Lesson 1 Take your pulse for 2 minutes and record your results. ππππ‘π ππππ’π‘ππ ----Beats in 2 minutes = ? ---Number of beats Number of beats in 1 minute in 1 minute -- minutes-- -- minutes-- Use your results to determine the number 1 of beats for minute. 2 Rate: Definition: a ratio that compares two different quantities Example: 160 ππππ‘π 2 ππππ’π‘ππ Unit Rate: Definition: when a rate has a denominator of 1 Example: 80 ππππ‘π 1 ππππ’π‘π Rate Unit Rate Abbreviation Name ππ’ππππ ππ πππππ 1 βππ’π mi/h or mph ππ’ππππ ππ πππππ 1 ππππππ miles per hour miles per gallon Average speed gas mileage ππ’ππππ ππ πππππππ 1 πππ’ππ price per pound dollars/lb mi/gal or mpg unit price Adrienne biked 24 miles in 4 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour? 24 miles in 4 hours = 24 mi οΈ 4 4 hr οΈ 4 24 miles 4 hour = 6 miles 1 hour Adrienne biked 6 miles in 1 hour. Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. a. $300 for 6 hours $50 per hour b. 220 miles on 8 gallons 27.5 miles per hour Find the unit rate if it costs $2 for eight juice boxes. $2 for eight boxes = $2 οΈ 8 8 boxes οΈ 8 $2 8 boxes = $0.25 1 box The unit price is $0.25 per juice box. The prices of 3 different bags of dog food are given in the table. Which 40-pound bag: $49.00 οΈ 40 ≈ $1.23 size bag has the lowest price per pound rounded per pound to the nearest cent? 20-pound bag: Dog Food Prices $23.44 οΈ 20 ≈ $1.17 per Bag Size pound Price ($) (lb) 40 20 8 49.00 23.44 9.88 8-pound bag: $9.88 οΈ 8 ≈ $1.24 per pound Tito wants to buy some peanut butter to donate to the local food pantry. Tito wants to buy as much peanut butter as possible. Which brand should he buy? Peanut Butter Sales Brand Sales Price Nutty 12 oz for $2.19 Grandma’s 18 oz for $2.79 Bee’s 28 oz for $4.69 Sav-A-Lot 40 oz for $6.60 Nutty: $0.18 per oz Grandma’s: $0.155 Bee’s: $0.1675 Sav-A-Lot: $0.165 Lexi painted 2 faces in 8 minutes at the Crafts Fair. At this rate, how many faces can she paint in 40 minutes? 2 faces in 8 minutes = 0.25 1 min 2 8 min = 2οΈ8 8 min οΈ 8 = 0.25 1 min x 40 min = 10 faces Lexi can paint 10 faces in 40 minutes. Lesson 2 Solve. Write in simplest form. 2 3 x 1 6 1 4 οΈ 3 8 Definition: Fractions when a numerator and/or denominator is also a fraction. Example: 4 7 12 6 1 5 5 8 2 3 Simplify 1 4 2 . 1 4 2 = 1 4 1 4 οΈ 2 x 1 2 = 1 8 Simplify 1 1 2 . 1 1 2 =1οΈ 1 x 2 =2 1 2 1 1 3 1 4 Josh can jog miles in hour. Find his average speed in miles per hour. 1 1 3 = 11 οΈ 1 1 3 4 4 4 1 = οΈ 3 4 4 4 = x 3 1 = 16 3 1 =5 3 Josh jogs at an average 1 speed of 5 miles per 3 hour. Tia is painting her house. She paints 3 4 1 34 2 square feet in hour. At this rate, how many square feet can she paint each hour? 276 1 = 34 ft 1 3 6 2 = 34 οΈ = 46 3 2 4 ft 4 69 3 = οΈ 2 4 Tia can paint 46 square feet per hour. 69 4 = x 2 3 a. Mr. Ito is spreading mulch in his yard. 2 He spreads 4 square yards in 2 hours. 3 How many square yards can he mulch per hour? 1 2 3 b. square yards per hour 1 4 2 1 1 2 Aubrey can walk miles in hours. Find her average speed in miles per hour. 3 miles per hour On Javier’s soccer team, about 1 33 % 3 players have scored a goal. Write a fraction in simplest form. 1 33 % 3 = = 100 3 100 3 x = 1 3 33 100 οΈ 100 1 100 = 1 3 of the 1 33 % 3 as Lesson 3 Write 32 1 % 8 as a fraction in simplest form. Customary Units of Measure Smaller Larger 12 inches 1 foot 16 ounces 1 pound 8 pints 1 gallon 3 feet 1 yard 5,280 feet 1 mile Metric Units of Measure Smaller Larger 100 cm 1 meter 1,000 grams 1 kilogram 1,000 ml 1 liter 10 mm 1 centimeter 1,000 mg 1 gram Like a unit rate, a unit ratio has a denominator of 1. Example: 12 πππβππ 1 ππππ‘ 16 ππ’ππππ 1 πππ’ππ 100 ππ 1 πππ‘ππ A remote control car travels at a rate of 