Contemporary 15 November, 1 PM, 2011 Final prices Auction no

advertisement
Contemporary 15 November, 1 PM, 2011
Final prices
Auction no.
Lot
Final price 1
MATS THESELIUS, "El Rey", fåtölj, Källemo
MATS THESELIUS, "El Rey", fåtölj, Källemo, formgiven 1999, massiv mässing, träsits med
44 000 SEK
2
MATS THESELIUS, "Sheriff", arbetsstol, Källemo
MATS THESELIUS, "Sheriff ", arbetsstol, Källemo, formgiven 2003, svart stålunderrede på
hjultrissor, klädd i brunt skinn, höjd 87 cm; smärre slitage, höj/sänkbara funktionen ur funktion
9 500 SEK
3
MATS THESELIUS, "National Geographic", bokskåp
MATS THESELIUS, "National Geographic", bokskåp, Källemo, formgivet 1990, gul täcklasyr,
glasdörrar, massivt underrede i bok, mässingsbeslag, rymmer 25 årgångar av National
Geographic, märkt K Mats ...
20 000 SEK
5
MATS THESELIUS, "Bruno", fåtölj, Källemo 1997
MATS THESELIUS, "Bruno", fåtölj, Källemo 1997, stål, klädd i rött skinn, stoppad sits,
20 000 SEK
7
MATS THESELIUS, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991
MATS THESELIUS, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991, etsad plåt, karmar i betsad bok, stoppad
44 000 SEK
8
MATS THESELIUS, "Star", Armchair, Källemo
MATS THESELIUS, "Star"ArmchairKällemo, designed 2009, pearl, chrome-plated steel edge
34 000 SEK
9
MATS THESELIUS, "Star", fåtölj, Källemo, formgiven 2009, pärlemor, kromad stålkant och
30 000 SEK
10
SIGURDUR GUSTAFSSON, "Henry", golvlampa, Källemo
SIGURDUR GUSTAFSSON, "Henry", golvlampa, Källemo 2001, stål och ask, skärm i oxiderad
5 000 SEK
11
JONAS BOHLIN, "Concrete", Chair, Källemo 1981
JONAS BOHLIN, "Concrete"Chair, Källemo 1981Concrete and iron, signed 41/100 JONAS
175 000 SEK
12
JONAS BOHLIN, "Concrete", stol, Källemo 1981, betong och järn, signerad TILL BROR
28 000 SEK
13
JONAS BOHLIN,"Concrete", soffbord, Källemo
JONAS BOHLIN, "Concrete", soffbord, Källemo, formgivet 1984, underrede i betong och
8 000 SEK
15
GUNILLA LAGERHEM-ULLBERG, "Fogg stripe 3-4"
GUNILLA LAGERHEM-ULLBERG, "Fogg stripe 3-4", matta, handtuftad i lin, etikettmärkt FOGG
STRIPE 3/4 KASTHALL GUNILLA LAGERHEM-ULLBERG, 300 x 400 cm
7 500 SEK
16
GUNILLA ALLARD, "Cinema sport", karmstolar, 6 st.
GUNILLA ALLARD, "Cinema sport", karmstolar, 6 st., Lammhults 2000, formgivna 1994,
förkromat stålrör, röd skinnklädsel, etikettmärkta LAMMHULTS 2000-05 Lammhults Möbel AB
Made in Sweden, höjd ...
11 000 SEK
17
GUNILLA ALLARD, "Cinema", soffa och fotpall
GUNILLA ALLARD, "Cinema", soffa och fotpall, Lammhults, formgiven 1994, förkromat stålrör,
ljusbrun skinnklädsel, höjd 75, längd 161, fotpallens höjd 41 cm
11 000 SEK
18
CHRISTINA och LARS ANDERSSON, "Inka", fåtölj
CHRISTINA och LARS ANDERSSON, "Inka", fåtölj, Tärnsjö Läderfabrik, i produktion från 1986,
förkromad stålrörsstomme, svart lädersits, höjd 130; smärre slitage
5 000 SEK
19
PETER CELSING,"Club", fåtölj, Galleri Stolen
PETER CELSING, "Club", fåtölj, Galleri Stolen, Stockholm, formgiven 1964-70, förkromat stålrör,
svart skinnklädsel, höjd 70 cm; mindre slitage
7 000 SEK
20
PETER CELSING,"Club", fåtöljer, 2 st., Galleri
PETER CELSING, "Club", fåtöljer, 2 st., Galleri Stolen, Stockholm, formgivna 1964-70, förkromat
stålrör, svart skinnklädsel, höjd 70 cm; mindre slitageHISTORIK: Formgivna tillsammans med
Erik ...
24 000 SEK
21
ARNE NORELL, "Ari", fåtölj, Norell Möbel AB
ARNE NORELL, "Ari", fåtölj, Norell Möbel AB, formgiven 1966, matterat stål, klädd i ljusbrunt
10 000 SEK
22
ARNE NORELL, "Ari", fåtölj, Norell Möbel AB, formgiven 1966, matterat stål, klädd i ljust skinn,
etikettmärkt NORELL Made in Sweden, höjd 76 cm; slitage
16 000 SEK
24
ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 8 st., Fritz
ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 8 st., Fritz Hansen, Danmark, stålunderrede, klädda i svart
skinn, märkta MADE IN DENMARK BY FRITZ HANSEN, höjd 79 cm; omklädda
24 000 SEK
25
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", bord
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", bord, Fritz Hansen 1992, vit laminatskiva med
aluminiumlist, 8 st. förkromade spännben, etikettmärkt Fritz Hansen 1992 samt Design Piet Hein
...
26
20 000 SEK
26 000 SEK
27
ARNE JACOBSEN, "Ägget", Armchair, Fritz Hansen
ARNE JACOBSEN, "Ägget"ArmchairFritz Hansen, Danmark, designed 1958, four-centralfoot
aluminium, upholstered in black leather, loose seat cushionHeight 106 cm
36 000 SEK
28
BECK & JUNG (Holger Bäckström och Bo Ljungberg)
BECK & JUNG (Holger Bäckström och Bo Ljungberg), enligt uppgift, matta, 1970-tal, tuftad, 120
x 120 cm
3 400 SEK
29
ARNE JACOBSEN, "Måsen", stolar, 6 st., Fritz
ARNE JACOBSEN, "Måsen", stolar, 6 st., Fritz Hansen, Danmark 1979, stålben, gullackerade
sitsar, märkta FH FRITZ HANSEN MADE IN DENMARK 1979, höjd 80 cm; slitage
12 000 SEK
31
ARNE JACOBSEN, soffbord, Fritz Hansen, Danmark
ARNE JACOBSEN, soffbord, Fritz Hansen, Danmark, fyrdelad centralfot i aluminium, skiva i vit
2 800 SEK
32
OLLE BAERTLING, efter,"Joy", Asplund
OLLE BAERTLING, efter, "Joy", Asplund i samarbete med Baertlingstiftelsen 1997, handtuftad,
tillverkad i 50 ex., etikettmärkt ASPLUND CARPETS JOY BAERTLING, 100 x 200 cm
13 000 SEK
33
OLLE BAERTLING, efter,"Eray", matta, Asplund
OLLE BAERTLING, efter, "Eray", matta, Asplund i samarbete med Baertlingstiftelsen 1997,
handtuftad, tillverkad i 50 ex., etikettmärkt ASPLUND CARPETS ERAY BAERTLING, 100 x 200
cm
17 000 SEK
34
VERNER PANTON, "Fun lamp, taklampa, VerPan
VERNER PANTON, "Fun lamp, taklampa, VerPan, Danmark, formgiven 1964, förkromad
metallstomme, hängande pärlemodiskar i tre våningar, höjd 65 cmLITTERATUR: Jämför 1000
Lights 1960 to ...
7 000 SEK
35
VERNER PANTON, "Fun Lamp", golvlampa, VerPan
VERNER PANTON, "Fun Lamp", golvlampa, VerPan, Danmark, formgiven 1964, förkromad
metallstomme, hängande pärlemodiskar i tre våningar, höjd 120 cmLITTERATUR: Jämför 1000
Lights 1960 to ...
15 000 SEK
36
VERNER PANTON, "Moon Lamp", takarmatur, Louis
VERNER PANTON, "Moon Lamp", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1960,
vitlackerad plåt, höjd 46 cmLITTERATUR: Jämför 1000 Lights 1960 to present, Charlotte & Peter
Fiell ...
