Uploaded by гульхан аккалиева

Математика 4-сынып

advertisement
Бекітемін : К.Т.Жарбусинова
№13
Білім беру ұйымының атауы
Математика
Пәні:
Бөлім:
Ғарышқа саяхат
Аккалиева Г.У.
Педагогтің аты-жөні:
30.04.24
Күні:
Қатысушылар саны: 24
Қатыспағандар саны:
Сынып: 4 А
Сабақтың тақырыбы:
№152 сабақ. Құрама есептер
4.5.1.6 әртүрлі құрама есептерді құрастыру, салыстыру, шығару;
Оқу бағдарламасына сәйкес
4.5.1.8** барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін
оқыту мақсаты:
санды өрнектер және теңдеулер түрінде модельдеу.
Құрама есептерге талдау жасап, шығарады
Сабақтың мақсаты
Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу
Құндылықтар
Сабақтың барысы
Сабақтың
Педагогтің әрекеті
Оқушының
Бағалау
Ресурстар
кезеңі//
әрекеті
уақыты
Ұйымдас
Оқу құралдарын түгелдеп, сабаққа Шаттық шеңберін
Мақтау,мадақтау
тыру
дайындық жасайды
жасайды
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткен білімді Өткенді пысықтау
Үй тапсырмасын
ҚБ: «Монета»әдісі
еске түсіру
көрсетеді
Дескриптор.
Үй тапсырмасы
Есеп шығару
9-тапсырма
Барлығы-900
жолдарын біледі-1Б
Көгөністер-630, 35 данадан ? с
Дәнді дақылдар-?, 30 данадан ?с
Ш: 900-630=270
630/35=18
270/30=9
18+9=27
Ж: Барлығы 27 сөре қажет болды
Есепті шығарады
Жаңа тақырып
Жаңа білім
ҚБ: «Монета»әдісі
ФС-тапсырма
Дескриптор:
1-тапсырма
А=400м
Қоршаудың
5
ұзындығын табадыВ=?, 8 б
1Б
Р=? м
Оқулық
Ш: 1) 400/8*5=250м
Р=2*(400+250)=1300м
Ж:Алаңқайдың қоршауының
ұзындығы-1300м
Өрнектердің мәнін
2-тапсырма
табады
Амалдардың орындалу ретін
анықта және өрнектердің
ҚБ: «Монета»әдісі
мәнін тап
Дескриптор:
1
2
Амалдардың
𝟐𝟑𝟎
𝟏𝟐𝟎
𝟏𝟖
𝟏𝟏𝟎
𝟏𝟖
𝟗𝟐
=
=
орындалу ретін
𝟒𝟎𝟎
𝟒𝟎𝟎
𝟒𝟎𝟎
𝟒𝟎𝟎
𝟒𝟎𝟎
𝟒𝟎𝟎
біледі-1Б
2
1
𝟔𝟕
𝟔𝟓
𝟓𝟗
𝟔𝟕
𝟔
+ ( 𝟏𝟑𝟓 - 𝟏𝟑𝟓 ) = 𝟏𝟑𝟓 + 𝟏𝟑𝟓 =
𝟏𝟑𝟓
𝟕𝟑
𝟏𝟑𝟓
2
1
𝟏𝟎
𝟔
𝟑
𝟏𝟎
𝟑
𝟏𝟑
+ ( 𝟐𝟓 - 𝟐𝟓 ) = 𝟐𝟓 + 𝟐𝟓 = 𝟐𝟓
𝟐𝟓
1
2
𝟐𝟒𝟐
𝟏𝟏𝟖
𝟐𝟎𝟎
𝟑𝟔𝟎
𝟐𝟎𝟎
( 𝟓𝟎𝟎 + 𝟓𝟎𝟎 ) - 𝟓𝟎𝟎 = 𝟓𝟎𝟎 - 𝟓𝟎𝟎 =
𝟏𝟔𝟎
𝟓𝟎𝟎
2
1
𝟏𝟕𝟓
𝟑𝟐
𝟏𝟖
𝟏𝟕𝟓
𝟓𝟎
- ( 𝟑𝟎𝟎 + 𝟑𝟎𝟎 ) = 𝟑𝟎𝟎 - 𝟑𝟎𝟎 =
𝟑𝟎𝟎
𝟏𝟐𝟓
𝟑𝟎𝟎
2
Есепті теңдеу
құрып шығарады
ҚБ: «Монета»әдісі
Дескриптор:
Есептерді теңдеу
құру арқылы
шығарады-1Б
1
𝟒
𝟏
𝟏𝟗
𝟒
𝟐𝟎
𝟐𝟒
+ ( 𝟑𝟎 + 𝟑𝟎 ) = 𝟑𝟎 + 𝟑𝟎 = 𝟑𝟎
𝟑𝟎
3-тапсырма
Есептерді теңдеу құрап шығар
А) Екі фермердің еккен картобы
бірдей түсім берді. Екеуі бірге
450 т картоп жинады. Егер біреу
8 га , екіншісі 10 га жерге картоп
еккен болса, әрқайсысы әр
гектардан қанша тонна ( т\га )
түсім алды?