10 feet per second. How many inches per second is this? 10 ππππ‘ 10 ππππ‘ 12 πππβππ = π₯ 1 π πππππ 1 π πππππ 1 ππππ‘ Divide out the common units 10 ππππ‘ 12 πππβππ = π₯ 1 π πππππ 1 ππππ‘ A remote control car travels at a rate of 10 feet per second. How many inches per second is this? Simplify: 10 π₯ 12 πππβππ = 1 π πππππ π₯ 1 120 πππβππ = 1 π πππππ So, 10 feet per second equals 120 inches per second. A swordfish can swim at a rate of 60 miles per hour. How many feet per hour in this? 60 πππππ 60 πππππ 5,280 ππππ‘ = π₯ 1 βππ’π 1 βππ’π 1 ππππ Divide out the common units 60 πππππ 5,280 ππππ‘ = π₯ 1 βππ’π 1 ππππ A swordfish can swim at a rate of 60 miles per hour. How many feet per hour in this? Simplify: 60 π₯ 5,280 ππππ‘ = 1π₯1β 316,800 ππππ‘ = 1 βππ’π Swordfish can swim at a rate of 316,800 feet per hour. Marvin walks at a speed of 7 feet per second. How many feet per hour is this? 7 ππ‘ 7 ππ‘ 60 π ππππππ 60 ππππ’π‘ππ = π₯ π₯ 1π 1π 1 πππ 1 βππ’π Divide out the common units 7 ππ‘ 60 π ππππππ 60 ππππ’π‘ππ = π₯ π₯ 1π 1 πππ 1 βππ’π Marvin walks at a speed of 7 feet per second. How many feet per hour is this? Simplify: 7 π₯ 60 π₯ 60 ππππ‘ = 1 π₯ 1 π₯ 1 βπ 25,200 ππππ‘ = 1 βππ’π Marvin walks 25,200 feet in 1 hour. The average speed of one team in a relay race is about 10 miles per hour. What is the speed in feet per second? 10 ππ 10 ππ 5,280 ππ‘ 1 βπ 1 πππ = π₯ π₯ π₯ 1 βπ 1 βπ 1 ππ 60 πππ 60 π ππ Divide out the common units 10 ππ 5,280 ππ‘ 1 βπ 1 πππ = π₯ π₯ π₯ 1 βπ 1 ππ 60 πππ 60 π ππ The average speed of one team in a relay race is about 10 miles per hour. What is the speed in feet per second? Simplify: 10 π₯ 5,280 π₯ 1 π₯ 1 ππ‘ = 1 π₯ 1 π₯ 60 π₯ 60 π ππ 52,800 ππππ‘ = 3,600 βππ’π The relay teams runs at an average speed of 14.7 feet per seconds Lesson 4 Fill in the blank. 20 miles/hour = __________feet/min Proportional – has a constant rate or a unit rate Nonproportional – does NOT have a constant rate or a unit rate πππ π‘ ππ πππππ 16 24 32 = = = ππ $8 πππ πππ§π§π πππ§π§ππ πππππππ 2 3 4 These fractions are equivalent fractions because they all equal the same value. Andrew earns $18 per hour for mowing lawns. Is the amount of money he earns proportional to the number of hours he spends mowing? Explain. Step 1: Make a table EARNINGS $ TIME (HR) 18 1 36 2 54 3 72 4 Andrew earns $18 per hour for mowing lawns. Is the amount of money he earns proportional to the number of hours he spends mowing? Explain. Step 2: Make equivalent fractions πΈπ΄π ππΌππΊπ $ 18 36 54 72 = = = = ππΌππΈ (π»π ) 1 2 3 4 Do they all equal each other? Yes, the amount Andrew earns is proportional to the number of hours he works. At Lakeview Middle School, there are 2 homeroom teachers assigned to every 48 students. Is the number of students at this school proportional to the number of teachers? Explain your reasoning. The ratio is proportional since the ratio is 24 students to every teacher. Uptown Tickets charges $7 per baseball game plus a $3 processing fee to order. Is the cost of an order proportional to the number of tickets ordered? Explain. STEP 1: Make a table. COST $ TICKETS ORDERED 7+3 = 10 1 2(7) + 3 = 17 2 3(7) + 3 = 24 3 COST $ TICKETS ORDERED 7+3 = 10 1 2(7) + 3 = 17 2 3(7) + 3 = 24 3 STEP 2: Make equivalent fractions πΆπππ $ 10 17 24 = = = ππΌπΆπΎπΈππ ππ π·πΈπ πΈπ· 1 2 3 Are these fractions true? No, these are not equal so the cost and tickets ordered are not proportional. You can use the recipe shown to make a fruit punch. Is the amount of sugar used proportional to the amount of mix used? CUPS OF SUGAR ENVELOPES OF MIX ½ 1 1 2 1½ 3 2 4 πΆπππ ππΉ πππΊπ΄π 0.5 1 1.5 2 = = = = πΈπππΈπΏπππΈπ ππΉ ππΌπ 1 2 3 4 Are the ratios equivalent? Yes, so the sugar and mix are proportional. At the