SKEB 1313 STATICS AND DYNAMICS
Tutorial 5 (Rigid Bodies – Moment in 3D)
Q1
Based on Figure Q1, determine the moment at point π΅, given the tension in the cable EA is
ππΈπ΄ = 250 N, exerted at point E.
Figure Q1
Q2
Based on Figure Q2, calculate the moment at point π, given the tension in the cable CD is π =
2 kN, exerted at point C.
Figure Q2
Q3
The 14-m boom π΄π΅ is attached at π΄. A steel cable is stretched from the free end π΅ of the boom
to a point πΆ located on the vertical wall, as shown in Figure Q3.
i.
ii.
If the tension in the cable π΅πΆ is 3750 N exerted at B, determine the moment about point
A.
Calculate the moment about the π¦-axis due to the tension of cable π΅πΆ
Figure Q3
(ii)
Q4
A door is held open by a force πΉπΆπ· = 360 N of the chain πΆπ· as shown in Figure Q4. Determine
the moment of the force πΉπΆπ· about the door hinges at point A.
Figure Q4
πΉπΆπ· = 360 π
πΆ(−1 − 1.2 cos 30 , 1.2 sin 30 , 0)
π·(0,0, −1.5)
ππ₯ = 2.0392 π; ππ¦ = −0.6 π; ππ§ = −1.5 π; π = 2.6016 π [1 mark]
2.0392
0.6
1.5
πΉπΆπ· = 360 π [2.6016 π − 2.6016 π − 2.6016 π] [1 mark]
Option 1: use ππ΄π·
ππ΄π·
π΄(−1,0, −2)
π·(0,0, −1.5)
ππ₯ = 1 π; ππ¦ = 0; ππ§ = 0.5 π [1 mark]
ππ΄π· = 1 π + 0.5 π [1 mark]
ππ΄ = ππ΄π· × πΉπΆπ·
ππ΄ = (1 π + 0.5π) × (282.1771 ππ − 83.0258 ππ − 207.5646 ππ) [1 mark]
i
j
k
i
j
ππ΄π·
1
0
0.5
1
0
πΉπΆπ·
282.1771
-83.0258
-207.5646
282.1771
-83.0258
[3 marks]
ππ΄ = 0π + 141.0886π − 83.0258π − 0π − (−41.5264π) − (−207.5646π) [1 mark]
ππ΄ = 41.5264 ππ π + 348.6532 ππ π − 83.0258 ππ π [1 mark]
Option 2: use ππ΄πΆ
ππ΄πΆ
π΄(−1,0, −2)
πΆ(−2.0392,0.6,0)
ππ₯ = −1.0392 π; ππ¦ = 0.6; ππ§ = 2 π [1 mark]
ππ΄πΆ = −1.0392 π + 0.6 π + 2 π [1 mark]
ππ΄ = ππ΄πΆ × πΉπΆπ·
ππ΄ = (−1.0392 π + 0.6 π + 2 π) × (282.1771 ππ − 83.0258 ππ − 207.5646 ππ) [1 mark]
i
j
k
i
j
ππ΄π·
-1.0392
0.6
2
-1.0392
0.6
πΉπΆπ·
282.1771
-83.0258
-207.5646
282.1771
-83.0258
[3 marks]
ππ΄ = −124.5388 π + 564.3542 π + 86.2804 π − 169.3063 π + 166.0516 π − 215.7011 π
[1 mark]
ππ΄ = 41.5128 π + 348.6532 π − 83.0259 π [1 mark]
Q5
The friction at sleeve π΄ can provide a maximum resisting moment of 250 ππ about the π§-axis.
Determine the largest magnitude of force π
that can be applied to the bracket so that the bracket
will not turn.
Figure Q5
Answer:
πΉβπ΅ = (πΉ cos 60 π + πΉ cos 45 π − πΉ cos 60 π)π [1 mark]
ππ΄π΅ = 0.3π π + 0.1π π − 0.15π π [1 mark]
ββββββ
π’π§ = π [1 mark]
βββββ
ββββββ
ππ΄ = ββββββ
ππ΄π΅ × πΉβπ΅ [1 mark]
ββββββ
π
π΄ = (0.3π π + 0.1π π − 0.15π π) × (πΉ cos 60 π + πΉ cos 45 π − πΉ cos 60 π) [1 mark]
ββββββ
π
π΄ = (−0.1πΉ cos 60 + 0.15πΉ cos 45)π + (−0.15πΉ cos 60 + 0.3πΉ cos 60)π +
(0.3πΉ cos 45 − 0.1πΉ cos 60) π [1 mark]
ππ§ = βββββ
π’π§ β ββββββ
ππ΄ [1 mark]
ππ§ = π β [(−0.1πΉ cos 60 + 0.15πΉ cos 45)π + (−0.15πΉ cos 60 + 0.3πΉ cos 60)π +
(0.3πΉ cos 45 − 0.1πΉ cos 60) π] [1 mark]
250 = 0.3πΉ cos 45 − 0.1πΉ cos 60 [1 mark]
πΉ=
250
0.3 cos 45 − 0.1 cos 60
πΉ = 1541.95 π [1 mark]