Uploaded by Thom Gierman

23-24 ONS Studiehandleiding

advertisement
ONTWIKKELINGEN IN DE NEDERLANDSE SAMENLEVING
2023 - 2024
CURSUSCODE
USG1060
ECTS
7,5
DOCENTEN
Dr. Marguerite van den Berg
Dr. Dide van Eck
Mr. Pauline Mochel (coördinator)
HOORCOLLEGEDOCENTEN
Dr. Marguerite van den Berg
Prof. dr. Mark Bovens
TRAINERS
Amanda Beugeling
Sofie van den Hombergh (coördinator)
Paul Hautmans
Suzanne ter Horst
Marcella Ponsen
1
INHOUDSOPGAVE
pagina
1. INLEIDING OP DE CURSUS
1.1 INHOUD
1.2 LEERDOELEN
1.3 TRAINING SOCIALE EN PROFESSIONELE VAARDIGHEDEN
1.4 TOELICHTING OP OPBOUW EN LITERATUUR VAN DE CURSUS
1.5 LITERATUUR
1.6 TOETSING
1.7 BEOORDELINGSCRITERIA VOOR OPDRACHTEN
1.8 SCHEMA ONDERWIJS EN TOETSING
2. BESCHRIJVING VAN HET PROGRAMMA VAN WEEK TOT WEEK
WEEK 37
Introductie cursus en sociologie
WEEK 38
De staat van Nederland
WEEK 39
1. Duurzaamheid
WEEK 40
2. Diversiteit en inclusie
WEEK 41
3. Internet en informatiesamenleving
3
3
4
4
5
6
7
8
10 e.v.
Terugblik en oefenen tentamenvragen
Start themakrant (incl. trainingsonderdeel)
WEEK 42
Tentamen
Bibliotheekinstructie
WEEK 43
Themakrant (incl. trainingsonderdeel)
WEEK 44
Training Samenwerken in Taakgerichte Groepen (incl. themakrant)
WEEK 45
Themakrant (incl. trainingsonderdeel)
2
ONTWIKKELINGEN IN DE NEDERLANDSE SAMENLEVING
INLEIDING OP DE CURSUS
1. INLEIDING OP DE CURSUS
1.1 INHOUD
In deze cursus staan maatschappelijke ontwikkelingen en hun betekenis voor publieke vraagstukken
centraal. We starten met het bestuderen van de instrumenten die de sociologie biedt om
maatschappelijke ontwikkelingen te begrijpen en te verklaren. Daarna bekijken we een aantal
centrale ontwikkelingen in de Nederlandse samenleving die nu en de komende jaren met name
belangrijk zijn voor het begrijpen en oplossen van publieke vraagstukken.
De Nederlandse samenleving is de laatste decennia ingrijpend veranderd. Individualisering,
technologische vernieuwingen, secularisering en globalisering zijn voorbeelden van ontwikkelingen
die zich voltrekken. Nieuwe ontwikkelingen volgen elkaar in snel tempo op en hebben gevolgen voor
de manier waarop mensen samenleven. Dat heeft betekenis voor het nadenken over besturen en
organiseren van en in de samenleving.
Actuele maatschappelijke vraagstukken die het publieke en politieke debat bepalen, zijn nauw
verbonden met deze ontwikkelingen. Hierbij gaat het bijvoorbeeld over duurzaamheid, diversiteit en
inclusie, internet en de informatiesamenleving.
De onderwerpen van de cursus worden geïntroduceerd in thematische hoorcolleges.
In de leergroepen verkennen we deze onderwerpen verder via discussies over de literatuur en door
opdrachten en presentaties. Het afsluitend deel van de cursus bestaat uit het schrijven van een
themakrant over een publiek vraagstuk en de maatschappelijke ontwikkelingen die hiermee
verbonden zijn.
1.2 LEERDOELEN
De student:
- heeft inzicht in de maatschappelijke dimensie en interculturele dimensies van het besturen en
organiseren van publieke vraagstukken en heeft zicht ontwikkeld in het krijgen van oog voor de
diversiteit aan benaderingen en achtergronden die hierbij een rol spelen.
