11/15/10 Estimate with Decimals Entry Task Today’s Plan: -Conversions to memorize -Order Decimals -Estimate with decimals Learning Target: -I can convert, compare, and order fractions and decimals. I can estimate with decimals. 11/15/10 Estimate with Decimals Conversions to Memorize Number your paper from 1-14 for a practice test. Today’s Plan: -Conversions to memorize -Order Decimals -Estimate with decimals Learning Target: -I can convert, compare, and order fractions and decimals. I can estimate with decimals. 11/15/10 Estimate with Decimals Change each decimal to a fraction in lowest terms, and each fraction to a decimal. 6. 0.8 = 1. 0.3 = 1= 11. 10 2. 0.25 = 7. 0.75 = 3. 0.7 = 8. 0.5 = 4. 0.9 = 9. 2 = 5. 0.3 = 3 = 10. 5 12. 1 = 4 13. 2 = 5 3 Today’s Plan: -Conversions to memorize -Order Decimals -Estimate with decimals 14. 1 = 2 Learning Target: -I can convert, compare, and order fractions and decimals. I can estimate with decimals. 11/15/10 Estimate with Decimals Write your name on the upper left hand corner of the blank side. Then fold your paper into fourths. Today’s Plan: -Conversions to memorize -Order Decimals -Estimate with decimals Learning Target: -I can convert, compare, and order fractions and decimals. I can estimate with decimals. 11/15/10 Estimate with Decimals Human Number Line: Order Decimals Today’s Plan: -Conversions to memorize -Order Decimals -Estimate with decimals Learning Target: -I can convert, compare, and order fractions and decimals. I can estimate with decimals. 4-1 Estimate with decimals Learn to estimate decimal sums, differences, products, and quotients. Course 2 4-1 Estimate with Decimals Jessie earned $27.00 for baby-sitting. She wants to use the money to buy a ticket to a water park for $14.75 and a souvenir T-shirt for $13.20. To find out if Jessie has enough money to buy both items, you can use estimation. To estimate the total cost of the ticket and the T-shirt, round each price to the nearest dollar, or integer. Then add the rounded values. Course 2 4-1 Estimate Insert Lesson Title Here with Decimals $14.757 7 > 5, so round to $15 $15 $13.202 2 < 5, so round to $13 + $13 $28 The estimated cost is $28, so Jessie does not have enough money to buy both items. To estimate decimal sums and differences, round each decimal to the nearest integer and then add or subtract. Course 2 4-1 Insert Lesson Here Estimate with Title Decimals Remember! To round to the nearest integer, look at the digit in the tenths place. If it is greater than or equal to 5, round to the next integer. If it is less than 5, keep the same integer. Course 2 4-1 Estimate Insert Lesson Title Here with Decimals Additional Example 1A: Estimating Sums and Differences of Decimals Estimate by rounding to the nearest integer. A. 4.5 + 8.9 4.5 +8.9 Course 2 5 5 ≥ 5, so round to 5. +9 14 9 > 5, so round to 9. Estimate 4-1 Estimate Insert Lesson Title Here with Decimals Additional Example 1B: Estimating Sums and Differences of Decimals Estimate by rounding to the nearest integer. B. 28.3 – 11.7 28.3 28 3 < 5, so round to 28. –11.7 –12 7 > 5, so round to 12. 16 Course 2 Estimate 4-1 Estimate Insert Lesson Title Here with Decimals Additional Example 1C: Estimating Sums and Differences of Decimals Estimate by rounding to the nearest integer. C. 57.2 + (–23.72) 57.2 + (–23.72) 57 + (–24) 33 Course 2 2 < 5, so round to 57. 7 > 5, so round to –24. Estimate 4-1 Estimate Insert Lesson Title Here with Decimals Try This: Example 1A Estimate by rounding to the nearest integer. A. 6.7 + 4.9 6.8 +4.9 Course 2 7 8 ≥ 5, so round to 7. +5 12 9 > 5, so round to 5. Estimate 4-1 Estimate Insert Lesson Title Here with Decimals Try This: Example 1B Estimate by rounding to the nearest integer. B. 19.2 – 13.6 19.2 19 –13.6 –14 5 Course 2 2 < 5, so round to 19. 6 > 5, so round to –14. Estimate 4-1 Estimate Insert Lesson Title Here with Decimals Try This: Example 1C Estimate by rounding to the nearest integer. C. 61.3 + (–18.84) 61.3 + (–18.84) 61 + (–19) 42 Course 2 3 < 5, so round to 61. 8 > 5, so round to –19. Estimate 4-1 Estimate with Decimals You can use compatible numbers when estimating. Compatible numbers are numbers that replace the numbers in the problem and are easier to use. Course 2 4-1 Insert Lesson Title Here Guidelines for Using Compatible Numbers When multiplying. . . round numbers to the nearest nonzero integer or to numbers that are easy to multiply. Course 2 When dividing. . . round numbers so that they divide without leaving a remainder. 4-1 Estimate Insert Lesson Title Here with Decimals Additional Example 2A: Estimating with Decimals Use compatible numbers to estimate. A. 45.99 · 2.31 45.99 2.31 Course 2 2 Round to the nearest multiple of 10. 3 < 5, so round to 2. 100 Estimate 50 4-1 Estimate Insert Lesson Title Here with Decimals Additional Example 2B: Estimating with Decimals Use compatible numbers to estimate. B. 51.33 ÷ (–7.98) 51.33 49 51 is prime, so round to 49. –7.98 –7 –7 divides into 49 without a remainder. 49 ÷ –7 = –7 Course 2 Estimate 4-1 Estimate Insert Lesson Title Here with Decimals Try This: Example 2A Use compatible numbers to estimate. A. 39.62 · 4.99 39.62 4.99 Course 2 5 Round to the nearest multiple of 10. 9 > 5, so round to 5. 200 Estimate 40 4-1 Estimate Insert Lesson Title Here with Decimals Try This: Example 2B Use compatible numbers to estimate. B. 19.42 ÷ (–4.88) 19.42 20 19 is prime, so round to 20. –4.88 –5 –5 divides into 20 without a remainder. 20 ÷ –5 = –4 Course 2 Estimate 4-1 Estimate Insert Lesson Title Here with Decimals Additional Example 3: Application Cara spent $58.80 on 4.8 pounds of lobster and calculated that she spent about $12 per pound of lobster. Use estimation to check whether her calculation is reasonable. $58.80 $60 Round to the nearest multiple of 10. 4.85 5 8 > 5, so round to 5. 60 ÷ 5 = 12 Estimate The estimate is the same as Cara’s calculation. The lobster cost about $12 per pound. Course 2 4-1 Estimate Insert Lesson Title Here with Decimals Try This: Example 3 Clem spent $18.43 on 11.7 pounds of apples. Is it reasonable to say that Clem spent about $2 per pound on apples? 18.43 11.7 20 ÷ 10 = 2 $20 10 Round to the nearest multiple of 10. 10 divides evenly into 20 without a remainder. Estimate The estimate is the same as Clem’s calculation. The apples cost about $2 per pound. Course 2 4-1 Estimate Insert Lesson with Decimals Title Here Lesson Quiz: Part 1 Estimate by rounding to nearest integer. 1. 68.4 + 29.5 98 2. 7.24 + (–10.5) –4 Use compatible numbers to estimate. Possible answers: 3. 48.27 4.67 250 4. 54.37 5.67 9 Course 2