Advanced Algebra 3.4 NOTES: Solving Systems of Linear Equations w/ Your Graphing Calculator Name Date Hour To solve systems of equations, we can use an application called plysmlt2. We will use this app for word problems because the numbers tend to be a little nasty. • • • • Choose APPS Æ PLYSMLT2 Æ #2 SimultEqnSolver Number of Eqns = ____ and Number of Unknowns = ___ Enter in information A, B, C, D from the standard equation Ax + By + Cz = D for each equation. Press SOLVE (the “GRAPH” key) First let’s practice with some numerical examples: 1. x + 9y + z = 20 x + 10y – 2z = 18 3x + 27y + 2z = 58 2. 2x – 4y + 2z = 16 -2x + 5y + 2z = 4 x – 2y + 2z = 4 3. x+y–z=0 2x + 2y – z = 1 3x + 4y = -2 Now let’s try the really fun stuff!! You must write the equations first and then give your solutions as answers in complete sentences. 4. The information below gives the percentages of the sophomores, juniors, and seniors that attended the three different dances last year. Use this information to determine how many sophomores, juniors, and seniors are in the school. (Write a system of three equations.) Homecoming Winter Dance Spring Dance Sophomores 40% 80% 50% Juniors 80% 40% 70% Seniors 80% 40% 80% Total 488 412 491 6. To raise money for new football uniforms, your school sells silk-screened T-shirts. Short sleeve T-shirts cost the school $5 each and are sold for $8 each. Long sleeve T-shirts cost the school $7 each and sell for $12 each. The school spends a total of $2500 on T-shirts and sells all of them for a total of $4200. How many of each type of shirt are sold? 7. Halloween is coming in about 5 weeks! So bags of trick-or-treat candy are on sale. Monica bought 2 bags of Snickers, 4 bags of Reese’s and 1 bag of M&M’s for $13.60. Jose bought 3 bags of Snickers, 3 bags of Reese’s and 1 bag of M&M’s for $13.90. Liz spent $11.55 on 1 bag of Snickers, 2 bags of Reese’s and 3 bags of M&M’s. How much does each type of candy cost?