- kan de in de cursus behandelde theoretische kennis en de reflectie daarop in delen gebruiken bij
het analyseren van actuele publieke vraagstukken met een duidelijk raakvlak aan de centrale
thema’s in de cursus.
- heeft kennis en begrip van de voor besturen en organiseren relevante basis van de sociologie en
het belang daarvan voor publieke vraagstukken.
- heeft vaardigheden ontwikkeld om constructief ideeën uit te wisselen en samen te werken en om
op de eigen rol en eigen sterktes en zwaktes bij samenwerken te reflecteren, daarnaast heeft de
student sensitiviteit voor de omgeving bij samenwerken ontwikkeld.
- heeft vaardigheden ontwikkeld in het theoretisch bestuderen van een probleemstelling.
- heeft zich ontwikkeld richting een houding die getuigt van kritische reflectie op eigen waarden in
relatie tot mensen met andere (culturele) achtergronden.
3
ONTWIKKELINGEN IN DE NEDERLANDSE SAMENLEVING
INLEIDING OP DE CURSUS
1.3 TRAINING SOCIALE EN PROFESSIONELE VAARDIGHEDEN
In deze cursus werken de studenten in groepen van 7 à 8 studenten aan het maken van een
themakrant. De training ‘Samenwerken in Taakgerichte Groepen’ draagt bij aan de ontwikkeling van
competenties voor het samenwerken in taakgerichte groepen en ondersteunt het teamwork in de
themakrantgroepen.
Let op: De training heeft een eigen studiehandleiding (met rooster, literatuur en voorbereiding op
elke training). Deze kun je vinden in de cursusomgeving van ONS.
1.4 TOELICHTING OP DE OPBOUW EN DE LITERATUUR VAN DE CUSUS
Toelichting op de opbouw van de cursus
Het eerste deel van de cursus is vooral kennisgericht en bedoeld om door middel van theoretische
verkenning en toepassing inzicht te krijgen in de thema’s.
Er zijn veel maatschappelijke ontwikkelingen (bijvoorbeeld individualisering, informatisering,
globalisering) en sommige daarvan bepalen het publieke en politieke debat. Deze ontwikkelingen
kunnen leiden tot of samenhangen met zogenoemde publieke vraagstukken (bijvoorbeeld
eenzaamheid, klimaatverandering, scheidslijnen).
We starten de cursus met een introductie in de sociologie. Het sociologische perspectief biedt
wetenschappelijke handvatten om maatschappelijke ontwikkelingen en publieke vraagstukken te
duiden. Vervolgens bekijken we de staat van Nederland; welke maatschappelijke ontwikkelingen zien
we in de huidige Nederlandse samenleving? Tenslotte verdiepen we ons in drie belangrijke publieke
vraagstukken van deze tijd (duurzaamheid, diversiteit en inclusie, informatiesamenleving) die (op een
directe of indirecte wijze) samenhangen met deze maatschappelijke ontwikkelingen. Dit deel van de
cursus wordt afgesloten met een tentamen.
Op de donderdagen komen in de hoorcolleges diverse (wetenschappelijke) inzichten over het
voorliggende onderwerp van die week aan de orde. In de subgroepen (A/B) van de leergroepen
bespreken we vervolgens de literatuur van die week.
Op de vrijdagen gaan jullie aan de hand van opdrachten zelf aan de slag met de verworven inzichten
van de dag ervoor.
Het tweede deel van de cursus is vooral toepassingsgericht. Jullie kiezen zelf een maatschappelijke
ontwikkeling en/of publiek vraagstuk en maken in de zogenoemde themakrantgroepen over die
ontwikkeling of dat vraagstuk (subgroepen van 7 à 8 studenten) een gezamenlijke themakrant aan de
hand van de inzichten die jullie in de eerste helft van de cursus hebben opgedaan. De opdracht staat
verderop in de studiehandleiding.
