kreativa lektionsupplägg

advertisement
Tips och fördjupning
• Istället för att rita bilder på sig själva och sitt boende kan eleverna få till uppgift att fotografera.
• Spela in hälsningsfraser på band och skicka med.
även eleverna skriva om sig själva på engelska, inte bara rita, det kan vara
• Låt
namn, ålder, fritidsintressen, familj etc.
gärna uppgiften kring Sverige till att omfatta ännu mer information,
• Utöka
som t ex styre, klimat, städer, mat.
Information till vänklassen
Nedan finns förslag på text som du kan använda när du skriver uppdragsbrevet till kontaktpersonen för vänklassen.
“… Enclosed please find a project that my pupils have produced. The purpose of this assignment is to introduce my pupils to yours, and to give them some basic information about our
country. When we get your pupils work in return, we will have a chance to get to know you.
This should be the first step to a hopefully long-lasting relationship.
What I have done is to let my pupils work together on a book about our class. Each of the pupils
was given a sheet of paper on which they have:
1. Drawn themselves together with their family and any pets they may have.
2. Written their name and age.
3. Drawn the house or flat where they live.
The enclosed book is the result of their work.
The pupils have also been working on giving you a taste of Sweden, and you will find that in
their drawings and writing.
I hope you will do something similar. My pupils would like to know more about your pupils and
your country. We are all looking forward to a rewarding project together ...”
Post pals, Posten AB, 105 00 Stockholm
08-781 10 10
postpals@posten.se
www.postpals.se
Start och
geografi
Det här är ett grundupplägg för er start i Post pals, upplägget
måste anpassas beroende på vilket skolår starten sker i.
Syfte
Detta är första steget till en relation med vänklassen. Syftet är att eleverna ska presentera sig
själva och Sverige för sin vänklass, samt att lära sig mer om vänklassen och dess land.
Koppling till kursplanen
Detta lektionsupplägg är ämnesövergripande. Vi har nedan valt att fokusera på kopplingen till
ämnet geografi.
Mål som eleverna ska ha uppnått
i geografi vid slutet av år 5:
ska förstå vad en karta är och
• Eleven
hur den kan användas, vara förtrogen
med globen och känna till olika platsers och områdens lägen i förhållande
till varandra, samt kunna uppskatta
avstånd.
Mål att sträva mot i geografi är att eleven:
Ökar sin förståelse för människans levnads
• villkor
genom vidgade kunskaper om naturoch samhälle och om sambanden däremellan i olika delar av världen.
Verktyg för genomförande
• Papper, pennor, kritor, sax och lim
• Större papper till Sverigekartan
• Jordglob
• Fakta om Sverige och fakta om vänlandet
Lektionsupplägg
LEKTION 1, 40–60 MINUTER
Du som lärare inleder lektionen med en berättelse – se förslag nedan. Syftet är att berättelsen
ska fungera som inspiration till eleverna.
– Simsalabim, Anna svingar trollstaven tre gånger över huvudet som hon lärt sig och väntar.
Ingenting händer.
– Simsalabim, säger hon igen samtidigt som hon argt dänger staven i bordet.
Plötsligt far en stark vind genom vardagsrummet där Anna står. Ytterdörren flyger upp och vinden
knuffar ut Anna på trappan. Ett helt främmande vinterlandskap breder ut sig framför henne. Anna
fryser så att tänderna skallrar.
Små runda hyddor av is står lite här och där. Anna smyger försiktigt fram till en av hyddorna och
knackar på. En liten skrynklig gumma öppnar.
– Kom in, kom in, vinkar hon med handen.
Gumman pekar på människorna som sitter runt en eld i mitten av ishyddan. En liten flicka i Annas ålder makar sig närmare en av de vuxna och visar genom att klappa med handen på en renfäll att Anna
kan sätta sig ner. Flickan ler så att tänderna lyser i eldens sken.
– Miu, säger hon och pekar skrattande på sig själv.
– Anna, säger Anna tyst.
– Nadja, Ion, Racha och Isma, säger Miu och pekar på de andra runt elden. Anna nickar.
– Sammi, skrattar Miu och klappar på den lurviga hunden som slickar Anna på handen.
Anna förstår att människorna måste vara Mius familj och att ishyddan är deras hem. Hon önskar att hon
hade haft en bild med sig. Då hade hon kunnat visa Miu sin egen familj och berätta om Sverige där
allt ser så annorlunda ut mot Mius värld i islandet.
Berätta för eleverna om projektet Post pals och att de har fått en vänklass. Titta tillsammans
med eleverna på jordgloben och peka ut var vänlandet ligger. Ge eleverna uppgiften att göra en
bok om sig själva så att vänklassen får lära känna dem.
Varje elev får varsitt papper där de själva får:
sig själv tillsammans med sin familj och eventuella husdjur. Skriva sitt namn och sin
• Rita
ålder samt rita sitt hus eller sin lägenhet där man bor.
Du som lärare sätter tillsammans med eleverna ihop alla sidor så att det blir boken om klassen.
LEKTION 2, 40–60 MINUTER
Klassen ska arbeta fram kortfakta om Sverige. Dela in klassen i grupper där de arbetar med:
Att rita Sveriges karta (markera också var klassen bor), Sveriges flagga och att skriva en
• faktaruta
om Sverige (yta, antal invånare, nationaldag, språk osv).
Du som lärare sammanställer materialet (boken och Sverigeinformationen), översätter det som
behövs, samt skriver ett följebrev till kontaktpersonen i vänklassen med uppdragsbeskrivning.
Detta är första gången som klassen ska skicka material till sin vänklass. Därför går du som
lärare även igenom hur man skriver adress, var man sätter på frimärket osv.
LEKTION 3, CA 40 MINUTER
Genomförs när klassen får materialet tillbaka från vänklassen. Låt eleverna titta på klassboken, landskartan och faktarutan. Diskutera sedan utifrån de fakta ni har, t ex:
finns det för likheter och skillnader? Hur ser vänklassens elevers familjeförhållanden
• Vad
ut? Hur ser deras hus ut?
• Är vänlandet större eller mindre än Sverige? Hur många invånare har vänlandet?
Nivån på diskussionen är beroende av vilket år detta lektionsupplägg genomförs i. I de lägre
skolåren kanske diskussionen är kortare och det handlar kanske snarare om att titta på elevernas bilder, i de högre skolåren kan man föra mer av en diskussion kring landet.
Download