beginning of the year, Isabel had $120 in the bank. Each week, she deposits another $20. Is her account balance proportional to the number of weeks of deposits? Use the table below and explain your reasoning. TIME (WK) BALANCE ($) 1 2 3 4 140 160 180 200 No, the balance and the number of weeks are not proportion because the ratios are not equal. The tables shown represent the number of pages Martin and Gabriel read over time. Which situation represents a proportional relationship? PAGES MARTIN READ TIME (MIN) PAGES GABRIEL READ TIME (MIN) 2 5 3 5 4 10 4 10 6 15 7 15 All of Martin’s ratios equal each other, so Martin’s table is proportional. Lesson 5 From a graph: A proportional relationship is… 1. a straight line 2. a line goes through the origin (0,0) The slowest mammal on Earth is the tree sloth. It moves at a speed of 6 feet per minute. Determine whether the number of feet the sloth moves is proportional to the number of minutes it moves by graphing. Explain. Step 1: Make a table The slowest mammal on Earth is the tree sloth. It moves at a speed of 6 feet per minute. Determine whither the number of feet the sloth moves is proportional to the number of minutes it moves by graphing. Explain. Step 2: Graph the ordered pairs The line passes through the origin and the line is straight, so, this situation is proportional. James earned $5 an hour babysitting. Determine whether the amount of money James earns babysitting is proportional to the number of hours he babysits by graphing. Explain. The amount of money earned is proportional to the number of hours because the line is straight and goes through the origin. The cost of renting video games from Games Inc. is shown in the table. Does this represent a proportional relationship? Explain. No, even though the line is straight, it does not go through the origin. Determine is the number of calories and the number of minutes is proportional based on the table below. No, even though the line goes through the origin, it is not a straight line. Which batting cage represents a proportional relationships between the number of pitches and the cost? Explain. Fun Center shows a proportional relationship because it goes through the origin. Lesson 6 Definition: a proportion is an equation stating that two ratios or rates are equivalent. Numbers: Algebra: 6 3 = 8 4 π π = , π€βπππ π ≠ 0, π οΉ 0 π π After 2 hours, the air temperature had risen 7ο°F. Write and solve a proportion to find the amount of time it will take at this rate for the temperature to rise an additional 13ο°F. 7 13 = 2 π‘ 7π‘ 26 = 7 7 7t = 2(13) 1t ≈ 3.7 7t = 26 It will take about 3.7 hours to rise additional 13ο°F. Solve each proportion. a. π₯ 4 = 9 10 x = 3.6 c. 7 3 = π 21 n = 49 b. 2 34 = 5 π¦ y = 85 If the ratio of Type O to non-Type O donors at a blood drive was 37:43, how many donors would be Type O, out of 300 donors? Type O Total Donors 37 37 = 37 + 43 80 37 π‘ = 80 300 If the ratio of Type O to non-Type O donors at a blood drive was 37:43, how many donors would be Type O, out of 300 donors? 37(300) = 80t 11,100 = 80t 11,100 80π‘ = 80 80 138.75 = t About 139 donors would have a blood Type of 0 The ratio of 7th grade students to 8th grade students in a soccer league is 17:23. If there are 200 students in all, how many are in the 7th grade? 