August 2023 PRODUCT TEAM CASE STUDY #1 FOR CLIPBOARD HEALTH onapeter@yahoo.com +2438132790865 August 2023 kindly validate my assumptions and provide answers to these questions to enable me proceed: ➢ Pricing product manager for lyft’s ride scheduling feature, launching a new city like Toledo, Ohio. ➢ One-way prevailing rate for rides from airport to downtown= $25 ➢ Prevailing wage that drivers are used to earning for this trip= $19 Launch Price Rider=$25 per ride charged to the rider Driver= $19 per ride paid to the driver. Matching Rate= only 60 out of every 100 rides (60%) For the sake of the exercise, we should focus on one route. Current Unit economics for each side; Drivers: - - Customer acquisition cost (CAC): $400-$600 (Since our focus is on net revenue, we can assume to neglect CAC in maximizing company’s revenue?) At the prevailing wage: i. Monthly churn rate= 5% ii. Complete rides/month=100 Riders - - CAC= $10-20 (Since our focus is on net revenue, we can assume to neglect CAC in maximizing company’s revenue?) Rider request per month=1 Churn Rate: i. Don’t experience Failed to find driver=10% monthly ii. Failed to find driver one or more= 33% monthly Experiment 1# Reduce lyft take from $6/ride to $3/ride across the board for a few weeks. Can we assume the few weeks to be 4 weeks= 1Month? Results: Matching Rate: Rose from 60% to 93%. Goal/Task onapeter@yahoo.com +2438132790865 August 2023 1. Maximize the company’s net revenue (the difference between the amount riders pays and the amount lyft’s payouts to drivers) for Toledo route next 12 months. 2. Cannot charge riders more than the prevailing rate, which is $25 Questions: 1. Any restriction to the amount of pricing experiment we can run to maximize revenue? 2. Are we expected to show monthly revenue for the complete 12 months period? Following this reply from Rolayo on 4 August, 2023; Hi Peter, Thank you for your inquiry Kindly feel free to include any assumptions that will enable you to craft a good solution to the case but make sure to include all assumptions made in your write up I hope this helps Regards, Rolayo In approaching any case study, I generally approach them with these best practices in mind: 1. 2. 3. 4. 5. Articulate the problems. Brainstorm some solutions. Use certain criteria to prioritize and decide on them. Pricing experiments of the solution. A,B Testing for the solution. PART 1 ARTICULATE THE PROBLEMS We are in a 2-side marketplace, where we consider the driver and rider as customers/users. We start from considering the problems that the customers are experience and walk our way back to the company. We can deduce the following; i. From the case study, we can assume from the matching rate that the drivers are not willing to accept ride at the prevailing rate. onapeter@yahoo.com +2438132790865 August 2023 ii. Riders are experiencing one or more failed request at this prevailing rate because drivers are not accepting request. The customer acquisition cost is rising for drivers and riders, so contribution to increase in the unit economies on the business. At this prevailing rate, drivers have a monthly churn rate of 5%. At this prevailing rate, the rider’s churn rate of those that didn’t experience ‘Failed to find driver’ is 10%, while those with one or more ‘Failed to find driver’ is 33%. We cannot increase the prevailing rate we charge rider (@$25). iii. iv. v. vi. PART 2 BRAINSTORM ON POSSIBLE SOLUTIONS. Our goals is to maximize the net revenue for the company for the Toledo’s route for the next 12 months. What is our Objective? We have look for possible solutions that will meet these objectives: i. ii. Maximize the matching rate to 100(100%). Achieved maximum driver’s satisfaction will maximize matching rate (A happy customer is good for business). Reduce or eliminate rider’s experience of one or more ‘Failed to find driver’. iii. SOLUTIONS A. B. C. D. E. Increase driver’s pay per ride Decrease driver’s pay per ride Increase the numbers of drivers willing to accept the request. Increase the numbers of riders on the Toledo route. Give incentives/bonuses to increase rider’s request and driver’s willingness to accept request. onapeter@yahoo.com +2438132790865 August 2023 PART 3 EVALUATION CRITERIA MODEL OF THE SOLUTIONS. We want to use certain criteria to evaluate our solutions to prioritize them based on the best possible fit to the company’s goal, fit into our constraint, and that we have enough data/information to pursue. We will use the following set of criteria i. ii. iii. Customer Value. Business Value. Data Fit. CUSTOMER VALUE: We are in 2-side marketplace, where we consider drivers and riders as customers/users. Their experience is critical to the success of the business and also achieving the business objective. Our job is to provide good solution for the case that will give short term and long term satisfaction to lyft’s customers. When drivers are satisfied, the matching rate will increase, churn rate will decrease for riders. And when riders are satisfied by having success request, their churn rate will decrease. BUSINESS VALUE: One of the business objectives is to make money by maximizing it net revenue. Our solutions should be able to provide lyft’s a pricing strategy that will enable her maximize her net revenue at prevailing market conditions. DATA FIT: We need solutions that can fit into the data/information provided by the case study. A solution that we have enough data/information to test it validate. EVALUATION CRITERIA MATRIX CRITERIA/CUSTOMER CUSTOMER VALUE BUSINESS VALUE DATA FIT DRIVER A, E A, B, C A, B RIDER E D SOLUTION A: ➢ Increase the driver satisfaction and willingness to accept request. ➢ Business objective of customer satisfaction will be achieved and although decrease lyft’s take, but will be compensated by the increase in matching rate. ➢ There is enough data/information provided by the case study to test this solution. onapeter@yahoo.com +2438132790865 August 2023 SOLUTION B: ➢ Tend to increase lyft’s take and so maximize net revenue, but will reduce matching rate, increase churn rate for riders. ➢ There is enough data/information to test this solution. SOLUTION C: ➢ It has the tendencies to increase matching rate, so reduce churn rate for riders, but will not reduce churn rate for drivers and also will not increase their individual satisfaction. ➢ No enough data/information from the customer acquisition cost of driver to test the impact of the solution from the case study (weather an increase/decrease in CAC influence the number of drivers). ➢ The core question revolves around driver’s pay. SOLUTION D: ➢ It can only increase the total revenue for lyft. ➢ No enough data/information from the CAC of the rider to test the impact of the solution (weather an increase of decrease of CAC for riders influenced the numbers of riders). ➢ The core question revolves around driver’s pay. SOLUTION E: ➢ This solution has the tendencies to increase customer’s satisfaction of drivers and riders. May reduce churn rate for riders and drivers. ➢ Increase the CAC of rider and driver. ➢ No enough data/information to test its impact. Therefore, based on the evaluation criteria matrix, SOLUTION A meet the three (3) criteria and will be considered for testing to see if lyft’s net revenue can be maximize. PART 4 PRICNG EXPERINMENT OF SOLUTION A Solution A: Increase driver’s pay per trip Objective: 1. Reduce lyft’s take 2. Maximize the matching rate to 100(100%) onapeter@yahoo.com +2438132790865 August 2023 Pricing Experiment 1# Lyft’s Take= $6/ride Matching rate= 60% Assume, in a period of 1 month; Lyft’s Take reduce to = $3/ride Then, matching rate increase to = 93% Pricing Experiment 2# Percentage increase of matching rate when lyft’s take decrease from $6/ride to $3/ ride; 93% -60% = 33%...............................................(i) The difference in amount of lyft’s take; $6 -$3= $3……………………………………………………. (ii) If we divide the difference in amount of lyft’s take & the percentage increase of matching rate by a common denominator of Three (3), we will arrive at; $3/3 = $1 = 33%/3……………………………(iii) 11%.................................(iv) Therefore, we can deduce that each $1 decrease in lyft’s take = 11% increase in the matching rate. Also, since 100 cents = $1, We can state that; 100 cents decrease in lyft’s take = 11% increase in the matching rate. If we further divide it by a common denominator of 10; 100 cents/10 10 cents = = 11%/10…………………………………………(v) 1.1%................................................