General RE

advertisement
General Past Paper
By topic
By year
General Past Paper Contents By Year
2001 P1 Q2
2002 P2 Q4
2002 P2 Q6
2003 P1 Q10
2003 P2 Q2
2003 P2 Q3
2003 P2 Q12
2003 P2 Q13
2004 P1 Q7
2004 P2 Q3
2004 P2 Q5
2004 P2 Q6
2004 P2 Q8
2004 P2 Q12
2005 P1 Q3
2005 P2 Q4
2005 P2 Q11
2005 P2 Q12
2006 P2 Q7
General Past Paper Contents By Topic
Angles in a Kite
Angles in a circle
Area – composite
Distance, Speed & Time
Mean from a Frequency Table
Formula – using
Pattern & Formula 1
Pattern & Formula 2
Percentage
Perimeter(Circumference)
Pythagoras
Pythagoras & Area
Pythagoras & Circle
Trigonometry 1
Trigonometry 2
Trigonometry 3
Trigonometry 4
Volume
Wages
2005 General Paper 2 Question 12
The diagram below shows the fan belt from a machine.
The fan belt passes around 2 wheels whose centres are 30
centimetres apart.
Each wheel is 8 centimetres in diameter.
Fan belt
30 cm
8 cm
Calculate the total length of the fan belt.
C = pd
30 cm
8 cm C = 3.14 x 8  1 mark
C = 25.12cm  1 mark
30 cm
Total = 25.12 + 30 + 30  1 mark
(RE 4)
Total = 85.12 cm  1 mark
2005 P2 Q12
2003 General Paper 2 Question 13
20m
A large advertising banner is hanging
from a building.
26m
The banner is an isosceles triangle.
The top edge of the banner is 20 m long
and each of the other two sides is 26m
long.
Find the area of the banner.
10m
A=½xbxh
b = 20 m
h=?
h
26m
h² = 26² - 10²
h² = 676 - 100
h² = 576
h = 576
h = 24
A=½xbxh
A = ½ x 20 x 24
A = 240 cm²
2003 P2 Q13
2005 General Paper 2 Question 11
35cm
A
C Ye Olde
Shoppe
90cm
OPP
35
HYP
x
90
ADJ
Trigonometry
SOH CAH TOA
B
A rectangular shop sign is supported
by a metal bar AB.
The length of the shop sign is 90 cm
and the bar AB is attached to the
wall 35 cm above the sign.
Calculate the size of the shaded
angle ABC.
(RE 3)
Do not use a scale drawing.
Tan (angle) = OPP/ADJ
Tan x =
35/
90
 1 mark
x = tan-1(35÷90)
 1 mark
x = 21.250…. = 21.3°
 1 mark
2005 P2 Q11
2004 General Paper 2 Question 3
The sketch shows the net of a three-dimensional shape. The
net consists of a rectangle and two equal circles of radius 3
centimetres.
FORMULAE sheet
(Circumference circle)
(Area circle)
3 cm
(CSA of cylinder)
(Volume cylinder)
(Volume prism)
C
A
A
V
V
=
=
=
=
=
pD
pr²
2prh
pr²h
Ah
25 cm
Find the VOLUME of the three-dimensional shape formed by
this net.
(RE 3)
V = pr²h
V = 3.14 x 3²x 25
V = 706.5 cm³
2004 P2 Q3
2001 General Paper 1 Question 2
A student pays a train fare of £24.
If this represents 60% of the full adult fare, what is the
full adult fare?
Adult fare = 100%
(RE 3)
Student fare = 60% of the adult fare
60 % = £24
1 % = £24 ÷ 60 = £0.40
100 % = £0.40 x 100 = £40
 1 mark
 1 mark
 1 mark
2001 P1 Q2
2003 General Paper 2 Question 3
The number of letters in each of the first one hundred words of a news
story were counted. The results are shown in the table below.
Number of letters
Frequency
1
2
3
4
5
6
7
8
5
12
18
26
18
11
7
3
Number of letters x frequency
1x5= 5
2 x 12 = 24
3 x 18 = 54
4 x 26 = 104
5 x 18 = 90
6 x 11 = 66
7 x 7 = 49
8 x 3 = 24
Total = 100 Total = 416
Find the mean number of letters per word, to 1 decimal place. (KU 4)
Mean =
416
100
= 4.16 = 4.2
2003 P2 Q3
2003 General Paper 2 Question 2
Alice Anderson has a part-time Overtime: 6.50 x 1.5
job in a call centre.
= £9.75 per hour 1 mark
Her basic rate of pay is £6.50
