Chapter 7 1 CHAPTER 7 STANDARD COSTING AND VARIANCE ANALYSIS 14. a. Total purchases = AP × AQp = $0.13 × 115,000 = $14,950 b. Material price variance = (AP × AQp) - (SP × AQ) = $14,950 - ($0.14 × 115,000) = $14,950 - $16,100 = $1,150 F c. Material quantity variance = (SP × AQu) - (SP × SQ) = ($0.14 × 100,000) - ($0.14 × 97,900) = $14,000 - $13,706 = $294 U 15. a. $10,080 ÷ 4,200 = $2.40 per quart AQ x AP AQ x SP SQ x SP 4,200 x $2.40 4,200 x $2.50 (1,000 x 4) x $2.50 $10,080 $10,500 $10,000 $ 420 F $500 U Material price variance Material usage variance b. The price variance would be based on the quantity of material purchased, while the usage variance would be based on the quantity of material used in production. Because the usage variance is based on the same quantities as in part (a), it does not change. AQp x AP 5,000 x $2.40 $12,000 AQp x SP 5,000 x $2.50 $12,500 $500 F Material price variance c. The purchasing agent would have responsibility for the price variance and the production manager would have responsibility for the usage variance. (CPA adapted) 16. a. Material purchase price variance = $0.70 × 100,000 lbs. = $70,000 F b. June July Aug. Sept. 3,000 × 5 = 15,000 SQ; $2.10 × (16,400 – 15,000) = $2,940 U 3,400 × 5 = 17,000 SQ; $2.10 × (17,540 – 17,000) = 1,134 U 2,900 × 5 = 14,500 SQ; $2.10 × (14,950 – 14,500) = 945 U 2,500 × 5 = 12,500 SQ; $2.10 × (13,200 – 12,500) = 1,470 U c. It is possible that the material purchased had been damaged in some way or 2 Chapter 7 became tainted for use while being stored at the bankrupt vendor’s location. (Ayesha Inc. should carefully assess the effect of this material’s usage on labor efficiency to see if there is an unfavorable variance there.) 17. a. and b. Purchasing agent's responsibility: Material Price Variance = (AP × AQp) - (SP × AQp) = ($1.94 × 25,600) - ($1.90 × 25,600) = $49,664 - $48,640 = $1,024 U Production supervisor's responsibility: Standard quantity of materials = 600 × 35 lbs. = 21,000 Material Quantity Variance = (SP × AQu) - (SP × SQ) = ($1.90 × 21,400) - ($1.90 × 21,000) = $40,660 - $39,900 = $760 U c. Explanations offered should consider the pattern of the variances. The pattern is an unfavorable price variance and an unfavorable quantity variance. Perhaps material usage was higher than expected and the inventory fell below an acceptable level, requiring purchasing in a quantity that did not allow for a quantity discount, purchasing from a nontraditional supplier at a higher price, or needing to obtain materials quickly which added transportation costs to the normal purchase price. There is also a possibility that a higher quality of material was purchased at a higher price, but this seems unlikely given the unfavorable quantity variance. The quantity variance could be just inefficiency in production or inferior material resulting in increased waste and shrinkage. 18. a. Standard hours = 10 × 670 = 6,700 b. AP × AQ $127,500 SP × AQ $18 × 6,800 $122,400 $5,100 U SP × SQ $18 × 6,700 $120,600 $1,800 U Labor Rate Variance Labor Efficiency Variance $6,900 U Total Labor Variance c. Wage rate per hour = $127,500 ÷ 6,800 = $18.75 Chapter 7 19. 