Quiz #1 All of these questions had been completed as a group in class. Please review all questions, especially those that were incorrect. Q1 Answer: C Total # of chairs= 10 Total # of people= 4 Chairs:People = 10:4 10/2= 5 4/2=2 Simplified, the ratio 10:4 can be rewritten as 5:2 Q2 Answer: B The last number that Bobbie generated was 33 33x2= 66 66+3= 69 69 is the next number. 69x2= 138 138+3= 141 The next two numbers are 69 and 141 Q3 Remember, any percentage is a Fraction out of 100 Draw lines on the diagram to figure out how many squares are on the diagram in total. There are 25 small squares in total. Then count the number of blue squares. There are 12 blue squares. 12/25 squares are blue. 12/25=0.48 0.48x100%=48% Answer: C Q4 First find the total volume of the Box Formula for volume= LxWxH Volume of the box= =31x45x29 =40455cm^3 Then find the total volume of The paper package: LxWxH =22x28x6 = 3696cm^3 Now divide the volume of the Box by the volume of the Paper packages 40455/3696= 10.9 You can’t have 0.9 of a package, So round down to 10. Q5 Left Side Right Side N+N =2n 8 blocks, each is 1 gram 8x1gram = 8 grams 2n=8 grams Divide both sides by 2 n=4 grams Answer: B Q6 Large gear rotates 2 times for every 3 rotations of the small gear Large gear: small gear = 2:3 =2/3 Large gear rotated 36 times. Flip the ratio ⅔ to make 3/2 because we need to solve for the small gear (put the small gear on top- which is 3 rotations) 36x(3/2)= 54 Small gear rotated 54 times. TOTAL rotations 36+54= 90 Answer: D Q7 Answer: C -4 is greater than -5 -6 is not close to -12 -10 is close to -12 and less than -5 -14 is not greater than -12 Q8 Item Quantity Price Total Paid Juice 1x $1.25 $1.25 Gum 1x $0.55 $0.55 Sours 3x $0.05 $0.15 Total paid before muffin: 1.25+0.55+0.15 =$1.95 Total spent= $3.65 Total paid before muffins= $1.95 3.65-1.95= 1.7 = cost of TWO muffins 1.7/2= $0.85 EACH muffin costs $0.85. Q9 Answer= 40 weeks $10x(½) or half of $10= $5 Divide total cost of camera by her weekly savings $196/5= 39.2 weeks We must round up to 40 weeks because she won’t have all the money until the 39th week has passed. Q10 Remember, a cube will ALWAYS have the greatest Volume! Answer= C (the cube) LxWxH= Volume 4x4x4= 64 Q11 Look at the relationship with x and y. When x=1, y=3. Guess and check using the formulas. y=2x+1 Plug in x and y values of the same column. 3=2(1)+1 3=3 That is correct! Answer= D Q12 Guess and check 2x3=6 4x3=12 So the unknown must be 3 3x3=9 Answer is 9 Q13 Draw it out. Cross off The 3 whole sandwiches That are eaten. Then cross off the ¼ of a Sandwich. There are two and ¾ Sandwiches left. The answer is A Q14 They charge 60/hour So for 3 hours, 3x60=$180 They charge $10/person So for 35 people, 10x35= $350 To get the TOTAL cost, we need to add these two numbers. Answer= D Q15 Answer= C Remember, for each ADDITIONAL child an extra 1.25/hour is charged. That means the first child is only $5/hour If there are 4 children, that means there are 3 ADDITIONAL CHILDREN to add to the base fee of $5 So $5 + 3($1.25) =$8.75/ hour $8.75 x 6hours= $52.50 Q16 If the purple card is folded along the dotted line, the new dimensions are 24cm x 11.5 cm (23/2=11.5) There are two envelopes that would fit this card inside without bending it, that is because their smallest dimension is still bigger than 11.5cm. They are 12cm and 14cm, which are both bigger than 11.5 cm. The answer is 2 Q17 Rearrange the blue slices. They will make one complete circle, And leave ⅖ leftover Therefore A is the correct answer. Q18 Josh starts with 30 cards He keeps 10 30-10= 20 cards left He gives 5 to his sister 20-5= 15 cards left He divides them up between 5 friends 15/5= 3 Each friend got 3 cards. Answer= B Q19 Volume= LxWxH Fill in for what you know We know the length of the juicebox is 5 We know the width of the box is 4 We know the total volume is 200 200=Hx4x5 200=20H Divide both sides by 20 10=H Answer is 10 cm Q20 AFTER the first draw, there are 7 boys names left And 4 girls names left In total, there are 11 names left. 7/11 is the probability a boy’s name will be drawn next. (as 7 is the number of boys leftover and 11 is the total number of kids left over) Answer= C