Dee Singh-Knights , Agricultural Economics Specialist WVU Extension Service May 7th, 2013, Charleston, WV Dosingh-knights@mail.wvu.edu, 304-293-7606 Dwight Eisenhower: “In preparing for battle I have always found that plans are useless, but planning is indispensable.” A good product Marketing your product to the right set of customers Selling at the right price and the right amount to be profitable All of the above Value-Adding and Direct Marketing Financial Management Partnership Market Analysis Business Skills Building Sustainable Production Practices Risk Management (Food/Farm Safety) Networking The Business Plan Ties Everything Together The Business Plan Goals Products Financial Production Risks Personal Characteristics Marketing Investment Financial Risks Equipment and Supplies Projected Sales Budgets Marketing Risks Resources Competition Costs Legal Risks Skills Customers Financial Statements Human Risks Labor Price Taxes The Business Plan Contingency Plans Where are you, what can I do, and what have you got? Where do you want to go? How are you going to get there? Where are you, what can I do, and what have you got? What are my Farm Numbers? What do these Number Mean? How do I Improve my Farm Numbers? Farm and Family Goals 1. Budgets (Plans) 2. Keep Good Records 3. Financial Statement – Balance Sheet 3. Financial Statement – Income Statement 4. Business Planning 3. Financial Statement – Cash Flow Statement Farm and Family Goals Top reasons not to keep records Uses of Records ◦ I don’t have time ◦ Taxes ◦ I’m not that organized ◦ Gov’t Programs ◦ I consume everything I raise ◦ Loans/Credits ◦ Leasing Agreements ◦ Farm Planning and Management Use Enterprise Budgets to estimate your break-even point Before production Begins Keep all income and expense receipts Record all transactions During Production Year Transfer entries into monthly ledger Develop Income Statement Estimate farm profits or losses Conduct enterprise analysis End of Production Year An enterprise budget is a written GOAL statement for a crop or livestock production activity. It summarizes: ◦ production goal, ◦ expected market price and gross receipts, ◦ planned management activities with required resource inputs and costs, and ◦ estimated net return and break even price (BEP) for the goal production. Sample Enterprise Budget – Sweet Corn Revenue, which is the expected Market Price multiplied by the quantity you will sell. Variable Costs, which is the expected costs of all inputs needed to produce the corn crop. Fixed Costs, which is the expected costs of all capital items needed to produce the corn crop. Returns or Expected Profits, which is the expected returns minus the expected costs of the corn crop. Total – Whole Farm Budget ◦ What are my costs and returns for the whole farm having multiple enterprises Enterprise Budgets ◦ Which enterprise is more profitable Partial Budget ◦ How will a proposed change affect my business Estimate Costs and Returns Pricing Determine most profitable enterprise. Assess product mix Track key costs Enterprise Diversification Answer ‘what if’ scenarios Make changes to your farm: ◦ adopting a new technology ◦ Expanding an enterprise ◦ adding new enterprises ◦ Using different production practices ◦ custom operation or buy or lease ◦ making a capital improvement ◦ value of a marketing plan change The Whole Farm Budget Estimates Incomes is on the left Estimates Expenses on the right The Whole-Farm Budget estimates potential profitability Whole Farm Budget For the period 01/01 – 12/31 Operating Receipts Operating Expenses Egg Sales $4,800 Car & Truck $168 Lamb Sales $6,800 Chemicals $167 Feed $2,435 Fertilizer $2,478 Fuel & Oil $2,235 Insurance $268 Repairs $590 Seed & Plants $6,254 Supplies $3,108 Veterinary $228 Utilities $228 Total Expense $18,620 Vegetables Sales $18,000 Getting the maximum net farm income is the goal of most farmers To do this, you must select the most profitable enterprises Total Receipts $29,600 NET FARM INCOME = $10,980 The layer enterprise generated $4,800 is revenue and $5,680 in expenses for a net loss of $880 This is important in deciding which combination of enterprises will be most profitable Dee’s Farm – 100 layers Enterprise Budget For the period 01/01 – 12/31 Item Egg Sales Total Receipts Operating Receipts $4,800 $4,800 Per Layer $48.00 $48.00 Item Operating Expenses Per Layer Car & Truck $25 $0.25 Levies $1500 $15 Feed $2,500 $25 Fertilizer $0 $0 Fuel & Oil $225 $2.25 Insurance $50 $0.50 Repairs $120 $1.20 Seed & Plants $0 $0 Pullets $700 $7 Veterinary $240 $2.4 Utilities $160 $1.60 Total Expense NET INCOME $5,680 $56.80 ($880.00) ($8.80) The sheep enterprise generated $6,800 is revenue and $3,915 in expenses for a net profit of $2,885 This is important in deciding which combination of enterprises will be most profitable Dee’s Farm – 100 sheep Enterprise Budget For the period 01/01 – 12/31 Item Lamb Sales Total Receipts Operating Receipts $6,800 $6,800 Per Sheep $68.00 $68.00 Item Operating Expenses Per Sheep Car & Truck $25 $0.25 Interest $1504 $15.04 Feed $1,435 $14.35 Water $714 $7.14 Fuel & Oil $508 $5.08 Insurance $50 $0.50 Repairs $120 $1.20 Marketing $130 $1.30 Supplies $53 $0.53 Veterinary $216 $2.16 