Chapter 14 Statistical Process Control 14-2 Control Charts for Variation and Mean 1. No. Control charts are constructed entirely from the observed data, and they are totally independent of any product specifications. The upper and lower control limits of control charts, for example, are based on the actual behavior of the process under study, and not the desired behavior. It is possible for the process of filling 12 oz cans of Coke to be well within statistical control by consistently filling the cans with, say, 11.5 oz. 3. Random variation is the natural fluctuation due to chance alone that is inherent in every process which does not function with perfect precision. Assignable variation is deviance from perfect precision that can be attributed to an identifiable source – e.g., machinery that needs adjustment. 5. a. Within statistical control. b. Not applicable; none of the three criteria applies. c. No; the variability is too large. Even though the process may be within control statistically, it is not within control practically. For the amounts of cola in 12 oz cans to vary from 10 oz to 13 oz is clearly unacceptable. 7. a. Not within statistical control. b. Criterion 3 applies; there are 8 consecutive points below the centerline. For these data, the criterion applies two times – as there are also 8 consecutive points above the centerline. c. No; there appears to have been a shift in the process after observation 8, as all the values before then are below the centerline and all the observations after that are above the centerline. It is usually important to identify the cause for such a shift. Exercises 9-12 refer to the following table. decade 00 1880 290.7 1890 293.2 1900 295.6 1910 299.4 1920 301.4 1930 305.9 1940 307.4 1950 311.3 1960 316.9 1970 325.7 1980 338.7 1990 354.2 2000 369.5 01 291.0 293.5 295.3 299.6 301.6 306.1 307.6 311.7 317.6 326.3 340.0 355.6 371.0 02 291.2 293.8 295.1 299.9 302.3 306.2 307.7 312.2 318.5 327.5 341.1 356.4 373.1 03 291.4 294.1 294.8 300.1 302.9 306.3 307.9 312.7 319.0 329.6 342.8 357.1 375.6 04 291.6 294.3 295.9 300.3 303.6 306.5 308.4 313.2 319.5 330.3 344.4 358.9 377.4 05 291.9 294.6 296.9 300.5 304.2 306.6 308.9 313.7 320.1 331.2 345.9 360.9 379.6 06 292.1 294.9 297.5 300.7 304.9 306.8 309.3 314.3 321.3 332.2 347.1 362.6 379.6 07 292.3 295.2 298.1 300.9 305.5 306.9 309.8 314.8 322.1 333.9 349.0 363.8 381.2 08 292.6 295.5 298.6 301.1 305.6 307.1 310.3 315.3 323.1 335.5 351.4 366.6 382.8 09 292.9 295.8 299.2 301.2 305.8 307.3 310.8 316.0 324.6 336.9 352.9 368.3 384.4 x 291.77 294.49 296.70 300.37 303.78 306.57 308.81 313.52 320.27 330.91 345.33 360.44 377.42 R 2.2 2.6 4.4 1.8 4.4 1.4 3.4 4.7 7.7 11.2 14.2 14.1 14.9 314 CHAPTER 14 Statistical Process Control 9. There are k=13 samples (decades) of n=10 observations (years) each. x = (Σx)/k = 4150.38/13 = 319.26 R = (ΣR)/k = 87.0/13 = 6.692 For the R chart: UCL = D4 R = 1.777(6.692) = 11.89 LCL = D3 R = 0.223(6.692) = 1.49 For the x chart: UCL = x + A2 R = 319.26 + 0.308(6.692) = 319.26 + 2.06 = 321.32 LCL = x – A2 R = 319.26 – 0.308(6.692) = 319.26 – 2.06 = 317.20 11. The R chart is given below. The process variation is not within statistical control because there is an upward trend, there are 8 consecutive points below the centerline, and there are points above the upper control limit. R CHART 16 14 R (CO2 ppm) 12 UCL = 11.89 10 8 _ R = 6.69 6 4 2 LCL = 1.49 0 0 2 4 6 8 10 12 14 decade 13. There are k=8 samples (years) of n=6 observations (bi-monthly readings) each. x = (Σx)/k = 22253.67/8 = 2781.71 year x R = (ΣR)/k = 13835/8 = 1729.375 1 3077.67 For the R chart: UCL = D4 R = 2.004(1729.375) = 3465.67 2 2816.83 LCL = D3 R = 0.000(1729.375) = 0 3 2640.33 For the x chart: UCL = x + A2 R = 2781.71 + 0.483(1729.375) 4 2779.00 = 2781.71 + 835.29 = 3617.00 5 2809.33 6 2706.50 LCL = x – A2 R = 2781.71 – 0.483(1729.375) 7 2771.67 = 2781.71 – 835.29 = 1946.42 8 2652.33 R 1345 2175 1302 1020 