(vi) Based on the rate of increase/decrease, in achieving a 100% matching rate, we will need to multiple equation (vi) by 6; 10 cents X 6 60 cents onapeter@yahoo.com = 1.1% X 6 = 6.6% ……………………………………………………….(vii) +2438132790865 August 2023 Therefore; Decreasing lyft’s take by 60 cents; $3- $0.6 = $2.4……………………………………………………………………. (viii) We increase matching rate by; 93% + 6.6% = 99.6%...................................................................(ix) Note: we approximate 99.6% to nearest whole number to get 100% Therefore, at $2.4 lyft’s take will produce 100% matching rate for the trip. Therefore, at $2.4 lyft’s take, we will maximize the company’s net revenue for Toledo route in the next 12 months. Core Questions: How much more or less do you pay drivers per trip (by changing lyft’s take)? Answer: Decreasing lyft’s take to $2.4, will increase drivers pay per trip by $3.6 more. Therefore, driver’s pay per trip will be; = $19 + $3.6 = $22.6. PART 5 A-B TESTING FOR THE SOLUTION FOR 12 MONTHS. A = Lyft’s take of $6 B = Lyft’s take of $2.4 Note: Why $2.4 not $3 for Test B? Since our goal is to maximize net revenue; at $3 the matching rate is 93%, but at $2.4 the matching rate is 100%. Therefore, net revenue will likely be maximized at $2.4 than at $3. So, we will use $2.4 for B against $6 for A Perimeters for the A-B testing; - Total Number of rides per month. Matching rate for A. onapeter@yahoo.com = 1000 = 60% (0.6) +2438132790865 August 2023 - Matching rate for B. Riders who don’t experience a ‘failed to find driver’ event churn rate. Riders who experience one or more ‘Failed to find driver’ event churn rate. = 100% (1) =10% (0.1) = 33% (0.33) Month 1# A Total Matched rides= 1000 x 0.6= 600 Total unmatched ride = 1000-600 = 400 Total net revenue = 600 x 6 = $3,600 B Total matched rides= 1000 x 1 = 1000 Total unmatched ride = 0 Total net revenue = 1000 x 2.4 = $2,400 Month 2# A Matched ride = 600 Matched ride x Churn rate = 600 x 0.1= 60 Available ride =600 -60 = 540 Unmatched ride = 400 Unmatched ride x Churn rate = 400 x 0.33 = 132 Available ride = 400 – 132 = 268 Total available ride = 540 + 268 = 808 Total matched ride = 808 x 0.6 = 485 Total Net Revenue = 485 x 6 = $2,910 B Matched ride = 1000 Matched ride x Churn rate = 1000 x 0.1 = 100 Available ride = 1000 – 100 = 900 Total Matched ride = 900 x 1 = 900 Total Net Revenue = 900 x 2.4 = $2,160 Month 3# A Matched ride = 485 Unmatched ride = 323 Matched ride x Churn rate = 485 x 0.1 = 49 Available ride = 485 – 49 = 436 Unmatched ride x Churn rate = 323 x 0.33 = 107 Available ride = 323 – 107 = 216 Total Available ride = 436 + 216 = 657 Total Matched ride = 657 x 0.6 = 391 Total Net Revenue = 391 x 6 = $2,346 onapeter@yahoo.com B Matched ride = 900 Matched ride x Churn rate = 900 x 0.1= 90 Available ride = 900 - 90 = 810 Total Matched ride = 810 x 1 = 810 Total Net Revenue = 810 x 2.4 = $1,944 +2438132790865 August 2023 Month 4# A Matched ride = 391 Unmatched ride = 260 Matched ride x Churn rate = 391 x 0.1 =39 Available ride = 391 -39 = 352 Unmatched ride x Churn rate = 260 x 0.33 = 86 Available 260 – 86 = 174 Total Available ride = 352 + 174 = 526 Total Matched ride = 526 x 0.6 = 316 Total Net Revenue = 316 x 6 = $1,896 B Matched ride = 810 Matched ride x churn rate = 810 x 0.1 = 81 Available ride = 810 – 81 = 729 Total Matched ride = 729 x 1= 729 Total Net Revenue = 729 x 2.4 = $1,750 Month 5# A B Matched ride = 316 Unmatched ride = 210 Matched ride x Churn rate = 316 x 0.1 = 32 Available ride = 316 – 32= 284 Unmatched ride x Churn rate = 210 x 0.33 = 69 Available ride = 210 – 69 = 141 Total Available ride = 284 + 141 = 425 Total matched ride = 426 x 0.6 = 255 Total Net Revenue = 255 x 6 = $1,530 Matched ride = 729 Matched ride x Churn rate = 729 x 0.1 = 73 Available ride = 729 – 73 = 656 Total matched ride = 656 x 1 = 656 Total Net Revenue = 656 x 2.4 = $1,574 Month 6# A Matched ride = 255 Unmatched ride = 171 Matched ride x Churn rate = 255 x 0.1 = 26 Available ride = 255 – 26 = 229 