Uploaded by majlanova67

11-сынып физика: Геометриялық оптика сабақ жоспары

advertisement
Қысқа мерзімді жоспар
Білім беру ұйымының атауы
Бөлім:
Педагогтің аты-жөні:
Күні
Сынып:
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты:
Сабақтың мақсаты
11.3.А Геометриялық оптика
08.01.2024
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
11.7.1.1 Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың шағылу
заңын түсіндіру;
Барлық оқушылар істей алады: жарықтың шағылу заңын
Гюйгенс принципі арқылы түсіндіреді;
Көптеген оқушылар істей алады: Гюйгенс принципін
тұжырымдайды;
Кейбір оқушылар істей алады: жарықтың шағылу заңына
күнделікті өмірден мысал келтіріп, түсіндіреді;
Сабақтың барысы
Сабақ
Педагогтің іс-әрекеті
кезеңі/Уақ
ыты
Сабақтың Ұйымдастыру кезеңі
басы
Оқушылармен амандасу, түгендеу,
2 мин.
сабаққа дайындығын бақылау.
«Өткенге шолу» әдісі арқылы,
Өткенге
мұғалім үй тапсырмасы бойынша
шолу.
сұрақтар қояды.
Кім жылдам ? әдісі бойынша сұрақ
5 мин
жауап алады.
1.Турмалин кристалында болтын
жарықтың поляризация құбылысын
сипаттап бер
2.Қандай жарық табиғи ,қандай жарық
поляризацияланған деп аталады?
3.Полярзациялағыштың талдағыштан
айырмашылығы неде?
4.Поляризациялағышты айналдыра
талдағышты бұрғанда байқалатын
құбылысты түсіндіріңіз
5.Қандай заттар Поляроидтер деп
аталады?
6.Фотосуретте поляризацияланған
жарықсүзгі-поляроид не үшін
қолданылады?
Рентген сәулелеріне арналған
поляризатор құралының жұмыс істеу
принципі қандай болуы мүмкін?
Миға
Білім дағдысы: Білу (W)
шабуыл.
Белсенді оқыту: «Ойды жинақтау»
«Ой
Мұғалім жаңа сабақты ашу
жинақтау» мақсатында оқушыларға сұрақтар
Оқушының
іс-әрекеті
Бағалау
Өткен
сабақты
сұраққа жауап
беру арқылы
еске түсіреді
Жарықтың
қасиеті
бойынша
оқушыларға 1
балл беріледі
Оқушылар
сұраққа жауап
береді.Бұл
әдіс сабақтың
Дескриптор:
- Жарықтың
шағылуымен
түсіндіреді
Ресурстар
ФИЗИКА
11 сынып ,
С.Тұяқбаев
Ш.Б.Насох
ова
Б.А.Кронга
рт
М.Е.Әбіше
в
ДЭ
Оқулық
11-сынып.
әдісі.
қояды.
1.
Геометриялық оптика нені
4 мин.
зерттейді?
2.
Жарық сәулесі дегеніміз не?
3.
Жарықтың түзу сызықты
таралу заңы қалай тұжырымдалады?
4.
Жарықтың тәуелсіз таралу
заңы қалай тұжырымдалады?
Сабақтың Білім дағдысы: Түсіну (G)
ортасы
Белсенді оқыту: «Суреттер сөйлейді»
Мағынаны Сұрақ:
ашу.
Күн көкжиектен батқанда неге
Жеке
бірден қараңғы түспейді?
жұмыс.
Күн көкжиекке батқанда
12 мин.
атмосфераның беткі қабатын
жарықтандырады, ал күн сәулелері
сол қабаттан шағылып, жер бетіне
түседі.
2. Автомобиль фараларының жарық
шоқтары тұманда нашар көрінеді.
Оның себебі неде?
Тұман су бөлшектерінен тұрады, одан
жарық шоқтары шағылады және
шашырайды
2-тапсырма (G)
Мұғалім экранға екі сурет шығарады.