3214 1311 2342 1306 Control Charts for Variation and Mean SECTION 14-2 315 15. The x chart is given below. The process mean is within statistical control. None of the three criteria for being out of statistical control apply. X-BAR CHART 3800 UCL = 3617.00 3600 3400 x-bar (kWh) 3200 3000 = x = 2781.71 2800 2600 2400 2200 2000 LCL = 1946.42 0 1 2 3 4 5 6 7 8 year 17. There are k=8 samples (weeks) of n=5 observations (weekdays) each. x = (Σx)/k = 989.30/8 = 123.66 R = (ΣR)/k = 3.0/8 = 0.375 For the R chart: UCL = D4 R = 2.114(0.375) = 0.793 LCL = D3 R = 0.000(0.375) = 0 For the x chart: UCL = x + A2 R = 123.66 + 0.577(0.375) = 123.66 + 0.22 = 123.88 LCL = x – A2 R = 123.66 – 0.577(0.375) = 123.66 – 0.22 = 123.45 week 1 2 3 4 5 6 7 8 x 123.66 123.44 123.68 123.94 123.68 123.36 123.74 123.80 R 0.6 0.3 0.4 0.4 0.6 0.1 0.4 0.2 19. The run chart is given below. There appears to be a pattern of long range cycles which suggest that the process may not be within statistical control. Several consecutive day of lower voltage are followed by several consecutive days of higher voltage, followed by several consecutive days of lower voltage, followed by several consecutive days of higher voltage. RUN CHART 124.2 power (volts) 124.0 123.8 = x = 123.66 123.6 123.4 123.2 0 10 20 day 30 40 316 CHAPTER 14 Statistical Process Control 21. There are k=13 samples of size n=10 each. s = Σs/k = 1.56029/13 = 0.1200 UCL = B4 s = 1.716(0.1200) = 0.2060 LCL = B3 s = 0.284(0.1200) = 0.0341 This is very similar to the R chart given in the text, and both charts indicate that the process variation is within statistical control. For relatively small n’s in the sub-samples (n=10 in this example), there will be a very high correlation between the values of R and s – and so the two charts will be almost identical, but with different labels on the vertical axis. s CHART UCL = 0.2060 s (degrees C) 0.20 0.15 _ s = 0.1200 0.10 0.05 LCL = 0.0341 0 2 4 6 8 10 12 14 decade 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 s 0.164415 0.121033 0.133870 0.157113 0.079889 0.081131 0.077431 0.110156 0.138948 0.124740 0.114232 0.159109 0.098229 x 13.819 13.696 13.741 13.788 13.906 14.016 14.052 13.983 13.938 14.014 14.264 14.396 14.636 14-3 Control Charts for Attributes 1. No. Control charts determine whether a process is within statistical control relative to the values it is actually producing, not relative to the values it is supposed to be producing. NOTE: The text defines p as the pooled estimate of the proportion of successes among all items sampled (i.e., the weighted mean of the k values for p) and gives p = (Σx)/(Σn) = (total number of “successes” among all items samples)/(total number of items sampled). When there are k samples of size n each, this reduces to p = (Σp)/k. Since each of k values for p must be calculated to make the chart, and since this is consistent with the notation in the last section that x = (Σx)/k and R = (ΣR)/k, this manual uses p = (Σp)/k as the primary formula. 3. There are k=5 samples of size n=100 each. p = (Σp)/k = 0.10/5 = 0.02 p q/n = (0.02)(0.98)/100 = 0.014 UCL = p + 3 p q/n = 0.02 + 3(0.014) = 0.02 + 0.042 = 0.062 LCL = p – 3 p q/n = 0.02 – 3(0.014) = 0.02 – 0.042 = -0.022, adjusted to 0.00 Yes. The lower control limit was adjusted from -0.022 to 0.00 because negative values are not possible for proportions. Since the process is not within statistical control when data fall outside the control limits (i.e., not on the control limits), a process with the above control limits cannot fail to be within statistical control by having a sample proportion that is too low. Control Charts for Attributes SECTION 14-3 317 5. The process is within statistical control; none of the three criteria applies. In this case, however, there are warning signs that suggest continuing monitoring of the process is in order – two of the data points are dangerously close to the upper control limit, and the final n=7 consecutive data points below the centerline (along with the general pattern of the data) are dangerously close to indicating the presence of long term cycles. 