3 a. Since the labor rate variance is favorable, the actual cost of direct labor must be $5,500 less than the standard cost. The standard cost is $80,500. AP x AQ $7.50 × 10,000 $75,000 SP x AQ SP × 10,000 $80,500 $ 5,500 F Labor rate variance $80,500 ÷ 10,000 actual direct labor hours equals a standard rate of $8.05. b. Since the actual hours are 1,000 less than the standard, the efficiency variance is 1,000 hours x $8.05 = $8,050 F. AP x AQ SP x AQ SP x SQ $7.50 × 10,000 $8.05 × 10,000 $8.05 × 11,000 $75,000 $80,500 $88,550 $ 5,500 F $ 8,050 F Labor rate variance Labor efficiency variance c. Work in Process Inventory Labor Rate Variance Labor Efficiency Variance Wages Payable d. Labor Rate Variance Labor Efficiency Variance Cost of Goods Sold 88,550 5,500 8,050 75,000 5,500 8,050 13,550 (CPA adapted) 20. a. Actual cost = Standard cost + Total unfavorable variance = ($250 × 350) + $3,500 = $87,500 + $3,500 = $91,000 b. Labor efficiency variance = (SP × AH) - (SP × SH) = ($250 × 330) - ($250 × 350) = $82,500 - $87,500 = $5,000 F c. Rate variance + Efficiency variance = Total variance Rate variance + (- $5,000 F) = $3,500 U Rate variance = $3,500 + $5,000 Rate variance = $8,500 U d. Work in Process Inventory 87,500 4 Chapter 7 Labor Rate Variance Wages Payable Labor Efficiency Variance 8,500 91,000 5,000 e. Because the favorable efficiency variance is coupled with an unfavorable rate variance, one explanation is that the firm used, on average, a more skilled mix of labor than it expected to use. For example, the firm may have used more senior auditors and managers than it intended to use. Without additional information on the original mix of employees and the actual mix of employees, no specific conclusions can be reached. 21. Units produced Standard hours per unit Standard hours Standard rate per hour Actual hours worked Actual labor cost Labor rate variance Labor efficiency variance Case A Case B Case C 1,000 1,000 240 3.5 0.9 2.5 3,500 900 600 $7.25 $10.20 $10.50 3,400 975 560 $23,800 $8,970 $6,180 $850F $975F $300U $725F $765U $420F Case A: Standard hours = 1,000 × 3.5 = 3,500 LRV = AQ (AP - SP) -$850 = 3,400 (AP - $7.25) -$850 = 3,400AP - $24,650 $23,800 = 3,400AP $7.00 = AP Actual labor cost = $7.00 × 3,400 = $23,800 LEV = SP (AQ - SQ) LEV = $7.25 (3,400 – 3,500) = $7.25 (100) = $725 F Case B: Units produced = 900 ÷ 0.9 = 1,000 LEV = SP (AQ - SQ) $765 = SP (975 - 900) $765 = SP (75) $10.20 = SP LRV = AQ (AP - SP) Case D 1,500 3.0 4,500 $7.00 4,900 $31,850 $2,450F $2,800U Chapter 7 5 -$975 = 975 (AP - $10.20) -$975 = 975AP - $9,945 $8,970 = 975AP $9.20 = AP Actual labor cost = $9.20 × 975 = $8,970 Case C: Standard hours = 600 ÷ 240 = 2.5 (AP × AQ) – LRV = (SP × AQ) $6,180 - $300 = $5,880 $5,880 = $10.50 × AQ $5,880 ÷ $10.50 = AQ AQ = 560 LEV = SP (AQ - SQ) LEV = $10.50 (560 - 600) = $10.50 (-40) = $420 F Case D: Actual labor rate = $31,850 ÷ 4,900 = $6.50 LRV = AQ (AP - SP) LRV = $31,850 – ($7 × 4,900) LRV = $31,850 - $34,300 LRV = $2,450 F LEV = (SP × AQ) – (SP × SQ) $2,800 = $34,300 - $7 SQ -$31,500 = -$7SQ SQ = 4,500 Standard hours per unit = 4,500 ÷ 1,500 = 3 22. a. Material price variance = $61,000 – ($3 20,000) = $61,000 - $60,000 = $1,000 U Standard quantity of material = 3,900 4.8 = 18,720 gallons Material quantity variance = ($3 18,350) – ($3 18,720) = $55,050 - $56,160 6 Chapter 7 = $1,110 F b. Standard quantity of time = 3,900 1/3 hour = 1,300 hours ($9.02 1,290) ($9.00 1,290) ($9.00 1,300) $11,635.80 $11,610.00 $11,700.00 $25.80 U_______ $90.00 F_________ Labor Rate Variance Labor Efficiency Variance $64.20 F__________________ Total Labor Variance 23. a. Actual material price = $83,300 ÷ 17,000 = $4.90 per square yard Material price variance: AQp (AP – SP) = 17,000 × ($4.90 – $5.00) = $1,700 F Material usage variance: SP × (AQu – SQ) = $5 × (16,500 – 15,000) = $7,500 U b. Raw Material Inventory Accounts Payable Material Price Variance 85,000 83,300 1,700 Work in Process Inventory 75,000 Material Usage Variance 7,500 Raw Material Inventory 82,500 c. Actual labor rate = $79,800 ÷ 7,600 = $10.50 Labor rate variance: AQ × (AP – SP) = 7,600 × ($10.50 – $10.00) = $3,800 U Labor efficiency variance = (SP × AQ) - (SP × SQ) = ($10 × 7,600) – ($10 × 