Contemporary 15 November, 1 PM, 2011 Final prices Auction no. Lot Final price 1 MATS THESELIUS, "El Rey", fåtölj, Källemo MATS THESELIUS, "El Rey", fåtölj, Källemo, formgiven 1999, massiv mässing, träsits med krokodilpräglat svart läder, signerad el Rey by Mats Theselius 1999, Nr: 39/360 ... 44 000 SEK 2 MATS THESELIUS, "Sheriff", arbetsstol, Källemo MATS THESELIUS, "Sheriff ", arbetsstol, Källemo, formgiven 2003, svart stålunderrede på hjultrissor, klädd i brunt skinn, höjd 87 cm; smärre slitage, höj/sänkbara funktionen ur funktion 9 500 SEK 3 MATS THESELIUS, "National Geographic", bokskåp MATS THESELIUS, "National Geographic", bokskåp, Källemo, formgivet 1990, gul täcklasyr, glasdörrar, massivt underrede i bok, mässingsbeslag, rymmer 25 årgångar av National Geographic, märkt K Mats ... 20 000 SEK 5 MATS THESELIUS, "Bruno", fåtölj, Källemo 1997 MATS THESELIUS, "Bruno", fåtölj, Källemo 1997, stål, klädd i rött skinn, stoppad sits, etikettmärkt BRUNO Mats Theselius, KÄLLEMO AB samt signerad Mats Theselius 39/49 ... 20 000 SEK 7 MATS THESELIUS, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991 MATS THESELIUS, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991, etsad plåt, karmar i betsad bok, stoppad klädsel med älgskinn, signerad HC X/X XT, höjd 78 cm; karmarna med ... 44 000 SEK 8 MATS THESELIUS, "Star", Armchair, Källemo MATS THESELIUS, "Star"ArmchairKällemo, designed 2009, pearl, chrome-plated steel edge frame, seat upholstered in pale leather, plate marked STAR Mats Theselius 2009 Källemo AB ... 34 000 SEK 9 MATS THESELIUS, "Star", Armchair, Källemo MATS THESELIUS, "Star", fåtölj, Källemo, formgiven 2009, pärlemor, kromad stålkant och underrede, sitsen klädd i ljust skinn, skyltmärkt STAR Mats Theselius 2009 KÄLLEMO AB 70 ... 30 000 SEK 10 SIGURDUR GUSTAFSSON, "Henry", golvlampa, Källemo SIGURDUR GUSTAFSSON, "Henry", golvlampa, Källemo 2001, stål och ask, skärm i oxiderad koppartråd, skyltmärkt HENRY Sigurdur Gusafsson 2001 7/19 Källemo AB Sweden, höjd 172 ... 5 000 SEK 11 JONAS BOHLIN, "Concrete", Chair, Källemo 1981 JONAS BOHLIN, "Concrete"Chair, Källemo 1981Concrete and iron, signed 41/100 JONAS BOHLINHeight 89 cmLITERATURE: Dan Gordan, "Svenska stolar och deras formgivare ... 175 000 SEK 12 JONAS BOHLIN, "Concrete", Chair, Källemo 1981 JONAS BOHLIN, "Concrete", stol, Källemo 1981, betong och järn, signerad TILL BROR ANDERS HÄLSNING FRÅN JONAS, höjd 90 cm; sprickaHISTORIK : Denna stol kom att ... 28 000 SEK 13 JONAS BOHLIN,"Concrete", soffbord, Källemo JONAS BOHLIN, "Concrete", soffbord, Källemo, formgivet 1984, underrede i betong och svartlackerad metall, i det närmaste trekantig skiva av glas, höjd 56, 146 x 69 ... 8 000 SEK 15 GUNILLA LAGERHEM-ULLBERG, "Fogg stripe 3-4" GUNILLA LAGERHEM-ULLBERG, "Fogg stripe 3-4", matta, handtuftad i lin, etikettmärkt FOGG STRIPE 3/4 KASTHALL GUNILLA LAGERHEM-ULLBERG, 300 x 400 cm 7 500 SEK 16 GUNILLA ALLARD, "Cinema sport", karmstolar, 6 st. GUNILLA ALLARD, "Cinema sport", karmstolar, 6 st., Lammhults 2000, formgivna 1994, förkromat stålrör, röd skinnklädsel, etikettmärkta LAMMHULTS 2000-05 Lammhults Möbel AB Made in Sweden, höjd ... 11 000 SEK 17 GUNILLA ALLARD, "Cinema", soffa och fotpall GUNILLA ALLARD, "Cinema", soffa och fotpall, Lammhults, formgiven 1994, förkromat stålrör, ljusbrun skinnklädsel, höjd 75, längd 161, fotpallens höjd 41 cm 11 000 SEK 18 CHRISTINA och LARS ANDERSSON, "Inka", fåtölj CHRISTINA och LARS ANDERSSON, "Inka", fåtölj, Tärnsjö Läderfabrik, i produktion från 1986, förkromad stålrörsstomme, svart lädersits, höjd 130; smärre slitage 5 000 SEK 19 PETER CELSING,"Club", fåtölj, Galleri Stolen PETER CELSING, "Club", fåtölj, Galleri Stolen, Stockholm, formgiven 1964-70, förkromat stålrör, svart skinnklädsel, höjd 70 cm; mindre slitage 7 000 SEK 20 PETER CELSING,"Club", fåtöljer, 2 st., Galleri PETER CELSING, "Club", fåtöljer, 2 st., Galleri Stolen, Stockholm, formgivna 1964-70, förkromat stålrör, svart skinnklädsel, höjd 70 cm; mindre slitageHISTORIK: Formgivna tillsammans med Erik ... 24 000 SEK 21 ARNE NORELL, "Ari", fåtölj, Norell Möbel AB ARNE NORELL, "Ari", fåtölj, Norell Möbel AB, formgiven 1966, matterat stål, klädd i ljusbrunt skinn, höjd 76 cm; slitage, smärre fläckarLITTERATUR: Jämför Svenska stolar ... 10 000 SEK 22 ARNE NORELL, "Ari", fåtölj, Norell Möbel AB ARNE NORELL, "Ari", fåtölj, Norell Möbel AB, formgiven 1966, matterat stål, klädd i ljust skinn, etikettmärkt NORELL Made in Sweden, höjd 76 cm; slitage 16 000 SEK 24 ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 8 st., Fritz ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 8 st., Fritz Hansen, Danmark, stålunderrede, klädda i svart skinn, märkta MADE IN DENMARK BY FRITZ HANSEN, höjd 79 cm; omklädda 24 000 SEK 25 BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", bord BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", bord, Fritz Hansen 1992, vit laminatskiva med aluminiumlist, 8 st. förkromade spännben, etikettmärkt Fritz Hansen 1992 samt Design Piet Hein ... 26 20 000 SEK ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 8 st., Fritz ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 8 st., Fritz Hansen, Danmark, stålunderrede, klädda i svart skinn, märkta MADE IN DENMARK BY FRITZ HANSEN, höjd 79 cm; omklädda 26 000 SEK 27 ARNE JACOBSEN, "Ägget", Armchair, Fritz Hansen ARNE JACOBSEN, "Ägget"ArmchairFritz Hansen, Danmark, designed 1958, four-centralfoot aluminium, upholstered in black leather, loose seat cushionHeight 106 cm 36 000 SEK 28 BECK & JUNG (Holger Bäckström och Bo Ljungberg) BECK & JUNG (Holger Bäckström och Bo Ljungberg), enligt uppgift, matta, 1970-tal, tuftad, 120 x 120 cm 3 400 SEK 29 ARNE JACOBSEN, "Måsen", stolar, 6 st., Fritz ARNE JACOBSEN, "Måsen", stolar, 6 st., Fritz Hansen, Danmark 1979, stålben, gullackerade sitsar, märkta FH FRITZ HANSEN MADE IN DENMARK 1979, höjd 80 cm; slitage 12 000 SEK 31 ARNE JACOBSEN, soffbord, Fritz Hansen, Danmark ARNE JACOBSEN, soffbord, Fritz Hansen, Danmark, fyrdelad centralfot i aluminium, skiva i vit laminat med aluminiumlist, märkt FH MADE IN DENMARK, höjd 47, 80 x ... 2 800 SEK 32 OLLE BAERTLING, efter,"Joy", Asplund OLLE BAERTLING, efter, "Joy", Asplund i samarbete med Baertlingstiftelsen 1997, handtuftad, tillverkad i 50 ex., etikettmärkt ASPLUND CARPETS JOY BAERTLING, 100 x 200 cm 13 000 SEK 33 OLLE BAERTLING, efter,"Eray", matta, Asplund OLLE BAERTLING, efter, "Eray", matta, Asplund i samarbete med Baertlingstiftelsen 1997, handtuftad, tillverkad i 50 ex., etikettmärkt ASPLUND CARPETS ERAY BAERTLING, 100 x 200 cm 17 000 SEK 34 VERNER PANTON, "Fun lamp, taklampa, VerPan VERNER PANTON, "Fun lamp, taklampa, VerPan, Danmark, formgiven 1964, förkromad metallstomme, hängande pärlemodiskar i tre våningar, höjd 65 cmLITTERATUR: Jämför 1000 Lights 1960 to ... 7 000 SEK 35 VERNER PANTON, "Fun Lamp", golvlampa, VerPan VERNER PANTON, "Fun Lamp", golvlampa, VerPan, Danmark, formgiven 1964, förkromad metallstomme, hängande pärlemodiskar i tre våningar, höjd 120 cmLITTERATUR: Jämför 1000 Lights 1960 to ... 15 000 SEK 36 VERNER PANTON, "Moon Lamp", takarmatur, Louis VERNER PANTON, "Moon Lamp", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1960, vitlackerad plåt, höjd 46 cmLITTERATUR: Jämför 1000 Lights 1960 to present, Charlotte & Peter Fiell ... 