7. The process is not within statistical control – and in this case, all three criteria apply. The data end with an upward trend. There is a data point above the upper control limit. There are at least 8 consecutive data points above the centerline. 9. There are k=20 samples of n=10,000 each. p = (Σp)/k = (0.0020 + 0.0014 + 0.0022 +…+ 0.0020)/20 = 0.0400/20 = 0.00200 p q/n = (0.0020)(0.9980)/10000 = 0.0004468 UCL = p + 3 p q/n = 0.00200 + 3(0.0004468) = 0.00200 + 0.00134 = 0.00334 LCL = p – 3 p q/n = 0.00200 – 3(0.0004468) = 0.00200 – 0.00134 = 0.00066 The p chart is given below. The process is within statistical control. None of the three criteria for being out of statistical control applies. p CHART 0.0035 UCL = 0.00334 0.0030 p 0.0025 _ p = 0.00200 0.0020 0.0015 0.0010 LCL = 0.00066 0.0005 0 5 10 15 20 sample 11. There are k=15 samples of n=1000 each. p = (Σp)/k = (0.601 + 0.625 + 0.619 +…+ 0.667)/15 = 9.523/15 = 0.6349 p q/n = (0.6349)(0.3651)/1000 = 0.015225 UCL = p + 3 p q/n = 0.6349 + 3(0.015225) = 0.6349 + 0.0457 = 0.6805 LCL = p – 3 p q/n = 0.6349 – 3(0.015225) = 0.6349 – 0.0457 = 0.5892 318 CHAPTER 14 Statistical Process Control The p chart is given below. The process is within statistical control. None of the three criteria for being out of statistical control applies. Whether or not the enrollments are high enough depends on the desired values – but control charts determine whether a process is within statistical control relative to the values it is actually producing, not relative to the values desired. p CHART UCL = 0.6805 0.68 0.66 0.64 p _ p = 0.6349 0.62 0.60 LCL = 0.5892 0 2 4 6 8 10 12 14 16 sample 13. There are k=23 samples of n=1000 each. p = (Σp)/k = (0.585 + 0.454 + 0.577 +…+ 0.514)/23 = 10.199/23 = 0.4434 p q/n = (0.4434)(0.5566)/1000 = 0.0157099 UCL = p + 3 p q/n = 0.4434 + 3(0.0157099) = 0.4434 + 0.0471 = 0.4906 LCL = p – 3 p q/n = 0.4434 – 3(0.0157099) = 0.4434 – 0.0471 = 0.3963 The p chart is given below. The process is not within statistical control because there is an p CHART 0.60 0.55 p 0.50 UCL = 0.4906 0.45 _ p = 0.4434 0.40 LCL = 0.3963 0.35 0.30 0 5 10 15 20 25 sample alternating trend, there are points above the upper control limit, and there are points below the lower control limit. The alternating trend is caused by the fact that the odd-numbered samples represent presidential election years and the even-numbered samples represent non-presidential election years. In addition, there may be a long-term cycle: it appears that voting in both types of elections declined, reached a low point, and is beginning to increase again. Control Charts for Attributes SECTION 14-3 319 15. There are k=20 samples of size n=10000 each. The example calculated p = 0.001. The np chart is literally the p chart multiplied by n. It is based on x=np instead of on p. n∙ p = 10000(0.001) = 10 [OR n∙ p = n∙(Σp)/k = (Σnp)/k = (Σx)/k = (15+12+14+…+7)/20 = 200/20 = 10] n∙ p q/n = n p q = 10000(0.001)(0.999) = 3.1607 UCL = n∙ p + 3 n p q = 10.00 + 3(3.1607) = 10.0 + 9.48 = 19.48 LCL = n∙ p – 3 n p q = 10.00 – 3(3.1607) = 10.0 – 0.48 = 0.52 The np control chart that follows is identical to the p control chart in the text except for the labeling on the vertical axis. The values on the vertical axis of the np chart are n=10000 times the values on the p chart – e.g., the np UCL is 10000(0.001948) = 19.48, the np center line is 10000(0.001) = 10, and the np LCL is 10000(0.000052) = 0.52. np CHART 20 UCL = 19.48 x = np 15 _ n p = 10.00 10 5 LCL = 0.52 0 0 5 10 15 20 sample Statistical Literacy and Critical Thinking 1. Statistical process control is the monitoring of data over time in order to detect trends or problems that indicate the production process is out of statistical control and/or problems that lead to the production of a product that does not meet prescribed specifications. 