Joint Costs and By- Products I. BL Company produces only two products and incurs joint processing costs that total P3,750. Products Aba and Ibi are produced in the following quantities during each month: 4,500 and 6,000 gallons, respectively. BL also runs one ad each month that advertises both products at a cost of P1,500. The selling price per gallon for the two products are P20 and P17.50, respectively. a. What amount of joint processing costs is allocated to each product based on gallons produced? b. What amount of advertising cost is allocated to each product based on sales value? II. GAB Company produces three products from the same process and incurs joint processing costs of P3,000. Mat Nat Qat Gallons 2,300 1,100 500 Sales price per gallon at split-off P 4.50 6.00 10.00 Disposal cost per gallon at split-off P1.25 3.00 8.00 Further processing costs P1.00 2.00 2.00 Final sales price per gallon P 7.00 10.00 15.00 Disposal costs for the products if they are processed further are: Mat, P3.00; Nat, P5.50; Qat, P1.00. a. What amount of joint processing cost is allocated to the three products using sales value at split-off? b. What amount of joint processing cost is allocated to the three products using net realizable value at split-off? III. A Manufacturing Company makes three products: A and B are considered main products and C a byproduct. Production and sales for the year were: 220,000 lbs. of Product A, salable at P6.00 180,000 lbs. of Product B, salable at P3.00 50,000 lbs. of Product C, salable at P.90 Production costs for the year: Joint costs P276,600 Costs after separation: Product A 320,000 Product B 190,000 Product C 6,900 Required: Using the by-product revenue as a cost reduction and net realizable value method of assigning joint costs, compute unit costs (a) if C is a by-product of A Manufacturing Company makes three products: A and B are considered main products and C a by-product This study source was downloaded by 100000817420764 from CourseHero.com on 03-24-2022 03:06:40 GMT -05:00 https://www.coursehero.com/file/75895806/Activity-Joint-and-By-Productsdocx/ Answers: I. a. What amount of joint processing costs is allocated to each product based on gallons produced? Aba = 4,500/10,500 × 3,750 = 1,607 Ibi = 6,000/10,500 × 3,750 = 2,143 b. What amount of advertising cost is allocated to each product based on sales value? Aba = 4,500 × 20.00 = 90,000/195,000 × 1,500 = 692 Ibi = 6,000 × 17.50 = 105,000/195,000 × 1,500 = 808 195,000 II. a. What amount of joint processing cost is allocated to the three products using sales value at split-off? M = 2,300 × 4.50 = 10,350/21,950 × 3,000 = 1,415 N = 1,100 × 6.00 = 6,600/21,950 × 3,000 = 902 Q = 500 × 10.00 = 5,000/21,950 × 3,000 = 683 21,950 b. What amount of joint processing cost is allocated to the three products using net realizable value at splitoff? =Sales price - disposal cost 4.50 – 1.25 = 3.25 6.00 – 3.00 = 3.00 10.00 – 8.00 = 2.00 M = 2,300 × 3.25 = 7,475 /11,775 × 3,000 = 1,904 N = 1,100 × 3.00 = 3,300 /11,775 × 3,000 = 841 Q = 500 × 2.00 = 1,000 /11,775 × 3,000 = 25 11,775 III. This study source was downloaded by 100000817420764 from CourseHero.com on 03-24-2022 03:06:40 GMT -05:00 https://www.coursehero.com/file/75895806/Activity-Joint-and-By-Productsdocx/ Using the by-product revenue as a cost reduction and net realizable value method of assigning joint costs, compute unit costs (a) if C is a by-product of A Manufacturing Company makes three products: A and B are considered main products and C a by-product a. Joint Cost NRV C To allocate 276,600 (38,100) (50,000 – 0.90) – 6,900 238,500 Sales Value – Cost after Separation = NRV 220,000 × 6 = 1,320,000 – 320,000 = 1,000,000 180,000 × 3 = 540,000 – 190,000 = 350,000 1,350,000 Allocation 1,000,000/1,350,000 × 238,500 = 176,667 350,000/1,350,000 × 238,500 = 61,833 238,500 Unit Cost: A (176,667 + 320,000)/220,000 = 2.26 B (61,833 + 190,000)/180,000 = 1.40 b. NRV A 1,000,000 = B 350,000 + P38100 = 1,000,000/1,388,100 × 276,600 = 199,265 388,100/1,388,100 × 276,600 = 77,335 1,388,100 Unit Cost A (199,265 + 320,000)/220,000 = 2.36 B (77,335 + 151,900)/180,000 = 1.27 This study source was downloaded by 100000817420764 from CourseHero.com on 03-24-2022 03:06:40 GMT -05:00 https://www.coursehero.com/file/75895806/Activity-Joint-and-By-Productsdocx/ Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)