6 500 SEK 37 VERNER PANTON, "Moon lampa", takarmatur, Louis VERNER PANTON, "Moon lampa", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1960, vitlackerad plåt, höjd 37 cmLITTERATUR: Jämför 1000 Lights 1960 to present, Charlotte & Peter Fiell ... 4 200 SEK 38 VERNER PANTON,"VP-globe", takarmatur, Louis VERNER PANTON, "VP-globe", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1969, klotformad i plexiglas med metallreflektorer varav några lackerade i vitt, blått och rött, höjd 54 cm ... 11 000 SEK 39 PAUL NØRREKLINT, "Jailhouse suit", Bookcase PAUL NØRREKLINT, "Jailhouse suit"BookcaseGeorg Petersen Møbelfabrik, Denmark, designed 1967-69, 4 ends of plexiglass with aluminum feet, 3 pcs. overhead cabinets in white laminate ... 46 000 SEK 41 POUL HENNIGSEN, "PH 80", golvlampa, Louis Poulsen POUL HENNIGSEN, "PH 80", golvlampa, Louis Poulsen, Danmark, förkromat metallben, skärm i vit opalakryl, svart fot, höjd 130 cmHISTORIK: Modellen kom i produktion 1974 ... 8 000 SEK 42 POUL HENNIGSEN, "PH 80", golvlampor, 1 par POUL HENNIGSEN, "PH 80", golvlampor, 1 par, Louis Poulsen, Danmark, förkromat metallben, skärmar i vit opalakryl, svart fot, höjd 132 cm; slitageHISTORIK: Modellen kom ... 17 000 SEK 43 POUL HENNIGSEN, "PH 80", bordslampa, Louis POUL HENNIGSEN, "PH 80", bordslampa, Louis Poulsen, Danmark, förkromat metallben, skärmar i vit opalakryl, svart fot, höjd 67 cmHISTORIK: Modellen kom i produktion 1974 ... 7 500 SEK 44 POUL HENNINGSEN, "PH-glob", taklampa, Louis POUL HENNINGSEN, "PH-glob", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1958, vitlackerad plåt, höjd 60 cm; smärre slitage 15 000 SEK 45 POUL HENNINGSEN, "Charlottenborg", taklampa POUL HENNINGSEN, "Charlottenborg", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, vitlackerad plåt, höjd 30 cm 3 000 SEK 46 POUL HENNINGSEN, "Snöbollen", taklampa, Louis POUL HENNINGSEN, "Snöbollen", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, vitlackerad plåt, höjd 45 cm 6 500 SEK 48 EERO SAARINEN, "Tulip", Chairs, 6 pcs., Knoll EERO SAARINEN, "Tulip" Chairs, 6 pcs., Knoll International, USADesigned in 1956Fiberglass reinforced white plastic with white painted centralfoot aluminum, seats upholstered in red ... 22 000 SEK 49 UBALD KLUG, schäslonger, 2 st., de Sede, Schweiz UBALD KLUG, schäslonger, 2 st., de Sede, Schweiz, modell DS 1025, formgivna 1973, klädda i brunt skinn, höjd 64, längd 148 cm vardera; slitage, fläckar 32 000 SEK 50 STEN ØSTERGAARD, stolar, 8 st., Cado, Danmark STEN ØSTERGAARD, stolar, 8 st., Cado, Danmark, formgivna 1968, röd formgjuten plast, höjd 74 cm; smärre slitage 11 000 SEK 51 EERO SAARINEN, "Tulip", matbord och stolar, 5 st. EERO SAARINEN, "Tulip", matbord och stolar, 5 st., Knoll international, USA, formgivna 1956, bordet med centralfot i aluminium och vit skiva i laminat, stolarna i ... 22 000 SEK 52 ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, "Taraxacum" ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, "Taraxacum", takarmatur, Flos, Italien, formgiven 1960, metallställning överdragen med glasfiberförstärkt gummi, höjd 47 cmLITTERATUR: Jämför 1000 Lights 1960 to present ... 8 500 SEK 53 ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, "Taccia" ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, "Taccia", bordslampa, Flos, Italien, formgiven 1962, bas i stål och emaljerad aluminium, glaskupa med aluminiumreflektor, etikettmärkt FLOS TACCIA 121, höjd 58 ... 13 000 SEK 56 STUDIO BBPR, "Spazio" skrivbord, Olivetti STUDIO BBPR, "Spazio" skrivbord, Olivetti, Italien, formgivet 1959, grön bemålad plåt på stålben, en svängbar hurts på hjul med tre lådor och ett skåp, en ... 15 000 SEK 57 JOE COLOMBO, A pair of armchairs, Kartell, Italy JOE COLOMBOA pair of armchairsKartell, Italy, designed in 1964, model number 4801Orangepainted plywood, minor repairsHeight 58 cm 44 000 SEK 58 CHARLES & RAY EAMES,"Aluminium group" CHARLES & RAY EAMES, "Aluminium group", skrivbordsstol på hjul, Vitra, Tyskland, formgiven 1958-59, benställning av aluminium, klädd i svart skinn, höj/sänkbar, märkt Vitra, höjd 105 ... 16 000 SEK 59 CHARLES & RAY EAMES,"Aluminium group", karmstol CHARLES & RAY EAMES, "Aluminium group", karmstol, Vitra, Tyskland, formgiven 1958-59, benställning av aluminium, klädd i svart skinn, etikettmärkt Vitra, höjd 82 cm 11 000 SEK 60 EERO ARNIO, "Captain´s chair"", karmstolar, 1 par EERO ARNIO, "Captain´s chair"", karmstolar, 1 par, Asko, Finland formgivna 1966, fot i aluminium, klädda i svart tyg, höjd 76 cm 6 000 SEK 61 TAKLAMPA, 1970-80-tal, plattor i rökfärgat TAKLAMPA, 1970-80-tal, plattor i rökfärgat plexiglas och spegelplexi, höjd 56 cm 4 000 SEK 62 PHILIPPE STARCK, "Doktor Sonderbar", karmstol PHILIPPE STARCK, "Doktor Sonderbar", karmstol, XO, Frankrike, formgiven 1983, stål, perforerad sits, höjd 63 cm 9 000 SEK 63 ALBERTO MEDA, "Lightlight", Armchair, Molded in ALBERTO MEDA, "Lightlight"ArmchairMolded in carbon fiber coated Nomex, signed Alberto Meda and sign marked Alias srl.-Italia Lightlight-1988 prototipo Sperimentale n.19 design ... 44 000 SEK 64 MAZZEGA, troligen, takarmatur, Italien MAZZEGA, troligen, takarmatur, Italien 1960-70-tal, metallstomme, 12 glasprismor i klarglas med röda påklipp, höjd 65 cm 5 200 SEK 65 KENNETH COBONPUE, "Dragnet chair", fåtölj och KENNETH COBONPUE, "Dragnet chair", fåtölj och bord, stålställning lindad med rött bomullstyg, tre svarta kuddar, ben i stål, bordets underrede i stålställning lindad med rött ... 8 000 SEK 67 HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, J. DeAth - Victoria HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925J. DeAth - Victoria, London, 1955Signerad, daterad och numrerad på baksidan Hans Hammarskiöld 1955/1970-tal, 23/100. Gelatinsilverfotografi, 23,5 x ... 10 000 SEK 68 HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Syon Park, London HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925Syon Park, London, 1955Signerad, daterad och numrerad på baksidan Hans Hammarskiöld 1955/1970-tal, 10/100. Gelatinsilverfotografi, 35,5 x 28 ... 13 000 SEK 70 HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Stol, Signerad och HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925StolSignerad och numrerad på baksidan Hans Hammarskiöld 43/100. Gelatinsilverfotografi, 39 x 30 cm. 9 500 SEK 71 HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Pontus Hultén HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925Pontus Hultén, 1984Signerad och daterad på baksidan Hans Hammarskiöld 1984/1990-tal. Gelatinsilverfotografi, 35,5 x 26 cm. Edition 20 ex ... 8 000 SEK 72 HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Olle Bonniér med HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925Olle Bonniér med målningen Pling 1967Signerad och daterad på baksidan Hans Hammarskiöld 1967/85. Gelatinsilverfotografi, 34,5 x 26 cm ... 8 000 SEK 73 OLA BILLGREN, 1940-2001, Vid fönstret I - Lund OLA BILLGREN1940-2001Vid fönstret I - LundSignerad och daterad Ola Billgren -62. Gelatinsilverfotografi, 33 x 33 cm.PROVENIENS: Konstnärens familj 16 000 SEK 74 OLA BILLGREN, 1940-2001, Vid fönstret I I- Lund OLA BILLGREN1940-2001Vid fönstret I I- LundSignerad och daterad Ola Billgren -62. Gelatinsilverfotografi, 33 x 33 cm.PROVENIENS: Konstnärens familj 11 000 SEK 75 OLA BILLGREN, 1940-2001, Interiör- Lund OLA BILLGREN1940-2001Interiör- LundSignerad och daterad Ola Billgren -68. Gelatinsilverfotografi, 33 x 50 cm.PROVENIENS: Konstnärens familj 18 000 SEK 76 OLA BILLGREN, 1940-2001, Gallerfönster OLA BILLGREN1940-2001Gallerfönster - AlicanteSignerad och daterad Ola Billgren -64. Gelatinsilverfotografi, 33 x 50 cm.PROVENIENS: Konstnärens familj 77 8 500 SEK EMIL HEILBORN, 1900-2003, Soldyrkaren, 1938/2001 EMIL HEILBORN1900-2003Soldyrkaren, 1938/2001Signerad på baksidan Emil Heilborn. Gelatinsilverfotografi, 32 x 24 cm.Bilden föreställer den ryske arkitekten Kazarnovskij på Ylan i ... 