4 x £9.75 = £39 1 mark
per hour.
At weekends she gets paid
overtime at time and a half.
Last week she was paid
£136.50, which included 4
hours overtime.
£136.50 - £39
= £97.50 1 mark
£97.50 ÷ 6.50
How many hours did she work
= 15 hours 1 mark
at the basic rate?
(RE 4)
2003 P2 Q2
2005 General Paper 2 Question 4
The diagram below shows the
shape of Sangita’s garden.
Sangita plants a hedge along side
AB.
13 m
B
7m
x
8m
A
Calculate the length of the
hedge.
(RE 4)
13m5m
– 8m
7m
x
Pythagoras
x² = 7² + 5²
x² = 49 + 25
x² = 74
x = 74
x = 8.6 m (to 1d.p.)
2005 P2 Q4
2006 General Paper 2 Question 7
Amy and Brian travel from Dundee to Stonehaven.
The distance between Dundee and Stonehaven
is 80 kilometres.
Amy takes 1 hour 30 minutes to travel by car.
Brian takes the train which averages
a speed of 60 kilometres per hour.
What is the difference between their journey times? (RE 4)
Brian: T = D ÷ S
T = 80 ÷ 60
T = 1.3333…. hrs
Difference = 1 hr 30 – 1 hr 20
Difference = 10 minutes
T = 0.3333….hrs x 60 = 20 min
T = 1.3333….hrs = 1 hr 20 min
2006 P2 Q7
2004 General Paper 1 Question 7
D
DEFG is a kite.
 Angle GDF = 69°
69°
 Angle EFD = 33°
Calculate the size of angle DGF.
(RE 3)
G
21°
E
57°
69°
180 – (90+33) = 57°
Angle DGF
= 21 + 57
180 – (90+69) = 11°
= 78°
33° 33°
33°
F
2004 P1 Q7
2004 General Paper 2 Question 5
PQ is a diameter of the circle
with centre O.
R
P
Q
O
 1 mark
R is a point on the
circumference of the circle.
PR is 12 cm, RQ is 5.5 cm.
R
Calculate the length of the
radius of the circle.
(RE 4)
Pythagoras
5.5 cm PQ² = 12² + 5.5²
PQ² = 144 + 30.25
Q
P
PQ² = 174.25
PQ = 174.25 = 13.2
Asked for Radius, so 13.2 ÷ 2 = 6.6 cm  1 mark
12 cm
 1 mark
 1 mark
2004 P2 Q5
2003 General Paper 1 Question 10
DBO = 20º
D
20º O
20º
A
140º
E
70°
B
The diagram is
a circle, centre O,
a tangent AC to the circle at B
an angle DBA, which is 70°.
 1 mark
As OBA is right-angled
(radius meets a tangent)
BDO = 20º
C Triangle BDO is isosceles
DOB = 140º
 1 mark
(180 –20-20)
EOB = 40º
(180 –140)
Calculate the size of shaded angle BOE.
 1 mark
(3 RE)
2003 P1 Q10
2005 General Paper 1 Question 3
Sandra is working on the design for a bracelet. She is using matches to
make each shape.
Shape 1
Shape 3
Shape 4
Shape 2
m = 4 x 13 + 1
m = 52 + 1
m = 53
(1 RE)
(a) Draw shape 4.
(b) Complete the table.
Shape number (s)
(2 RE)
1
2
3
4
5
6
13
m = 4s
ofneed
matches
(m)
5 4 9 4 13 4 17
21 + 125
53
4Number
x 1 = 4, so
+1 = 5
61 = 4s + 1
4
x
2
=
8,
so
need
+1
=
9
(c) Find a formula for calculating the number of 4s
matches,
= 61 – 1(m), when you
etc.
m = 4s
4s= 60
+1
know the number
of shapes, (s).
(2 RE)
(d) Which shape number uses 61 matches?
s = 60
4
(2 RE)
s =÷ 15
s = 15
2005 P1 Q3
2002 General Paper 2 Question 4
A fence for a garden is made by joining iron bars as shown below.
1 section
2 sections
3 sections
7x12 + 1
(a) Copy and complete this table.
Number of sections (s)
1
2
3
4
12
15 22 29
85
7
7 +bars
+ 7of+iron
(b) Find a formula connecting the number
(b) with the
Number of iron bars (b)
number of sections (s)
8
b = 7s + 1
(7x1=7 +1=8)
(c) A fence has been made by joining 176 iron bars. How many
sections will this make?
176 = 7s + 1
175 = 7s
s = 25
2002 P2 Q4
2003 General Paper 2 Question 12
Airport
7°
HYP
5
OPP
7°
An aircraft is approaching Glasgow
ADJ
Airport.
Trigonometry