Unmatched ride x Churn rate = 171 x 0.33 = 56 Available ride = 171 – 56 = 115 Total Available ride = 229 + 115 = 344 Total Matched ride = 344 x 0.6 = 206 Total Net Revenue = 206 x 6 = $1,236 onapeter@yahoo.com B Matched ride = 656 Matched ride x Churn rate = 656 x 0.1 = 66 Available ride = 656 -66 = 590 Total Matched ride = 590 x 1 = 590 Total Net Revenue = 590 x 2.4 = $1,416 +2438132790865 August 2023 Month 7# A Matched ride = 206 Unmatched ride = 138 Matched ride x Churn rate = 206 x 0.1 = 21 Available ride = 206 – 21 = 185 Unmatched ride x Churn rate = 138 x 0.33 = 46 Available ride = 138 – 46 = 92 Total Available ride = 185 + 92 = 277 Total Matched ride = 277 x 0.6 = 166 Total Net Revenue = 166 x 6 = $996 B Matched ride = 590 Matched ride x Churn rate = 590 x 0.1 = 59 Available ride = 590 – 59 = 531 Total matched ride = 531 x 1 = 531 Total Net Revenue = 531 x 2.4 = $1,274 Month 8# A B Matched ride = 166 Unmatched ride = 111 Matched ride x Churn rate = 166 x 0.1 = 17 Available ride = 166 – 17 = 149 Unmatched ride x Churn rate = 111 x 0.33 = 37 Available ride = 111 – 37 = 74 Total Available ride = 149 + 74 = 223 Total Matched ride = 223 x 0.6 = 134 Total Net Revenue = 134 x 6 = $804 Matched ride = 531 Matched ride x Churn rate = 531 x 0.1 = 53 Available ride = 531 -53 = 478 Total Matched ride = 478 x 1 = 478 Total Net Revenue = 478 x 2.4 = $1,147 Month 9# A Matched ride = 134 Unmatched ride = 89 Matched ride x Churn rate = 134 x 0.1 = 13 Available ride = 134 – 13 = 121 Unmatched ride x Churn rate = 89 x 0.33 = 29 Available ride = 89 – 29 = 60 Total Available ride = 121 + 60 = 181 Total Matched ride = 181 x 0.6 = 109 Total Net Revenue = 109 x 6 = $654 onapeter@yahoo.com B Matched ride = 478 Matched ride x Churn rate = 478 x 0.1 = 48 Available ride = 478 – 48 = 430 Total matched ride = 430 x 1 = 430 Total Net Revenue = 430 x 2.4 = $1,032 +2438132790865 August 2023 Month 10# A Matched ride = 109 Unmatched ride = 72 Matched ride x Churn rate = 109 x 0.1 =11 Available ride = 109 -11 =98 Unmatched ride x Churn rate = 72 x 0.33 = 24 Available ride = 72 – 24 = 48 Total Available ride = 98 + 48 = 146 Total Matched ride = 146 x 0.6 = 88 Total Net Revenue = 88 x 6 = $528 B Matched ride = 430 Matched ride x Churn rate = 430 x 0.1 = 43 Available ride = 430 – 43 = 387 Total Matched ride = 387 x 1= 387 Total Net Revenue = 387 x 2.4 = $929 Month 11# A B Matched ride = 88 Unmatched ride = 58 Matched ride x Churn rate = 88 x 0.1 = 9 Available ride = 88 – 9 = 79 Unmatched ride x Churn rate = 58 x 0.33 =19 Available ride = 58 – 19 = 39 Total Available ride = 79 + 39 = 118 Total Matched ride = 118 x 0.6 = 71 Total Net Revenue = 71 x 6 = $426 Matched ride = 387 Matched rid x Churn rate = 387 x 0.1 = 39 Available ride = 387 – 39 = 348 Total Matched ride = 387 x 1 = 348 Total Net Revenue = 348 x 2.4 = $ 835 Month 12 # A Matched ride = 71 Unmatched ride = 47 Unmatched ride x Churn rate = 71 x 0.1 = 7 Available ride = 71 – 7 = 64 Unmatched ride x Churn rate = 47 x 0.33 = 16 Available ride = 47 -16 = 31 Total Available ride = 64 + 31 = 95 Total Matched ride = 95 x 0.6 = 57 Total Net Revenue = 57 x 6 = $342 onapeter@yahoo.com B Matched ride = 348 Matched ride x Churn rate = 348 x 0.1 = 35 Available ride = 348 -35 = 313 Total Matched ride = 313 x 1 = 313 Total Net Revenue = 313 x 2.4 = $751 +2438132790865 August 2023 Total Net Monthly Revenue for Lyft for the Next 12 Months Month/Testing 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 A (@$6) ($) 3600 2910 2346 1896 1530 1236 996 804 654 528 426 342 B (@$2.4) ($) 2400 2160 1944 1750 1574 1416 1274 1147 1032 929 835 751 Goal/Task 1. Maximize the company’s net revenue (the difference between the amount riders pays and the amount lyft’s payouts to drivers) for Toledo route next 12 months. Results: 1. The table above shows that for Month 1-4, the total net monthly revenue for lyft’s take for $6 was higher than for $2.4 consecutively. 2. But from Month 5-12, the total net monthly revenue for lyft’s take for $2.4 was higher than for $6 consecutively. 3. Therefore, at $2.4 the company will maximize it net revenue for the Toledo route for the next 12 months. onapeter@yahoo.com +2438132790865