6 500 SEK
37
VERNER PANTON, "Moon lampa", takarmatur, Louis
VERNER PANTON, "Moon lampa", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1960,
vitlackerad plåt, höjd 37 cmLITTERATUR: Jämför 1000 Lights 1960 to present, Charlotte & Peter
Fiell ...
4 200 SEK
38
VERNER PANTON,"VP-globe", takarmatur, Louis
VERNER PANTON, "VP-globe", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1969,
klotformad i plexiglas med metallreflektorer varav några lackerade i vitt, blått och rött, höjd 54 cm
...
11 000 SEK
39
PAUL NØRREKLINT, "Jailhouse suit", Bookcase
PAUL NØRREKLINT, "Jailhouse suit"BookcaseGeorg Petersen Møbelfabrik, Denmark, designed
46 000 SEK
41
POUL HENNIGSEN, "PH 80", golvlampa, Louis Poulsen
POUL HENNIGSEN, "PH 80", golvlampa, Louis Poulsen, Danmark, förkromat metallben, skärm i
8 000 SEK
42
POUL HENNIGSEN, "PH 80", golvlampor, 1 par
POUL HENNIGSEN, "PH 80", golvlampor, 1 par, Louis Poulsen, Danmark, förkromat metallben,
17 000 SEK
43
POUL HENNIGSEN, "PH 80", bordslampa, Louis
POUL HENNIGSEN, "PH 80", bordslampa, Louis Poulsen, Danmark, förkromat metallben,
7 500 SEK
44
POUL HENNINGSEN, "PH-glob", taklampa, Louis
POUL HENNINGSEN, "PH-glob", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1958,
vitlackerad plåt, höjd 60 cm; smärre slitage
15 000 SEK
45
POUL HENNINGSEN, "Charlottenborg", taklampa
POUL HENNINGSEN, "Charlottenborg", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, vitlackerad plåt,
höjd 30 cm
3 000 SEK
46
POUL HENNINGSEN, "Snöbollen", taklampa, Louis
POUL HENNINGSEN, "Snöbollen", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, vitlackerad plåt, höjd 45
cm
6 500 SEK
48
EERO SAARINEN, "Tulip", Chairs, 6 pcs., Knoll
EERO SAARINEN, "Tulip" Chairs, 6 pcs., Knoll International, USADesigned in 1956Fiberglass
22 000 SEK
49
UBALD KLUG, schäslonger, 2 st., de Sede, Schweiz
UBALD KLUG, schäslonger, 2 st., de Sede, Schweiz, modell DS 1025, formgivna 1973, klädda i
brunt skinn, höjd 64, längd 148 cm vardera; slitage, fläckar
32 000 SEK
50
STEN ØSTERGAARD, stolar, 8 st., Cado, Danmark
STEN ØSTERGAARD, stolar, 8 st., Cado, Danmark, formgivna 1968, röd formgjuten plast, höjd
74 cm; smärre slitage
11 000 SEK
51
EERO SAARINEN, "Tulip", matbord och stolar, 5 st.
EERO SAARINEN, "Tulip", matbord och stolar, 5 st., Knoll international, USA, formgivna 1956,
22 000 SEK
52
ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, "Taraxacum"
ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, "Taraxacum", takarmatur, Flos, Italien, formgiven
1960, metallställning överdragen med glasfiberförstärkt gummi, höjd 47 cmLITTERATUR: Jämför
8 500 SEK
53
ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, "Taccia"
ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, "Taccia", bordslampa, Flos, Italien, formgiven 1962,
bas i stål och emaljerad aluminium, glaskupa med aluminiumreflektor, etikettmärkt FLOS
TACCIA 121, höjd 58 ...
13 000 SEK
56
STUDIO BBPR, "Spazio" skrivbord, Olivetti
STUDIO BBPR, "Spazio" skrivbord, Olivetti, Italien, formgivet 1959, grön bemålad plåt på
15 000 SEK
57
JOE COLOMBO, A pair of armchairs, Kartell, Italy
JOE COLOMBOA pair of armchairsKartell, Italy, designed in 1964, model number 4801Orangepainted plywood, minor repairsHeight 58 cm
44 000 SEK
58
CHARLES & RAY EAMES,"Aluminium group"
CHARLES & RAY EAMES, "Aluminium group", skrivbordsstol på hjul, Vitra, Tyskland, formgiven
16 000 SEK
59
CHARLES & RAY EAMES,"Aluminium group", karmstol
CHARLES & RAY EAMES, "Aluminium group", karmstol, Vitra, Tyskland, formgiven 1958-59,
benställning av aluminium, klädd i svart skinn, etikettmärkt Vitra, höjd 82 cm
11 000 SEK
60
EERO ARNIO, "Captain´s chair"", karmstolar, 1 par
EERO ARNIO, "Captain´s chair"", karmstolar, 1 par, Asko, Finland formgivna 1966, fot i
aluminium, klädda i svart tyg, höjd 76 cm
6 000 SEK
61
TAKLAMPA, 1970-80-tal, plattor i rökfärgat
TAKLAMPA, 1970-80-tal, plattor i rökfärgat plexiglas och spegelplexi, höjd 56 cm
4 000 SEK
62
PHILIPPE STARCK, "Doktor Sonderbar", karmstol
PHILIPPE STARCK, "Doktor Sonderbar", karmstol, XO, Frankrike, formgiven 1983, stål,
perforerad sits, höjd 63 cm
9 000 SEK
63
ALBERTO MEDA, "Lightlight", Armchair, Molded in
ALBERTO MEDA, "Lightlight"ArmchairMolded in carbon fiber coated Nomex, signed Alberto
44 000 SEK
64
MAZZEGA, troligen, takarmatur, Italien
MAZZEGA, troligen, takarmatur, Italien 1960-70-tal, metallstomme, 12 glasprismor i klarglas med
röda påklipp, höjd 65 cm
5 200 SEK
65
KENNETH COBONPUE, "Dragnet chair", fåtölj och
KENNETH COBONPUE, "Dragnet chair", fåtölj och bord, stålställning lindad med rött bomullstyg,
8 000 SEK
67
HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, J. DeAth - Victoria
HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925J. DeAth - Victoria, London, 1955Signerad, daterad och
numrerad på baksidan Hans Hammarskiöld 1955/1970-tal, 23/100. Gelatinsilverfotografi, 23,5 x
...
10 000 SEK
68
HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Syon Park, London
HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925Syon Park, London, 1955Signerad, daterad och numrerad på
13 000 SEK
70
HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Stol, Signerad och
HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925StolSignerad och numrerad på baksidan Hans Hammarskiöld
43/100. Gelatinsilverfotografi, 39 x 30 cm.
9 500 SEK
71
HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Pontus Hultén
HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925Pontus Hultén, 1984Signerad och daterad på baksidan Hans
8 000 SEK
72
HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Olle Bonniér med
HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925Olle Bonniér med målningen Pling 1967Signerad och daterad
8 000 SEK
73
OLA BILLGREN, 1940-2001, Vid fönstret I - Lund
OLA BILLGREN1940-2001Vid fönstret I - LundSignerad och daterad Ola Billgren -62.
Gelatinsilverfotografi, 33 x 33 cm.PROVENIENS: Konstnärens familj
16 000 SEK
74
OLA BILLGREN, 1940-2001, Vid fönstret I I- Lund
OLA BILLGREN1940-2001Vid fönstret I I- LundSignerad och daterad Ola Billgren -62.
11 000 SEK
75
OLA BILLGREN, 1940-2001, Interiör- Lund
OLA BILLGREN1940-2001Interiör- LundSignerad och daterad Ola Billgren -68.
Gelatinsilverfotografi, 33 x 50 cm.PROVENIENS: Konstnärens familj
18 000 SEK
76
OLA BILLGREN, 1940-2001, Gallerfönster OLA BILLGREN1940-2001Gallerfönster - AlicanteSignerad och daterad Ola Billgren -64.
77
8 500 SEK
EMIL HEILBORN, 1900-2003, Soldyrkaren, 1938/2001
EMIL HEILBORN1900-2003Soldyrkaren, 1938/2001Signerad på baksidan Emil Heilborn.