7,500) = $76,000 – $75,000 = $1,000 U d. Work in Process Inventory Labor Rate Variance Labor Efficiency Variance Wages Payable 75,000 3,800 1,000 79,800 e. The material price variance is favorable. The purchasing agent may have purchased an optimum quantity with a negotiated price. It is also possible that the materials are of lower quality. This possibility is evident in both the unfavorable material usage variance and the unfavorable labor efficiency variance. It is possible that the workers had difficulty working with the materials or that the inferior quality slowed down the machinery or resulted in defective units being produced. All of these factors would require additional Chapter 7 7 materials to be used to complete the required production level. The unfavorable labor rate variance could have been the result of the company using more experienced workers, a tight labor market due to a strong economy or standards that had not been updated for a change in contractual wage rates negotiated in a union contract. (CPA adapted) 24. a. Standard quantity of material = 2 yards × 10,000 shirts = 20,000 yards Standard labor time = 0.7 hours × 10,000 shirts = 7,000 DLHs b. AP × AQp SP × AQp $3 × 30,000 $90,000 $89,700 $300 F Material Price Variance SP × AQu $3 × 20,120 $60,360 SP × SQu $3 × 20,000 $60,000 $360 U_______ Material Quantity Variance AP × AQ SP × AQ $7.50 × 7,940 $59,550 $58,756 $794 F Labor Rate Variance SP × SQ $7.50 × 7,000 $52,500 $7,050 U_____ Labor Efficiency Variance $6,256 U Total Labor Variance c. The pattern is a favorable material price variance and an unfavorable material quantity variance. If the quality level of cotton is below the expected level, a favorable price variance would be incurred. However, the lower quality cotton could result in more waste and shrinkage during production and thus more materials yardage is required to make a t-shirt than expected. d. The favorable labor rate variance is coupled with an unfavorable labor efficiency variance. One explanation is that the firm used, on average, a less skilled mix of labor than it expected to use and thus the average labor time per t-shirt was greater than expected. Additionally, the use of inferior quality material could also have contributed to the excess time taken to manufacture the shirts. e. Material Price Variance 300 8 Chapter 7 Cost of Goods Sold Material Quantity Variance 60 360 To dispose of the material variances Labor Rate Variance Cost of Goods Sold Labor Efficiency Variance 794 6,256 7,050 To dispose of the labor variances 25. a. SQ = 4,800 × 0.5 = 2,400 square yards b. SH = 4,800 × 2 = 9,600 hours c. Since the quantity of material purchased and used is the same, all material variances are based on the same quantity. Material quantity variance = (SP × AQ) – (SP × SQ) $600 U = $6 (AQ – SQ) $600 U = $6 AQ - $6(2,400) $600 U = $6 AQ - $14,400 $15,000 = $6 AQ AQ = 2,500 yards Material price variance = (AP × AQ) – (SP × AQ) = $14,550 – ($6 × 2,500) = $14,550 - $15,000 = $450 F d. Labor efficiency variance = SP (AH - SH) = $17 (9,760 – 9,600) = $17 (160) = $2,720 U e. Standard prime cost per travel bag: Material (0.5 × $6) $ 3.00 Labor (2 × $17) 34.00 Total $37.00 f. AP = SP - (labor rate variance ÷ AQ) = $17 - ($1,464 ÷ 9,760) = $17 - $0.15 = $16.85 Actual cost to produce one bag: Material ($14,550 ÷ 4,800) Labor [$16.85 × (9,760 ÷ 4,800)] $ 3.03 34.26 Chapter 7 9 Total (rounded for both material and labor) $37.29 g. The actual cost to produce a bag is $37.29; the standard cost is $37 or an unfavorable difference of $0.29. The two primary factors creating the cost overrun are the unfavorable $0.125 ($600 4,800) per unit material quantity variance and