Question bank: Objective test and long-form questions CHAPTER 7 – PROCESS COSTING 7.1 PROCESS COSTING: THE BASIC RULES The following examples take you through the basic rules for process costing. Required For each of the following examples, calculate: (a) the cost of completed output from the process, and (b) if there is any, the cost of any abnormal loss or the value of any abnormal gain Example 1 1,500 litres of a liquid were input to a process at a cost of Rs.7,200. Normal loss is 20% of the input quantity. Actual loss was equal to the normal loss. Example 2 1,500 litres of liquid were input to a process at a cost of Rs.7,200. A normal loss of 20% of the input is expected. The actual output for the period was only 1,100 litres. Example 3 1,500 litres of liquid were input to a process at a cost of Rs.7,200. A normal loss of 20% of the input is expected. Loss is sold as scrap, for a net sales price of Rs.0.40 per litre. The actual output from the process was 1,200 litres. Example 4 1,500 litres of liquid were input to a process at a cost of Rs.7,200. The output from the process was 1,100 litres. Normal loss is 20% of the input quantity. Any lost units have a scrap value of Rs.0.40 per litre. Example 5 1,500 litres of liquid were input to a process at a cost of Rs.7,200. Normal loss is 20% of the input quantity but the actual output for the period was 1,250 litres. Loss has no scrap value. Example 6 1,500 litres of liquid were input to a process at a cost of Rs.7,200. The output from the process was 1,250 units. Normal loss is 20% of the input quantity. Any lost units have a scrap value of Rs.0.40 per litre. 7.2 PROCESS 1 AND PROCESS 2 A manufacturing company operates two processes. Output from Process 1 is transferred as input to Process 2. Output from Process 2 is the finished product. Data for the two processes in January are as follows: Process 1 Opening work in process Units introduced into the process Units completed and transferred to the next process (Process 2) Closing work-in-progress Material cost added during the period Conversion cost added during the period © Emile Woolf International 27 Nil 14,000 10,000 4,000 Rs.70,000 Rs.48,000 The Institute of Chartered Accountants of Pakistan Cost and management accounting 7.5 TWO PROCESSES A chemical is manufactured by passing through two processes X and Y using two types of direct material, A and B. In process Y, a by-product is also produced which is then transferred to process Z where it is completed. For the first week of a month, the actual data has been as follows: X 9,400 (kgs) Output of main product (kgs) Output of by-product (Rs.) 123,500 Direct material - A (9,500 units) (kgs) 500 Direct material - B added in process (Rs.) 19,500 Direct material - B added in process (Rs.) 15,000 Direct wages (Rs. per unit) 5 Scrap value (%) 4 Normal loss of units in process Process Y 8,000 1,400 1,250 300 48,100 10,000 10 5 20 1,651 500 6 5 Z The factory overheads are budgeted @ 240% of direct wages and are absorbed on the basis of direct wages. Actual factory overheads for the week amounted to Rs. 65,000. Estimated sales value of the by-product at the time of transfer to process Z was Rs. 22 per unit. Required Prepare the following: 7.6 (a) Process accounts for X, Y and Z. (b) Abnormal loss and abnormal gain accounts. (c) Factory overhead account. (17) SMART PROCESSING LIMITED Smart Processing Limited produces lubricants for industrial machines. Material COX is introduced at the start of the process in department A and subsequently transferred to department B. Normal loss in department A is 5% of the units transferred. In department B, material COY is added just after inspection which takes place when the production is 60% complete. 