14 000 SEK 80 EMIL HEILBORN, 1900-2003, Ramlösa, 1932 EMIL HEILBORN 1900-2003Ramlösa, 1932Signerad och daterad EH -32 samt stämplad på baksidan. Gelatinsilverfotografi, 19 x 17 cm. Vintage.Reklambild 1932De bilder fotografen ... 31 000 SEK 81 JEAN HERMANSON, född 1938, Gjuteriarbetare JEAN HERMANSONfödd 1938Gjuteriarbetare, Åminne Bruk 1970Signerad och daterad på baksidan Jean Hermanson 1970. Gelatinsilverfotografi, 46 x 31 cm. 4 000 SEK 82 JEAN HERMANSON, född 1938, Gjuteriarbetare JEAN HERMANSONfödd 1938Gjuteriarbetare, Pump-Separator 1970Signerad och daterad på baksidan Jean Hermanson 1970. Gelatinsilverfotografi, 46 x 34,5 cm. 6 500 SEK 83 JEAN HERMANSON, född 1938, Gjuteriarbetare JEAN HERMANSONfödd 1938Gjuteriarbetare, Norrbottens Järnverk 1970Signerad och daterad på baksidan Jean Hermanson 1970. Gelatinsilverfotografi, 48 x 34,5 m. 6 500 SEK 84 JEAN HERMANSON, född 1938, Vietnam 1973, Hanoi JEAN HERMANSONfödd 1938Vietnam 1973, Hanoi - från mitt hotellrum på Thong Nat.Signerad på baksidan Jean Hermanson. Gelatinsilverfotografi, 26,5 x 20,5 cm ... 8 000 SEK 85 JEAN HERMANSON, född 1938, Volvo, Skövde JEAN HERMANSONfödd 1938Volvo, SkövdeSignerad på baksidan Jean Hermanson. Gelatinsilverfotografi, 19,5 x 28 cm. Vintage. 8 000 SEK 86 JEAN HERMANSON, född 1938, Byggnadsarbetare JEAN HERMANSONfödd 1938Byggnadsarbetare, Stockholm 1968Signerad och numrerad på baksidan Jean Hermanson, 1/4. Gelatinsilverfotografi, 19 x 26,5 cm. Vintage. 8 500 SEK 91 SUNE JONSSON, 1930-2009, Märta Olofsson, 8 år SUNE JONSSON1930-2009Märta Olofsson, 8 år, leker brud, Aronsjö, Vilhelmina 1961Signerad och daterad på baksidan Sune Jonsson 1961/1995. Gelatinsilverfotografi, 37,5 x ... 10 000 SEK 93 HANS MALMBERG, 1927-1977, På stranden, Danmark HANS MALMBERG1927-1977På stranden, Danmark 1960Signerad och daterad på baksidan Hans Malmberg 1960. Gelatinsilverfotografi, 22,5 x 29 cm. 4 200 SEK 94 TUIJA LINDSTRÖM, Finland född 1950, ur serien TUIJA LINDSTRÖMFinland född 1950ur serien The Girl s at Bull s Pond (Kvinnorna vid Tjursjön) 1992Signerad och numrerad på baksidan Tuija Lindström ... 50 000 SEK 95 HANS HAMMARKSIÖLD, GEORG ODDNER, M.FL. Fotokonst HANS HAMMARKSIÖLD, GEORG ODDNER, M.FL. Fotokonst 1958. Utgiven av Melin & Österlin Förlag i samband med utställningen Fotokonst på Lunds Konsthall 1958. Folio. Fotografier, 10 ... 15 000 SEK 99 CARL JOHAN DE GEER, född 1938, Äkta Andy Warhol CARL JOHAN DE GEERfödd 1938Äkta Andy Warhol 1968Signerad, daterad och numrerad på etikett på baksidan Carl Johan De Geer 1971-2010, 5/5 ... 17 000 SEK 100 PHILP TOWNSEND, England född 1940, The Rolling PHILP TOWNSENDEngland född 1940The Rolling Stones, 1963Signerad och numrerad Philip Townsend 15/50. Gelatinsilverfotografi, 48 x 48 cm.Signed and numbered. Gelatin ... 15 000 SEK 102 CLAËS LEWENHAUPT, 1929-1990, Helsingborgs CLAËS LEWENHAUPT1929-1990Helsingborgs konserthusFärgfotografi, typ C, 26 x 38,5 cm.Med dedikation på baksidan från Tonie Lewenhaupt. 5 000 SEK 104 LENNART DUREHED, född 1950, Forsakar, Skåne juli LENNART DUREHEDfödd 1950Forsakar, Skåne juli 1980Signerad och daterad på baksidan Lennart Durehed sept.-80. Gelatinsilverfotografi, 20 x 27,5 cm. Vintage. 10 000 SEK 105 LENNART DUREHED, född 1950, Stockholm april 1980 LENNART DUREHEDfödd 1950Stockholm april 1980Signerad och daterad på baksidan Lennart Durehed 1980. Gelatinsilverfotografi, 27,5 x 20 cm. Vintage. 16 000 SEK 107 HERB RITTS, USA 1952-2002, Woman with straw hat HERB RITTSUSA 1952-2002Woman with straw hat, Hawaii 198847,5 x 38,5 cm. Signed, dated and numbered verso. Gelatin silver print. 6 ... 70 000 SEK 108 GEORG ODDNER, född 1923, Utan titel, Stämplad på GEORG ODDNERfödd 1923Utan titelStämplad på baksidan Georg Oddner/TIO. Gelatinsilverfotografi, 24 x 16 cm. Vintage. 4 400 SEK 109 HELENA BERGENGREN, född 1957, Utan titel, 1982 HELENA BERGENGRENfödd 1957Utan titel, 1982Signerad och daterad på baksidan Helena Bergengren 1982. Gelatinsilverfotografi, 27 x 18 cm. Vintage. Upplaga ca 10 ex ... 4 800 SEK 110 HELENA BERGENGREN, född 1957, Utan titel, 1987 HELENA BERGENGRENfödd 1957Utan titel, 1987Signerad och daterad på baksidan Helena Bergengren 1987. Gelatinsilverfotografi, 18,5 x 18,5 cm. Vintage.Upplaga ca ... 5 000 SEK 111 WALTER HIRSCH, född 1935, En kärlekshistoria WALTER HIRSCHfödd 1935En kärlekshistoriaSignerad, daterad och numrerad på baksidan Walter Hirsch 69-81, 7/15. Gelatinsilverfotografi, 33 x 49 cm. 31 000 SEK 112 WALTER HIRSCH, född 1935, Ur serien Dobber WALTER HIRSCHfödd 1935Ur serien DobberGelatinsilverfotografi, 23 x 34,5 cm. Vintage. 116 9 000 SEK RICHARD PRINCE, USA born 1949, Girlfriend #7 - RICHARD PRINCEUSA born 1949Girlfriend #7 - from Cowboys and Girlfriends58,5 x 39,5 cm.Signed verso. Colour print, ektacolour.PROVENANCEPer Skarstedt ... 55 000 SEK 117 DAVID HOCKNEY, England born 1937, Billy Wilder DAVID HOCKNEYEngland born 1937Billy Wilder lighting his cigar67 x 44 cm.Signed and dated. Photomontage. 50 000 SEK 118 DAVID HOCKNEY, England född 1937, Celia making DAVID HOCKNEYEngland född 1937Celia making teaSignerad och daterad N.Y. Dec 1982 David Hockney #14. Fotomontage, 63 x 52 cm.Signed and ... 75 000 SEK 120 MARIA MIESENBERGER, född 1965, Utan titel MARIA MIESENBERGER född 1965Utan titel (Flicka med skugga)Signerad, daterad och numrerad på baksidan Maria Miesenberger 2000, 2/10. Gelatinsilverfotografi,122 x 88 cm ... 80 000 SEK 121 MARIA MIESENBERGER, född 1965, Utan titel (Saga MARIA MIESENBERGER född 1965Utan titel (Saga I)Signerad, daterad och numrerad på baksidan Maria Miesenberger 1998, 4/10. Gelatinsilverfotografi, 88 x 135 cm.Från ... 50 000 SEK 123 ÅKE ERICSON, född 1962, North Korea 2005 ÅKE ERICSONfödd 1962North Korea 2005Signerad, daterad och numrerad på baksidan Åke Ericson 2006, 1/5. Färgfotografi, typ C, 70 x 100 cm ... 19 000 SEK 124 GEORG HEROLD, Tyskland född 1947, Ohne titel GEORG HEROLDTyskland född 1947Ohne titel - Gold Signerade och daterade på baksidan 1988. Edition 7/7. Multipel bestående av 7 galvaniserade polaroider, vardera 10 ... 13 000 SEK 127 TORBJÖRN CALVERO, född 1949, Marianne Faithful TORBJÖRN CALVEROfödd 1949Marianne Faithful, Mayfair 1974Signerad, daterad och numrerad Calvero 1975/2011, 1/10. Pigmentfotografi, 50 x 70 cm. 8 000 SEK 128 TORBJÖRN CALVERO, född 1949, Patti Smith, Hotel TORBJÖRN CALVEROfödd 1949Patti Smith, Hotel Diplomat, Stockholm, 3 oktober 1976Signerad, daterad och numrerad Calvero 2009, 4/5. Pigmentfotografi, 45 x 60 cm ... 13 000 SEK 129 TORBJÖRN CALVERO, född 1949, Iggy Pop TORBJÖRN CALVEROfödd 1949Iggy Pop, Konserthuset, Stockholm 20 september 1977Signerad, daterad och numrerad Calvero 2009, 3/5. Pigmentfotografi, 43 x 60 cmLITTERATUR ... 8 000 SEK 133 ERIC BROMS, född 1968, Good Boys, Signerad ERIC BROMSfödd 1968Good BoysSignerad, daterad och numrerad på baksidan Broms 2011 1/6. Digital print, 78 x 108 cm.Bilden är tagen ... 