Gedurende deze opdracht leer je zelf te zoeken naar wetenschappelijke (en beschouwende) artikelen
via de Universiteitsbibliotheek Utrecht (UBU). Daartoe wordt een hele dag een bibliotheekinstructie
verzorgd om je informatie- en zoekvaardigheden te versterken. Daarnaast is er, parallel aan de
opdracht themakrant, een training “Samenwerken in Taakgerichte Groepen” Deze training is bedoeld
om het samenwerken in de themakrantgroep te ondersteunen en competenties voor het
samenwerken te ontwikkelen.
4
ONTWIKKELINGEN IN DE NEDERLANDSE SAMENLEVING
INLEIDING OP DE CURSUS
Toelichting op het gebruik van de literatuur
De literatuur die in de cursus wordt gebruikt, bestaat uit verschillende artikelen en hoofdstukken uit
boeken. Sommige zijn wetenschappelijk van aard, andere meer beschouwend. De wetenschappelijke
artikelen en hoofdstukken zijn gebaseerd op wetenschappelijk onderzoek en bieden een analytischtheoretisch kader om de ontwikkelingen en vraagstukken vanuit een wetenschappelijk perspectief te
kunnen verklaren en te begrijpen. De beschouwende artikelen en hoofdstukken bieden inzicht in
bijvoorbeeld feiten, oorzaken en gevolgen, voor- en nadelen, maar bevatten vaak ook opinies van
deskundigen en betrokkenen.
In de cursus zullen we iedere week stilstaan bij de manieren waarop je deze wetenschappelijke en
opiniërende artikelen en hoofdstukken kunt bestuderen.
1.5 LITERATUUR
Sociologie
-
Laermans, R. (2012), De maatschappij van de sociologie, Boom, Amsterdam, H. 1. Te vinden
op Blackboard.
De staat van Nederland
-
Verbeek-Oudijk, D, S. Hardus, A. van den Broek, M. Reijnders (red.) (2023). Sociale en
culturele ontwikkelingen. Den Haag: Sociaal en Cultureel Planbureau. Te downloaden via
https://www.scp.nl/publicaties/publicaties/2023/04/14/sociale-en-culturele-ontwikkelingen2023
Duurzaamheid
-
Hajer, M. (2011). De energieke samenleving. Op zoek naar een sturingsfilosofie voor een
schone economie. Den Haag: Planbureau voor de leefomgeving, p. 5-30. Te downloaden via
https://www.pbl.nl/sites/default/files/downloads/Signalenrapport_web.pdf
-
Sou, G., G. Ziervogel, A.N. Risha, & C. Sims (2022). Everyday Stories of Climate Change (A
graphic novel). RMIT University and The University of Manchester. Te vinden op Blackboard.
-
Misiedjan, D. (2022) Klimaat en het Koninkrijk. Nederlands Juristenblad, 21, pp. 1683– 1688.
Te vinden op Blackboard.
Diversiteit en inclusie
-
Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (2020). Samenleven in verscheidenheid.
Beleid voor de migratie samenleving, wrr-Rapport 103, Den Haag: wrr.
De samenvatting 2/3 (20 pp.) en Factsheet 3/3 (13 pp.). Te downloaden via
https://www.wrr.nl/publicaties/rapporten/2020/12/14/samenleven-in-verscheidenheid
5
-
Celeste L, Baysy G, Phalet K, Meeussen L, Kende J. (2019). Can School Diversity Policies
Reduce Belonging and Achievement Gaps Between Minority and Majority Youth?
Multiculturalism, Colorblindness, and Assimilationism Assessed. Personality and Social
Psychology Bulletin 45(11). Te downloaden via
https://www.uu.nl/universiteitsbibliotheek/hulp-bij-zoeken/online-toegang/lean-library
Internet en informatiesamenleving
-
Dijck, J.F.T.M. van (2019). Publieke waarden in een online wereld. Socialisme en Democratie,
volume 76, issue 1, pp. 14 – 23. Te downloaden via:
http://dspace.library.uu.nl/handle/1874/389158
-
Gorwa, R (2019) What is platform governance?. Information, Communication & Society
22(6): 854–871. Te downloaden via: https://www-tandfonlinecom.proxy.library.uu.nl/doi/full/10.1080/1369118X.2019.1573914
Voor de training Samenwerken
-
De literatuur voor de training Samenwerken in Taakgerichte Groepen is uiterlijk een week
voor aanvang van de training te vinden op Blackboard.