14 000 SEK
80
EMIL HEILBORN, 1900-2003, Ramlösa, 1932
EMIL HEILBORN 1900-2003Ramlösa, 1932Signerad och daterad EH -32 samt stämplad på
31 000 SEK
81
JEAN HERMANSON, född 1938, Gjuteriarbetare
JEAN HERMANSONfödd 1938Gjuteriarbetare, Åminne Bruk 1970Signerad och daterad på
baksidan Jean Hermanson 1970. Gelatinsilverfotografi, 46 x 31 cm.
4 000 SEK
82
JEAN HERMANSONfödd 1938Gjuteriarbetare, Pump-Separator 1970Signerad och daterad på
baksidan Jean Hermanson 1970. Gelatinsilverfotografi, 46 x 34,5 cm.
6 500 SEK
83
JEAN HERMANSONfödd 1938Gjuteriarbetare, Norrbottens Järnverk 1970Signerad och daterad
på baksidan Jean Hermanson 1970. Gelatinsilverfotografi, 48 x 34,5 m.
6 500 SEK
84
JEAN HERMANSON, född 1938, Vietnam 1973, Hanoi JEAN HERMANSONfödd 1938Vietnam 1973, Hanoi - från mitt hotellrum på Thong Nat.Signerad
8 000 SEK
85
JEAN HERMANSON, född 1938, Volvo, Skövde
JEAN HERMANSONfödd 1938Volvo, SkövdeSignerad på baksidan Jean Hermanson.
Gelatinsilverfotografi, 19,5 x 28 cm. Vintage.
8 000 SEK
86
JEAN HERMANSON, född 1938, Byggnadsarbetare
JEAN HERMANSONfödd 1938Byggnadsarbetare, Stockholm 1968Signerad och numrerad på
baksidan Jean Hermanson, 1/4. Gelatinsilverfotografi, 19 x 26,5 cm. Vintage.
8 500 SEK
91
SUNE JONSSON, 1930-2009, Märta Olofsson, 8 år
SUNE JONSSON1930-2009Märta Olofsson, 8 år, leker brud, Aronsjö, Vilhelmina 1961Signerad
10 000 SEK
93
HANS MALMBERG, 1927-1977, På stranden, Danmark
HANS MALMBERG1927-1977På stranden, Danmark 1960Signerad och daterad på baksidan
Hans Malmberg 1960. Gelatinsilverfotografi, 22,5 x 29 cm.
4 200 SEK
94
TUIJA LINDSTRÖM, Finland född 1950, ur serien
TUIJA LINDSTRÖMFinland född 1950ur serien The Girl s at Bull s Pond (Kvinnorna vid Tjursjön)
50 000 SEK
95
HANS HAMMARKSIÖLD, GEORG ODDNER, M.FL. Fotokonst
HANS HAMMARKSIÖLD, GEORG ODDNER, M.FL. Fotokonst 1958. Utgiven av Melin & Österlin
15 000 SEK
99
CARL JOHAN DE GEER, född 1938, Äkta Andy Warhol
CARL JOHAN DE GEERfödd 1938Äkta Andy Warhol 1968Signerad, daterad och numrerad på
17 000 SEK
100
PHILP TOWNSEND, England född 1940, The Rolling
PHILP TOWNSENDEngland född 1940The Rolling Stones, 1963Signerad och numrerad Philip
15 000 SEK
102
CLAËS LEWENHAUPT, 1929-1990, Helsingborgs
CLAËS LEWENHAUPT1929-1990Helsingborgs konserthusFärgfotografi, typ C, 26 x 38,5
cm.Med dedikation på baksidan från Tonie Lewenhaupt.
5 000 SEK
104
LENNART DUREHED, född 1950, Forsakar, Skåne juli
LENNART DUREHEDfödd 1950Forsakar, Skåne juli 1980Signerad och daterad på baksidan
Lennart Durehed sept.-80. Gelatinsilverfotografi, 20 x 27,5 cm. Vintage.
10 000 SEK
105
LENNART DUREHED, född 1950, Stockholm april 1980
LENNART DUREHEDfödd 1950Stockholm april 1980Signerad och daterad på baksidan Lennart
Durehed 1980. Gelatinsilverfotografi, 27,5 x 20 cm. Vintage.
16 000 SEK
107
HERB RITTS, USA 1952-2002, Woman with straw hat
HERB RITTSUSA 1952-2002Woman with straw hat, Hawaii 198847,5 x 38,5 cm. Signed, dated
70 000 SEK
108
GEORG ODDNER, född 1923, Utan titel, Stämplad på
GEORG ODDNERfödd 1923Utan titelStämplad på baksidan Georg Oddner/TIO.
Gelatinsilverfotografi, 24 x 16 cm. Vintage.
4 400 SEK
109
HELENA BERGENGREN, född 1957, Utan titel, 1982
HELENA BERGENGRENfödd 1957Utan titel, 1982Signerad och daterad på baksidan Helena
4 800 SEK
110
HELENA BERGENGREN, född 1957, Utan titel, 1987
HELENA BERGENGRENfödd 1957Utan titel, 1987Signerad och daterad på baksidan Helena
5 000 SEK
111
WALTER HIRSCH, född 1935, En kärlekshistoria
WALTER HIRSCHfödd 1935En kärlekshistoriaSignerad, daterad och numrerad på baksidan
Walter Hirsch 69-81, 7/15. Gelatinsilverfotografi, 33 x 49 cm.
31 000 SEK
112
WALTER HIRSCH, född 1935, Ur serien Dobber
WALTER HIRSCHfödd 1935Ur serien DobberGelatinsilverfotografi, 23 x 34,5 cm. Vintage.
116
9 000 SEK
RICHARD PRINCE, USA born 1949, Girlfriend #7 -
RICHARD PRINCEUSA born 1949Girlfriend #7 - from Cowboys and Girlfriends58,5 x 39,5
55 000 SEK
117
DAVID HOCKNEY, England born 1937, Billy Wilder
DAVID HOCKNEYEngland born 1937Billy Wilder lighting his cigar67 x 44 cm.Signed and dated.
Photomontage.
50 000 SEK
118
DAVID HOCKNEY, England född 1937, Celia making
DAVID HOCKNEYEngland född 1937Celia making teaSignerad och daterad N.Y. Dec 1982
75 000 SEK
120
MARIA MIESENBERGER, född 1965, Utan titel
MARIA MIESENBERGER född 1965Utan titel (Flicka med skugga)Signerad, daterad och
80 000 SEK
121
MARIA MIESENBERGER, född 1965, Utan titel (Saga
MARIA MIESENBERGER född 1965Utan titel (Saga I)Signerad, daterad och numrerad på
50 000 SEK
123
ÅKE ERICSON, född 1962, North Korea 2005
ÅKE ERICSONfödd 1962North Korea 2005Signerad, daterad och numrerad på baksidan Åke
19 000 SEK
124
GEORG HEROLD, Tyskland född 1947, Ohne titel GEORG HEROLDTyskland född 1947Ohne titel - Gold Signerade och daterade på baksidan
13 000 SEK
127
TORBJÖRN CALVERO, född 1949, Marianne Faithful
TORBJÖRN CALVEROfödd 1949Marianne Faithful, Mayfair 1974Signerad, daterad och
numrerad Calvero 1975/2011, 1/10. Pigmentfotografi, 50 x 70 cm.
8 000 SEK
128
TORBJÖRN CALVERO, född 1949, Patti Smith, Hotel
TORBJÖRN CALVEROfödd 1949Patti Smith, Hotel Diplomat, Stockholm, 3 oktober
13 000 SEK
129
TORBJÖRN CALVERO, född 1949, Iggy Pop
TORBJÖRN CALVEROfödd 1949Iggy Pop, Konserthuset, Stockholm 20 september
1977Signerad, daterad och numrerad Calvero 2009, 3/5. Pigmentfotografi, 43 x 60
cmLITTERATUR ...
8 000 SEK
133
ERIC BROMS, född 1968, Good Boys, Signerad
ERIC BROMSfödd 1968Good BoysSignerad, daterad och numrerad på baksidan Broms 2011
16 000 SEK
134
ROLAND THYSELL, född 1946, Dvärgen, 1967
ROLAND THYSELLfödd 1946Dvärgen, 1967Signerad, daterad och numrerad på baksidan
Roland Thysell, 1967/2011, 2/33. Gelatinsilverfotografi, 59 x 39 cm.
