Answer the following about a turning operation:
a) Estimate the machining time required in turning a single pass in a 1.25
m long annealed aluminum alloy round bar that is 75 mm in diameter,
using a high-speed steel (HSS) tool.
b) Estimate the time for a tungsten carbide (WC) tool. Take a constant
feed of 2 mm/rev and cutting speed for HSS tool of 4 m/s and for WC tool
of 7 m/s. Show all work.
c) Use a range of feed from 1 mm/rev up to 5 mm/rev and maximum
allowable cutting speeds for high-speed steel tool 3 m/s and 4 m/s, for
carbide tool 5 m/s and 7 m/s.
The solution
L=1.25m≈1250mm/D=75mm/v≈4m/s/f=2mm/rev
For (HSS)
π=
πΏ
ππ·πΏ π × 1250 × 75
=
=
≈ 36.825πππ
ππ
π£π
4 × 103 × 2
For (WC)
ππ·πΏ π × 75 × 1250
π=
=
≈ 21.037πππ
π£π
7 × 103 × 2
2.A shaft is to be roughed in one cut from 95mm diameter to 91 mm and
finished to 90mm. The feed in roughing process = 4 finishing feed = 0.4
mm/rev. Calculate the total machining time if n = 345 r.p.m and the
workpiece length is 50 cm
The solution
N=344 r.m.p / L=500mm /f(rough)=.4mm/rev /f(finishing) =.1mm/rev
95 − 90
π΄π‘ =
= 2.5ππ
2
95 − 91
91 − 90
ππ =
= 2ππ ππ =
= 0.5ππ
2
2
π΄π‘ 2.5
ππ =
=
≈ 1.
ππ
2
πΏ π
πΏπ ππ
ππ π
ππ π
ππ = π π +
=
2.5 − 2
ππ =
=1
.5
500×1
.4×345
+
500×1
.1×345
≈ 18.12πππ
2
3.Calculate the total machining time for a steel rod shown, which is
turned using a center lathe according to data and dimensions labeled in
the following figure.
The solution
Lm= 250+10=260mm.
90 − 74
π΄π‘ =
= 8ππ
2
π΄π‘
8
π=
=
≈ 3.2
ππ 2.5
ππ = 3
π΄π − ππ ππ 8 − 3 × 2.5
ππ =
=
=1
ππ
.5
πΏπ ππ πΏπ ππ 260 × 3
260 × 1
ππ =
+
=
+
= 11.123πππ
ππ π
ππ π
250 × .5 250 × .15
3
4. A 120 mm long, 35 mm diameter steel rod is being reduced in
diameter to 25 mm by turning on a lathe. The workpiece length after
machining is 115 mm. The spindle speed is 425 r.p.m. and the tool is
traveling at an axial speed 0.17 m/min. If the depth of cut used in
roughing is 1.25 mm. Calculate:
a) The cutting speed, feed, the metal removal rate.
b) The total machining time,
where: n finish = 2 n rough, a rough = 2 a finish, and feed rate in roughing
= 2 feed rate in finishing
The solution
Facing
π· 35
πΏπ = =
+ 7 = 24.5ππ
2
2
5
5 − 3 × 1.25
π=
= 4 ππ = 4 − 1 = 3
ππ =
=2
1.25
. 625
πΏπ ππ πΏπ ππ 24.5 × 3 24.5 × 2
ππ =
+
=
+
= 1.0088πππ
ππ π
ππ π
170
85
Longitudinal
Lm=115+10=125mm
πΏπ ππ πΏπ ππ 125 × 3 125 × 2
ππ =
+
=
+
= 5.15πππ
ππ π
ππ π
170
85
Tm(total)=5.15+1.0088=6.1588min
π£ = πππ· = π × 425 × 35 ≈ 46.73π\π
RMR=fvd=46.73×103×.4×1.25=23365mm3/min
4
5. A 150-mm-long, 12.5-mm-diameter 304 stainless steel rod is being
reduced in diameter to 12.0 mm by turning on a lathe. The spindle rotates
at N 400 rpm, and the tool is travelling at an axial speed of 200 mm/min.
Calculate the cutting speed, material-removal rate, cutting time.
The solution
a=.5mm. / N=400 r.p.m / fr=200mm/min. /D=12.5mm
π£ = ππ·π = π × 12.5 × 400 × 10−3 ≈ 15.7π\πππ
ππ 200
π= =
≈ .5ππ/πππ£
π 400
π·π − π·π 12.5 − 12
π=
=
= .25ππ
2
2
ππ
π
= π£πππ = 15.7 × 103 × 0.5 × .125 = 1963.5ππ3 /πππ
ππ =
πΏ
ππ
=
150
200
= .75πππ
6. A shaft is to be roughed in one cut from 95mm diameter to 90 mm and
finished to 88mm. The feed in roughing process = 4 finishing feed = 0.4
mm/rev. Calculate the total machining time if n = 450 r.p.m and the
workpiece length is 50 cm
The solution
95 − 88
π΄π‘ =
= 3.5ππ
2
π΄π‘ 3.5
π=
=
1.4
ππ 2.5
ππ = 1
ππ =
π΄π‘ − ππ 3.5 − 2.5
=
=1
ππ‘
1
πΏπ ππ πΏπ ππ
500 × 1
500 × 1
ππ =
+
=
+
= 13.89πππ
ππ π
ππ π
. 4 × 450 . 1 × 450
7. A 140-mm-long, 12.5-mm-diameter 304 stainless steel rod is being
reduced in diameter to 12.0 mm by turning on a lathe. The spindle rotates
5
at N 600 rpm, and the tool is travelling at an axial speed of 250 mm/min.
Calculate the cutting speed, material-removal rate, cutting time
The solution
π£ = ππ·π = π × 12.5 × 600 × 10−3 = 23.56π\πππ
ππ 250
π= =
= .42ππ\πππ£
π 600
π·π − π·π 12.5 − 12
π=
=
= .25ππ
2
2
ππ
π
= π£ππ = 23.56 × .42 × .25 × 103 = 2473.8ππ3 \πππ
πΏπ 140
ππ =
=
≈ .56πππ
ππ
250
6