10% of the units processed are evaporated before the inspection stage. However, no evaporation takes place after adding material COY. During the year, actual evaporation in department B was 10% higher than the estimated normal losses because of high level of sulpher contents in natural gas used for processing. Other details for the year ended December 31, 20X3 are as under: Department A Department B Rupees Opening work in process Material input - 600,000 Litres - 500,000 Litres Labour Overheads © Emile Woolf International 2,184,000 17,085,000 8,821,000 2,940,000 30 2,080,000 9,693,000 6,389,000 3,727,000 The Institute of Chartered Accountants of Pakistan Question bank: Objective test and long-form questions 7.9 JOINT PROCESS In a joint process, two joint products are made, Product A and Product B. There is no inventory of work-in-process. Information relating to last month’s production is set out in the table below. Joint product A B Opening inventory Closing inventory Sales units 800 700 units 1,200 300 units 8,000 10,000 The costs of the joint process in the month were Rs.144,000. These are apportioned between the joint products on the basis of units produced. Required Calculate the joint processing costs for the month that are charged to each product. 7.10 BINARY LTD Binary Ltd. (BL) manufactures three products, A, B and C. It is the policy of the company to apportion the joint costs on the basis of estimated sales value at split off point. BL incurred the following joint costs during the month of August 20X3: Rs. in ‘000 16,000 Direct material Direct labour 3,200 Overheads (including depreciation) 2,200 Total joint costs 21,400 During the month of August 20X3 the production and sales of Product A, B and C were 12,000, 16,000 and 20,000 units respectively. Their average selling prices were Rs. 1,200, Rs. 1,400 and Rs.1,850 per unit respectively. In August 20X3, processing costs incurred on Product A after the split off point amounted to Rs. 1,900,000. Product B and C are sold after being packed on a specialized machine. The packing material costs Rs. 40 per square foot and each unit requires the following: Product Square feet B C 4.00 7.50 The monthly operating costs associated with the packing machine are as follows: Rupees Depreciation 480,000 Labour 720,000 Other costs 660,000 All the above costs are fixed and are apportioned on the basis of packing material consumption in square feet. © Emile Woolf International 33 The Institute of Chartered Accountants of Pakistan Cost and management accounting Required 7.11 (a) Calculate the joint costs to be apportioned to each product. (13) (b) BL has received an offer from another company to purchase the total output of Product B without packaging, at Rs. 1,200 per unit. Determine the viability of this offer. (03) PLATINUM LIMITED Platinum Limited (PL) manufactures two joint products Alpha and Beta and a byproduct Zeta from a single production process. Following information is available from PL’s records for the month of February 20X4: Direct material 25,000 kg. @ Rs. 25 per kg. Direct labour @ Rs. 15 per hour Rs. 432,000 Normal process loss 20% of the material consumed Overheads are allocated to the products at the rate of Rs. 10 per direct labour hour. The normal loss is sold as scrap at the rate of Rs. 8 per kg. Following data relates to the output from the process: Product Output ratio Selling price per kg. (Rs.) Alpha 75% 95.0 Beta 15% 175.0 Zeta 10% 52.5 Alpha is further processed at a cost of Rs. 30 per unit, before being sold in the market. Joint costs are allocated on the basis of net realisable value. Required Compute the total manufacturing costs for February 20X4. Also calculate the profit per kg. for Alpha and Beta. (10) © Emile Woolf International 34 The Institute of Chartered Accountants of Pakistan Cost and management accounting CHAPTER 7 – PROCESS COSTING 7.1 PROCESS COSTING: THE BASIC RULES Example 1 litres Input Normal loss (20%) Expected output 1,500 300 1,200 Cost per unit of expected output = Rs.7,200/1,200 litres = Rs.6 per litre. Actual output = 1,200 litres. Cost of actual output = 1,200 litres × Rs.6 = Rs.7,200. There is no abnormal loss or abnormal gain. Example 2 litres Input