6 000 SEK
135
ELISABETH TOLL, född 1970, Millemont, 2006
ELISABETH TOLLfödd 1970 Millemont, 2006Signerad, daterad och numrerad på baksidan
44 000 SEK
137
MARIE ANDERSSON, född 1962, Anne, Charlotte
MARIE ANDERSSONfödd 1962Anne, Charlotte, EmelySignerad, daterad och numrerad på
12 000 SEK
138
MARIA FRIBERG, född 1966, Embedded I, 2006
15 000 SEK
141
LEIF-ERIK NYGÅRDS, född 1939, Marilyn Monroe
LEIF-ERIK NYGÅRDSfödd 1939Marilyn Monroe, Bel Air Hotel, Los Angeles 27 juni
95 000 SEK
142
HERB RITTS, USA 1952-2002, Cameron - Herb Ritts
HERB RITTS USA 1952-2002Cameron - Herb Ritts for LewisGelatinsilverfotografi, 34,5 x 23 cm.
PROVENIENS: Staockholms Auktionsverk, Nutida, våren 2001, katalognr 7354
8 000 SEK
144
DAN WOLGERS, född 1955, Här slutar allmän väg I
DAN WOLGERS född 1955Här slutar allmän väg ISignerad, daterad och numrerad på baksidan
26 000 SEK
147
FREDRIK WRETMAN, född 1953, Whitney Museum, ur
FREDRIK WRETMAN född 1953Whitney Museum, ur serien American FloorsSignerad och
46 000 SEK
149
ASTRID SVANGREN, född 1972, Utan titel, Signerad
ASTRID SVANGRENfödd 1972Utan titelSignerad och daterad Astrid Svangren 2004. Färgpenna
51 000 SEK
150
PATRIK ANDINÉ, född 1968, Utan titel, Signerad
PATRIK ANDINÉfödd 1968Utan titelSignerad och daterad P. Andiné -99. Olja på pannå, 37 x 57
cm.PROVENIENSGalleri Wallner, Malmö
27 000 SEK
151
PATRIK ANDINÉ, född 1968, Vinterdag, Signerad
PATRIK ANDINÉfödd 1968VinterdagSignerad och daterad P. Andiné -99. Olja på pannå, 60 x 81
36 000 SEK
153
ROLF HANSON, född 1953, Rahoua, Signerad och
ROLF HANSONfödd 1953RahouaSignerad och daterad på baksidan Rolf Hanson 87-89. Olja på
pannå, 61 x 64 cm.PROVENIENSGalleri Sten Eriksson, Stockholm
77 000 SEK
154
KARIN BROOS, född 1950, De röda skorna II
KARIN BROOSfödd 1950De röda skorna IISignerad och daterad på baksidan Karin Broos 2007.
160 000 SEK
155
LARS LERIN, född 1954, Snö, Gimsøysand, Signerad
LARS LERINfödd 1954Snö, GimsøysandSignerad och daterad Lars Lerin 89. Akvarell på papper,
105 x 75 cm.
75 000 SEK
156
LARS LERIN, född 1954, Landskap i vinterskrud
LARS LERINfödd 1954Landskap i vinterskrudSignerad och daterad L. Lerin -77. Olja på duk, 38
12 000 SEK
157
LARS LERIN, född 1954, Svolvaer Lofoten
LARS LERINfödd 1954Svolvaer LofotenSignerad och daterad Lars Lerin 92. Akvareller på
papper, 80 x 110 cm.
130 000 SEK
158
ERIK DIETMAN, 1937-2002, une grande idée, Objekt
ERIK DIETMAN1937-2002une grande idéeObjekt med assemblage monterad i låda, 63,5 x 78,5
16 000 SEK
159
ERIK DIETMAN, 1937-2002, Le béret de Rodin
ERIK DIETMAN1937-2002Le béret de RodinSignerad och daterad Erik Dietman 1982. Patinerad
43 000 SEK
160
LG LUNDBERG, född1938, Det glada 70-talet
LG LUNDBERG född1938 Det glada 70-talet Signerad och daterad L-G Lundberg 1971. Olja på
55 000 SEK
161
ANN EDHOLM, född 1953, Utan titel - triptyk
ANN EDHOLMfödd 1953Utan titel - triptykSignerade och daterade Ann Edholm May 26.
12 000 SEK
162
ELISABETH WESTERLUND, född 1965, Masmo, Signerad
ELISABETH WESTERLUNDfödd 1965MasmoSignerad och daterad på baksidan Elisabeth
Westerlund -04. Collage, 81,5 x 118 cm.PROVENIENS: Lars Bohman Gallery, Stockholm
7 000 SEK
163
EVA LÖFDAHL, född 1953, Det vanvårdade kosmos
EVA LÖFDAHLfödd 1953Det vanvårdade kosmosSignerad och daterad på baksidan Eva Löfdahl
7 000 SEK
164
EVA LÖFDAHL, född 1953, Utan titel, Signerad på
EVA LÖFDAHLfödd 1953Utan titelSignerad på baksidan Eva Löfdahl. Akryl på pannå, 64 x 64 x
166
24 000 SEK
KRISTINA BENGTH, född 1984, Skiftningar
KRISTINA BENGTHfödd 1984SkiftningarTuschlavering på papper, 119 x 152 cm.PROVENIENS:
Galleri Flach, Stockholm
30 000 SEK
167
LISA JONASSON, född 1978, Utvecklingslära
LISA JONASSONfödd 1978UtvecklingsläraSignerad och daterad på baksidan Lisa Jonasson
2008. Collage, 20 x 20 cm.PROVENIENS: Galleri Mårtenson & Persson, Stockholm
6 000 SEK
168
LISA JONASSON, född 1978, Förfäder som ville
LISA JONASSONfödd 1978Förfäder som ville vårt välSignerad och daterad på baksidan Lisa
9 500 SEK
169
MARCEL DZAMA, Kanada född 1974, Untitled
MARCEL DZAMAKanada född 1974UntitledSignerad Marcel Dzama. Akvarell och bläck på
11 000 SEK
171
PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad på
PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad på baksidan Frie. Olja på duk, 190 x 140
200 000 SEK
172
ROLF HANSON, född 1953, Portrait d'une Rose
ROLF HANSONfödd 1953Portrait d'une RoseSignerad och daterad på baksidan R. Hanson
140 000 SEK
173
140 000 SEK
174
CLAES EKLUND, född 1944, Torso, Signerad och
CLAES EKLUNDfödd 1944TorsoSignerad och daterad C.E -88. Tempera på papper fäst på duk,
65 000 SEK
176
JARL INGVARSSON, född 1955, Termos och kanna
JARL INGVARSSONfödd 1955Termos och kannaSignerad och daterad på baksidan Jarl
35 000 SEK
177
ROGER METTO, född 1964, Texas, Signerad och
ROGER METTOfödd 1964TexasSignerad och daterad på baksidan Roger Johansson 1995. Olja
3 200 SEK
178
ROLF HANSON, född 1953, Runtom trappa 19
ROLF HANSONfödd 1953Runtom trappa 19Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson
500 000 SEK
179
LENA CRONQVIST, född 1938, Flicka i blått med
LENA CRONQVISTfödd 1938Flicka i blått med mammaSignerad och daterad på baksidan Lena
40 000 SEK
180
LENA CRONQVIST, född 1938, Flicka i glaskupa
LENA CRONQVISTfödd 1938Flicka i glaskupaObjekt. Glas och gips, höjd 23.PROVENIENSLars
Bohman Gallery, Stockholm
70 000 SEK
181
PHIL SIMS, USA född 1940, Utan titel, Signerad
PHIL SIMSUSA född 1940Utan titelSignerad och daterad Sims -79. Olja på papper, bildstorlek
11 000 SEK
182
SPENCER FINCH, USA född 1962, Trying to remember
SPENCER FINCHUSA född 1962Trying to remember the color of Jackie Kennedy´s pillbox hat
92Pastell, 28 x 21 cm.Pastel.
13 000 SEK
183
SOL LEWITT, USA 1928-2007, Objekt - kub
SOL LEWITTUSA 1928-2007Objekt - kubSignerad och daterad Lewitt -84. Vitlackerad metall, 8 x
15 000 SEK
184
RON GORCHOV, USA född 1930, Untitled #11
RON GORCHOVUSA född 1930Untitled #11Signerad på baksidan Ron Gorchov #11.
4 000 SEK
186
RHONDA ZWILLINGER, USA född 1950, Birgitte
RHONDA ZWILLINGERUSA född 1950Birgitte Bardot - Rita HayworthSignerad och daterad R.