2. It is important to monitor the manufacturing process over time because conditions affecting the product may occur over time – i.e., the hiring of new employees, the wearing out of the machinery, etc. A possible adverse consequence of not monitoring the manufacturing process would be the financial and/or public relations loss in dealing with products not meeting the proper specifications leaving the plant and entering the market. In addition, the product could become so far out of specification that only a temporary shutdown (and subsequent loss of revenue) could remedy the problem. 3. In general, a process can go out of control because of a change in mean or a change in variation. The fact that the mean is within statistical control does not indicate that the variation is within statistical control, and vice-versa. For this reason, one should monitor a process with both an x chart and an R chart. 4. No. Control charts determine whether a process is within statistical control relative to the values it is actually producing, not relative to the values it is supposed to be producing. 320 CHAPTER 14 Statistical Process Control Chapter Quick Quiz 1. Process data are values in chronological sequence that measure a characteristic of a controllable activity. 2. Random variation is the natural fluctuation due to chance alone that is inherent in every process which does not function with perfect precision. Assignable variation is deviance from perfect precision that can be attributed to an identifiable source – e.g., machinery that needs adjustment. 3. The test states a process is out of statistical control if any of the following three criteria applies. (1) There is a data pattern that is obviously not random. (2) There is a data value above the upper control limit or below the lower control limit. (3) There are 8 consecutive data points either all above or all below the centerline. 4. An R chart monitors the variation of a process, while an x chart monitors the mean of a process. 5. No. The process variation is not within statistical control because the R chart indicates a data point that is above the upper control limit. 6. The R chart indicates that R = 21.2. In this context, R is the mean of the k=20 values for R obtained from the 20 subsamples of size n. 7. No. The process mean is not within statistical control because the X-bar chart indicates that there are at least 8 consecutive data points below the centerline. 8. The X-bar chart indicates that x = 6.45. In this context, x is the mean of the k=20 values for x obtained from the 20 subsamples of size n. 9. A p chart is a control chart to monitor the proportion of items having a particular attribute over time. It is used to determine whether the corresponding process is within statistical control. 10. False. A process is out of control when it appears to be under the influence of some factor or force that causes other than the usual expected random deviation. That factor or force could be causing a smaller proportion of defects, or it could be acting in some way (e.g., increasing the variation) that does not alter the overall proportion of defects. Review Exercises 321 Review Exercises 1. The run chart is given below. There is not a pattern suggesting that the process is not within statistical control. RUN CHART 290 280 axial load (lbs) 270 260 = x = 256.95 250 240 230 220 210 200 0 5 10 15 20 item number 2. There are k=3 samples of n=7 observations each. For the R chart, R = (ΣR)/k = (78+77+31)/3 = 62.0 UCL = D4 R = 1.924(62.0) = 119.3 LCL = D3 R = 0.076(62.0) = 4.7 3. The process variation is within statistical control because none of the three criteria for being out of statistical control applies. 