 – 0.033 = 0.591 Problem #148 (mean) = n*p = 10*0.8 = 8 (standard deviation) = √10 ∗ 0.8 ∗ 0.2 = 1.2649 Problems #149-152 Since it says “…If we test five…” then n=5; and since it says “…defective in 30%…” then p=0.30; and this is what will be used with the appropriate part of table 1 to solve the problems… Problem #149 “…at least two…” is the same as saying P[Y>2]. So that means the probabilities of 2 to 5, which is NOT zero to a number. But we know that from 0 to 5 equals a probability of ONE, because all the probabilities must add up to one. So is we get rid of the part of that that we do not want (which in this case is 0 to 1) we would have the answer. So if we look up k equal to 1 (which will give us the probability of 0 to 1) we get: means I choose a k of 1, giving an answer of: 0.528; so the answer to this problem is 1 – 0.528 = 0.472 Problem #150 “…at most two…” is the same as saying P[Y<2]. So that means the probabilities of 0 to 2, which means I choose a k of 2, giving an answer of: 0.837 Problem #151 “expected value” is the same as the mean: = n*p = 5*0.3 = 1.5 Problem #152 (standard deviation) = √5 ∗ 0.3 ∗ 0.7 = 1.0247 Problems #153-154 In Section 8.3, problem 75 says “…Suppose five patients…” then n=5; and since it says “…radiation treatment is 70% effective…” then p=0.70; and this is what will be used with the appropriate part of table 1 to solve the problems… Problems #153 For the probability distribution of n=5 we must calculate each of the probabilities from 0 to 5: P(0) = C(5,0)*(0.7)0*(0.3)5 = 0.00243 P(1) = C(5,1)*(0.7)1*(0.3)4 = 0.02835 P(2) = C(5,2)*(0.7)2*(0.3)3 = 0.1323 P(3) = C(5,3)*(0.7)3*(0.3)2 = 0.3087 P(4) = C(5,4)*(0.7)4*(0.3)1 = 0.36015 P(5) = C(5,5)*(0.7)5*(0.3)0 = 0.16807 OR subtract the previous value in the table to get each value: P(0) = 0.002 P(1) = 0.031 – 0.002 = 0.029 P(2) = 0.163 – 0.031 = 0.132 P(3) = 0.472 – 0.163 = 0.309 P(4) = 0.832 – 0.472 = 0.360 P(5) = 1 – 0.832 = 0.168 This confirms the match with the probability distribution of problem #75 (with only one exception because of rounding if you calculate each value using the equation…P(2)) Problem #154 We know that if it is a binomial the answers will be: (mean) = n*p = 5*0.7 = 3.5 (standard deviation) = √5 ∗ 0.7 ∗ 0.3 = 1.0247 Now using the method we used in section 8.3: = 0*0.00243 + 1*0.02835 + 2*0.1323 + 3*0.3087 + 4*0.36015 + 5*0.16807 = 3.5 E(X2) = 02*0.00243 + 12*0.02835 + 22*0.1323 + 32*0.3087 + 42*0.36015 + 52*0.16807 = 13.3 (variance) 2 = E(X2) - 2 = 13.3 – 3.52 = 1.05 (standard deviation) = square root of 2 = 1.0247 Isn’t nice to see that they match?