the unfavorable $0.57 ($2,720 ÷ 4,800) per unit labor efficiency variance. There were favorable material price and labor rate variances. It is likely that a lower quality material and less skilled labor were used than the standard allowed, resulting in excess usage of material and labor time. 26. a. Budged machine hours = 144,000 units × 3.5 MHs per unit = 504,000 MHs VOH rate = $2,016,000 ÷ 504,000 MHs = $4 per MH FOH rate = $3,528,000 ÷ 504,000 MHs = $7 per MH b. Standard MHs = 11,800 × 3.5 = 41,300 Actual VOH VOH Rate x Actual Hours Applied VOH $4 × 40,800 $4 × 41,300 $171,000 $163,200 $165,200 $7,800 U $2,000 F________ VOH Spending Variance VOH Efficiency Variance $5,800 U______________________ Total VOH Variance c. Actual FOH Budgeted FOH Applied FOH $3,528,000 ÷ 12 $7 × 41,300 $284,500 $294,000 $289,100 $9,500 F $4,900 U________ FOH Spending Variance Volume Variance $4,600 F______________________ Total FOH Variance d. The company expected to produce 12,000 units per month and, thus, use 42,000 MHs. By only producing 11,800 units, the standard hours were 41,300 or 700 MHs less than expected. Since FOH is applied to each standard MH at $7 per hour, the volume variance is $4,900 U. Alternatively, each unit requires 3.5 MHs or receives $24.50 of FOH. By not producing an expected 200 units, the company underapplied (200 × $24.50) or $4,900 of FOH 32. a. 5,100 × 12 = 61,200 standard hours b. 58,000 MHs × $50 × 0.70 fixed = $ 2,030,000 budgeted monthly FOH c. Actual OH for month Budget at output (61,200 × $50 × 0.3) + $2,030,000 Controllable OH variance $2,927,000 (2,948,000) $ 21,000 F d. Budget per month for FOH $2,030,000 10 Chapter 7 Applied FOH (61,200 × $50 × 0.70) Noncontrollable variance 44. (2,142,000) $ 112,000 F a. Standard quantity of material = 48,000 × 1.85 = 88,800 pounds Standard quantity of labor time = 48,000 × 0.04 = 1,920 hours b. AP × AQp SP × AQp $3.15 × 100,000 $3.50 × 100,000 $315,000 $350,000 $35,000 F Material Purchase Price Variance SP × AQu SP × SQ $3.50 × 95,000 $3.50 × 88,800 $332,500 $310,800 $21,700 U Material Quantity Variance AP × AQ SP × AQ SP × SQ $12.10 × 2,200 $12.00 × 2,200 $12.00 × 1,920 $26,620 $26,400 $23,040 $220 U $3,360 U Labor Rate Var. Labor Efficiency Var. $3,580 U________________ Total Labor Variance c. It doesn’t seem that the purchasing agent made such a “great deal” because there was substantial excess material and labor usage during July. It is possible that the material was defective in some way and, even though there is still a very large net favorable variance because of the substantially discounted price, the company may have to worry about potential future product returns, higher-than-normal warranty work on products, and customer dissatisfaction with the product. 46. Material Fiberglass: Price Variance = (AP × AQp) - (SP × AQp) = ($1.83 × 2,100,000) - ($1.80 × 2,100,000) = $0.03 × 2,100,000 = $63,000 U Quantity Variance = (SP × AQu) - (SP × SQ) = ($1.80 × 1,380,000) - ($1.80 × 1,200,000) = $1.80 × 180,000 = $324,000 U Chapter 7 11 Paint (4 quarts = 1 gallon) Price Variance = (AP × AQp) - (SP × AQp) = ($55.50 × 1,000) - ($60 × 1,000) = $4.50 × 1,000 = $4,500 F Quantity Variance = (SP × AQu) - (SP × SQ) = ($60 × 924) - ($60 × 900) = $60 × 24 = $1,440 U Trim: Price Variance = (AP × AQp) - (SP × AQp) = ($205 × 640) - ($200 × 640) = $5 × 640 = $3,200 U Quantity Variance = (SP × AQu) - (SP × SQ) = ($200 × 608) - ($200 × 600) = $200 × 8 = $1,600 U SH for labor = 600 boats × 40 hours = 24,000 DLH Labor AP × AQ $23.50 × 23,850 $560,475 SP × AQ $25.00 × 23,850 $596,250 $35,775 F Labor Rate Var. SP × SQ $25.00 × 24,000 $600,000 $3,750 F Labor Efficiency Var. $39,525 F Total Labor Variance