85 students Olivia bought 6 containers of yogurt for $7.68. Write an equation relating the cost c to the number of yogurts y. πππ π‘ $ 7.68 = = $1.28 πππ ππππ‘πππππ ππππ‘ππππππ 6 Cost = 1.28y How much would Olivia pay for 10 yogurts at this same rate? 1.28(10) = $12.80 Jaycee bought 8 gallons of gas for $31.12. Write an equation for the cost c to the number of gallons g. πππ π‘ $ 31.12 = = $3.89 πππ ππππππ πππππππ 8 Cost = 3.89g How much would Jaycee pay for 11 gallons of gas at this rate? 3.89(11) = $42.79 Olivia typed 2 pages in 15 minutes. Write an equation relating the number of minutes m to the number of pages p typed. How long will it take her to type 10 pages at this rate? M = 7.5p 75 minutes or 1 hour 15 minutes Lesson 8 Reggie started a running program to prepare for track season. Every day for 60 days, he ran a half hour in the morning and a half hour in the evening. He averaged 6.5 miles per hour. At this rate, what is the total number of miles Reggie ran over the 60 –day period? The table below shows the relationship between the number of seconds y it takes to hear thunder after a lightning strike and the miles x you are from the lightning. Graph the data. The table below shows the relationship between the number of seconds y it takes to hear thunder after a lightning strike and the miles x you are from the lightning. Find the slope. πβππππ ππ π¦ 25 − 20 5 = = =5 πβππππ ππ π₯ 5−4 1 The slope is 5 seconds for 1 mile. Graph the data about plant height for a science fair project. Then find the slope and explain what it represents. Slope = 1.5; the plant grows 1.5 cm/week Ronald opened a savings account. Each week he deposits $300. Draw a graph of the account balance versus time. Find the numerical value of the slope and interpret it in words. The slope = = 1200 −600 4 −2 = πβππππ ππ π¦ πβππππ ππ π₯ 600 2 = 300 The slope is $300 per week. Jessica has a balance of $45 on her cell phone account. She adds $10 each week for the next four weeks. In the work zone, graph the account balance versus time. Find the numerical value of the slope and interpret it in words. The slope = $10/week Jessica deposits $10 per week How is rate of change related to slope? Lesson 9 Determine if this situation is proportional: Taxi cab passengers are charged $2.50 upon entering the cab. They are then charged $1.00 for every mile traveled. Words: a line that has a constant “k” and goes through the origin Symbols: y = kx, where k is a number (positive or negative) Example: y = 3x 3 or k is called “constant of variation” or “constant of proportionality” The height of the water as a pool is being filled is shown in the graph. Determine the rate in inches per minute. βπππβπ‘ (π¦) π‘πππ (π₯) π π.π ππ π π π π.π ππ ππ π π π.π ππ ππ π π π.π ππ ππ π Two minutes after a diver enters the water, he has descended 52 feet. After 5 minutes, he has descended 130 feet. At what rate is the scuba diver descending? HINT: Time is usually the x π¦ 52 ππππ π‘πππ‘ = = ππ 26 ππ‘/πππ π₯ 2 k = 26 feet per minute The equation y = 10x represents the amount of money y Julio earns for x hours he works. Identify the constant of proportionality. Explain what it means in this situation. Constant of proportionality = k y = kx y = 10x $10 is the constant and it means that Julio earns $10 an hour. The distance y traveled in miles by the Chang family in x hours is represented by the equation y = 55x. Identify the constant of proportionality. Explain what it represents. y = kx y = 55x constant = 55 The family traveled 55 miles per hour Pizzas cost $8 each plus a $3 delivery charge. Show the cost of 1, 2, 3, and 4 pizzas. Is there a direct variation? Step 1: Make a table. Step 2: Is there a direct variation? ππ’ππππ ππ πππ§π§ππ πππ π‘ ππ ππ $11 π ππ ππ $π π ππ ππ $π. π π ππ ππ $π. ππ π No, the ratios are not constant so there is n direct variation. Two pounds of cheese cost $8.40. Show the cost for 1, 2, 3, and 4 on a table. Is this an example of direct variation? Yes, the constant rate is $4.20 per pound. Determine if this linear relationship shows a direct variation. Yes, the ratios are the same so this table shows a direct variation.