16 000 SEK 134 ROLAND THYSELL, född 1946, Dvärgen, 1967 ROLAND THYSELLfödd 1946Dvärgen, 1967Signerad, daterad och numrerad på baksidan Roland Thysell, 1967/2011, 2/33. Gelatinsilverfotografi, 59 x 39 cm. 6 000 SEK 135 ELISABETH TOLL, född 1970, Millemont, 2006 ELISABETH TOLLfödd 1970 Millemont, 2006Signerad, daterad och numrerad på baksidan Elisabeth Toll 2006, 3/7. Färgfotografi, typ C, monterat på aluminium, 160 x ... 44 000 SEK 137 MARIE ANDERSSON, född 1962, Anne, Charlotte MARIE ANDERSSONfödd 1962Anne, Charlotte, EmelySignerad, daterad och numrerad på baksidan Marie Andersson, 2008, 2/7. Färgfotografi typ C, totalt inklusive ram, 42 ... 12 000 SEK 138 MARIA FRIBERG, född 1966, Embedded I, 2006 MARIA FRIBERGfödd 1966Embedded I, 2006Signerad på baksidan Maria Friberg. Videostill: cprint, silikon, glas 37 x 60 cm. Edition 10/10+3APPROVENIENS ... 15 000 SEK 141 LEIF-ERIK NYGÅRDS, född 1939, Marilyn Monroe LEIF-ERIK NYGÅRDSfödd 1939Marilyn Monroe, Bel Air Hotel, Los Angeles 27 juni 1962Signerad, daterad och numrerad på baksidan Leif-Erik Nygårds 1962/1996, 8 ... 95 000 SEK 142 HERB RITTS, USA 1952-2002, Cameron - Herb Ritts HERB RITTS USA 1952-2002Cameron - Herb Ritts for LewisGelatinsilverfotografi, 34,5 x 23 cm. PROVENIENS: Staockholms Auktionsverk, Nutida, våren 2001, katalognr 7354 8 000 SEK 144 DAN WOLGERS, född 1955, Här slutar allmän väg I DAN WOLGERS född 1955Här slutar allmän väg ISignerad, daterad och numrerad på baksidan Dan Wolgers 1995, 58/75. Cibachrome, 28,5 x 49 ... 26 000 SEK 147 FREDRIK WRETMAN, född 1953, Whitney Museum, ur FREDRIK WRETMAN född 1953Whitney Museum, ur serien American FloorsSignerad och daterad på baksidan Fredrik Wretman -90. Cibachrome, 123 x 215 cm.Monterad i ... 46 000 SEK 149 ASTRID SVANGREN, född 1972, Utan titel, Signerad ASTRID SVANGRENfödd 1972Utan titelSignerad och daterad Astrid Svangren 2004. Färgpenna på ritfilm, 70 x 71 cm.PROVENIENSBo Siesjö, LundLITTERATURNordiska ... 51 000 SEK 150 PATRIK ANDINÉ, född 1968, Utan titel, Signerad PATRIK ANDINÉfödd 1968Utan titelSignerad och daterad P. Andiné -99. Olja på pannå, 37 x 57 cm.PROVENIENSGalleri Wallner, Malmö 27 000 SEK 151 PATRIK ANDINÉ, född 1968, Vinterdag, Signerad PATRIK ANDINÉfödd 1968VinterdagSignerad och daterad P. Andiné -99. Olja på pannå, 60 x 81 cm.PROVENIENSGalleri Wallner, Malmö 36 000 SEK 153 ROLF HANSON, född 1953, Rahoua, Signerad och ROLF HANSONfödd 1953RahouaSignerad och daterad på baksidan Rolf Hanson 87-89. Olja på pannå, 61 x 64 cm.PROVENIENSGalleri Sten Eriksson, Stockholm 77 000 SEK 154 KARIN BROOS, född 1950, De röda skorna II KARIN BROOSfödd 1950De röda skorna IISignerad och daterad på baksidan Karin Broos 2007. Akryl på duk, 108 x 78 cm.PROVENEINSGalleri ... 160 000 SEK 155 LARS LERIN, född 1954, Snö, Gimsøysand, Signerad LARS LERINfödd 1954Snö, GimsøysandSignerad och daterad Lars Lerin 89. Akvarell på papper, 105 x 75 cm. 75 000 SEK 156 LARS LERIN, född 1954, Landskap i vinterskrud LARS LERINfödd 1954Landskap i vinterskrudSignerad och daterad L. Lerin -77. Olja på duk, 38 x 46 cm.PROVENIENS: Inköpt på Lars Lerins ... 12 000 SEK 157 LARS LERIN, född 1954, Svolvaer Lofoten LARS LERINfödd 1954Svolvaer LofotenSignerad och daterad Lars Lerin 92. Akvareller på papper, 80 x 110 cm. 130 000 SEK 158 ERIK DIETMAN, 1937-2002, une grande idée, Objekt ERIK DIETMAN1937-2002une grande idéeObjekt med assemblage monterad i låda, 63,5 x 78,5 cm.Utförd 1967-70UTSTÄLLD: Hommage à E. Dietman ... 16 000 SEK 159 ERIK DIETMAN, 1937-2002, Le béret de Rodin ERIK DIETMAN1937-2002Le béret de RodinSignerad och daterad Erik Dietman 1982. Patinerad brons, trästock och tegelstenar, längd 109, höjd 45, djup 30 cm ... 43 000 SEK 160 LG LUNDBERG, född1938, Det glada 70-talet LG LUNDBERG född1938 Det glada 70-talet Signerad och daterad L-G Lundberg 1971. Olja på duk, 94 x 91 cm.PROVENIENSGalleri Karlsson, StockholmVinst i ... 55 000 SEK 161 ANN EDHOLM, född 1953, Utan titel - triptyk ANN EDHOLMfödd 1953Utan titel - triptykSignerade och daterade Ann Edholm May 26. Monoprint, 26,5 x 24 cm vardera.Utförda i New York ... 12 000 SEK 162 ELISABETH WESTERLUND, född 1965, Masmo, Signerad ELISABETH WESTERLUNDfödd 1965MasmoSignerad och daterad på baksidan Elisabeth Westerlund -04. Collage, 81,5 x 118 cm.PROVENIENS: Lars Bohman Gallery, Stockholm 7 000 SEK 163 EVA LÖFDAHL, född 1953, Det vanvårdade kosmos EVA LÖFDAHLfödd 1953Det vanvårdade kosmosSignerad och daterad på baksidan Eva Löfdahl 1981. Akryl på duk, 68 x 82 cm.PROVENIENS: Inköpt direkt ... 7 000 SEK 164 EVA LÖFDAHL, född 1953, Utan titel, Signerad på EVA LÖFDAHLfödd 1953Utan titelSignerad på baksidan Eva Löfdahl. Akryl på pannå, 64 x 64 x 22 cm.Utförd 1987-88PROVENIENSGalleri Wallner ... 166 24 000 SEK KRISTINA BENGTH, född 1984, Skiftningar KRISTINA BENGTHfödd 1984SkiftningarTuschlavering på papper, 119 x 152 cm.PROVENIENS: Galleri Flach, Stockholm 30 000 SEK 167 LISA JONASSON, född 1978, Utvecklingslära LISA JONASSONfödd 1978UtvecklingsläraSignerad och daterad på baksidan Lisa Jonasson 2008. Collage, 20 x 20 cm.PROVENIENS: Galleri Mårtenson & Persson, Stockholm 6 000 SEK 168 LISA JONASSON, född 1978, Förfäder som ville LISA JONASSONfödd 1978Förfäder som ville vårt välSignerad och daterad på baksidan Lisa Jonasson 2008. Collage, 20 x 20 cm.PROVENIENS: Galleri Mårtenson ... 9 500 SEK 169 MARCEL DZAMA, Kanada född 1974, Untitled MARCEL DZAMAKanada född 1974UntitledSignerad Marcel Dzama. Akvarell och bläck på papper, 34 x 26,5 cm.Signed. Watercolour and ink on paper ... 11 000 SEK 171 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad på PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad på baksidan Frie. Olja på duk, 190 x 140 cm.PROVENIENSLars Bohman Gallery, StockholmI Peter Fries målningar ... 200 000 SEK 172 ROLF HANSON, född 1953, Portrait d'une Rose ROLF HANSONfödd 1953Portrait d'une RoseSignerad och daterad på baksidan R. Hanson 2001. Olja på pannå, 183 x 130 cm. PROVENIENSGalleri ... 140 000 SEK 173 ROLF HANSON, född 1953, Portrait d'une Rose ROLF HANSONfödd 1953Portrait d'une RoseSignerad och daterad på baksidan R. Hanson 2001. Olja på pannå, 183 x 130 cm. PROVENIENSGalleri ... 140 000 SEK 174 CLAES EKLUND, född 1944, Torso, Signerad och CLAES EKLUNDfödd 1944TorsoSignerad och daterad C.E -88. Tempera på papper fäst på duk, 285 x 110 cm.PROVENIENS: Galerie Nordenhake, Stockholm ... 65 000 SEK 176 JARL INGVARSSON, född 1955, Termos och kanna JARL INGVARSSONfödd 1955Termos och kannaSignerad och daterad på baksidan Jarl Ingvarsson -03. Olja på duk, 60 x 73 cm.PROVENIENSLars Bohman ... 35 000 SEK 177 ROGER METTO, född 1964, Texas, Signerad och ROGER METTOfödd 1964TexasSignerad och daterad på baksidan Roger Johansson 1995. Olja på pannå, 40,5 x 40,5 cm.Roger Johansson har ... 3 200 SEK 178 ROLF HANSON, född 1953, Runtom trappa 19 ROLF HANSONfödd 1953Runtom trappa 19Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson 2008. Olja på pannå, 140 x 127 cm.År 1999 tilldelades ... 500 000 SEK 179 LENA CRONQVIST, född 1938, Flicka i blått med LENA CRONQVISTfödd 1938Flicka i blått med mammaSignerad och daterad på baksidan Lena Cronqvist 1998. Olja på duk, 50,5 x 46 cm ... 