16 000 SEK
187
MIMMO PALADINO, Italy born 1948, Paganni, 210 x
MIMMO PALADINOItaly born 1948Paganni210 x 210 cm.Signed and dated verso. Oil on canvas.
600 000 SEK
188
FERNANDEZ ARMAN, Frankrike 1928-2005, Color
FERNANDEZ ARMANFrankrike 1928-2005Color ScapeSignerad Arman. Färgtuber i plexiglas,
100 x 100 cm.Signed. Accumulation in plexi.PROVENIENS: AH Grafik, StockholmGalleri Krister
...
75 000 SEK
189
FERNANDEZ ARMAN, France 1928-2005, Venus, Height
FERNANDEZ ARMANFrance 1928-2005VenusHeight 37 cm.Signed and numbered. Bronze.
Foundry marked.PROVENANCE: Edition GKM, Siwert Bergström, Malmö
26 000 SEK
190
FERNANDEZ ARMAN, Frankrike 1928-2005, Kamera
FERNANDEZ ARMANFrankrike 1928-2005KameraSignerad Arman A P. Polerad och svärtad
brons, höjd 31,5, längd 57 cm.Signed. Black and polished bronze.
24 000 SEK
191
YVES KLEIN, France 1928-1962, Table, 100 x 125
YVES KLEIN France 1928-1962Table100 x 125 x 38 cm.IKB, plexiglass, glass, metal and wood.
194
110 000 SEK
FRULS TILPO, född 1960, Broder Jakob, Signerad
FRULS TILPOfödd 1960Broder JakobSignerad Tilpo. Olja på pannå, 122 x 122 cm.Utförd 2008.
10 000 SEK
196
SARA-VIDE ERICSON, född 1983, Rida IV, Signerad
SARA-VIDE ERICSONfödd 1983Rida IVSignerad och daterad på baksidan S-V. E -09. Olja på
36 000 SEK
197
OLA BILLGREN, 1940-2001, Cityscape, Signerad och
OLA BILLGREN1940-2001CityscapeSignerad och daterad Ola Billgren -87. Collage och akvarell
på papper, 33 x 38 cm.PROVENIENS: Galleri Göran Engström, Stockholm
20 000 SEK
198
OLA BILLGREN, 1940-2001, Landscape, Signerad och
OLA BILLGREN1940-2001LandscapeSignerad och daterad Ola Billgren -87. Collage och
akvarell på papper, 40 x 49 cm.PROVENIENS: Galleri Göran Engström, Stockholm
19 000 SEK
199
OLA BILLGREN, 1940-2001, Urania, Signerad och
OLA BILLGREN1940-2001UraniaSignerad och daterad Ola Billgren -92. Collage och akryl på
11 500 SEK
201
OLA BILLGREN, 1940-2001, Nattlig växt III
OLA BILLGREN1940-2001Nattlig växt IIISignerad och daterad på baksidan Ola Billgren -91. Olja
på duk, 162 x 162 cm.
95 000 SEK
203
OLLE BORG, född 1960, Utan titel, Signerad och
OLLE BORG född 1960Utan titelSignerad och daterad på baksidan Olle Borg 2009. Olja och
22 000 SEK
204
OLLE BORG, född 1960, This not what I meant
OLLE BORG född 1960This not what I meant (yellow)Signerad och daterad på baksidan Olle
30 000 SEK
205
BJÖRN WESSMAN, född 1949, Vara, Signerad och
BJÖRN WESSMANfödd 1949VaraSignerad och daterad på baksidan Björn Wessman 1990. Olja
15 000 SEK
206
BJÖRN WESSMAN, född 1949, Dienne Deux, Signerad
BJÖRN WESSMANfödd 1949Dienne DeuxSignerad och daterad på baksidan Björn Wessman
1993. Olja på duk, 24 x 35 cm.
5 000 SEK
207
LENA CRONQVIST, född 1938, Dansande par
LENA CRONQVISTfödd 1938Dansande parSignerad L.Cronqvist. Olja på duk, 43 x 39
cm.PROVENIENSGalleri Ferm, Göteborg
38 000 SEK
208
MAX BOOK, född 1953, Darmer, Signerad och
MAX BOOKfödd 1953DarmerSignerad och daterad på baksidan MM Book 1987. Blandteknik på
duk, 120 x 160 cm.PROVENIENS: Galleri 1, Göteborg
30 000 SEK
210
MAX BOOK, född 1953, Wester, Signerad och
MAX BOOKfödd 1953WesterSignerad och daterad på baksidan Max Book 2007. Akrylbaserad
16 000 SEK
211
MAX BOOK, född 1953, OSCENAD - triptyk, Signerad
MAX BOOKfödd 1953OSCENAD - triptykSignerad och daterad Max Book 1985/86. Olja på duk,
80 000 SEK
212
LISA MANNER, född 1979, Charter, Signerad och
LISA MANNERfödd 1979CharterSignerad och daterad på baksidan Lisa D Manner 2007. Olja på
65 000 SEK
213
PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad och
PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad och daterad på baksidan Peter Frie -92. Olja på pannå
21 000 SEK
214
PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad och daterad Peter Frie 1997. Monotypi, 4 x 8,5 cm.
8 500 SEK
215
PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad och daterad på baksidan Peter Frie -92. Olja på
25 000 SEK
216
PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad Frie
PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad Frie. Akvarell på papper, 10,5 x 14 cm.
8 500 SEK
217
OLA BILLGREN, 1940 - 2001, Utan titel
OLA BILLGREN 1940 - 2001 Utan titelSignerad och daterad Ola Billgren -91. Olja på duk, 194 x
352,5 cm. PROVENIENSGalleri Susanne Ottesen, Köpenhamn
170 000 SEK
218
BARBRO ÖSTLIHN, 1930-1995, 29 Cooper Square
BARBRO ÖSTLIHN1930-199529 Cooper SquareSignerad och daterad Ostlihn 1967. Olja på
60 000 SEK
219
ANDERS WIDOFF, född 1953, Utan titel
ANDERS WIDOFFfödd 1953Utan titel (Grammatik): 11Signerad och daterad på baksidan Widoff
40 000 SEK
220
ANETTE HARBOE FLENSBURG, Danmark född 1961, And
ANETTE HARBOE FLENSBURGDanmark född 1961And no colour will cover the white shadow
60 000 SEK
221
ANETTE HARBOE FLENSBURG, Danmark född 1961, Utan
ANETTE HARBOE FLENSBURGDanmark född 1961Utan titelSignerad och daterad på baksidan
34 000 SEK
222
MARTIN WICKSTRÖM, född 1957, Wat Bo Pool
MARTIN WICKSTRÖMfödd 1957Wat Bo PoolSignerad och daterad på baksidan Martin
160 000 SEK
227
STEN EKLUND, född 1942, Fällan
STEN EKLUNDfödd 1942FällanBlandteknik/mässing, 31 x 62 x 26,5 cmFällan är hygienisk,
9 000 SEK
229
ERNST BILLGREN, född 1957, Porträtt vid
ERNST BILLGRENfödd 1957Porträtt vid stillebenSignerad EB. Olja på pannå med mosaikram,
200 000 SEK
230
LARS ENGLUND, född 1933, Borderline
LARS ENGLUNDfödd 1933Borderline Svartcintrat stål, diameter 169 cm.
50 000 SEK
231
LARS ENGLUND, född 1933, Spel för galleriet
LARS ENGLUND född 1933Spel för gallerietTempera på profilsågad pannå, 204 x 161
cm.PROVENIENSGalerie Aronowitsch, Stockholm
31 000 SEK
232
LARS ENGLUND, född 1933, Concorde/Communication
LARS ENGLUNDfödd 1933Concorde/Communication - montage för filmSignerad och daterad
200 000 SEK
233
BARBRO BÄCKSTRÖM, 1939-1990, Till Rosa och
BARBRO BÄCKSTRÖM1939-1990Till Rosa och SvalanSignerad och daterad Barbro Bäckström
42 000 SEK
234
BARBRO BÄCKSTRÖM, 1939-1990, Ansikte, Signerad
BARBRO BÄCKSTRÖM1939-1990 AnsikteSignerad BB. Formad järnduk, 23 x 16 cm.En av
Barbro Bäckströms första järntrådsskulpturer, troligtvis utförd under 1968-69. Denna period
undervisade ...
