Number line - Manley Park Primary School

advertisement
•
•
•
•
•
•
•
Explanation
This is a number line method.
First you write the sum you are
doing.
Next you draw a neat ruler line.
Then at the start of the number line
you write the biggest number in your
sum.
You partition the smallest number in
your sum so it is easier to add.
Finally you do jumps of which ever
number you feel comfortable with.
options
Skills you need to
know for this
method.
Red=70+15 using
number line
You need to be good
at addition.
You need to choose
numbers you feel
comfortable with.
Amber=66+43 using
number line
Green=227+336
using number line
Choose an
activity.
+10
+10
+10
+2
86
54
54+32=86
This is your addition
sum.
Your smallest
number is 32 so you
partition 30 in to 3
tens and 2 in to 2
units.
Click to go back to menu
Open vertical method
•
•
•
•
•
•
First write your calculation.
Next write H.T.U.
Then you complete you addition.
First add the Units, then the Tens,
then the Hundreds.
You will do H.T.U as long as you go
down.
Finally add all of the digits in each
column to find your total.
Rag activates.
R 85 + 325 =
A 600 + 360 =
G 7000 + 2423 =
1.
150 +235 =385
H T U
15 0
2 3 5
0 0 5 U
0 80 T
3 0 0H
3 8 5
2. 185 + 300 = 485
H T U
1 8 5
30 0
0 05 U
0 8 0 T
4 0 0 H
4 8 5
Why don’t you try one of these.
Click to go back to menu
• Write a addition sum.
• Partition the smallest number
that you have into hundreds,
tens and units etc. For
example 88+31=? Partition
the number 31 to 30 and 1.
• Then you do 88+30=118
because we partition the
number 31 to 30 and 1.
• Then you add 1 to your
answer which was 118.
• 118+1=119 because I got the
1from the 31.
• That's how we get the
answer.
Step by step
partitioning
Red:60+35=?
Amber:130+390=?
Green:254+3105=?
Example
450+163=613
100 60 3
450+100=550
550+60=610
610+3=613
Click to go back to menu
Compensation.
Addition.
54+49=
Compensation
helps you get the
answer quickly by
adding easier
numbers together.
Red – 28+19=
• Step 1 write your sum which
is 54+49.
• Step 2 round the smallest
number to 50. 49
50.
• Step 3 do 54+50=104
• Step 4 take away 1 unit from
the answer that you got
which was 104-1=103
Your answer should be 103.
Amber - 42+39=
Green – 133+59=
Click to go back to menu
Subtraction
number line
Red13-8=
Amber48-19=
•First you draw a line.
•Then you put the smallest number
at the beginning of the line and the
biggest number at the end.
•Next you have to use the opposite
operation which is addition. If you
add 4 to 16 you will get 20 which is
a multiple of 10.Multiples of 10 are
very easy to work with.
Green 81-36=
29-16=13
+4
16
+9
20
29
•Then you add 9 to 20 because we
want to get to 29 and when you
add 9 to 20 that will equal 29.
•Finally you add the jumps which
are 9 and 4 this equals 13 and that
is the answer.
Click to go back to menu
Subtraction.
Difference.
78-56=
•
First start with the smallest number. Work
out how many units needs to be added to
this number to get it to the nearest
multiple of 10 when counting upwards.
56
•
After that you add 8 units because the
number that we are trying to get to is 78 so
we are at 70 and we need to add 8 more
units to get to 78.
60 = 4.
Next write the number you added (4) on
to 56 to get to 60 in the correct column on
a place value chart.
HTU
60 + 0 0 4
56
•
•
Then you work out how many tens you
need to add to get to the multiple of 10
closest to the larger number.
56
60
Click to go back to menu
HTU
60 + 0 0 4
70 + 0 1 0
56
60
70
•
HTU
60 + 0 0 4
70 + 0 1 0
78 + 0 0 8
Finally you add the H T U together because
then you will get your answer.
HTU
56
60 + 0 0 4
60
70 + 0 1 0
70
78 + 0 0 8
012U
010T
022
Your answer should be 22.
Subtraction.
Partitioning.
Example:
68-43=25
40
3
68-40=28
28-3=25
R
53-32=?
A
68-106=?
G
346-378=?
1. First you partition the
smallest number into
units, tens, hundreds
(etc.)
2. Then with the biggest
number you take away the
tens from it.
3. Finally with the answer
you’ve got, take away the
units from it.
The answer you should have
is 25.
Click to go back to menu
Subtraction
Counting on.
Counting on is an efficient strategy when
subtracting 2 numbers that are close together.
Red=32-28=
For example:
1002-997=
Amber=173-167=
Green=3562-3554=
In this example you have to round up the
smallest number which is 997 to 1000 (Add 3).
After that you have to count on from 1000 to
1002 (Add 2). Finally you add 3 and 2 together
which gives you your answer 5.
Click to go back to menu.
Practice question
5x4=
3x5=… … … … …
3x6=… … … … … …
3x7=… … … … … … …
Times tables facts
Your times tables facts will really