40 000 SEK 180 LENA CRONQVIST, född 1938, Flicka i glaskupa LENA CRONQVISTfödd 1938Flicka i glaskupaObjekt. Glas och gips, höjd 23.PROVENIENSLars Bohman Gallery, Stockholm 70 000 SEK 181 PHIL SIMS, USA född 1940, Utan titel, Signerad PHIL SIMSUSA född 1940Utan titelSignerad och daterad Sims -79. Olja på papper, bildstorlek 50,5 x 24, bladstorlek 75 x 55 cm ... 11 000 SEK 182 SPENCER FINCH, USA född 1962, Trying to remember SPENCER FINCHUSA född 1962Trying to remember the color of Jackie Kennedy´s pillbox hat 92Pastell, 28 x 21 cm.Pastel. 13 000 SEK 183 SOL LEWITT, USA 1928-2007, Objekt - kub SOL LEWITTUSA 1928-2007Objekt - kubSignerad och daterad Lewitt -84. Vitlackerad metall, 8 x 8 x 8 cm.Signed and dated. Painted metal. PROVENIENS ... 15 000 SEK 184 RON GORCHOV, USA född 1930, Untitled #11 RON GORCHOVUSA född 1930Untitled #11Signerad på baksidan Ron Gorchov #11. Blandteknik på papier-maché monterad i plexibox, totalt 76 x 66 x 20 ... 4 000 SEK 186 RHONDA ZWILLINGER, USA född 1950, Birgitte RHONDA ZWILLINGERUSA född 1950Birgitte Bardot - Rita HayworthSignerad och daterad R. Zwillinger 1983. Olja på pannå, ram med applikationer, 70 x 130 cm ... 16 000 SEK 187 MIMMO PALADINO, Italy born 1948, Paganni, 210 x MIMMO PALADINOItaly born 1948Paganni210 x 210 cm.Signed and dated verso. Oil on canvas. 600 000 SEK 188 FERNANDEZ ARMAN, Frankrike 1928-2005, Color FERNANDEZ ARMANFrankrike 1928-2005Color ScapeSignerad Arman. Färgtuber i plexiglas, 100 x 100 cm.Signed. Accumulation in plexi.PROVENIENS: AH Grafik, StockholmGalleri Krister ... 75 000 SEK 189 FERNANDEZ ARMAN, France 1928-2005, Venus, Height FERNANDEZ ARMANFrance 1928-2005VenusHeight 37 cm.Signed and numbered. Bronze. Foundry marked.PROVENANCE: Edition GKM, Siwert Bergström, Malmö 26 000 SEK 190 FERNANDEZ ARMAN, Frankrike 1928-2005, Kamera FERNANDEZ ARMANFrankrike 1928-2005KameraSignerad Arman A P. Polerad och svärtad brons, höjd 31,5, längd 57 cm.Signed. Black and polished bronze. 24 000 SEK 191 YVES KLEIN, France 1928-1962, Table, 100 x 125 YVES KLEIN France 1928-1962Table100 x 125 x 38 cm.IKB, plexiglass, glass, metal and wood. 194 110 000 SEK FRULS TILPO, född 1960, Broder Jakob, Signerad FRULS TILPOfödd 1960Broder JakobSignerad Tilpo. Olja på pannå, 122 x 122 cm.Utförd 2008. 10 000 SEK 196 SARA-VIDE ERICSON, född 1983, Rida IV, Signerad SARA-VIDE ERICSONfödd 1983Rida IVSignerad och daterad på baksidan S-V. E -09. Olja på duk, 160 x 130 cm. PROVENIENSGalleri Magnus Karlsson ... 36 000 SEK 197 OLA BILLGREN, 1940-2001, Cityscape, Signerad och OLA BILLGREN1940-2001CityscapeSignerad och daterad Ola Billgren -87. Collage och akvarell på papper, 33 x 38 cm.PROVENIENS: Galleri Göran Engström, Stockholm 20 000 SEK 198 OLA BILLGREN, 1940-2001, Landscape, Signerad och OLA BILLGREN1940-2001LandscapeSignerad och daterad Ola Billgren -87. Collage och akvarell på papper, 40 x 49 cm.PROVENIENS: Galleri Göran Engström, Stockholm 19 000 SEK 199 OLA BILLGREN, 1940-2001, Urania, Signerad och OLA BILLGREN1940-2001UraniaSignerad och daterad Ola Billgren -92. Collage och akryl på papper, 21 x 29 samt 17,5 x 28 cm.PROVENIENS ... 11 500 SEK 201 OLA BILLGREN, 1940-2001, Nattlig växt III OLA BILLGREN1940-2001Nattlig växt IIISignerad och daterad på baksidan Ola Billgren -91. Olja på duk, 162 x 162 cm. 95 000 SEK 203 OLLE BORG, född 1960, Utan titel, Signerad och OLLE BORG född 1960Utan titelSignerad och daterad på baksidan Olle Borg 2009. Olja och lackfärg på kopparplåt, 60 x 60 cm.Konstnären Jan ... 22 000 SEK 204 OLLE BORG, född 1960, This not what I meant OLLE BORG född 1960This not what I meant (yellow)Signerad och daterad på baksidan Olle Borg 2007. Olja på kritgrunderad duk fäst på pannå ... 30 000 SEK 205 BJÖRN WESSMAN, född 1949, Vara, Signerad och BJÖRN WESSMANfödd 1949VaraSignerad och daterad på baksidan Björn Wessman 1990. Olja på duk, 49 x 162 cm.PROVENIENS: Galleri Stefan Andersson, Umeå ... 15 000 SEK 206 BJÖRN WESSMAN, född 1949, Dienne Deux, Signerad BJÖRN WESSMANfödd 1949Dienne DeuxSignerad och daterad på baksidan Björn Wessman 1993. Olja på duk, 24 x 35 cm. 5 000 SEK 207 LENA CRONQVIST, född 1938, Dansande par LENA CRONQVISTfödd 1938Dansande parSignerad L.Cronqvist. Olja på duk, 43 x 39 cm.PROVENIENSGalleri Ferm, Göteborg 38 000 SEK 208 MAX BOOK, född 1953, Darmer, Signerad och MAX BOOKfödd 1953DarmerSignerad och daterad på baksidan MM Book 1987. Blandteknik på duk, 120 x 160 cm.PROVENIENS: Galleri 1, Göteborg 30 000 SEK 210 MAX BOOK, född 1953, Wester, Signerad och MAX BOOKfödd 1953WesterSignerad och daterad på baksidan Max Book 2007. Akrylbaserad blandteknik på MDF, 41,5 x 60,5 cm.PROVENIENS: Galleri ... 16 000 SEK 211 MAX BOOK, född 1953, OSCENAD - triptyk, Signerad MAX BOOKfödd 1953OSCENAD - triptykSignerad och daterad Max Book 1985/86. Olja på duk, 210 x 450 cm.PROVENIENSGalleri Krister Fahl, Stockholm ... 80 000 SEK 212 LISA MANNER, född 1979, Charter, Signerad och LISA MANNERfödd 1979CharterSignerad och daterad på baksidan Lisa D Manner 2007. Olja på duk, 200 x 200 cm.PROVENIENSGalleri Magnus Åklundh ... 65 000 SEK 213 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad och PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad och daterad på baksidan Peter Frie -92. Olja på pannå monterad i träram, totalt 32,5 x 36,5 ... 21 000 SEK 214 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad och PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad och daterad Peter Frie 1997. Monotypi, 4 x 8,5 cm. 8 500 SEK 215 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad och PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad och daterad på baksidan Peter Frie -92. Olja på pannå, 41,5 x 38 cm.PROVENIENS: Lars Bohman Gallery ... 25 000 SEK 216 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad Frie PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad Frie. Akvarell på papper, 10,5 x 14 cm. 8 500 SEK 217 OLA BILLGREN, 1940 - 2001, Utan titel OLA BILLGREN 1940 - 2001 Utan titelSignerad och daterad Ola Billgren -91. Olja på duk, 194 x 352,5 cm. PROVENIENSGalleri Susanne Ottesen, Köpenhamn 170 000 SEK 218 BARBRO ÖSTLIHN, 1930-1995, 29 Cooper Square BARBRO ÖSTLIHN1930-199529 Cooper SquareSignerad och daterad Ostlihn 1967. Olja på duk, 122 x 152 cm.PROVENIENSGalerie Aronowitsch, StockholmUTSTÄLLDTibor de ... 60 000 SEK 219 ANDERS WIDOFF, född 1953, Utan titel ANDERS WIDOFFfödd 1953Utan titel (Grammatik): 11Signerad och daterad på baksidan Widoff 1994/95. Olja på duk, 78 x 56 cm.PROVENIENSGalleri ... 40 000 SEK 220 ANETTE HARBOE FLENSBURG, Danmark född 1961, And ANETTE HARBOE FLENSBURGDanmark född 1961And no colour will cover the white shadow no longerSignerad och daterad på baksidan Anette Flensburg -98. Olja ... 60 000 SEK 221 ANETTE HARBOE FLENSBURG, Danmark född 1961, Utan ANETTE HARBOE FLENSBURGDanmark född 1961Utan titelSignerad och daterad på baksidan Anette H. Flensburg. Olja på duk, 135,5 x 95 cm.Signed ... 34 000 SEK 222 MARTIN WICKSTRÖM, född 1957, Wat Bo Pool MARTIN WICKSTRÖMfödd 1957Wat Bo PoolSignerad och daterad på baksidan Martin Wickström 2007. Olja på duk, 180 x 240 cm.PROVENIENSMaraton, Angelika ... 160 000 SEK 227 STEN EKLUND, född 1942, Fällan STEN EKLUNDfödd 1942FällanBlandteknik/mässing, 31 x 62 x 26,5 cmFällan är hygienisk, tillverkad i dubbel skala och fungerarUTSTÄLLD: Djur ... 9 000 SEK 229 ERNST BILLGREN, född 1957, Porträtt vid ERNST BILLGRENfödd 1957Porträtt vid stillebenSignerad EB. Olja på pannå med mosaikram, 190 x 134 cm.PROVENIENSLars Bohman Gallery, Stockholm"Redan 1987 ... 