Normal loss (20%) Expected output Actual output Abnormal loss 1,500 300 1,200 1,100 100 Cost per unit = same as in Example 1, Rs.6 per litre. Cost of actual output = 1,100 litres × Rs.6 = Rs.6,600. Cost of abnormal loss = 100 litres × Rs.6 = Rs.600. Example 3 Rs. Input cost Scrap value of normal loss (300 × Rs.0.40) Net cost of the process 7,200 120 7,080 Cost per unit of expected output = Rs.7,080/1,200 litres = Rs.5.90 per litre. Actual output = 1,200 litres. Cost of actual output= 1,200 litres × Rs.5.90 = Rs.7,080. There is no abnormal loss or abnormal gain. Example 4 Cost per unit = same as in Example 3, Rs.5.90 per litre. Cost of actual output = 1,100 litres × Rs.5.90 = Rs.6,490. Cost of abnormal loss = 100 litres × Rs.5.90 = Rs.590. This cost of abnormal loss is the amount recorded in the process account. © Emile Woolf International 120 The Institute of Chartered Accountants of Pakistan Answers The net cost of abnormal loss is reduced (in the abnormal loss account) by the scrap value of the lost units. Rs. Cost of abnormal loss in the process account Scrap value of abnormal loss (100 × Rs.0.40) Net cost of abnormal loss (= expense in the income statement) 590 (40) 550 Example 5 litres Input Normal loss (20%) Expected output Actual output Abnormal gain 1,500 300 1,200 1,250 50 Cost per unit = same as in Example 1, Rs.6 per litre. Cost of actual output = 1,250 litres × Rs.6 = Rs.7,500. Value of abnormal gain = 50 litres × Rs.6 = Rs.300 (= debit entry in the process account) Example 6 litres Input Normal loss (20%) Expected output Actual output Abnormal gain 1,500 300 1,200 1,250 50 Cost per unit = same as in Example 3, Rs.5.90 per litre. Cost of actual output = 1,250 litres × Rs.5.90 = Rs.7,375. Value of abnormal gain = 50 litres × Rs.5.90 = Rs.295. This value of abnormal gain is the amount recorded in the process account (as a debit entry). The value cost of abnormal gain is reduced (in the abnormal gain account) by the scrap value of the units that have not been lost. Rs. Value of abnormal gain in the process account Scrap value forgone: (50 × Rs.0.40) Net value of abnormal gain (= income in the income statement) © Emile Woolf International 121 295 (20) 275 The Institute of Chartered Accountants of Pakistan Answers 7.5 TWO PROCESSES Process X A/c Direct materials – A Direct material – B Direct wages Production overheads @ 240% of direct wages kgs 9,500 500 10,000 Rs. 123,500 19,500 15,000 Normal loss A/c Abnormal loss A/c Transfer to process Y 36,000 194,000 kgs 400 200 9,400 Rs. 2,000 4,000 188,000 10,000 194,000 Working: Cost per unit of good units and abnormal loss units Rupees 192,000 9,600 20 Total cost less scrap (194,000 – 2,000) No. of units including abnormal losses (9,400 + 200) Cost per unit (Rs.) Process Y A/c Transfer from process X Direct materials – B Direct wages Production overheads @ 240% of direct wages Abnormal gain A/c kgs 9,400 300 9,700 185 9,885 Rs. 188,000 48,100 10,000 Normal loss A/c Finished goods Byproduct 24,000 270,100 5,550 275,650 kgs 485 8,000 1,400 Rs. 4,850 240,000 30,800 9,885 275,650 Working: Cost per unit of good units and abnormal loss units Total cost less scrap and by-product cost (270,100 – 4,850 – 30,800) Less: Total No. of units less normal losses and by-product (9700-485-1400) Cost per unit (Rs.) Rupees 234,450 7,815 30 Process Z A/c Input Direct materials – B Direct wages Production overheads @ 240% of direct wages Units 1,400 20 1,420 Rs. 30,800 1,651 500 Normal loss A/c Abnormal loss A/c Finished goods 1,200 34,151 Units 71 99 1,250 Rs. 426 2,475 31,250 1,420 34,151 Working: Cost per unit of good and abnormal loss units Total cost less scrap (34,151 – 426) No. of units including abnormal losses (1,420 – 71) Cost per unit (Rs.) © Emile Woolf International 125 Rupees 33,725 1,349 25 The Institute of Chartered Accountants of Pakistan Cost and management accounting Abnormal Loss A/c Process X Process Z Units 200 99 Rs. 4,000 2,475 299 6,475 Bank Account Bank account