PPT - Mrhammond.org

advertisement
Welcome to
Who let the dogs out?
Chapter 6
There are so
many decimal
thingies.
Jeopardy!!
$200
$200
$200
$200
$200
$200
$400
$400
$400
$400
$400
$400
$600
$600
$600
$600
$600
$600
$800
$800
$800
$800
$800
$800
$1000 $1000 $1000 $1000 $1000 $1000
Ratio /Unit Rate --$ 200
Use the picture to write the ratio of
cubes to cylinders in 3 different ways.
Answer: Ratio/Unit Rate - $200
4:6, 4 to 6,

4
6
Go to Jeopardy Board
Ratio/Unit Rate - $400
Find the missing value.
____ to 25, 9 to 5
Answer: Ratio/Unit Rate - $400
45
Go to Jeopardy Board
Ratio/Unit Rate - $600
Find the missing value.
18 54
,
3 ?

Answer: Ratio/Unit Rate - $600
9
Go to Jeopardy Board
Ratio/Unit Rate - $800
Find the unit price for
$2.37 for 3 lbs of corn.
Answer: Ratio/Unit Rate - $800
$0.79 per pound
Go to Jeopardy Board
Ratio/Unit Rate - $1000
Find the unit price for each. Which is a
better buy?
48 fl oz for $2.07
32 fl oz for $1.64
Answer: Ratio/Unit Rate - $1000
48 fl oz for $2.07 = $0.04 per fl oz
32 fl oz for $1.64 = $0.05 per fl oz
48 fl oz is a better buy
Go to Jeopardy Board
Proportions - $200
Does the ratio form a proportion?
What are the cross products?
16 4
,
27 9
Answer: Proportions - $200
144 ≠ 108
Go to Jeopardy Board
Proportions - $400
Find the missing value. You may not
use cross products.
8

32 40
Answer: Proportions - $400
10
Go to Jeopardy Board
Proportions - $600
Find the missing value…how ever you
like.
3

190 114
Answer: Proportions - $600
5
Go to Jeopardy Board
Proportions - $800
A car can travel 54 miles on 3 gallons
of gas. How far can the car travel on 8
gallons of gas?
Answer: Proportions - $800
144 miles
Go to Jeopardy Board
Proportions - $1000
A flavor of frozen yogurt has
64 calories in 2 ounces. How many
calories are in 5 ounces?
Answer: Proportions - $1000
160 calories
Go to Jeopardy Board
Scale - $200
Write the scale for a 4 foot tall model
of a 100 ft tall building.
Answer: Scale - $200
1 : 25
Go to Jeopardy Board
Scale - $400
Use the scale 1 cm = 100 km. How
many centimeters does 125 km
represent?
Answer: Scale - $400
1.25 cm
Go to Jeopardy Board
Scale - $600
The height of a wall in a blueprint is 3
inches. The actual wall is 96 inches
high. Find the scale of the blueprint
.
Answer: Scale - $600
1 : 32
Go to Jeopardy Board
Scale - $800
Use the scale 3 in = 50 mi
How many miles would be represented
by 7 in? Round to the nearest whole
mile.
Answer: Scale - $800
117 miles
Go to Jeopardy Board
Scale - $1000
From head to tail, the length of a
Tyrannosaurus rex was
about 40 feet. You want to design a
toy of this dinosaur with a scale of
1 inch : 8 feet. How long is your toy?
Answer: Scale - $1000
5 inches
Go to Jeopardy Board
% / Fractions / Decimals - $200
Write 82% as a decimal.
Answer: % / Fractions / Decimals - $200
0.82
Go to Jeopardy Board
% / Fractions / Decimals - $400
Write 0.08 as a percent.
Answer: % / Fractions / Decimals - $400
8%
Go to Jeopardy Board
% / Fractions / Decimals - $600
Write 18% as a fraction in simplest
form.
Answer: % / Fractions / Decimals - $600
9
50

Go to Jeopardy Board
% / Fractions / Decimals - $800
Write

27
50
as a percent.
Answer: % / Fractions / Decimals - $800
54%
Go to Jeopardy Board
% / Fractions / Decimals - $1000
A shipment of 30 radios is packed
incorrectly. Two of the radios arrive
damaged. What percent is damaged?
Round to the nearest whole percent.
Answer: % / Fractions / Decimals - $1000
About 7%
Go to Jeopardy Board
% of a Number - $200
Use the percent proportion to find
70% of 185.
Don’t round.
Answer: % of a Number - $200
129.5
Go to Jeopardy Board
% of a Number - $400
Use the decimal equivalent to find 43%
of 61.
Don’t round.
Answer: % of a Number - $400
26.23
Go to Jeopardy Board
% of a Number - $600
Use mental math to find 70% of 40.
Answer: % of a Number - $600
28
Go to Jeopardy Board
% of a Number - $800
In the United States, about 46% of
the population wear glasses
or contact lenses.
In a group of 85 people, how many
people would you expect to wear
glasses or contact lenses?
Answer: % of a Number - $800
About 39
Go to Jeopardy Board
% of a Number - $1000
What percent of DANIEL SIMMONS
are vowels?
Round to the nearest whole percent.
Answer: % of a Number - $1000
About 38%
Go to Jeopardy Board
Tips / Sales Tax - $200
If your bill was $8.60. How much
would you leave for a 15% tip.
Yes the total amount.
Answer: Tips / Sales Tax - $200
Somewhere between $9.50 and $10.00
Go to Jeopardy Board
Tips / Sales Tax - $400
If the sales tax rate is 8%, find only
the sales tax on a dictionary that sells
for $14.59.
Answer: Tips / Sales Tax - $400
Between $1.17 and $1.20.
Go to Jeopardy Board
Tips / Sales Tax - $600
How much did you save on a bracelet
that normally sells for $42, but is now
on sale for 40% off?
Answer: Tips / Sales Tax - $600
Between $16.00 and $16.80
Go to Jeopardy Board
Tips / Sales Tax - $800
What is the sales price for a shirt that
normally retails for $16.99, but is now
on sale for 70% off?
Answer: Tips / Sales Tax - $800
$5.10
Go to Jeopardy Board
Tips / Sales Tax - $1000
A suit that normally retails for $199 is
now on sale for 25% off. Find the
total cost after a 7% sales tax has
been added.
Answer: Tips / Sales Tax - $1000
$160.50
Go to Jeopardy Board
FINAL
JEOPARDY!
Core 1
Core 3
Core 2
Core 4
Final Jeopardy: Core 1
Name two of the four Presidents
whose faces are on Mt. Rushmore.
Answer: Final Jeopardy -- Core 1
Washington
Jefferson
Lincoln
Roosevelt
Go to Jeopardy Board
Final Jeopardy: Core 2
How many questions were on the
Language Arts portion of the MAP
test?
Answer: Final Jeopardy -- Core 2
52
Go to Jeopardy Board
Final Jeopardy: Core 3
How many reading questions were on
the MAP test?
Answer: Final Jeopardy -- Core 3
42
Go to Jeopardy Board
Final Jeopardy: Core 4
How many school days are left
including today?
Answer: Final Jeopardy -- Core 4
15
Go to Jeopardy Board
Daily
Double
Download