200 000 SEK 230 LARS ENGLUND, född 1933, Borderline LARS ENGLUNDfödd 1933Borderline Svartcintrat stål, diameter 169 cm. 50 000 SEK 231 LARS ENGLUND, född 1933, Spel för galleriet LARS ENGLUND född 1933Spel för gallerietTempera på profilsågad pannå, 204 x 161 cm.PROVENIENSGalerie Aronowitsch, Stockholm 31 000 SEK 232 LARS ENGLUND, född 1933, Concorde/Communication LARS ENGLUNDfödd 1933Concorde/Communication - montage för filmSignerad och daterad Lars Englund 1963-64, Oljelack på film, 96 rutor vardera 10,5 x 10 ... 200 000 SEK 233 BARBRO BÄCKSTRÖM, 1939-1990, Till Rosa och BARBRO BÄCKSTRÖM1939-1990Till Rosa och SvalanSignerad och daterad Barbro Bäckström 1985. Formad järnduk, 24 x 37 cm, monterad i vitmålad träram, 47,5 ... 42 000 SEK 234 BARBRO BÄCKSTRÖM, 1939-1990, Ansikte, Signerad BARBRO BÄCKSTRÖM1939-1990 AnsikteSignerad BB. Formad järnduk, 23 x 16 cm.En av Barbro Bäckströms första järntrådsskulpturer, troligtvis utförd under 1968-69. Denna period undervisade ... 22 000 SEK 235 BARBRO BÄCKSTRÖM, 1939-1990, Kropp, Signerad BARBRO BÄCKSTRÖM1939-1990 KroppSignerad och daterad BB 87. Formad järnduk, höjd 18,5 cm.PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären 19 000 SEK 236 BARBRO BÄCKSTRÖM, 1939-1990, Kropp, Formad BARBRO BÄCKSTRÖM1939-1990KroppFormad järnduk, 86 x 71 cm. 110 000 SEK 237 MAX BOOK, född 1953, Isin Info, Signerad och MAX BOOKfödd 1953Isin InfoSignerad och daterad på baksidan MM Book 1984. Blandteknik på duk, 120 x 150,5 cm.PROVENIENS: Galleri Wallner ... 238 9 000 SEK MAX BOOK, född 1953, Too late, pilgrim, Signerad MAX BOOKfödd 1953Too late, pilgrimSignerad och daterad på baksidan Max Book 1997, numrerad 17/25 ur en serie av 25 unika verk ... 7 000 SEK 240 MAX BOOK, född 1953, Nother, Signerad och MAX BOOKfödd 1953NotherSignerad och daterad MM Book 1997. Olja på duk, 105 x 210 cm.PROVENIENSGalleri Engström, Stockholm 1997/98Bukowski ... 100 000 SEK 241 DAN WOLGERS, född 1955, Utan titel (Klockpall) DAN WOLGERSfödd 1955Utan titel (Klockpall)Signerad, daterad och numrerad Dan Wolgers 1991, 7/10. Objekt, höjd 47 cm, diameter 39 cm.PROVENIENSLars ... 7 000 SEK 244 NILS KÖLARE, 1930-2007, Abels länga, Signerad NILS KÖLARE1930-2007Abels längaSignerad och daterad N. Kölare -00. Akryl på pannå, 70 x 80 cm.PROVENIENS: Konstnärens familj 23 000 SEK 247 NILS KÖLARE, 1930-2007, Andens flykt, Signerad N NILS KÖLARE1930-2007Andens flyktSignerad N. Kölare samt daterad på baksidan 1990. Akryl på pannå, 70 x 55 cm.PROVENIENS: Konstnärens familjUTSTÄLLD: Nils ... 19 000 SEK 248 OLA BILLGREN, 1940-2001, Klädnad IV - diptyk OLA BILLGREN1940-2001Klädnad IV - diptykSignerade och daterade på baksidorna Ola Billgren -90. Olja på duk, totalt mått 195 x 293 cm. PROVENIENSKonstnärens ... 180 000 SEK 249 MARCUS EEK, född 1968, Waldbrand, Signerad och MARCUS EEKfödd 1968WaldbrandSignerad och daterad på baksidan Marcus Eek 2002. Olja på duk, 130 x 150 cm.PROVENIENS: Mia Sundberg Galleri, Stockholm ... 16 000 SEK 251 MARIA MIESENBERGER, född 1965, Byst, Signerad MARIA MIESENBERGERfödd 1965BystSignerad, daterad och numrerad Maria Miesenberger 2009, 4/7. Aluminium, höjd 39 cm.PROVENIENSGalleri Arnstedt & Kullgren, Östra Karup 80 000 SEK 253 TAKASHI NARAHA, född 1930, Innesluten kvadrat TAKASHI NARAHA född 1930Innesluten kvadratMonogramsignerad samt signerad och daterad 83-H-30. Polerad och huggen svart diabas, höjd 6, 35,5 x 27 cm. 8 100 SEK 254 TAKASHI NARAHA, född 1930, Innesluten prisma TAKASHI NARAHA född 1930Innesluten prismaMonogramsignerad och daterad 1978. Polerad och huggen svart diabas, höjd 16,5 cm.UTSTÄLLD: Galerie Aronowitsch, Stockholm 10 000 SEK 255 JENS HEDIN, född 1976, Begäret - Gränsens JENS HEDINfödd 1976Begäret - Gränsens väktareSignerad på baksidan Jens Hedin. Olja på duk, 190 x 210 cm.UTSTÄLLD: Vårsalongen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2007 ... 28 000 SEK 256 JENS HEDIN, född 1976, Paranoia, Signerad på JENS HEDINfödd 1976ParanoiaSignerad på baksidan Jens Hedin. Olja på duk, 164 x 150 cm.UTSTÄLLD: Vårsalongen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2007, katalognr 45 22 000 SEK 257 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad på PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad på baksidan Frie. Olja på duk, 90 x 120 cm.PROVENIENSLars Bohman Gallery, Stockholm 130 000 SEK 258 ERNST BILLGREN, född 1957, Duck Play, Signerad ERNST BILLGRENfödd 1957Duck PlaySignerad och numrerad Ernst Billgren 6/6. Polykromt glas, höjd 51 cm.Utförd 1999 på Berengos glasbruk i Murano ... 50 000 SEK 259 ERNST BILLGREN, född 1957, Frozen friends ERNST BILLGRENfödd 1957Frozen friendsSignerad och numrerad Ernst Billgren 4/6. Polykromt glas, höjd 31 cm.Utförd 2000 hos Berengos glasbruk i Murano ... 32 000 SEK 260 ERNST BILLGREN, född 1957, Havsbesök ERNST BILLGRENfödd 1957HavsbesökMonogramsignerad. Olja på pannå med tillhörande mosaikram, 101 x 126 cm.PROVENIENSGåva från konstnären till nuvarande ägare 175 000 SEK 261 NINA ROOS, Finland född 1956, Untitled, Signerad NINA ROOSFinland född 1956UntitledSignerad och daterad på baksidan Nina Roos 1996. Olja på plexi, 65 x 70 cm.Signed and dated verso ... 18 000 SEK 262 KARIN WIKSTRÖM, född 1959, Figur, Signerad och KARIN WIKSTRÖM född 1959FigurSignerad och daterad Karin Wikström -97. Olja på pannå, 40 x 30 cm.PROVENIENS: Anders Tornberg Gallery, Lund 18 000 SEK 263 KARIN WIKSTRÖM, född 1959, Utan titel, Signerad K KARIN WIKSTRÖMfödd 1959Utan titelSignerad K.W. Pastell på papper, 74 x 55 cm. 3 800 SEK 264 VIBEKE SLYNGSTAD, Norge född 1968, Modern VIBEKE SLYNGSTADNorge född 1968Modern Classics - Sverre Fehn IISignerad och daterad Vibeke Slyngstad -09. Olja på duk, 140 x 200 cm.Signed and ... 62 000 SEK 265 OLA BILLGREN, 1940-2001, Utan titel, Olja på duk OLA BILLGREN1940-2001Utan titelOlja på duk, 116 x 136 cm.Intygad på baksidan av konstnärens hustru Anita Nilsson-BillgrenPROVENIENSKonstnärens familjUTSTÄLLDCaspar ... 890 000 SEK 268 LENNART ASCHENBRENNER, född 1943, Utan titel LENNART ASCHENBRENNER född 1943Utan titelSignerad och daterad Aschenbrenner -79. Olja på duk, 150 x 190 cm. 28 000 SEK 269 OLAVI OLLI LYYTIKÄINEN, Finland 1949-1987 OLAVI OLLI LYYTIKÄINENFinland 1949-1987Lukeva kaniSignerad och daterad Olli Lyyt. 1982. Akvarell på papper, 39 x 32 cm.Signed and dated. Watercolour on ... 270 35 000 SEK HANS WIGERT, född 1932, Rallarros, Signerad och HANS WIGERTfödd 1932RallarrosSignerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda Stavsnäs 2007-2008. Olja på duk, 92 x 73 cm.PROVENIENS: Hans Wigert ... 25 000 SEK 271 HANS WIGERT, född 1932, Huvudstupa, Signerad och HANS WIGERTfödd 1932HuvudstupaSignerad och daterad Hans Wigert 1964. Kol på papper, 48 x 62,5 cm. 6 000 SEK 272 HANS WIGERT, född 1932, Hästen, Signerad och HANS WIGERTfödd 1932HästenSignerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda 1974. Olja på duk, 92 x 73 cm.PROVENIENS: Galerie Ahlner, Stockholm 30 000 SEK 273 JAN HÅFSTRÖM, född 1937, Utan titel, Signerad på JAN HÅFSTRÖMfödd 1937Utan titelSignerad på baksidan Jan Håfström. Bemålat objekt, olja på duk/träkonstruktion, 69 x 80 x 12 cm. 10 000 SEK 275 TOM WESSELMANN, USA 1931-2004, Study for Ginas TOM WESSELMANNUSA 1931-2004Study for Ginas handSignerad och daterad på baksidan Wesselmann -78. Olja på duk, 18 x 24,5 cm.På baksidan ... 