4. There are k=3 samples of n=7 observations each. For the x chart, x = (Σx)/k = (252.71+247.86+270.29)/3 = 256.95 R = (ΣR)/k = (78+77+31)/3 = 62.0 UCL = x + A2 R = 256.95 + 0.419(62.0) = 256.95 + 25.98 = 282.93 LCL = x – A2 R = 256.95 – 0.419(62.0) = 256.95 – 25.98 = 230.97 5. The process mean is within statistical control because none of the three criteria for being out of statistical control applies. 6. There are k=15 samples of n=1,000,000 each. p = (Σp)/k = (0.000085 + 0.000087 + 0.000094 +…+ 0.000056)/15 = 0.001153/15 = 0.0000769 p q/n = (0.0000769)(0.9999231)/1000000 = 0.000008767 UCL = p + 3 p q/n = 0.0000769 + 3(0.000008767) = 0.0000769 + 0.0000263 = 0.0001032 LCL = p – 3 p q/n = 0.0000769 – 3(0.000008767) = 0.0000769 – 0.0000263 = 0.0000506 322 CHAPTER 14 Statistical Process Control The p chart is given below. The process is not within statistical control because there is a downward trend, there are 8 consecutive points above the centerline. The control chart suggests that the downward trend in the proportion of homicides may have ended and is leveling off. p CHART 0.00011 UCL = 0.0001032 0.00010 p 0.00009 0.00008 _ p = 0.0000769 0.00007 0.00006 LCL = 0.0000506 0.00005 0 2 4 6 8 10 12 14 16 year number 7. There are k=15 samples of n=100 each. p = (Σp)/k = (0.05 + 0.04 + 0.03 +…+ 0.01)/15 = 0.81/15 = 0.054 p q/n = (0.054)(0.946)/100 = 0.0226 UCL = p + 3 p q/n = 0.054 + 3(0.0226) = 0.054 + 0.068 = 0.122 LCL = p – 3 p q/n = 0.054 – 3(0.0226) = 0.054 – 0.068 = -0.014, truncated at 0.000 The p chart is given below. The process is not within statistical control because there is a pattern of increasing variation. p CHART UCL = 0.122 0.12 0.10 p 0.08 _ p = 0.054 0.06 0.04 0.02 0.00 LCL = 0.000 0 2 4 6 8 10 day number 12 14 16 Cumulative Review Exercises 323 Cumulative Review Exercises 1. The following summary information applies to all parts of the exercise. Let CO2 = x and temperature = y. n = 10 Σx = 3774.2 x = (Σx)/n = 3774.2/10 = 377.42 Σy = 146.36 y = (Σy)/n = 146.36/10 = 14.636 Σxy = 55242.261 n(Σxy) – (Σx)(Σy) = 30.698 Σx2 = 1424685.94 n(Σx2) – (Σx)2 = 2273.76 Σy2 = 2142.2118 n(Σy2) – (Σy)2 = 0.8684 r = [n(Σxy) - (Σx)(Σy)]/[ n(Σx 2 ) - (Σx) 2 n(Σy 2 ) - (y) 2 ] = 30.698/[ 2273.76 0.8684 ] = 0.6908 a. Ho: ρ = 0 H1: ρ ≠ 0 α = 0.05 and df = 8 C.V. t = ±tα/2 = ±t0.025 = ±2.306 [or r = ±0.632] calculations: tr = (r – μr)/sr = (0.691 – 0)/ [1 - (0.691) 2 ]/8 0.025 0.025 = 0.691/0.2556 -0.632 0 0.632 r = 2.703 -2.306 0 2.306 t P-value = 2∙tcdf(2.703,99,8) = 0.0270 conclusion: Reject Ho; there is sufficient evidence to conclude that ρ ≠ 0 (in fact, that ρ > 0). Yes; there is sufficient evidence to support the claim of a linear correlation between carbon dioxide concentration and temperature. 8 b. No. Linear correlation measures association, not causation. And if there does happen to be an cause-and-effect relationship between the two variables, there is nothing in the mathematics that would allow a person to say which variable is the cause and which variable is the effect. c. b1 = [n(Σxy) – (Σx)(Σy)]/[n(Σx2) – (Σx)2] = 30.698/2273.76 = 0.0135 bo = y – b1 x = 14.636 – 0.0135(377.42) = 9.540 ŷ = bo + b1x = 9.540 + 0.0135x d. ŷ 290.7 = 9.540 + 0.0135(290.7) = 13.46 °C The predicted temperature does not appear to be very close to the actual temperature of 13.88 °C. But a carbon dioxide concentration of 290.7 is well outside the range of x values used to determine the regression line. Since 290.7 is (290.7 – 377.42)/5.02633 = -17.253 standard deviations from the mean of the x scores used to determine the line, the regression line should probably not be used for that prediction. 