 O

O
A
The angle of elevation of the
S HC HT A
aircraft from the airport is 7°.
opp
The aircraft is a distance of 5 km sin (angle)  hyp
from the airport.
x
o
sin 7 
Find the height of the aircraft to
5
the nearest metre.
(KU 4)
x  sin 7o  5
Do not use a scale drawing.
x  0.6093..km  609m
x
2003 P2 Q12
2002 General Paper 2 Question 6
PQRS is a rhombus.
Its diagonals PR and SQ are 20 cm and 12 cm long respectively.
Calculate the size of the shaded
P
angle PQR.
Do not use a scale drawing. (RE 4)
20 cm
Q
10 cm
OPP
S
HYP
x
6 cm
ADJ
R
12 cm
Trigonometry

 O

O
A
S HC HT A
opp
tan (angle) 
adj
10
o
tan x 
6
1
x  tan (10  6)
x  59o
PQR  59o  2  118o
2002 P2 Q6
2004 General Paper 2 Question 8
The floor of a conservatory consists
of a rectangle and a semi-circle.
The floor has the shape shown below.
Measurements are in metres.
2.2 m
1.5 m
Area1 (Rectangle) = lb
A = 2.2 x 1.5
A = 3.3 m²
Area2 (semi-circle) = ½ pr²
A = ½ x 3.14 x 1.1²
A = 1.8997 m²
D = 2.2m,
so r = 1.1m
Find the total area of the floor. (4 KU)
Total Area = 3.3 + 1.8997
= 5.1997 = 5.2 m²
2004 P2 Q8
2004 General Paper 2 Question 12
The current, C amps, of an electrical appliance is calculated using
the formula
C 
P
240
, where P watts is the power rating.
• A hairdryer has a power rating of 850 watts.
• The fuse used should be the one just bigger than the
calculated current.
• The choice of fuses is 3 amp, 5 amp and 13 amp.
Which fuse should he use.
850
C 
240
(RE 3)
= 3.541666…….
You would choose the 5 amp fuse. The 3 amp is too small
2004 P2 Q12
and 13 amp is too big.
2004 General Paper 2 Question 6
P
7 cm
Q
HYP
4 cm
S
10 cm
R
PQRS is a trapezium.
• PQ = 7 centimetres
• QR = 4 centimetres
• SR = 10 centimetres
• Angles PQR and QRS are
both right angles.
Calculate the size of angle PSR.
Do not use a scale drawing.
OPP
4 cm
x
3 cm
10
- 7 ADJ
Trigonometry

 O

O
A
S HC HT A
opp
tan (angle) 
adj
4
o
tan x 
3
1
x  tan (4  3)
x  55.1o
PSR  55.1o
2004 P2 Q6
200 General Paper Question
200 P Q
200 General Paper Question
200 P Q
Download
Related flashcards

Trigonometry

15 cards

Angle

11 cards

Trigonometry

15 cards

Create Flashcards