380 000 SEK 277 CECILIA EDEFALK, född 1954, Kvinna i silhuett CECILIA EDEFALKfödd 1954Kvinna i silhuettSignerad, daterad och numrerad på baksidan Cecilia Edefalk -89, 3/6. Färgserigrafi, 148 x 99 cm.PROVENIENS: Bukowski ... 10 000 SEK 279 PER OLOF ULTVEDT, 1927-2007, Tre munkar PER OLOF ULTVEDT1927-2007Tre munkarSignerad PO Ultvedt. Väggobjekt med assemblage, höjd 32, 100 x 16 cm.UTSTÄLLD: Malmö Konsthall 1988 8 500 SEK 280 PER OLOF ULTVEDT, 1927-2007, Utan titel PER OLOF ULTVEDT1927-2007Utan titelSignerad och daterad P.O Ultvedt 1968. Polykromt bemålat objekt i trä, höjd 17 cm. 6 000 SEK 281 SIVERT LINDBLOM, född 1931, Utan titel, Signerad SIVERT LINDBLOMfödd 1931Utan titelSignerad, daterad och numrerad SL 1986, 1/6. Patinerad brons, höjd 35 cm.Gjutarmärkt H. Bergman, cire perdue. 16 000 SEK 282 ULRIK SAMUELSON, född 1935, Nekroromantiskt ULRIK SAMUELSONfödd 1935Nekroromantiskt recidivSignerad US samt signerad och daterad på baksidan Ulrik Samuelson 1991. Glasmålning, 64,5 x 79 cm.PROVENIENSGalerie ... 170 000 SEK 284 LEONARD FORSLUND, född 1959, Arkitektonisk LEONARD FORSLUNDfödd 1959Arkitektonisk kompositionSignerad och daterad på baksidan Leonard Forslund 1990. Olja på duk, 34 x 42 cm.PROVENIENSGalleri Wallner, Malmö 16 000 SEK 286 MARIKA MÄKELÄ, Finland född 1947, Utan titel MARIKA MÄKELÄFinland född 1947Utan titelSignerad och daterad på baksidan M.M -90. Olja/pigment på trä, 31,5 x 20,5 cm ... 6 000 SEK 288 BIRGIT BROMS, 1924-2008, Birger Jarls torg VI BIRGIT BROMS1924-2008Birger Jarls torg VISignerad BB. Olja på duk, 16,5 x 21 cm.PROVENIENS: Galerie Pierre, StockholmSAK 1967UTSTÄLLD: Galerie ... 13 000 SEK 289 CARL FREDRIK EKSTRÖM, född 1967, Utan titel CARL FREDRIK EKSTRÖMfödd 1967Utan titel (solen)Signerad och daterad på baksidan CarlFredrik Ekström 2000. Olja på duk, 105 x 90 cm.PROVENIENS: Galerie ... 13 000 SEK 291 GUNNEL WÅHLSTRAND, född 1974, Andrejs minne GUNNEL WÅHLSTRANDfödd 1974Andrejs minneSignerad Gunnel Wåhlstrand. Akvarell/tusch på papper, 104,5 x 85,5 cm. Utförd 2000PROVENIENSInköpt på konstnärinnans ... 230 000 SEK 294 MICHEAL FARRELL, Ireland 1924-2000, La rencontre MICHEAL FARRELLIreland 1924-2000La rencontre au Café de Flore - James Joyce and Picasso 123 x 113 cm.Signed and dated verso. Oil on canvas ... 40 000 SEK 296 HELMUT MIDDENDORF, Tyskland född 1953, Utan HELMUT MIDDENDORF Tyskland född 1953Utan titelSignerad och daterad Middendorf 1981. Gouache på papper, 41 x 29 cm.Signed and dated. Gouache on paper. 7 000 SEK 298 BALDACCINI CÉSAR, Frankrike 1921-1998 BALDACCINI CÉSARFrankrike 1921-1998CompressionSignerad César. Formpressade kapsyler, 6 x 2 x 2 cm.Signed. Compression.PROVENIENS: Edition GKM, Siwert Bergström, Malmö 25 000 SEK 299 RAINER FETTING, Tyskland född 1949, Komposition RAINER FETTINGTyskland född 1949Komposition med kvinna och fågelSignerad och daterad Fetting -82. Blandteknik på papper, 70 x 100 cm.Signed and dated ... 25 000 SEK 300 ROBERT TERRY, USA född 1953, Utan titel ROBERT TERRYUSA född 1953Utan titelSignerad och daterad Robert Terry 2004. Olja på pannå, 76 x 53 cm.Signed and dated. Oil on ... 28 000 SEK 301 RAY SMITH, USA född 1959, Utan titel, Signerad RAY SMITHUSA född 1959Utan titelSignerad och daterad Ray Smith 1989. Olja på pannå, 30,5 x 25 cm.Signed and dated. Oil ... 13 500 SEK 304 CECILIA EDEFALK, född 1954, Utan titel CECILIA EDEFALK född 1954Utan titelSignerad och daterad Cecilia Edefalk 1978. Blandteknik på papper, 12 x 17,5 cm.PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén ... 6 500 SEK 305 OLA BILLGREN, 1940-2001, Augusti, Signerad och OLA BILLGREN1940-2001AugustiSignerad och daterad på baksidan Ola Billgren -97. Olja på duk, 126 x 147 cm. 240 000 SEK 306 YRJÖ EDELMANN, född 1941, Stringed case of Lemon YRJÖ EDELMANNfödd 1941Stringed case of LemonSignerad och daterad Y. Edelmann 2004. Olja på duk, 65 x 80 cm.PROVENIENS: Galleri Brand-Johan, Huskvarna 70 000 SEK 308 YRJÖ EDELMANN, född 1941, Cube with paper YRJÖ EDELMANN född 1941Cube with paper objectsSignerad och daterad Y. Edelmann 1996. Olja på duk, 82 x 93 cm.Införselmoms 12% tillkommer på ... 35 000 SEK 309 PETER DAHL, född 1934, Dam i röd soffa, Signerad PETER DAHLfödd 1934Dam i röd soffaSignerad Peter Dahl. Akvarell på papper, 52,5 x 44,5 cm. 24 000 SEK 311 PETER DAHL, född 1934, Sängkammarinteriör PETER DAHLfödd 1934SängkammarinteriörSignerad Peter Dahl. Akvarell på papper, 43,5 x 59 cm. 13 000 SEK 313 MARIANNE LINDBERG DE GEER, född 1946, Rabbit MARIANNE LINDBERG DE GEERfödd 1946Rabbit tales - a study in postcoital depressionSignerad och numrerad MLDG 3/15. Granit på marmorsockel, 23 x 22 ... 23 000 SEK 314 MARIANNE LINDBERG DE GEER, född 1946, Rabbit MARIANNE LINDBERG DE GEERfödd 1946Rabbit tales - a study in postcoital depressionSignerad på baksidan Marianne Lindberg De Geer. Oljekrita på papper, 66 x ... 16 000 SEK 317 CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, född 1934, Rebus CARL FREDRIK REUTERSWÄRD född 1934RebusSignerad och daterad Carl Fredrik Reuterswärd 1974. Lack, akryl och tusch, 66 x 90 cm. 19 000 SEK 318 NILS KÖLARE, 1930-2007, Utan titel, Signerad och NILS KÖLARE1930-2007Utan titelSignerad och daterad på baksidan Kölare -91. Emalj, 45,5 x 40,5 x 5 cm.PROVENIENS: Gåva från konstnären ... 5 000 SEK 319 NILS KÖLARE, 1930-2007, Games, Signerad N NILS KÖLARE 1930-2007 GamesSignerad N. Kölare. Akryl på pannå, 70 x 70 cm.UTSTÄLLD: Galerie Aronowitsch, Stockholm 1989Nils Kölare - Tre decennier, Prins Eugens ... 13 000 SEK 320 C. GÖRAN KARLSSON, född 1944, Komposition C. GÖRAN KARLSSONfödd 1944KompositionSignerad och daterad CGK -87. Tempera på papper, 58 x 77 cm.PROVENIENS: Galerie Aronowitsch, Stockholm 12 000 SEK 322 PG THELANDER, född 1936, Kloss I, Signerad PG THELANDERfödd 1936Kloss ISignerad Thelander. Olja på duk, 186 x 300 cm.PROVENIENS: Galerie Aronowitsch, Stockholm, 1985 60 000 SEK 323 TIMO SOLIN, född 1947, Dansar med vargen TIMO SOLINfödd 1947Dansar med vargenSignerad och numrerad Timo Solin E.A. 1/4. Polerad och grönpatinerad brons, höjd 56 cm.LITTERATUR: Timo ... 35 000 SEK 324 TIMO SOLIN, född 1947, Kvinna - Man, Signerade TIMO SOLINfödd 1947Kvinna - Man Signerade och numrerade Timo Solin 30/100. Polerad och grönpatinerad brons, höjd 31,5 resp 30,5 cm. PROVENIENS ... 25 000 SEK 325 TIMO SOLIN, född 1947, Kvinna, Signerad och TIMO SOLINfödd 1947KvinnaSignerad och numrerad Timo Solin 2/4. Polerad och grönpatinerad brons, höjd 305 cm. 230 000 SEK 326 BARBRO BÄCKSTRÖM, 1939-1990, Torso, Formad BARBRO BÄCKSTRÖM1939-1990TorsoFormad järnduk på svart träsockel, höjd 100 cm, total höjd inklusive sockel 133 cm.Barbro Bäckström började med fragment - och slutade ... 120 000 SEK 327 ROLF HANSON, född 1953, Superficie Pitturata ROLF HANSONfödd 1953Superficie PitturataSignerad och daterad Rolf Hanson 2002. Monotyp, 46 x 69 cm.PROVENIENS: Galerie Aronowitsch, Stockholm 32 000 SEK 328 JOHAN SCOTT, född 1953, Utan titel, Signerad JOHAN SCOTT född 1953Utan titelSignerad och daterad på baksidan Johan Scott 2002. Gouache på papper, 43 x 35,5 cm. 7 500 SEK 329 JAN HÅFSTRÖM, född 1937, Nr. 5, Signerad och JAN HÅFSTRÖMfödd 1937Nr. 5Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 12 december 1986. Väggobjekt, blandteknik, 32 x 38 cm.PROVENIENSGermans van ... 12 000 SEK 331 DAN WOLGERS, född 1955, Nattfiskare, Objekt/trä DAN WOLGERSfödd 1955NattfiskareObjekt/trä, glas, metall, höjd 42,5 cm.PROVENIENSLars Bohman Gallery, StockholmUTSTÄLLDGalleri Arnstedt & Cullgren, Östra KarupLITTERATUR ... 