Welcome to Who let the dogs out? Chapter 6 There are so many decimal thingies. Jeopardy!! $200 $200 $200 $200 $200 $200 $400 $400 $400 $400 $400 $400 $600 $600 $600 $600 $600 $600 $800 $800 $800 $800 $800 $800 $1000 $1000 $1000 $1000 $1000 $1000 Ratio /Unit Rate --$ 200 Use the picture to write the ratio of cubes to cylinders in 3 different ways. Answer: Ratio/Unit Rate - $200 4:6, 4 to 6, 4 6 Go to Jeopardy Board Ratio/Unit Rate - $400 Find the missing value. ____ to 25, 9 to 5 Answer: Ratio/Unit Rate - $400 45 Go to Jeopardy Board Ratio/Unit Rate - $600 Find the missing value. 18 54 , 3 ? Answer: Ratio/Unit Rate - $600 9 Go to Jeopardy Board Ratio/Unit Rate - $800 Find the unit price for $2.37 for 3 lbs of corn. Answer: Ratio/Unit Rate - $800 $0.79 per pound Go to Jeopardy Board Ratio/Unit Rate - $1000 Find the unit price for each. Which is a better buy? 48 fl oz for $2.07 32 fl oz for $1.64 Answer: Ratio/Unit Rate - $1000 48 fl oz for $2.07 = $0.04 per fl oz 32 fl oz for $1.64 = $0.05 per fl oz 48 fl oz is a better buy Go to Jeopardy Board Proportions - $200 Does the ratio form a proportion? What are the cross products? 16 4 , 27 9 Answer: Proportions - $200 144 ≠ 108 Go to Jeopardy Board Proportions - $400 Find the missing value. You may not use cross products. 8 32 40 Answer: Proportions - $400 10 Go to Jeopardy Board Proportions - $600 Find the missing value…how ever you like. 3 190 114 Answer: Proportions - $600 5 Go to Jeopardy Board Proportions - $800 A car can travel 54 miles on 3 gallons of gas. How far can the car travel on 8 gallons of gas? Answer: Proportions - $800 144 miles Go to Jeopardy Board Proportions - $1000 A flavor of frozen yogurt has 64 calories in 2 ounces. How many calories are in 5 ounces? Answer: Proportions - $1000 160 calories Go to Jeopardy Board Scale - $200 Write the scale for a 4 foot tall model of a 100 ft tall building. Answer: Scale - $200 1 : 25 Go to Jeopardy Board Scale - $400 Use the scale 1 cm = 100 km. How many centimeters does 125 km represent? Answer: Scale - $400 1.25 cm Go to Jeopardy Board Scale - $600 The height of a wall in a blueprint is 3 inches. The actual wall is 96 inches high. Find the scale of the blueprint . Answer: Scale - $600 1 : 32 Go to Jeopardy Board Scale - $800 Use the scale 3 in = 50 mi How many miles would be represented by 7 in? Round to the nearest whole mile. Answer: Scale - $800 117 miles Go to Jeopardy Board Scale - $1000 From head to tail, the length of a Tyrannosaurus rex was about 40 feet. You want to design a toy of this dinosaur with a scale of 1 inch : 8 feet. How long is your toy? Answer: Scale - $1000 5 inches Go to Jeopardy Board % / Fractions / Decimals - $200 Write 82% as a decimal. Answer: % / Fractions / Decimals - $200 0.82 Go to Jeopardy Board % / Fractions / Decimals - $400 Write 0.08 as a percent. Answer: % / Fractions / Decimals - $400 8% Go to Jeopardy Board % / Fractions / Decimals - $600 Write 18% as a fraction in simplest form. Answer: % / Fractions / Decimals - $600 9 50 Go to Jeopardy Board % / Fractions / Decimals - $800 Write 27 50 as a percent. Answer: % / Fractions / Decimals - $800 54% Go to Jeopardy Board % / Fractions / Decimals - $1000 A shipment of 30 radios is packed incorrectly. Two of the radios arrive damaged. What percent is damaged? Round to the nearest whole percent. Answer: % / Fractions / Decimals - $1000 About 7% Go to Jeopardy Board % of a Number - $200 Use the percent proportion to find 70% of 185. Don’t round. Answer: % of a Number - $200 129.5 Go to Jeopardy Board % of a Number - $400 Use the decimal equivalent to find 43% of 61. Don’t round. Answer: % of a Number - $400 26.23 Go to Jeopardy Board % of a Number - $600 Use mental math to find 70% of 40. Answer: % of a Number - $600 28 Go to Jeopardy Board % of a Number - $800 In the United States, about 46% of the population wear glasses or contact lenses. In a group of 85 people, how many people would you expect to wear glasses or contact lenses? Answer: % of a Number - $800 About 39 Go to Jeopardy Board % of a Number - $1000 What percent of DANIEL SIMMONS are vowels? Round to the nearest whole percent. Answer: % of a Number - $1000 About 38% Go to Jeopardy Board Tips / Sales Tax - $200 If your bill was $8.60. How much would you leave for a 15% tip. Yes the total amount. Answer: Tips / Sales Tax - $200 Somewhere between $9.50 and $10.00 Go to Jeopardy Board Tips / Sales Tax - $400 If the sales tax rate is 8%, find only the sales tax on a dictionary that sells for $14.59. Answer: Tips / Sales Tax - $400 Between $1.17 and $1.20. Go to Jeopardy Board Tips / Sales Tax - $600 How much did you save on a bracelet that normally sells for $42, but is now on sale for 40% off? Answer: Tips / Sales Tax - $600 Between $16.00 and $16.80 Go to Jeopardy Board Tips / Sales Tax - $800 What is the sales price for a shirt that normally retails for $16.99, but is now on sale for 70% off? Answer: Tips / Sales Tax - $800 $5.10 Go to Jeopardy Board Tips / Sales Tax - $1000 A suit that normally retails for $199 is now on sale for 25% off. Find the total cost after a 7% sales tax has been added. Answer: Tips / Sales Tax - $1000 $160.50 Go to Jeopardy Board FINAL JEOPARDY! Core 1 Core 3 Core 2 Core 4 Final Jeopardy: Core 1 Name two of the four Presidents whose faces are on Mt. Rushmore. Answer: Final Jeopardy -- Core 1 Washington Jefferson Lincoln Roosevelt Go to Jeopardy Board Final Jeopardy: Core 2 How many questions were on the Language Arts portion of the MAP test? Answer: Final Jeopardy -- Core 2 52 Go to Jeopardy Board Final Jeopardy: Core 3 How many reading questions were on the MAP test? Answer: Final Jeopardy -- Core 3 42 Go to Jeopardy Board Final Jeopardy: Core 4 How many school days are left including today? Answer: Final Jeopardy -- Core 4 15 Go to Jeopardy Board Daily Double