324 CHAPTER 14 Statistical Process Control 2. There are k=10 samples (weeks) of n=200 belts each. p = (Σp)/k = (0.010 + 0.015 + 0.005 +…+ 0.085)/10 = 0.335/10 = 0.0335 p q/n = (0.0335)(0.9665)/200 = 0.01272 UCL = p + 3 p q/n = 0.0335 + 3(0.01272) = 0.0335 + 0.0382 = 0.0717 LCL = p – 3 p q/n = 0.0335 – 3(0.01272) = 0.0335 – 0.0382 = -0.0047, truncated at 0.0000 The p chart is given below. The process is not within statistical control because there is a pattern of increasing variability and there are points above the upper control limit. p CHART 0.09 0.08 UCL = 0.0717 0.07 0.06 p 0.05 0.04 _ p = 0.0335 0.03 0.02 0.01 0.00 LCL = 0.0000 0 2 4 6 8 10 week number 3. α = 0.05 and zα/2 = z0.025 = 1.96; p̂ = x/n = 67/2000 = 0.0335 ˆˆ pˆ ± z /2 pq/n 0.0335 ± 1.96 (0.0335)(0.9665)/2000 0.0335 0.0079 0.0256 < p < 0.0414 We have 95% confidence that the interval from 0.0256 to 0.0414 contains the true proportion of defective seat belts produced by this process. 4. original claim: p > 0.03 p̂ = x/n = 67/2000 = 0.0335 Ho: p = 0.03 H1: p > 0.03 α = 0.05 C.V. z = zα = z0.05 = 1.645 calculations: z p̂ = ( p̂ – μ p̂ )/σ p̂ 0.05 = (0.0335 – 0.03)/ (0.03)(0.97) / 2000 ^ p 0.03 = 0.0035/0.003814 z 0 1.645 = 0.92 P-value = P(z>0.92) = 1 – 0.8212 = 0.1788 conclusion: Do not reject Ho; there is not sufficient evidence to support the claim that p > 0.03. There is not sufficient evidence to support the claim that the proportion of defects is greater than 3%. Cumulative Review Exercises 325 5. a. P(all 8 above) = P(A1 and A2 and A3 and…and A8) = P(A1)∙P(A2)∙P(A3)∙…∙P(A8) = (1/2)(1/2)(1/2)…(1/2) = (1/2)8 = 1/256 or 0.0039 b. P(all 8 below) = P(B1 and B2 and B3 and…and B8) = P(B1)∙P(B2)∙P(B3)∙…∙P(B8) = (1/2)(1/2)(1/2)…(1/2) = (1/2)8 = 1/256 or 0.0039 c. P(all above OR all below) = P(all above) + P(all below) – P(all above AND all below) = 1/256 + 1/256 – 0 = 2/256 = 1/128 or 0.0078 6. normal distribution: μ = 6.0, σ = 1.0 a. P(x>7.0) = P(z>1.00) = 1 – 0.8413 = 0.1587 or 15.87% Yes; if the helmets were made to fit only males with head breadths less than 7.0 inches, too many men would be excluded. b. For the smallest 5%, For the largest 5%, A = 0.0500 and z = -1.645 A = 0.9500 and z = 1.645 x = μ + zσ x = μ + zσ = 6.0 + (-1.645)(1) = 6.0 + (1.645)(1) = 6.0 – 1.645 = 6.0 + 1.645 = 4.355 inches = 7.645 inches The helmets will men with head breadths from 4.355 inches to 7.645 inches. 7. No. Since the sample is a voluntary response sample, which is not necessarily representative of the general population, it is not appropriate to use these results to make any conclusion about the general population 8. No; the values do not appear to come from a normal distribution. The histogram indicates a distribution that is positively skewed and far from bell-shaped, and the normal probability plot is not close to a straight line. Histogram of Coin Values Normal Probability Plot of Coin Values 18 2.0 16 1.5 14 1.0 z score Frequency 12 10 8 0.5 0.0 6 -0.5 4 -1.0 2 -1.5 0 0 120 240 value (cents) 360 480 0 100 200 300 value (cents) 400 500 326 CHAPTER 14 Statistical Process Control 9. Listed in order, the values are as follows. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 10 20 23 35 35 40 43 62 73 90 100 130 178 185 200 250 500 The n=30 have Σx = 1979 and Σx2 = 469535. a. x = (Σx)/n = 1979/30 = 66.0 cents b. x = (20+23)/2 = 21.5 cents c. s2 = [n(Σx2) – (Σx)2]/[n(n-1)] = [30(469535) – (1979)2]/[30(29)] = 10169609/870 = 11689.2 s = 11689.2 = 108.1 cents 10. original claim: p > 0.50 p̂ = x/n = 18/30 = 0.60 Ho: p = 0.50 H1: p > 0.50 α = 0.05 C.V. z = zα = z0.05 = 1.645 calculations: 0.05 z p̂ = ( p̂ – μ p̂ )/σ p̂ ^ p 0.50 = (0.60 – 0.50)/ (0.50)(0.50) / 30 z 0 1.645 = 0.10/0.09128 = 1.10 P-value = P(z>1.10) = 1 – 0.8643 = 0.1357 conclusion: Do not reject Ho; there is not sufficient evidence to support the claim that p > 0.50. There is not sufficient evidence to support the claim that most students have change in their possession. FINAL NOTE: Congratulations! You have completed statistics – the course that everybody likes to hate. I trust that this manual has helped to make the course a little more understandable – and that you leave the course with an appreciation of broad principles, and mot merely memories of manipulating formulas. I wish you well in your continued studies, and that you achieve your full potential wherever your journey of life may lead.