60 000 SEK 333 ÅKE PALLARP, född 1933, Grå husgavel, Signerad ÅKE PALLARPfödd 1933Grå husgavelSignerad Åke Pallarp. Olja på pannå, 78 x 38 cm.PROVENIENS: Lars Bohman Gallery, Stockholm 15 000 SEK 334 ROJ FRIBERG, född 1934, Isberg, Signerad och ROJ FRIBERGfödd 1934IsbergSignerad och daterad R. F. -92. Blandteknik på papper fäst på pannå, 88 x 110 cm.PROVENIENS: Hallands konstförenings lotteri ... 50 000 SEK 335 JOHN-E FRANZÉN, född 1942, Man på motorcykel JOHN-E FRANZÉNfödd 1942Man på motorcykelSignerad och daterad JEF 1987. Akvarell på papper, 59 x 52 cm. 55 000 SEK 336 MICHAEL JOHANSSON, född 1962, Biblioteket MICHAEL JOHANSSONfödd 1962BiblioteketSignerad och daterad Michael Johansson 1990. Olja och akryl på duk, 100 x 135 cm.PROVENIENS: Galleri Bengt Adlers, Malmö 7 500 SEK 338 MARTIN WICKSTRÖM, född 1957, This is how it MARTIN WICKSTRÖMfödd 1957This is how it feels (Dylan)Signerad, daterad och numrerad Martin Wickström 1997, 49/50. Bemåland singel, gummianka med belysning, diameter ... 5 000 SEK 339 CARSTEN REGILD, 1941-1992, A Tattooed Lady-Cut CARSTEN REGILD 1941-1992A Tattooed Lady-Cut Into PiecesSignerad och daterad C. Regild 84. Olja på duk, 145 x 207 cm. 36 000 SEK 341 KJELL STRANDQVIST, född 1944, Utan titel KJELL STRANDQVISTfödd 1944Utan titelSignerad och daterad på baksidan K.S -90. Akryl på duk, 90 x 90 cm.PROVENIENS: Galerie Aronowitsch, Stockholm ... 4 200 SEK 342 KJELL STRANDQVIST, född 1944, Utan titel KJELL STRANDQVISTfödd 1944Utan titelSignerad och daterad K.S -85. Akryl på papper, 120 x 160 cm.PROVENIENS: Galerie Aronowitsch, StockholmLITTERATUR: Ulf ... 5 000 SEK 343 TOMMY ÖSTMAR, 1934-2007, Kvinna, Signerad Tommy TOMMY ÖSTMAR1934-2007KvinnaSignerad Tommy Östmar. Olja på duk, 85 x 56 cm. 12 000 SEK 345 ELIS ERIKSSON, 1906-2006, Ur Waterproof serien ELIS ERIKSSON 1906-2006Ur Waterproof serienSignerad Elis. Blandteknik på papper, 24,5 x 31,5 cm. 12 000 SEK 347 ELIS ERIKSSON, 1906-2006, Polis till hesst ELIS ERIKSSON 1906-2006Polis till hesst Signerad och daterad på baksidan Elis A. 34. Bemålad trärelief, 21,5 x 21,5 x 8 cm.Utförd ... 24 000 SEK 349 ERIC H. OLSON, 1909-1996, Optochromi SP-90 ERIC H. OLSON1909-1996Optochromi SP-90Signerad Eric H. Olson. Polariserande glas, höjd 23,5 cm.PROVENIENS: Galerie Ressle, Stockholm 20 000 SEK 351 EINAR HÖSTE, född 1930, Q33, Signerad på kanten EINAR HÖSTEfödd 1930Q33Signerad på kanten Einar Höste. Akryl på duk, 100 x 70 cm. PROVENIENS: Galerie Aronowitsch, Stockholm 11 000 SEK 352 L-G NORDSTRÖM, Finland född 1934, Komposition I L-G NORDSTRÖMFinland född 1934Komposition ISignerad och daterad på baksidan L-G Nordström -54. Olja på pannå, 128 x 61 cm.Signed and dated ... 86 000 SEK 354 ROY ADZAK, England 1927-1987, Utan titel ROY ADZAK England 1927-1987Utan titelSignerad och daterad på baksidan Adzak -66, Paris. Olja och relief på duk, 60 x 60 cm.Signed and ... 24 000 SEK 356 FORREST MYERS, USA född 1941, Utan titel FORREST MYERSUSA född 1941Utan titelSignerad och daterad f.m -70. Brons och polerat stål, höjd 71, bredd 70 cm.Signed and dated ... 4 000 SEK 357 FORREST MYERS, USA född 1941, Bent FORREST MYERSUSA född 1941BentMonogramsignerad och daterad 68-70. Polerat stål, höjd 28,5 x 30 x 32 cm.Signed with monogramme and dated ... 8 000 SEK 358 DONALD BAECHLER, USA född 1956, Umbrella DONALD BAECHLERUSA född 1956UmbrellaSignerad och daterad på baksidan DB 97. Akryl/collage på duk, 60,5 x 60,5 cm.#DB.1428-97 ... 105 000 SEK 359 CHARLOTTE GYLLENHAMMAR, född 1963, Hänge CHARLOTTE GYLLENHAMMARfödd 1963HängePolerad aluminium, höjd 64 cm. 4 500 SEK 360 MOIRA DRYER, Canada 1957-1992, Untitled, 122 x MOIRA DRYER Canada 1957-1992Untitled122 x 155 cm.Signed and dated verso. Acrylic on panel. PROVENANCEMary Boone Gallery, New YorkSotheby´s, New ... 45 000 SEK 362 EDWARD HENDERSON, USA född 1951, Untitled #10 EDWARD HENDERSONUSA född 1951Untitled #10Signerad och daterad E. H. -85. Olja på papper, 103 x 76 cm.PROVENIENS: Lorence Monk Gallery, New ... 6 000 SEK 363 JOSEPH MARIONI, USA born 1943, Painted drawing # JOSEPH MARIONIUSA born 1943Painted drawing # 4234 x 34 cm.Signed and dated verso. Gouache on paper.PROVENANCE: Galleri Engström, Stockholm 15 000 SEK 365 TINO STEFANONI, Italien född 1937, Frammenti TINO STEFANONIItalien född 1937FrammentiSignerad och daterad på baksidan Tino Stefanoni 1994. Akryl på pannå, 14 x 50 cm.Signed and dated verso ... 21 000 SEK 366 TINO STEFANONI, Italien född 1937, Frammenti TINO STEFANONIItalien född 1937FrammentiSignerad och daterad på baksidan Stefanoni 1994. Akryl på pannå, tondo 26,5 cm.Signed and dated verso. Acrylic ... 20 000 SEK 367 GIUSEPPE GALLO, Italien född 1954, Utan titel GIUSEPPE GALLOItalien född 1954Utan titelSignerad på baksidan Giuseppe Gallo. Olja på duk, 97 x 97 cm.Signed verso. Oil on canvas.PROVENIENS ... 14 000 SEK 368 DANIEL SENISE, Brasil born 1955, Untitled, 185 x DANIEL SENISEBrasil born 1955Untitled185 x 168 cm.Signed and dated verso. Acrylic on canvas.PROVENANCE: Galleri Engström, Stockholm 60 000 SEK 370 OLAV CHRISTOPHER JENSSEN, Norway born 1954 OLAV CHRISTOPHER JENSSEN Norway born 1954Tempere200 x 188 cm. Signed and dated verso. Oil on canvas.PROVENANCEGalleri Riis, Oslo Olav Christopher Jenssen ... 140 000 SEK 371 BENGT OLSON, född 1930, Födelseform, Signerad BENGT OLSONfödd 1930FödelseformSignerad och daterad Bengt Olson 1967. Olja på duk, 81 x 116 cm.UTSTÄLLD: Värmlands Museum, Karlstad, 1983, katalognr 38 25 000 SEK 372 CURT HILLFON, född 1943, Utan titel, Signerad CURT HILLFON född 1943Utan titelSignerad Curt Hillfon. Blandteknik på duk och glas, 103,5 x 85,5 cm. 6 000 SEK 373 BENGT OLSON, född 1930, Abstrakt komposition BENGT OLSONfödd 1930Abstrakt kompositionSignerad och daterad Bengt Olson -90. Olja på duk, 100 x 81 cm. 21 000 SEK 374 LI JIN, Kina född 1958, Utan titel, Signerad LI JINKina född 1958Utan titelSignerad. Akvarell på papper, 42 x 46 cm.Signed. Watercolour on paper.PROVENIENS: Lars Bohman Gallery, Stockholm 27 000 SEK 376 ELIN KÄLLMAN, född 1977, Club, Signerad och ELIN KÄLLMANfödd 1977ClubSignerad och daterad Elin Källman 2009. Olja på duk, 120 x 120 cm.PROVENIENS: Galerie Bel'Art, StockholmPrivatsamling 9 000 SEK 377 HENRIK SAMUELSSON, född 1960, Jåkk, Signerad på HENRIK SAMUELSSONfödd 1960JåkkSignerad på baksidan Henrik Samuelsson. Olja på duk, 150 x 125 m.PROVENIENS: Galleri Engström, Stockholm 11 000 SEK 380 KRISTINA A. ELANDER, född 1952, Utan titel KRISTINA A. ELANDERfödd 1952Utan titelSignerad och daterad K.e. 85. Akryl på duk, 148 x 108 cm.PROVENIENS: Galleri Händer, Stockholm 1985 6 000 SEK 381 ROGER RISBERG, född 1956, Lisa på häst, Signerad ROGER RISBERGfödd 1956Lisa på hästSignerad RR. Tusch på papper, 36 x 28 cm.PROVENIENS: Galleri Engström, Stockholm 1995 11 000 SEK 382 JOAKIM GEMICKE, född 1959, Untitled, Olja på duk JOAKIM GEMICKEfödd 1959UntitledOlja på duk, 199,5 x 210 cm. 12 000 SEK 383 BJÖRN STAMPES, född 1964, Utan titel, Signerad BJÖRN STAMPESfödd 1964Utan titelSignerad och daterad BS -02. Glasfiberarmerad polyester, lackfärg på MDF, höjd 31, 30 x 70 cm.Utförd 2002PROVENIENS ... 7 000 SEK 385 TOMAS ALMBERG, född 1936, Rickshaw, Signerad TOMAS ALMBERG född 1936RickshawSignerad och numrerad T. Almberg I/V. Grönpatinerad brons, längd 60 cm, total höjd med träsockel 63 cm. 9 000 SEK