1.6 TOETSING
Toets
Datum toets
tijden
Digitaal tentamen
Do 19-10-2023 11.00-13.00 uur
Opdracht Themakrant
Vr 10-11-2023
Opdracht training
Vr 10-11-2023
13.00 uur
zaal
Datum
herkansing
Beta (en 0.24)
10-01-2024
12-01-2024
12-01-2024
Tentamen
50%
Opdracht Themakrant
40%
Verwerkingsopdracht (training) 10%
De studiepunten (ECTS) voor de cursus worden toegekend wanneer gemiddeld minimaal een 5,5 is
behaald. Om cijfers van deeltoetsen van de cursus met elkaar te kunnen compenseren dient
minimaal een 5 per deeltoets te zijn behaald.
Het tentamen toetst kennis en toepassing van en inzicht in de studiestof (literatuur, hoorcolleges en
leergroeponderwijs.
Meer informatie over de regelingen omtrent toetsing, herkansingen, e.d., kun je vinden in
paragraaf 5 van de Onderwijs - en examenregeling (OER).
6
ONTWIKKELINGEN IN DE NEDERLANDSE SAMENLEVING
INLEIDING OP DE CURSUS
1.7 ALGEMENE BEOORDELINGSCRITERIA VOOR SCHRIFTELIJKE EN MONDELINGE OPDRACHTEN
JE SCHRIJFOPDRACHTEN WORDEN BEOORDEELD OP DE VOLGENDE ONDERDELEN:
1. AUTHENTICITEIT
- Is duidelijk dat de tekst volledig van de hand van de aangegeven auteur (bij groepsproducties: auteurs)
afkomstig is?
2. INHOUD
- Bevat de opdracht een goede inleiding, een middenstuk en een conclusie?
- Is de opdracht logisch en consistent met een heldere en valide argumentatie uitgewerkt?
- Is de opdracht volledig uitgevoerd, dat wil zeggen conform de daaraan in de opdracht gestelde eisen
(zijn alle onderdelen aanwezig, niet te lang/te kort e.a)?
- Is de uitwerking van de opdracht creatief (bijvoorbeeld bij de keuze van voorbeelden?)
- Is bij de uitwerking van de opdracht gebruik gemaakt van verplichte literatuur, hoorcollege(s) of andere
bronnen?
- Is in de tekst duidelijk waar de student tekst van anderen citeert, parafraseert, eigen analyses maakt dan
wel eigen opvattingen (beargumenteerd/onderbouwd) voor het voetlicht brengt? (zie daarvoor het
document: ‘Richtlijnen B&O voor het maken van literatuurverwijzingen’).
- Is daarbij op correcte wijze gebruik gemaakt van voetnoten, tekstnoten en citaten (idem)?
- Geeft de student er blijk van dat de toepasselijke leerdoelen (geheel of gedeeltelijk) zijn bereikt?
3. VORM
- Bevat de opdracht een voorblad (voorzien van opdrachtgegevens -titel, cursus en code, opleiding B&O,
Universiteit Utrecht, datum- en persoonsgegevens -naam, studentnummer, e-mailadres,
leergoepnummer en docent), een duidelijke en volledige inhoudsopgave (met verwijzing naar
paginanummers), bronverwijzingen en een bronnenlijst?
- Is er een goede opbouw (inleiding, midden, conclusie)?
- Hoe is het taalgebruik: goed Nederlands qua stijl, gebruikte afkortingen, spelling en dergelijke?
- Is doorlopende paginanummering aanwezig?
- Hoe ziet het geheel er uit (algemene indruk, vorm/lay-out)?
JE MONDELINGE PRESENTATIES WORDEN BEOORDEELD OP DE VOLGENDE ONDERDELEN:
1. INHOUD
- Is de informatie doelgericht, volledig en consistent?
- Is de presentatie voldoende wetenschappelijk?
2. VORM
Opbouw/structuur
- Is er een goede opbouw: inleiding, evenwichtige kern, duidelijke conclusie?
