Uploaded by Eyad Rabiei

Ratio & Proportion Worksheet: Grade 5 Math Practice

advertisement
ACADEMIC YEAR 2024 - 2025
______________________________________________________________________________
___________________________________
Vision: Engage. Explore. Exceed.
Mission: Our goal as a school is to equip our students with skills, knowledge, and values to
thrive and take on the world.
______________________________________________________________________________
__________________________________
PRACTICE WORKSHEET
NAME:
SUBJECT:
Math
DATE:
GRADE/SECTION: 5
Unit 12 Ratio and proportion
Lesson 12.2 Direct proportion
Q1. Fill in the blank using the help box.
Increases, 40, 200, 120, 2/5
1.
2.
3.
4.
5.
In a direct proportion, if one quantity increases the other quantity does the same.
If 10 apples cost $20, then 20 apples will cost 40.
The ratio of 2 to 5 is 2/5 as a fraction.
A recipe for 4 pancakes needs 100 ml of milk. For 8 pancakes, you need 200 ml of milk.
If a car travels 60 miles in 1 hour, it will travel 120 miles in 3 hours.
Q2. Choose the correct answer from the choices for each question.
1. If a machine makes 50 widgets in 5 hours, how many widgets will it make in 15 hours?
 a) 100
 b) 150
 c) 200
 d) 250
2. The side length of a square is tripled. How does its area change?
 a) Doubles
 b) Triples
 c) Quadruples
 d) Increases nine times
Page 1 of 3
3. A recipe requires 2 cups of flour for 4 servings. How many cups are needed for 12
servings?
 a) 4
 b) 6
 c) 8
 d) 10
4. If a car travels 30 miles in 0.5 hours, how far will it travel in 2 hours?
 a) 60 miles
 b) 90 miles
 c) 120 miles
 d) 150 miles
5. What is the ratio of 8 to 32 simplified?
 a) 1:4
 b) 1:5
 c) 1:6
 d) 1:8
Q3. Solve:
a. In video game design class, it takes 20 minutes to create 4 simple animations. At this
rate, how many animations can be created in 100 minutes?
20 animations ______________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
b. Sarah's lemonade recipe uses 3 lemons to make 2 cups of lemonade. If she wants to
make 10 cups of lemonade for a party, how many lemons will she need?
15 lemons
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Page 2 of 3
c. In Mr. Rodriguez's art class, students use 2 tubes of paint to create 5 paintings. How
many tubes of paint will they need to create 35 paintings?
14 tubes
_________________________________________________________________
d. At the school carnival, it takes 3 volunteers to supervise 21 students. Following the same
ratio, how many volunteers are needed to supervise 84 students?
12 volunteers
_________________________________________________________________
e. The school cafeteria uses 5 gallons of milk to serve 40 students. How many gallons of
milk do they need to serve 120 students?
15 gallons
_________________________________________________________________
f. This is a recipe of carrot cake for 10 people. What will be the quantities of same recipe
for 5 people?
400 gm
Carrots
6 eggs
200 ml
Oil
600 gm
flour
200 gms carrot, 3 eggs, 100 ml oil and 300 gm flour
Page 3 of 3
Download