M = 450 ( a )
S1 = 8 га
S2 = 10 га
m1 = m2 - ? т\га
Ш: x - әр гектардан алатын
түсім
x * 8 + x * 10 = 450
x * ( 8 + 10 ) = 450
x * 18 = 450
x = 450 : 18
x = 25 т\га
Ж: Әр гектардан 25 т\га түсім
алды
Ә) Фермердің картобының
түсімділігі – 30 т\га. Егер ол
бірінші жерден 75 т, ал екінші
жерден 135 т түсім жинаған
болса, картоп өсіруге қанша
гектар жер бөлігін ?
m = 30 т\га
M1 = 75 т
M2 = 135 т
S = ? га
Ш: x - картоп өсіруге бөлінген
жер ( га )
30 * x = 75 + 135
30 * x = 210
x = 210 : 30
x = 7 га
Ж: Фермер картоп өсіруге 7
гектар жер бөлген
4-тапсырма
Есепті шығар
Алматыдан Байқоңырға қарай бір
уақытта 63 км/сағ жылдамдықпен
автобус және 77 км/сағ
Оқулық
Есепті шығарады
Тамаша
Есепті шығарады
ҚБ: «Монета»әдісі
Дескриптор:
Есеп шығару үшін
формулалар
қолданады-1Б
жылдамдықпен автокөлік жолға
шықты. Екі қаланың
арақашықтығы – 1.386 км. 6
сағаттан кейін олардың
арақашықтығы қандай болады? Әр
көлік жолда неше сағат болады?
Ш:
S = 1386 км
S1 - ?км
t = 6 сағ
t1 - ?
V1 = 63 км\сағ
t2 - ?
V2 = 77 км\сағ
Ш: Vқаш = V1 - V1 = 77 – 63 = 14
км\сағ
S1 = V қаш* t = 14 * 6 = 84 км
t1 = S : V1 = 1386 : 63 = 22 сағ
t 2 = S : V2 = 1386 : 77 = 18 сағ
Ж:6сағаттан кейін олардың
арақашықтығы 84 км болады.
Автобус жолда 22 сағ, автокөлік
18 сағ болады
5-тапсырма
Тура теңдік шығу үшін қандай
сандарды қою керек?
( 7.200 + 1.800 ) : 900 = 8 + 2
( 30.000 + 180 ) : 60 = 30.000 : 60 +
3
6-тапсырма
Сызба-сурет салып сұраққа
жауап бер.
Саяхатшылар 5 шабаданның
кілттерін шатастырып алды.
Шабадандардың әрқайсысының
кілтін табу керек. Ол үшін неше
рет тексеру жасау қажет
болады?
Шешуі: Пайымдау :«Бірінші
кілтке 5 рет тексеру жасау қажет,
соңғы тексеру сәтті болуы мүмкін.
Екінші кілтке 4 рет тексеру жасау
қажет, себебі бір шабаданның кілті
бар. Осылайша, әрбір кілт үшін
тексеру мүмкіндігі бірге кемиді».
Сонымен жалпы тексеру саны:
5 + 4 + 3 + 2 + 1 = 15
Ж: 15 рет тексеру керек.
7-тапсырма
Есепті шығар
Тікбұрышты параллелепипед
пішінді жәшіктің ұзындығы – 40
см,
ені – 30 см, биіктігі – 20
см. Егер шырын құйылатын әр
тікбұрышты параллелепипед
пішінді қораптың өлшемі 10 см × 5
см × 20 см болса, жәшікке қанша
қорап шырын сыяды?
a = 40 см
a1 = 10 см
b = 30 см
b1 = 5 см
c = 20 см
c1 = 20 см
Vж - ? см3
Vқ - ? см3
Тура теңдік
шығарады
Дұрыс жауапты
таңдайды
ҚБ: «Монета»әдісі
Дескриптор:
Тура теңдік шығу
жолдарын біледі-1Б
ҚБ: «Монета»әдісі
Дескриптор:
Есептемей ақ дұрыс
жауапты табады-1Б
Суреттер
Оқулық
Суреттер
ҚБ: «Монета»әдісі
Дескриптор:
Есептердің
мазмұнын түсінеді1Б
Есеп шартын
құрып, шешуін
теңдеу құру арқылы
табады-1Б
Суреттер
Ойланып жауап
береді
Үй тапсырмасын
алады
ҚБ: «Монета»әдісі
Дескриптор:
Есептемей ақ дұрыс
жауапты табады-1Б
Оқулық
Бекіту
Кері
байланыс
Шешуі:V = a * b * c
V = 40 см * 30 см * 20 см = 24.000
cм3
V = a1 * b1 * c1
V = 10 см * 5 см * 20 см = 1.000
см3
24.000 cм3 : 1.000 см3 =24 қорап
Жауабы: Жәшікке 24 қорап
шырын сыяды.
8-тапсырма
Ойлан және жауап бер.
Есептемей – ақ әр мысал үшін
дұрыс жауапты таңда.
Мүмкіндігінше түсіндіріп көр
5264/658=8
7552*236=32
14112/1568=9
3540/236=15
Үй тапсырмасы
9-тапсырма
А)х/2*302=82478
х/2=82478/302- бөлінбейді
х/2= берілгені қате
Жарайсыңдар
Кері байланыс
жасайды
«Данышпан
үкі»әдісі
Суреттер
ә) (1098-х)*13=28776-20456
(1098-х)*13=8320
1098-х=8320/13
1098-х=640
Х=1098-640
Х=458
Жауабы: 458
Б) (х*3-20)/5=50
Х*3-20=50*5
Х*3-20=250
Х*3=250+20
Х*3=270
Х=270/3
Х=90
Жауабы: 90
Кері байланыс
парағы
Download