Let op overgangen tussen onderdelen en herhalingen.
Relatie publiek
- Is er voldoende aansluiting met het publiek wat betreft voorkennis en interesse?
- Hoe is het contact met het publiek?
Presentatie
- Is de overdracht van informatie duidelijk (woordkeuze en zinsopbouw)?
- Is de spreker verstaanbaar (articulatie, tempo, intonatie)?
- Hoe is de houding van de spreker (beweging, expressie)?
- Wordt goed gebruik gemaakt van hulpmiddelen (flap, bord, powerpoint)?
7
1.8 SCHEMA ONDERWIJS EN TOETSING
WK
DATUM
INHOUD
ONDERWIJS
37
DO 14-09-23
Introductie cursus en sociologie
HOORCOLLEGE (90)
09.00 - 10.45 UUR
ZAAL 0.24
LEERGROEPEN 1, 2 EN 3
SUBGROEPEN (15)
A: 11.00 - 12.30 UUR
B: 12.45 - 14.15 UUR
LEERGROEPEN 1, 2 EN 3
SUBGROEPEN (15)
A: 09.00 - 10.45 UUR
B: 11.00 - 12.45 UUR
HOORCOLLEGE (90)
09.00 - 10.45 UUR
ZAAL 0.24
VR 15-09-23
38
DO 21-09-23
De staat van Nederland
LEERGROEPEN 1, 2 EN 3
SUBGROEPEN (15)
B: 11.00 – 12.30 UUR
A: 12.45 - 14.15 UUR
LEERGROEPEN 1, 2 EN 3
SUBGROEPEN (15)
B: 09.00 - 10.45 UUR
A: 11.00 - 12.45 UUR
HOORCOLLEGE (90)
09.00 - 10.45 UUR
ZAAL 0.24
VR 22-09-23
39
DO 28-09-23
Ontwikkeling 1:
Duurzaamheid
LEERGROEPEN 1, 2 EN 3
SUBGROEPEN (15)
A: 11.00 - 12.30 UUR
B: 12.45 - 14.15 UUR
HOORCOLLEGE EN BUITEN (90)
11.00 – 15.00 uur
ZAAL 0.24
LEERGROEPEN 1, 2 EN 3
SUBGROEPEN (15)
B: 11.00 - 12.45 UUR
A: 13.15 - 15.00 UUR
VR 29-09-23
40
DO 05-10-23
Ontwikkeling 2:
Diversiteit en inclusie
HOORCOLLEGE (2 x 45)
B: 13.15 - 14.45 UUR
A: 15.15 - 16.45 UUR
ZAAL 0.24
LEERGROEPEN 1, 2 EN 3
SUBGROEPEN (15)
B: 09.00 - 10.45 UUR
A: 11.00 - 12.45 UUR
HOORCOLLEGE (90)
09.00 - 10.45 UUR
ZAAL 0.24
VR 06-10-23
41
DO 12-10-23
Ontwikkeling 3:
Internet en Informatiesamenleving
LEERGROEPEN 1, 2 EN 3
SUBGROEPEN (15)
A: 11.00 - 12.30 UUR
B: 12.45 - 14.15 UUR
8
VR 13-10-23
- Terugblik en oefenen
- Instructie themakrant
- Training Samenwerken
LG (30)
9.00 - 11-00 UUR
Themakrantgroepen A-D
11.00 - 17.30 UUR
Trainers
Rooster op BB
42
DO 19-10-23
VR 20-10-23
Tentamen
Bibliotheekinstructie
11.00 – 13.00 uur Educatorium zaal Beta
ONLINE (individueel)
9.00 - 13.00 UUR Compass
Themakrantgroepen (8)
A 11.00-11.30 UUR
B 11.45-12.15 UUR
C 12.30-13.00 UUR
D 13.15-13.45 UUR
HC (90) Bibliotheekmedewerker
14.00-14.45 UUR zaal 0.24
43
WO 25-10-23
LG (30) Bibliotheekmedewerkers en docenten
15.00-17.00 UUR
Uiterlijk 13.00 UUR
Inleveren opzet themakrant
Training Samenwerken (deel groep)
DO 26-10-23
Training Samenwerken (deel groep)
VR 27-10-23
Richtlijnen voor literatuurverwijzingen
Opzet themakrant bespreken
Trainers
Rooster op BB
Trainers
Rooster op BB
Themakrantgroepen (8)
A 09.00 - 9.45 UUR
B 10.00 - 10.45 UUR
Leergroep (30)
11.00 - 12.00 UUR
44
45
Themakrantgroepen (8)
C 12.30 - 13.15 UUR
D 13.15 - 14.00 UUR
Trainers
Rooster op BB
WO 01-11-23
Training Samenwerken (deel groep)
DO 02-11-23
Training Samenwerken (deel groep)
Trainers
Rooster op BB
VR 03-11-23
Training Samenwerken
Trainers
Rooster op BB
DO 09-11-23
VR 10-11-23
Werken aan themakrant
Inleveren themakrant
Uiterlijk 13.00 UUR themakrant inleveren
Training en inleveren opdracht
Trainers
Rooster op BB
NB. De zalen waar je wordt verwacht, zijn te vinden op MyTimetable.