22 000 SEK
235
BARBRO BÄCKSTRÖM, 1939-1990, Kropp, Signerad
BARBRO BÄCKSTRÖM1939-1990 KroppSignerad och daterad BB 87. Formad järnduk, höjd
18,5 cm.PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären
19 000 SEK
236
BARBRO BÄCKSTRÖM, 1939-1990, Kropp, Formad
BARBRO BÄCKSTRÖM1939-1990KroppFormad järnduk, 86 x 71 cm.
110 000 SEK
237
MAX BOOK, född 1953, Isin Info, Signerad och
MAX BOOKfödd 1953Isin InfoSignerad och daterad på baksidan MM Book 1984. Blandteknik på
238
9 000 SEK
MAX BOOK, född 1953, Too late, pilgrim, Signerad
MAX BOOKfödd 1953Too late, pilgrimSignerad och daterad på baksidan Max Book 1997,
7 000 SEK
240
MAX BOOK, född 1953, Nother, Signerad och
MAX BOOKfödd 1953NotherSignerad och daterad MM Book 1997. Olja på duk, 105 x 210
100 000 SEK
241
DAN WOLGERS, född 1955, Utan titel (Klockpall)
DAN WOLGERSfödd 1955Utan titel (Klockpall)Signerad, daterad och numrerad Dan Wolgers
7 000 SEK
244
NILS KÖLARE, 1930-2007, Abels länga, Signerad
NILS KÖLARE1930-2007Abels längaSignerad och daterad N. Kölare -00. Akryl på pannå, 70 x
80 cm.PROVENIENS: Konstnärens familj
23 000 SEK
247
NILS KÖLARE, 1930-2007, Andens flykt, Signerad N
NILS KÖLARE1930-2007Andens flyktSignerad N. Kölare samt daterad på baksidan 1990. Akryl
19 000 SEK
248
OLA BILLGREN, 1940-2001, Klädnad IV - diptyk
OLA BILLGREN1940-2001Klädnad IV - diptykSignerade och daterade på baksidorna Ola Billgren
180 000 SEK
249
MARCUS EEK, född 1968, Waldbrand, Signerad och
MARCUS EEKfödd 1968WaldbrandSignerad och daterad på baksidan Marcus Eek 2002. Olja på
16 000 SEK
251
MARIA MIESENBERGER, född 1965, Byst, Signerad
MARIA MIESENBERGERfödd 1965BystSignerad, daterad och numrerad Maria Miesenberger
2009, 4/7. Aluminium, höjd 39 cm.PROVENIENSGalleri Arnstedt & Kullgren, Östra Karup
80 000 SEK
253
TAKASHI NARAHA, född 1930, Innesluten kvadrat
TAKASHI NARAHA född 1930Innesluten kvadratMonogramsignerad samt signerad och daterad
83-H-30. Polerad och huggen svart diabas, höjd 6, 35,5 x 27 cm.
8 100 SEK
254
TAKASHI NARAHA, född 1930, Innesluten prisma
TAKASHI NARAHA född 1930Innesluten prismaMonogramsignerad och daterad 1978. Polerad
och huggen svart diabas, höjd 16,5 cm.UTSTÄLLD: Galerie Aronowitsch, Stockholm
10 000 SEK
255
JENS HEDIN, född 1976, Begäret - Gränsens
JENS HEDINfödd 1976Begäret - Gränsens väktareSignerad på baksidan Jens Hedin. Olja på
28 000 SEK
256
JENS HEDIN, född 1976, Paranoia, Signerad på
JENS HEDINfödd 1976ParanoiaSignerad på baksidan Jens Hedin. Olja på duk, 164 x 150
cm.UTSTÄLLD: Vårsalongen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2007, katalognr 45
22 000 SEK
257
PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad på baksidan Frie. Olja på duk, 90 x 120
cm.PROVENIENSLars Bohman Gallery, Stockholm
130 000 SEK
258
ERNST BILLGREN, född 1957, Duck Play, Signerad
ERNST BILLGRENfödd 1957Duck PlaySignerad och numrerad Ernst Billgren 6/6. Polykromt
50 000 SEK
259
ERNST BILLGREN, född 1957, Frozen friends
ERNST BILLGRENfödd 1957Frozen friendsSignerad och numrerad Ernst Billgren 4/6. Polykromt
32 000 SEK
260
ERNST BILLGREN, född 1957, Havsbesök
ERNST BILLGRENfödd 1957HavsbesökMonogramsignerad. Olja på pannå med tillhörande
mosaikram, 101 x 126 cm.PROVENIENSGåva från konstnären till nuvarande ägare
175 000 SEK
261
NINA ROOS, Finland född 1956, Untitled, Signerad
NINA ROOSFinland född 1956UntitledSignerad och daterad på baksidan Nina Roos 1996. Olja
18 000 SEK
262
KARIN WIKSTRÖM, född 1959, Figur, Signerad och
KARIN WIKSTRÖM född 1959FigurSignerad och daterad Karin Wikström -97. Olja på pannå, 40
x 30 cm.PROVENIENS: Anders Tornberg Gallery, Lund
18 000 SEK
263
KARIN WIKSTRÖM, född 1959, Utan titel, Signerad K
KARIN WIKSTRÖMfödd 1959Utan titelSignerad K.W. Pastell på papper, 74 x 55 cm.
3 800 SEK
264
VIBEKE SLYNGSTAD, Norge född 1968, Modern
VIBEKE SLYNGSTADNorge född 1968Modern Classics - Sverre Fehn IISignerad och daterad
62 000 SEK
265
OLA BILLGREN, 1940-2001, Utan titel, Olja på duk
OLA BILLGREN1940-2001Utan titelOlja på duk, 116 x 136 cm.Intygad på baksidan av
890 000 SEK
268
LENNART ASCHENBRENNER, född 1943, Utan titel
LENNART ASCHENBRENNER född 1943Utan titelSignerad och daterad Aschenbrenner -79.
Olja på duk, 150 x 190 cm.
28 000 SEK
269
OLAVI OLLI LYYTIKÄINEN, Finland 1949-1987
OLAVI OLLI LYYTIKÄINENFinland 1949-1987Lukeva kaniSignerad och daterad Olli Lyyt. 1982.
270
35 000 SEK
HANS WIGERT, född 1932, Rallarros, Signerad och
HANS WIGERTfödd 1932RallarrosSignerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda
25 000 SEK
271
HANS WIGERT, född 1932, Huvudstupa, Signerad och
HANS WIGERTfödd 1932HuvudstupaSignerad och daterad Hans Wigert 1964. Kol på papper,
48 x 62,5 cm.
6 000 SEK
272
HANS WIGERT, född 1932, Hästen, Signerad och
HANS WIGERTfödd 1932HästenSignerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda
1974. Olja på duk, 92 x 73 cm.PROVENIENS: Galerie Ahlner, Stockholm
30 000 SEK
273
JAN HÅFSTRÖM, född 1937, Utan titel, Signerad på
JAN HÅFSTRÖMfödd 1937Utan titelSignerad på baksidan Jan Håfström. Bemålat objekt, olja på
duk/träkonstruktion, 69 x 80 x 12 cm.
10 000 SEK
275
TOM WESSELMANN, USA 1931-2004, Study for Ginas
TOM WESSELMANNUSA 1931-2004Study for Ginas handSignerad och daterad på baksidan
380 000 SEK
277
CECILIA EDEFALK, född 1954, Kvinna i silhuett
CECILIA EDEFALKfödd 1954Kvinna i silhuettSignerad, daterad och numrerad på baksidan
10 000 SEK
279
PER OLOF ULTVEDT, 1927-2007, Tre munkar
PER OLOF ULTVEDT1927-2007Tre munkarSignerad PO Ultvedt. Väggobjekt med assemblage,
höjd 32, 100 x 16 cm.UTSTÄLLD: Malmö Konsthall 1988
8 500 SEK
280
PER OLOF ULTVEDT, 1927-2007, Utan titel
PER OLOF ULTVEDT1927-2007Utan titelSignerad och daterad P.O Ultvedt 1968. Polykromt
bemålat objekt i trä, höjd 17 cm.
6 000 SEK
281
SIVERT LINDBLOM, född 1931, Utan titel, Signerad
SIVERT LINDBLOMfödd 1931Utan titelSignerad, daterad och numrerad SL 1986, 1/6. Patinerad
brons, höjd 35 cm.Gjutarmärkt H. Bergman, cire perdue.
