Uploaded by ap9482

Pearl Biscuit Cost Sheet 2018-19

advertisement
COST SHEET OF PEARL BISCUIT
FOR THE YEAR ENDED 2018-19
Particulars
Units(Kg)
Amount
Opening stock of raw materials
1000
10000
Add: Purchases of raw material
Sugar
Wheat Flour
Iodized Salt
Yeast
Wheat bran
Edible Vegetable oil
Preservatives
Less: Closing stock of raw material
200
400
500
150
250
500
400
20000
4000
2500
15000
2500
3000
12000
(3000)
Raw material Consumed
Amount
68500
68500
Add: Direct Labour/ Wages
20000
Direct Expenses
60000
PRIME COST
80000
148500
Add: Factory Overheads
Indirect Labour
20000
Depreciation on Machinery
4000
Works Overheads
125000
Cost Of maintenance
22000
Other Factory Expenses
10000
Supervisor’s Salary
50000
Power and Fuel
25000
FACTORY/WORKS COST
256000
404500
Add: Office & Administrative
Overheads
Depreciation on furniture
Office Rent
Salary to staff
Office and general expenses
Telephone Expenses
Electricity and Lightings
Printing and stationary
COST OF GOODS SOLD
Add: Selling & Distribution Overheads
Sales Commission
Salary of Salesman
Carriage Outward
Sales Expenses
25000
12000
25000
55000
20000
15500
15000
120000
400000
250000
12000
167500
572000
782000
COST OF SALES
1354000
PROFITS
46000
SALES
1400000
Now let us look at the cost that are included
in Direct material
Particulars
Sugar
Amount
20000
Wheat Flour
Iodized Salt
4000
2500
Yeast
Wheat bran
15000
2500
Edible Vegetable oil
Preservatives
3000
12000
What is the reason behind choosing this
particular company and product?
The decision to go with this business was made
since it is well-established, earning well in the
market, and generating an average annual profit
over 120 percent of total of its cost.
Because it has the largest market share and the
majority of sales in the food and beverage
business, I choose to make BISCUIT AS my
product.
Step wise process through
which
the
product
is
developed
 After gathering all the raw materials, everything goes into a
mixer to be combined.
 The dough is then kneaded and placed in the oven to bake.
 Kneading converts the protein to gluten . Mix only until the
ingredients come together into combined mass
 After that, it undergoes a quality and flavour inspection.
 It then moves on to packing.
 It then receives final packing and is prepared for market.
• It then travels to reputable distributors for additional sales.
Departments that were set up for
manufacturing are:
1. Purchase Department : The buy department, where purchase
requisitions are created and issued to suppliers, is the first and
most important department to be established.
2. Material Handling Department: Material handling is the
movement protection storage and control of materials and
products throughout manufacturing warehousing distribution
consumption and disposal.
3. Production Departments: The most crucial department in the
entire organisation, as you could guess from the name, is
where the entire manufacturing process is carried out. The
product is then forwarded to quality control at this point.
4. Quality Control Department: All quality products travel to the
packing department after having their quality evaluated here
using a variety of tests. If any product doesn't meet
requirements, it is thrown here.
5. Packaging Department:. Here, the finished item is brought for
packaging and labelling before being dispatched to the
distribution department.
6. Distribution Department: The bundled item is now carefully
wrapped and delivered to distributors for further product
distribution.
7. Customer Care and Complain Department: Here, carefully hired
staff members with strong communication skills are on hand to
provide customer care, address any inquiries from clients, and
address grievances from clients.
Cost associated with the production of raw materials
Sugar - 200 units x 100 = 20000
Wheat flour-400 units x 10 = 4000
Iodized Salt -500 units x 5 = 2500
Yeast
-
150 units x 100 =15000
Wheat bran
- 250 x 10 = 2500
Edible vegetable oil -500 units x 6 = 3000
Preservatives
-400 units x 30 =12000
Download