Note: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Remember the following: Cost – Salvage value = Depreciable value Never depreciate more than cost minus salvage, regardless of method Accumulated Depreciation = Depreciation taken to date Book value = Cost – Accumulated depreciation taken to date OR Book value = Remaining book value – Current year’s depreciation expense As time goes by, Accumulated Depreciation gets larger. As time goes by, Book Value gets smaller. At the beginning of the asset’s life, book value = cost. At the end of the asset’s life, book value = salvage value. Data for this example: Machine Cost = $20,000 Salvage Value expected/estimated = $4,000 Life of asset expected = 4 years or 10,000 units total Units used in: Year 1 = 2,000 Year 2 = 3,000 Year 3 = 4,000 Year 4 = 3,000 Straight-Line Method The formula for straight-line is: (Cost – Salvage) / Life in years = (20,000 – 4,000) / 4) = 16,000/4 = $4,000 depreciation per year. You end up with the following: Year Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Depreciation Expense (20,000-4,000)/4 = 16,000/4 = 4,000 (20,000-4,000)/4 = 16,000/4 = 4,000 (20,000-4,000)/4 = 16,000/4 = 4,000 (20,000-4,000)/4 = 16,000/4 = 4,000 Year Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Depreciation Expense (20,000-4,000)/4 = 16,000/4 = 4,000 (20,000-4,000)/4 = 16,000/4 = 4,000 (20,000-4,000)/4 = 16,000/4 = 4,000 (20,000-4,000)/4 = 16,000/4 = 4,000 Accumulated Depreciation 4,000 4,000 + 4,000 = 8,000 8,000 + 4,000 = 12,000 12,000 + 4,000 = 16,000 Book Value 20,000 - 4,000 = 16,000 20,000 – 8,000 = 12,000 20,000 - 12,000 = 8,000 20,000 - 16,000 = 4,000 OR Accumulated Depreciation 4,000 4,000 + 4,000 = 8,000 8,000 + 4,000 = 12,000 12,000 + 4,000 = 16,000 Book Value 20,000 - 4,000 = 16,000 16,000 – 4,000 = 12,000 12,000 - 4,000 = 8,000 8,000 - 4,000 = 4,000 Units of Production Method The formula for units is: (Cost – Salvage) / Life in units = (20,000 – 4,000) / 10,000 = $1.60 depreciation per unit. Each year’s depreciation = Depreciation per unit x Number of units used that year Year 1 Depreciation Expense = $1.60 x 2,000 = $3,200 Year 1 Acc. Deprec. = $3,200 Book value = $20,000 - $3,200 = $16,800 Year 2 Depreciation Expense = $1.60 x 3,000 = $4,800 Year 2 Acc. Deprec. = $3,200 + $4,800 = $8,000 Book value end of Year 2 = $20,000 - $8,000 = $12,000 or $16,800 - $4,800 = $12,000 Year 3 Depreciation Expense = $1.60 x 4,000 = $6,400 Year 3 Acc. Deprec. = $3,200 + $4,800 + $6,400 = $14,400 Book value end of Year 3 = $20,000 - $14,400 = $5,600 or $12,000 - $6,400 = $5,600 Year 4 Depreciation Expense = $1.60 x 3,000 = $4,800 Note: Now the problem is, regardless of depreciation method, you can only depreciate a total of cost - salvage, which in this case is $20,000 - $4,000 = $16,000. That means we can't take all the depreciation calculated above. We start with the Year 1 calculation ($3,200) plus Year 2 calculation ($4,800) plus Year 3 calculation ($6,400), which adds to $14,400 so we can only depreciate $1,600 more. That means in Year 4 even though the calculation is $4,800, we are limited to $1,600. Year 4 Acc. Deprec. = $3,200 + $4,800 + $6,400 + $1,600 allowed = $16,000 Book value end of Year 4 = $20,000 - $16,000 = $4,000 or $5,600 - $1,600 = $4,000 You end up with the following: Year Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Depreciation Expense $1.60 x 2,000= 3,200 $1.60 x 3,000 = 4,800 $1.60 x 4,000 = 6,400 $1.60 x 3,000 = 4,800 but limited to 1,600 Year Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Depreciation Expense $1.60 x 2,000= 3,200 $1.60 x 3,000 = 4,800 $1.60 x 4,000 = 6,400 $1.60 x 3,000 = 4,800 but limited to 1,600 Accumulated