16 000 SEK
282
ULRIK SAMUELSON, född 1935, Nekroromantiskt
ULRIK SAMUELSONfödd 1935Nekroromantiskt recidivSignerad US samt signerad och daterad
170 000 SEK
284
LEONARD FORSLUND, född 1959, Arkitektonisk
LEONARD FORSLUNDfödd 1959Arkitektonisk kompositionSignerad och daterad på baksidan
Leonard Forslund 1990. Olja på duk, 34 x 42 cm.PROVENIENSGalleri Wallner, Malmö
16 000 SEK
286
MARIKA MÄKELÄ, Finland född 1947, Utan titel
MARIKA MÄKELÄFinland född 1947Utan titelSignerad och daterad på baksidan M.M -90.
6 000 SEK
288
BIRGIT BROMS, 1924-2008, Birger Jarls torg VI
BIRGIT BROMS1924-2008Birger Jarls torg VISignerad BB. Olja på duk, 16,5 x 21
13 000 SEK
289
CARL FREDRIK EKSTRÖM, född 1967, Utan titel
13 000 SEK
291
GUNNEL WÅHLSTRAND, född 1974, Andrejs minne
GUNNEL WÅHLSTRANDfödd 1974Andrejs minneSignerad Gunnel Wåhlstrand. Akvarell/tusch
230 000 SEK
294
MICHEAL FARRELL, Ireland 1924-2000, La rencontre
MICHEAL FARRELLIreland 1924-2000La rencontre au Café de Flore - James Joyce and
40 000 SEK
296
HELMUT MIDDENDORF, Tyskland född 1953, Utan
HELMUT MIDDENDORF Tyskland född 1953Utan titelSignerad och daterad Middendorf 1981.
Gouache på papper, 41 x 29 cm.Signed and dated. Gouache on paper.
7 000 SEK
298
BALDACCINI CÉSAR, Frankrike 1921-1998
BALDACCINI CÉSARFrankrike 1921-1998CompressionSignerad César. Formpressade
kapsyler, 6 x 2 x 2 cm.Signed. Compression.PROVENIENS: Edition GKM, Siwert Bergström,
Malmö
25 000 SEK
299
RAINER FETTING, Tyskland född 1949, Komposition
RAINER FETTINGTyskland född 1949Komposition med kvinna och fågelSignerad och daterad
25 000 SEK
300
ROBERT TERRY, USA född 1953, Utan titel
ROBERT TERRYUSA född 1953Utan titelSignerad och daterad Robert Terry 2004. Olja på
28 000 SEK
301
RAY SMITH, USA född 1959, Utan titel, Signerad
RAY SMITHUSA född 1959Utan titelSignerad och daterad Ray Smith 1989. Olja på pannå, 30,5
13 500 SEK
304
CECILIA EDEFALK, född 1954, Utan titel
CECILIA EDEFALK född 1954Utan titelSignerad och daterad Cecilia Edefalk 1978. Blandteknik
6 500 SEK
305
OLA BILLGREN, 1940-2001, Augusti, Signerad och
OLA BILLGREN1940-2001AugustiSignerad och daterad på baksidan Ola Billgren -97. Olja på
duk, 126 x 147 cm.
240 000 SEK
306
YRJÖ EDELMANN, född 1941, Stringed case of Lemon
YRJÖ EDELMANNfödd 1941Stringed case of LemonSignerad och daterad Y. Edelmann 2004.
Olja på duk, 65 x 80 cm.PROVENIENS: Galleri Brand-Johan, Huskvarna
70 000 SEK
308
YRJÖ EDELMANN, född 1941, Cube with paper
YRJÖ EDELMANN född 1941Cube with paper objectsSignerad och daterad Y. Edelmann 1996.
35 000 SEK
309
PETER DAHL, född 1934, Dam i röd soffa, Signerad
PETER DAHLfödd 1934Dam i röd soffaSignerad Peter Dahl. Akvarell på papper, 52,5 x 44,5 cm.
24 000 SEK
311
PETER DAHL, född 1934, Sängkammarinteriör
PETER DAHLfödd 1934SängkammarinteriörSignerad Peter Dahl. Akvarell på papper, 43,5 x 59
cm.
13 000 SEK
313
MARIANNE LINDBERG DE GEER, född 1946, Rabbit
MARIANNE LINDBERG DE GEERfödd 1946Rabbit tales - a study in postcoital
23 000 SEK
314
16 000 SEK
317
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, född 1934, Rebus
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD född 1934RebusSignerad och daterad Carl Fredrik
Reuterswärd 1974. Lack, akryl och tusch, 66 x 90 cm.
19 000 SEK
318
NILS KÖLARE, 1930-2007, Utan titel, Signerad och
NILS KÖLARE1930-2007Utan titelSignerad och daterad på baksidan Kölare -91. Emalj, 45,5 x
5 000 SEK
319
NILS KÖLARE, 1930-2007, Games, Signerad N
NILS KÖLARE 1930-2007 GamesSignerad N. Kölare. Akryl på pannå, 70 x 70 cm.UTSTÄLLD:
13 000 SEK
320
C. GÖRAN KARLSSON, född 1944, Komposition
C. GÖRAN KARLSSONfödd 1944KompositionSignerad och daterad CGK -87. Tempera på
papper, 58 x 77 cm.PROVENIENS: Galerie Aronowitsch, Stockholm
12 000 SEK
322
PG THELANDER, född 1936, Kloss I, Signerad
PG THELANDERfödd 1936Kloss ISignerad Thelander. Olja på duk, 186 x 300
cm.PROVENIENS: Galerie Aronowitsch, Stockholm, 1985
60 000 SEK
323
TIMO SOLIN, född 1947, Dansar med vargen
TIMO SOLINfödd 1947Dansar med vargenSignerad och numrerad Timo Solin E.A. 1/4. Polerad
35 000 SEK
324
TIMO SOLIN, född 1947, Kvinna - Man, Signerade
TIMO SOLINfödd 1947Kvinna - Man Signerade och numrerade Timo Solin 30/100. Polerad och
25 000 SEK
325
TIMO SOLIN, född 1947, Kvinna, Signerad och
TIMO SOLINfödd 1947KvinnaSignerad och numrerad Timo Solin 2/4. Polerad och grönpatinerad
brons, höjd 305 cm.
230 000 SEK
326
BARBRO BÄCKSTRÖM, 1939-1990, Torso, Formad
BARBRO BÄCKSTRÖM1939-1990TorsoFormad järnduk på svart träsockel, höjd 100 cm, total
120 000 SEK
327
ROLF HANSON, född 1953, Superficie Pitturata
ROLF HANSONfödd 1953Superficie PitturataSignerad och daterad Rolf Hanson 2002. Monotyp,
46 x 69 cm.PROVENIENS: Galerie Aronowitsch, Stockholm
32 000 SEK
328
JOHAN SCOTT, född 1953, Utan titel, Signerad
JOHAN SCOTT född 1953Utan titelSignerad och daterad på baksidan Johan Scott 2002.
Gouache på papper, 43 x 35,5 cm.
7 500 SEK
329
JAN HÅFSTRÖM, född 1937, Nr. 5, Signerad och
JAN HÅFSTRÖMfödd 1937Nr. 5Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 12 december
12 000 SEK
331
DAN WOLGERS, född 1955, Nattfiskare, Objekt/trä
DAN WOLGERSfödd 1955NattfiskareObjekt/trä, glas, metall, höjd 42,5 cm.PROVENIENSLars
60 000 SEK
333
ÅKE PALLARP, född 1933, Grå husgavel, Signerad
ÅKE PALLARPfödd 1933Grå husgavelSignerad Åke Pallarp. Olja på pannå, 78 x 38
cm.PROVENIENS: Lars Bohman Gallery, Stockholm
15 000 SEK
334
ROJ FRIBERG, född 1934, Isberg, Signerad och
ROJ FRIBERGfödd 1934IsbergSignerad och daterad R. F. -92. Blandteknik på papper fäst på
50 000 SEK
335
JOHN-E FRANZÉN, född 1942, Man på motorcykel
JOHN-E FRANZÉNfödd 1942Man på motorcykelSignerad och daterad JEF 1987. Akvarell på
papper, 59 x 52 cm.