Utilities $160 $1.60 Total Expense NET INCOME $3,915 $39.15 $2,885 $28.85 Estimate Costs and Returns Pricing Determine most profitable enterprise. Assess product mix Track key costs Enterprise Diversification Answer ‘what if’ scenarios Make changes to your farm: ◦ adopting a new technology ◦ Expanding an enterprise ◦ adding new enterprises ◦ Using different production practices ◦ custom operation or buy or lease ◦ making a capital improvement ◦ value of a marketing plan change Determine most profitable enterprise. Handouts for Presentation\Cornell High Tunnel Enterprise Budgets - DSK Edits.xls Can also use it to assess your product mix Product Returns over Total Costs Hours of Labor Returns over Total/Hr. Product 1 $ 547.21 17.50 $ 31.27* Product 2 $ 181.11 11.20 $ 16.17 Product 3 $ 164.19 6.90 $ 23.80 Product 4 $ 131.50 6.15 $ 21.38 Product 6 $ 102.90 2.80 $ 36.75*** Product 5 $ 85.02 6.45 $ 13.18 Product 7 $ 61.65 5.10 $ 12.09 Product 8 $ 58.45 7.65 $ 7.64 Product 9 $ 55.46 1.55 $ 35.78** Pricing Decisions ◦ Much should I charge for a pound of tomatoes ◦ Get Break-even Price: take total expenses per tunnel/pounds of tomatoes sold per tunnel Total expenses = $2,123 per tunnel Lbs of tomatoes sold/tunnel = 5,869 lbs Break-even price = minimum acceptable selling price $2,123/5,849 = $0.38/lb Tomatoes in an Unheated High-Tunnel Template: ◦ Handouts for Presentation\Cornell High Tunnel Enterprise Budgets - DSK Edits.xls Break-Even Price To Cover Variable Costs: $404.03/1000lbs = $0.40/doz. To Cover Total Costs: $663.03/1000lbs = $0.66/doz. Break-even Price = Minimum Selling Price Track Key Costs ◦ Handouts for Presentation\Cornell High Tunnel Enterprise Budgets - DSK Edits.xls ◦ Are your major costs in line with your expectations? Lower – good Higher – is it acceptable? can it be better managed? Answer ‘what if’ scenarios – Price Sensitivity Analysis Sensitivity Analysis ◦ What happens if I produce more or less than expected – how does that change my break-even point? ◦ What happens if the market price is different than I expect? What is your net income goal? A common net income estimate is 20% to 25% of your gross income ◦ In our example (Dee’s Farm), it was 37% Net Income Goal Calculation Revenue Needed $1,000 $1,000/.25 $5,000 $5,000 $5,000/.25 $20,000 $10,000 $10,000/.25 $40,000 $20,000 $20,000/.25 $80,000 $38,000 $38,000/.25 $152,000 $55,000 $55,000/.25 $220,000 Big enough to satisfy your income needs Net Income Goal Revenue Needed $5,000 $20,000 $38,000 $152,000 $55,000 $220,000 Big enough to access profitable markets You must have a appropriate farm size to have a steady and appropriate volume of product Big enough to Capture ‘economies of scale’ – the bigger you are, the lower your fixed costs Keeping good records can help you to prepare: ◦ an enterprise budget – what are my costs and returns ◦ an annual Balance Sheet – is my equity growing ◦ an annual Income Statement – am I making a profit ◦ an annual Cash Flow Statement – do I have cash to pay my bills Once I understand my farm numbers, I can use them to make better farm decisions Top reasons not to keep records Uses of Records ◦ I don’t have time ◦ Taxes ◦ I’m not that organized ◦ Gov’t Programs ◦ I consume everything I raise ◦ Leasing Agreements ◦ Loans/Credits ◦ Farm Planning and Management Handouts for Presentation\Record-Keeping Toolkit.docx Dee Singh-Knights , Agricultural Economics Specialist WVU Extension Service Dosingh-knights@mail.wvu.edu 304-680-9925 Can I pay my bills when they come due Liquidity? ◦ Provides information on the farm’s ability to meet financial obligations when they come due ◦ Helps to identify the sources and uses of cash in the business ◦ Early warning system for cash flow shortages ◦ Does NOT provide an estimate of profitability ◦ Helps plan for cash fluctuations in the business Now I understand my Farm Numbers? Which Markets are best suited to my Operation? Which Markets will Help me Realize my Farm Goals? What is your net income goal? Which marketing option will help me reach this goal ◦ Am I a low-cost producer Can be price-taker or price-maker ◦ Am I a high-cost producer of a unique, limited, valueadded product Choose marketing option in which I am a price-maker To-market-to-market Workbook ◦ http://aesop.rutgers.edu/~farmmgmt/marketing/tomarket.pdf Making sure all the parts of the business work together – Do my Farm Numbers match my overall Farm Plans? Enterprise Budgets ◦ http://www.hort.cornell.edu/hightunnel/business/budget.htm ◦ http://www.uky.edu/Ag/NewCrops/budgets.html ◦ http://www.uky.edu/Ag/AgEcon/pubs/software/budgets_livestock.html Trends in Pricing ◦ WVDA posts a Livestock Price Report every week http://www.wvagriculture.org/Division_Webpages/marketing.html ◦ Boston Terminal (where fruits and veggies come into the east coast for Distribution) posts daily price reports: http://www.terminalmarkets.com/bostonterminal.htm ◦ Rodale Institute publishes a Daily Organic Price Report: http://www.rodaleinstitute.org/Organic-Price-Report ◦ MOFGA Organic Price Reports are monthly http://mofga.org/Publications/OrganicPriceReports/tabid/260/Default.aspx Market Options and Transaction Costs ◦ http://aesop.rutgers.edu/~farmmgmt/marketing/tomarket.pdf