Depreciation 3,200 3,200 + 4,800 = 8,000 8,000 + 6,400 = 14,400 14,400 + 1,600 = 16,000 Book Value 20,000 – 3,200 = 16,800 20,000 – 8,000= 12,000 20,000 – 14,400 = 5,600 20,000 - 16,000 = 4,000 OR Accumulated Depreciation 3,200 8,000 14,400 16,000 Book Value 20,000 – 3,200 = 16,800 16,800 – 4,800 = 12,000 12,000 – 6,400 = 5,600 5,600 – 1,600 = 4,000 Declining-Balance Method The formula for declining balance is: Book value x Declining balance percent x Time as portion of year. Book value = Cost - Salvage value Declining balance rate = 2 x Straight-line rate = 2 x 100%/Estimated useful life in years = 2 x 100%/4 years = 50% When you first buy an asset, the book value = cost so this method starts with cost in Year 1. Then for the other years, you use the remaining book value to determine the yearly depreciation. Year 1 Depreciation Expense = $20,000 x 50% = $10,000 Year 1 Accumulated Depreciation = $10,000 Book value = $20,000 - $10,000 = $10,000 Year 2 Depreciation Expense = $10,000 x 50% = $5,000 Year 2 Accumulated Depreciation = $10,000 + $5,000 = $15,000 Book value end of Year 2 = $20,000 - $15,000 = $5,000 or $10,000 - $5,000 = $5,000 Go ahead with calculations for Years 3 and 4 but be sure to read the note carefully. Year 3 Depreciation Expense = $5,000 x 50% = $2,500 Year 3 Accumulated Depreciation = $15,000 + $2,500 = $17,500 Book value end of Year 3 = $5,000 - $2,500 = $2,500 Year 4 Depreciation Expense = $2,500 x 50% = $1,250 Year 4 Accumulated Depreciation = $17,500 + $1,250 = $18,750 Book value end of Year 4 = $20,000 - $18,750 = $1,250 Note: Now the problem is, regardless of depreciation method, you can only depreciate a total of cost - salvage, which in this case is $20,000 - $4,000 = $16,000. That means we can't take all the depreciation calculated above. We start with the Year 1 calculation ($10,000) plus Year 2 calculation ($5,000), which adds to $15,000 so we can only depreciate $1,000 more. That means in Year 3 even though the calculation is $2,500, we are limited to $1,000. Then even though the Year 4 calculation is $1,250, we can take no depreciation that last year because we have taken a total of $16,000 through Year 3. So…the calculations for Years 3 and 4 should actually be as follows because of the limitations: Year 3 Depreciation Expense = $5,000 x 50% = $2,500 but limited to $1,000 Year 3 Accumulated Depreciation = $15,000 + $1,000 = $16,000 Book value end of Year 3 = $5,000 - $1,000 = $4,000 Year 4 Depreciation Expense = $2,500 x 50% = $1,250 but limited to $0 Year 4 Accumulated Depreciation = $16,000 + $0= $16,000 Book value end of Year 4 = $20,000 - $16,000 = $4,000 You end up with the following: Year Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Depreciation Expense 20,000 x 50% = 10,000 10,000 x 50% = 5,000 5,000 x 50% = 2,500 but limited to 1,000 2,500 x 50% = 1,250 but limited to -0since we reached $16,000 in Year 3 Year Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Depreciation Expense 20,000 x 50% = 10,000 10,000 x 50% = 5,000 5,000 x 50% = 2,500 but limited to 1,000 2,500 x 50% = 1,250 but limited to -0since we reached $16,000 in Year 3 Accumulated Depreciation 10,000 10,000 + 5,000 = 15,000 15,000 + 1,000 = 16,000 16,000 + 0 = 16,000 since it remains same as Year 3 Book Value 20,000 - 10,000 = 10,000 20,000 – 15,000 = 5,000 20,000 - 16,000 = 4,000 20,000 - 16,000 = 4,000 because it remains same as Year 3 OR Accumulated Depreciation 10,000 10,000 + 5,000 = 15,000 15,000 + 1,000 = 16,000 16,000 + 0 = 16,000 since it remains same as Year 3 Book Value 20,000 - 10,000 = 10,000 10,000 – 5,000 = 5,000 5,000 - 1,000 = 4,000 4,000 - 0 = 4,000 because it remains same as Year 3