help you know your times tables.
If you know how to double you can use your 3 times tables to find
your 6 times tables and you can use your 2 times tables to find your
4 times tables.
Knowing your times tables facts let you answer multiplication
problems easily. You can use your time tables facts to solve really
hard problems.
RAG activities
Red
1. 10x5=
2. 5x5=
3. 4x2=
Click to go to menu
Green
1. 8x9=
2. 9x7=
3. 8x6=
The order to
learn your times
tables in.
1. 1x
2. 2x
3. 5x
4. 10x
5. 3x
6. 4x
7. 6x
8. 8x
9. 9x
10. 7x
1x0=
1x1=
1x2=
1x3=
1x4=
1x5=
1x6=
1x7=
1x8=
1x9=
1x10=
2x0=
2x1=
2x2=
2x3=
2x4=
2x5=
2x6=
2x7=
2x8=
2x9=
2x10=
3x0=
3x1=
3x2=
3x3=
4x3=
5x3=
6x3=
7x3=
8x3=
9x3=
10x3
Red is if you want an easy sum.
Amber is if you want
to challenge your self.
1. First you partition the number that you do
Green is if you
not know times tables facts for.
really want to
2. Next you complete the separate
push your
calculations.
self.
3. Then add up the separate totals and you will
get your answer.
Example:
9X6=54
Have a go…
7x8=?
5 4
5x6=30
4x6=24
30+24=54
?
?
?x?=
?x?=
?+?=
Reded.
Amber.
Green.
R,6x4=
A,7x8=
G,18x7=
Click to go to menu
Compensation
This helps you with your 9 x table
Step By Step
 Write your calculation. E.G
6x9=
 First change the 9 into a 10
because it’s easier to
multiply by 10.
 Then do 6 x 10 = 60
because you changed 9 to
10.
 After that do 60 – 6 =
54 because you added
an extra 6.
 And there’s your answer.
135 x 9=
135 x 10 =
81 x 9 =
81 x 10 =
Example : 79 x 9 = 711
79 x 10 = 790
790 – 79 =711
63 x 9 =
63 x 10 =
Click to go to menu
•
Step by step
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
1] First draw a Grid.
2] Then draw an
X in the left hand
Corner.
3] Next partition
29 into 20 and 9
and 19 into 10
and 9.
4]Then place them
Into the grid on the
top and the left hand side.
5]Then times 10 by 20
which equals 200.Then do
9x10=90 then 20x9=180
then 9x9=81.
Finally add 200,90,180 and 81
Grid method
1. Draw the
grid.
29x19= 551
x
10
9
200+180=380
90+81=171
171+380=551
20
9
200
180
90
2. Draw an x in the
x left hand corner.
x
x
10
9
3. Partition
29 into 20
and 9
81
Click to go to menu
Step by step instructions:
(Ignore the 6 above 36 for now).
1) If your sum was 36 divided by
6 then this would be how you
lay it out:
• The number that you are
dividing by goes on the
left hand side of the box. 6
• Then you will put the
number that you are dividing
here. 6 36
2)We will have to use our
multiplication knowledge to
find out how many groups of 6
are in 36.
3)To make it easier we will do
6x3 because if you know your
multiplication facts the answer
is 18 which is less than
36.(While using the chunking
method, you cannot go over the
number you are dividing).
Click to go back to menu
Chunking method
6
6 36
18 6x3
18
18 6x3
0
A remainder is
a number that
is leftover.
RAG:
R-48 divided by 4
A-67 divided by 8
G-74 divided by 6
4)Now we shall find the
difference between 36 and
18 which is 18.
• But we still haven’t got
our answer yet, so we
will do 6x3 again.
5)Now we have to find the
difference between 18 and
18 which is 0.
6)Now we need to add up
the numbers that we have
multiplied 6 by,(3 and 3)
which equals 6.
Our answer is 6 so write it
at the top!
Tip. If there is a remainder write
it like this: r 3 or whatever the
remainder is at the bottom,
(where the 0 is).
Division on a number line
32 divided by 5 =6r2
First we started with 0 and added 1 group of 5.Then we added 6 groups of 5 until we got to 30.We
couldn’t add another group of 5 .Our number was 32,so we had 2 left over. The answer was 6 remainder
2.
+5
+5
5
0
6
6
12
+5
+5
20
15
10
6
6
0
+5
6
18
r2
+5
25
30
r2
24 divided by 6 = 4
24
First we started with 0 and added one group of 6.Then we added another group of 6.
After that we added 2 more groups of 6.Then we got our answer 4 because we added 4
groups of six to get 24.
Click to go back to menu
Division facts
• If you are not comfortable with your times tables you need to
go to the times tables slide because all of these division
methods need you to have some understanding of your times
tables.
• If you don’t want remainders or decimals here are some rules
you can follow:
•
•
•
•
•
You can only divide numbers by 3 that are in the 3 times table.
You can only divide numbers by 4 that are in the 4 times table.
You can only divide numbers by 5 that are in the 5 times table.
You can only divide numbers by 6 that are in the 6 times table.
The same rule applies for all numbers.
Click to go back to menu
Download
Related flashcards

TeX

19 cards

Works by M. C. Escher

30 cards

Create Flashcards