55 000 SEK
336
MICHAEL JOHANSSON, född 1962, Biblioteket
MICHAEL JOHANSSONfödd 1962BiblioteketSignerad och daterad Michael Johansson 1990.
Olja och akryl på duk, 100 x 135 cm.PROVENIENS: Galleri Bengt Adlers, Malmö
7 500 SEK
338
MARTIN WICKSTRÖM, född 1957, This is how it
MARTIN WICKSTRÖMfödd 1957This is how it feels (Dylan)Signerad, daterad och numrerad
5 000 SEK
339
CARSTEN REGILD, 1941-1992, A Tattooed Lady-Cut
CARSTEN REGILD 1941-1992A Tattooed Lady-Cut Into PiecesSignerad och daterad C. Regild 84. Olja på duk, 145 x 207 cm.
36 000 SEK
341
KJELL STRANDQVIST, född 1944, Utan titel
KJELL STRANDQVISTfödd 1944Utan titelSignerad och daterad på baksidan K.S -90. Akryl på
4 200 SEK
342
KJELL STRANDQVISTfödd 1944Utan titelSignerad och daterad K.S -85. Akryl på papper, 120 x
5 000 SEK
343
TOMMY ÖSTMAR, 1934-2007, Kvinna, Signerad Tommy
TOMMY ÖSTMAR1934-2007KvinnaSignerad Tommy Östmar. Olja på duk, 85 x 56 cm.
12 000 SEK
345
ELIS ERIKSSON, 1906-2006, Ur Waterproof serien
ELIS ERIKSSON 1906-2006Ur Waterproof serienSignerad Elis. Blandteknik på papper, 24,5 x
31,5 cm.
12 000 SEK
347
ELIS ERIKSSON, 1906-2006, Polis till hesst
ELIS ERIKSSON 1906-2006Polis till hesst Signerad och daterad på baksidan Elis A. 34.
24 000 SEK
349
ERIC H. OLSON, 1909-1996, Optochromi SP-90
ERIC H. OLSON1909-1996Optochromi SP-90Signerad Eric H. Olson. Polariserande glas, höjd
23,5 cm.PROVENIENS: Galerie Ressle, Stockholm
20 000 SEK
351
EINAR HÖSTE, född 1930, Q33, Signerad på kanten
EINAR HÖSTEfödd 1930Q33Signerad på kanten Einar Höste. Akryl på duk, 100 x 70 cm.
PROVENIENS: Galerie Aronowitsch, Stockholm
11 000 SEK
352
L-G NORDSTRÖM, Finland född 1934, Komposition I
L-G NORDSTRÖMFinland född 1934Komposition ISignerad och daterad på baksidan L-G
86 000 SEK
354
ROY ADZAK, England 1927-1987, Utan titel
ROY ADZAK England 1927-1987Utan titelSignerad och daterad på baksidan Adzak -66, Paris.
24 000 SEK
356
FORREST MYERS, USA född 1941, Utan titel
FORREST MYERSUSA född 1941Utan titelSignerad och daterad f.m -70. Brons och polerat stål,
4 000 SEK
357
FORREST MYERS, USA född 1941, Bent
FORREST MYERSUSA född 1941BentMonogramsignerad och daterad 68-70. Polerat stål, höjd
8 000 SEK
358
DONALD BAECHLER, USA född 1956, Umbrella
DONALD BAECHLERUSA född 1956UmbrellaSignerad och daterad på baksidan DB 97.
105 000 SEK
359
CHARLOTTE GYLLENHAMMAR, född 1963, Hänge
CHARLOTTE GYLLENHAMMARfödd 1963HängePolerad aluminium, höjd 64 cm.
4 500 SEK
360
MOIRA DRYER, Canada 1957-1992, Untitled, 122 x
MOIRA DRYER Canada 1957-1992Untitled122 x 155 cm.Signed and dated verso. Acrylic on
45 000 SEK
362
EDWARD HENDERSON, USA född 1951, Untitled #10
EDWARD HENDERSONUSA född 1951Untitled #10Signerad och daterad E. H. -85. Olja på
6 000 SEK
363
JOSEPH MARIONI, USA born 1943, Painted drawing #
JOSEPH MARIONIUSA born 1943Painted drawing # 4234 x 34 cm.Signed and dated verso.
Gouache on paper.PROVENANCE: Galleri Engström, Stockholm
15 000 SEK
365
TINO STEFANONI, Italien född 1937, Frammenti
TINO STEFANONIItalien född 1937FrammentiSignerad och daterad på baksidan Tino Stefanoni
21 000 SEK
366
TINO STEFANONIItalien född 1937FrammentiSignerad och daterad på baksidan Stefanoni 1994.
20 000 SEK
367
GIUSEPPE GALLO, Italien född 1954, Utan titel
GIUSEPPE GALLOItalien född 1954Utan titelSignerad på baksidan Giuseppe Gallo. Olja på duk,
14 000 SEK
368
DANIEL SENISE, Brasil born 1955, Untitled, 185 x
DANIEL SENISEBrasil born 1955Untitled185 x 168 cm.Signed and dated verso. Acrylic on
canvas.PROVENANCE: Galleri Engström, Stockholm
60 000 SEK
370
OLAV CHRISTOPHER JENSSEN, Norway born 1954
OLAV CHRISTOPHER JENSSEN Norway born 1954Tempere200 x 188 cm. Signed and dated
140 000 SEK
371
BENGT OLSON, född 1930, Födelseform, Signerad
BENGT OLSONfödd 1930FödelseformSignerad och daterad Bengt Olson 1967. Olja på duk, 81
x 116 cm.UTSTÄLLD: Värmlands Museum, Karlstad, 1983, katalognr 38
25 000 SEK
372
CURT HILLFON, född 1943, Utan titel, Signerad
CURT HILLFON född 1943Utan titelSignerad Curt Hillfon. Blandteknik på duk och glas, 103,5 x
85,5 cm.
6 000 SEK
373
BENGT OLSON, född 1930, Abstrakt komposition
BENGT OLSONfödd 1930Abstrakt kompositionSignerad och daterad Bengt Olson -90. Olja på
duk, 100 x 81 cm.
21 000 SEK
374
LI JIN, Kina född 1958, Utan titel, Signerad
LI JINKina född 1958Utan titelSignerad. Akvarell på papper, 42 x 46 cm.Signed. Watercolour on
paper.PROVENIENS: Lars Bohman Gallery, Stockholm
27 000 SEK
376
ELIN KÄLLMAN, född 1977, Club, Signerad och
ELIN KÄLLMANfödd 1977ClubSignerad och daterad Elin Källman 2009. Olja på duk, 120 x 120
cm.PROVENIENS: Galerie Bel'Art, StockholmPrivatsamling
9 000 SEK
377
HENRIK SAMUELSSON, född 1960, Jåkk, Signerad på
HENRIK SAMUELSSONfödd 1960JåkkSignerad på baksidan Henrik Samuelsson. Olja på duk,
150 x 125 m.PROVENIENS: Galleri Engström, Stockholm
11 000 SEK
380
KRISTINA A. ELANDER, född 1952, Utan titel
KRISTINA A. ELANDERfödd 1952Utan titelSignerad och daterad K.e. 85. Akryl på duk, 148 x
108 cm.PROVENIENS: Galleri Händer, Stockholm 1985
6 000 SEK
381
ROGER RISBERG, född 1956, Lisa på häst, Signerad
ROGER RISBERGfödd 1956Lisa på hästSignerad RR. Tusch på papper, 36 x 28
cm.PROVENIENS: Galleri Engström, Stockholm 1995
11 000 SEK
382
JOAKIM GEMICKE, född 1959, Untitled, Olja på duk
JOAKIM GEMICKEfödd 1959UntitledOlja på duk, 199,5 x 210 cm.
12 000 SEK
383
BJÖRN STAMPES, född 1964, Utan titel, Signerad
BJÖRN STAMPESfödd 1964Utan titelSignerad och daterad BS -02. Glasfiberarmerad polyester,
7 000 SEK
385
TOMAS ALMBERG, född 1936, Rickshaw, Signerad
TOMAS ALMBERG född 1936RickshawSignerad och numrerad T. Almberg I/V. Grönpatinerad
brons, längd 60 cm, total höjd med träsockel 63 cm.
9 000 SEK
Download
Related flashcards

Pediatrics

86 cards

Pediatricians

20 cards

French pediatricians

13 cards

Tourette syndrome

17 cards

Create Flashcards