Bovenstaand schema is altijd leidend voor de tijdstippen van het onderwijs!!
9
ONTWIKKELINGEN IN DE NEDERLANDSE SAMENLEVING
WEEK 37
2. BESCHRIJVING VAN HET PROGRAMMA VAN WEEK TOT WEEK
INTRODUCTIE CURSUS EN SOCIOLOGIE
Deze week is allereerst een inleidende oriëntatie op de cursus Ontwikkelingen in de
Nederlandse samenleving. De cursus wordt geïntroduceerd aan de hand van deze
studiehandleiding. Daarnaast verdiepen we ons in de instrumenten die de sociologie ons
biedt om maatschappelijke ontwikkelingen te begrijpen en te verklaren.
Op donderdag starten we met een hoorcollege waarin een sociologisch perspectief uiteen
wordt gezet. In de werkgroep worden de opbouw en het programma van de cursus
toegelicht en wordt de literatuur besproken. Er wordt ook besproken waarom een
sociologisch perspectief wordt gekozen om maatschappelijke ontwikkelingen te duiden.
Op vrijdag gaan jullie zelf aan de slag met de drie hoofdthema’s van de sociologie aan de
hand van een opdracht.
DONDERDAG 14 SEPTEMBER 2023
VOORBEREIDEN
-
Studiehandleiding doornemen
Literatuur bestuderen
Voorbereidingsvragen bij literatuur maken
Voorbereidingsvragen bij literatuur
-
Geef de kern weer in je eigen woorden.
Wat heb je ervan geleerd?
Wat vond je interessant?
Wat is je nog niet helemaal duidelijk?
Beantwoord de vragen die op BB zijn geplaatst.
LITERATUUR
-
Laermans, R. (2012), De maatschappij van de sociologie, Boom, Amsterdam, H. 1. Te vinden
op Blackboard.
ONDERWIJS
HOORCOLLEGE (90)
Marguerite van den Berg zal in een hoorcollege achtergronden en toelichting geven bij de
manier waarop maatschappelijke veranderingen kunnen worden geduid en begrepen vanuit
instrumenten die de sociologie ons biedt.
10
LEERGROEP
SUBGROEP A (15)
SUBGROEP B (15)
-
-
We bespreken het programma en de inhoud van deze cursus en de plaats van de
cursus in het curriculum van B&O.
Er
wordt
gewezen
op
de
installatie
van
Lean
Library
(https://www.uu.nl/universiteitsbibliotheek/hulp-bij-zoeken/online-toegang/leanlibrary) voor de eenvoudige toegang tot wetenschappelijke bronnen via de
Universitaire Bibliotheek Utrecht (UBU).
De literatuur wordt besproken aan de hand van de voorbereidingsvragen.
VRIJDAG 15 SEPTEMBER 2023
ONDERWIJS
LEERGROEP
SUBGROEP A (15)
SUBGROEP B (15)
OPDRACHT
Deze opdracht maken jullie in subgroepjes van 3 studenten tijdens de onderwijsbijeenkomst.