Costing P & L A/c Units 200 99 299 Rs. 1,000 594 4,881 6,475 Abnormal Gain A/c Units Bank A/c / normal loss A/c Costing P & L A/c 185 185 Rs. 1,850 3,700 5,550 Units Process Y Rs. 185 5,550 185 5,550 Factory overheads A/c Rs. Cash/bank/payables (actual overheads) 65,000 Rs. Charged to process accounts: Process X Process Y Process Z Cost of goods sold accounts: Overheads under absorbed 65,000 © Emile Woolf International 126 36,000 24,000 1,200 3,800 65,000 The Institute of Chartered Accountants of Pakistan Answers Statement of evaluation Rs. Cost of finished goods Product X (50,000 (Rs. 7 + Rs. 3)) 500,000 Product Y (25,000 (Rs. 7 + Rs. 3)) 250,000 Cost of closing WIP Materials (10,000 units Rs. 7) Conversion (7,500 units Rs. 3) 70,000 22,500 92,500 Abnormal loss Materials (4,250 units Rs. 7) Conversion (2,125 units Rs. 3) 29,750 6,375 36,125 Process (WIP) account Opening WIP Direct materials Conversion costs units 15,000 82,500 - 97,500 7.9 Rs. 115,000 Finished goods 547,125 Product X 228,875 Product Y units Rs. 50,000 25,000 500,000 250,000 Normal loss Abnormal loss Closing WIP 8,250 4,250 10,000 12,375 36,125 92,500 97,500 891,000 891,000 JOINT PROCESS Production units 8,400 Joint product A: (1,200 + 8,000 – 800) Joint product B: (300 + 10,000 – 700) Total production Joint processing costs Joint processing costs per unit 9,600 18,000 Rs.144,000 Rs.8 Apportionment of joint costs Rs. 67,200 76,800 144,000 To Joint product A: (8,400 × Rs.8) To Joint product B: (9,600 × Rs.8) © Emile Woolf International 131 The Institute of Chartered Accountants of Pakistan Cost and management accounting 7.10 BINARY LTD (a) Apportionment of joint costs Total joints costs as given in the question Rs. 21,400,000 Joint Costs (Rs.) Product A: Rs.12,500,000 (W-1) / Rs. 61,480,000 (W-1) x Rs. 21,400,000 Product B: Rs.19,283,738 (W-1) / Rs. 61,480,000 (W-1) x Rs. 21,400,000 Product C: Rs.29,696,262 (W-1) / Rs. 61,480,000 (W-1) x Rs. 21,400,000 W-1 : Computation of sales value at split off point Product A Product B Rs. Rs. Sales value Rs. 1,200 x 12,000 14,400,000 Rs. 1,400 x 16,000 22,400,000 Rs. 1,850 x 20,000 Less: Further processing costs – A (1,900,000) Packing costs - Fixed B: Rs. 1,860,000 (556,262) (W2)×64,000 ÷ 214,000 (W3) C: Rs. 1,860,000 (W2)×150,000 ÷ 214,000 (W3) Packing costs – Variable B: 64,000 x Rs. 40 (2,560,000) C: 150,000 x Rs. 40 Estimated sales value at split off point 12,500,000 19,283,738 4,351,008 6,712,297 10,336,695 21,400,000 Product C Rs. Total 37,000,000 (1,303,738) (6,000,000) 29,696,262 61,480,000 W-2: Fixed costs relating to packing machine = 480,000 + 720,000 + 660,000 = Rs. 1,860,000 W-3: Total Volume in Square Feet Square Feet Product per Unit B 4.00 C 7.50 © Emile Woolf International 132 Units produced Total Volume 16,000 20,000 64,000 150,000 214,000 The Institute of Chartered Accountants of Pakistan Answers (b) Decision to sell Product B without packaging for Rs. 1,200 per unit. Packaged (Rs.) 1400 160 1,240 Selling price per unit Less: Variable cost of packing (Rs.40 x 4) Contribution margin Unpackaged (Rs.) 1,200 1,200 Conclusion: Since the alternative option has a lower contribution margin, the decision should be to continue to sell Product B with packaging at Rs. 1,400 per unit. 7.11 PLATINUM LIMITED (i) Total cost of output: Direct material [25,000 x Rs. 25] Direct Labour Overheads [ 432,000 / Rs. 15 x Rs. 10] Less: Sale of scrap [ 25,000 x 20% x Rs. 8] Total cost of products Kg. 25,000 Rupees 625,000 432,000 288,000 1,345,000 (5,000) 20,000 (40,000) 1,305,000 (ii) Profit per kg of Alpha and Beta: Rupees 1,305,000 (105,000) 1,200,000 Joint costs of products Less: Sale of Zeta [20,000 x 10% x Rs. 52.5] Product Alpha Beta Kg. Output % 15,000 3,000 75% 15% NRV at Total NRV split-off 95-30=65 975,000 175 525,000 Joint cost allocation 1,500,000 1,200,000 18,000 © Emile Woolf International 133 780,000 420,000 Total Profit profit per Kg. 195,000 13 105,000 35 The Institute of Chartered Accountants of Pakistan