1 сурет
2 сурет
Сұрақтар:
1.Егер айналарды α=450бұрыш жасап
орналастырса неше кескін алынады?
2. Суретте екі жазық айна белгілі бір
бұрышпен орналастырылған және
олардың арасында кубик қойылған.
Айналар өзара неше градустық бұрыш
жасап тұр?
тақырыбы
мен мақсатын
анықтауға
мүмкіндік
береді.
Жалпы балл-1
Қосымша
1
Оқушылар
айналардың
орналасуына
байланысты
берілген
сұрақтарға
жауап береді.
Дескриптор:
-Жарықтың
шағылу заңын
негізге алады;
-жазық айнада
пайда болған
кескінді
сипаттайды;
Жалпы балл -3.
ДК экраны
плакат,
11-сынып
оқулығы
ДМ.
Қосымша
2
Жеке
жұмыс.
9 мин.
Сабақтың
соңы.
3-тапсырма(I)
Білім дағдысы: Қолдану
Белсенді оқыту: «Ойда тұтқаныңның
суретін сал»
(А) Жарық сәулесі жазық айнаға
25 0 бұрыш жасай түседі. Шағылу
бұрышы неге тең және түскен сәуле
мен шағылған сәуле арасындағы
бұрыш неге тең?
Кескінін сал.
(В) жарық сәулесінің тіркегішке келіп
түсетін жолын салып көрсетіңдер
«Білім пирамидасы» әдісі.
1 Білу
Жеке
жұмыс:
Ой
толғаныс
6 мин.
2 Түсін
у
Гюйгенс
принципін
дегеніміз не?
Жарықтың шағылу
заңының
тұжырымдамасын
жаз?
3 Қолда
ну
Суретті түсіндір?
4 Талда
у
5 Жина
қтау
6 Бағал
ау
Диффузиялық
шағылу мен
айналық
шағылуды
салыстыр?
Гюгенс принципі
нені
зерттейді?
Жарықтың шағылу
заңдылықтарының
, жазық айнаның
күнделікті
тұрмыста маңызы
қандай?
Рефлексия 2мин.
Макс Люшердің түстерге сәйкес
Берілген
тапсырма
бойынша
сәуленің
тіркегішке
келіп түскен
жолын салып
көрсетеді,
берілген
сұраққа жауап
береді.
Дескриптор:
-шағылу заңын
негізге алып,
тапсырманы
орындай алады
шағылған
сәулені
анықтайды
түскен сәуле
мен шағылған
сәуленің
арасындағы
бұрышты
есептеу алады
Жалпы балл -2
Оқушылар
Дескриптор:
өздерінің
Білім
тақырып
пирамидасы
бойынша
әдісі бойынша
оқып,
берілген
зерделегенін
тапсырманы
берілген
толық
сұраққа жауап орындайды.
беру арқылы
Жалпы балл -3
білім
пирамидасын
а жазып
шығады.
Мақсаты: Өз
ойын
қорытындыла
у, сабақты
бекіту.
Тиімділігі:
Оқушы алған
білімін
жинақтап,
саралай
білуге
дағдыланады.
Саралау: Бұл
тапсырмада
саралаудың
«Қорытынды»
тәсілі көрініс
табады)
ДК экраны
11-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
ДМ.
Қосымша
3
ДК экраны
Жұмыс
дәптерлері.
ДМ.
Қосымша
3
Рефлексия
2 мин
«Сиқырлы ағашы» тақырып бойынша
түсінгендерін стикерге жазып ағашқа
жабыстыру
Арнайы қағазға жауаптарын
толтырады,қызыл алма-сабақ өте
жақсы өтті,гүл- сабақ жақсы өтті,
жасыл жапырақ –сабақ орташа
болды,сары жапырақ-сабақ ұнаған
жоқ--ағашқа жабыстыру.
Үйге тапсырма: §37 тақырыпты оқу
Практикалық тапсырманы орындар
қорытындысын жазу
Формативті
бағалау
Download