In het hoorcollege en in de literatuur van deze week (Laermans, 2012) gaat het over de
‘sociologische verbeeldingskracht’. In het hoorcollege werd besproken dat we die kunnen
oefenen door vanzelfsprekendheden te bevragen en te onderzoeken, onder meer door te
vergelijken en door te historiseren. Zoek met je subgroep een krantenartikel (in een
landelijke dagelijkse krant) waarin je een maatschappelijke ontwikkeling beschreven vindt,
zoals ongelijkheid in het onderwijs, social media gebruik onder jongeren of de
verduurzaming van ondernemingen en vergelijk de ontwikkeling vervolgens door
bronnenonderzoek met een andere plaats of land, of met een andere historische tijd, voor
een klein vergelijkend onderzoek. Zo kun je bijvoorbeeld het recente smartphoneverbod op
middelbare scholen in Nederland vergelijken met maatregelen in andere landen, of de
ongelijkheid in het onderwijs met een andere periode.
-
Beschrijf de maatschappelijke ontwikkeling.
Vermeld hoe en waar je deze hebt gevonden.
Zoek een bron waarmee je deze ontwikkeling kunt vergelijken of historiseren.
Leg uit wat er uit je vergelijkende onderzoek komt.
In de subroep (15) van de leergroep bespreken we daarna plenair jullie resultaten van deze
opdracht
11
ONTWIKKELINGEN IN DE NEDERLANDSE SAMENLEVING
WEEK 38
DE STAAT VAN NEDERLAND
Deze week staan we stil bij de staat van Nederland; welke ontwikkelingen staan centraal in
de Nederlandse samenleving en zijn nu en de komende jaren belangrijk voor het begrijpen
en oplossen van publieke vraagstukken?
Op donderdag starten we met een hoorcollege waarin verschillende maatschappelijke
ontwikkelingen en publieke vraagstukken aan de orde komen. In de werkgroep bespreken
we de huidige sociale staat van Nederland aan de hand van een rapport van het Sociaal en
Cultureel Planbureau (SCP). Daarna gaan jullie in subgroepjes aan de slag met de notities bij
het rapport van het SCP (2023) om met elkaar op vrijdag een aantal maatschappelijke
ontwikkelingen te kunnen bespreken aan de hand van presentaties door de subgroepjes.
DONDERDAG 21 SEPTEMBER 2023
VOORBEREIDEN
-
Literatuur bestuderen
Voorbereidingsvragen bij literatuur maken
Voorbereidingsvragen bij literatuur
-
Geef de kern weer in je eigen woorden.
Wat heb je ervan geleerd?
Wat vond je interessant?
Wat is je nog niet helemaal duidelijk?
Beantwoord de vragen die op BB zijn geplaatst.
LITERATUUR
-
Verbeek-Oudijk, D, S. Hardus, A. van den Broek, M. Reijnders (red.) (2023). Sociale en
culturele ontwikkelingen. Den Haag: Sociaal en Cultureel Planbureau. Te downloaden via
https://www.scp.nl/publicaties/publicaties/2023/04/14/sociale-en-culturele-ontwikkelingen2023
ONDERWIJS
HOORCOLLEGE (90)
12
Marguerite van de Berg staat stil bij de staat van Nederland. Zij zal in haar college onder
andere ingaan op een aantal grote maatschappelijke ontwikkelingen en wanneer van
publieke vraagstukken kan worden gesproken.
LEERGROEP
SUBGROEP B (15)
SUBGROEP A (15)
-
De literatuur wordt besproken aan de hand van de voorbereidingsvragen.
Er wordt een toelichting gegeven bij de opdracht van deze week.
OPDRACHT VOOR MORGEN
De 5 thema’s in de notities bij de SCP-publicatie (2023), te downloaden via
https://www.scp.nl/publicaties/publicaties/2023/04/14/sociale-en-culturele-ontwikkelingen-2023,
worden verdeeld over de subgroepjes van 3 studenten. Vervolgens wordt de onderstaande
opdracht gemaakt in de subgroepjes en op vrijdag gepresenteerd in de subgroepen (A en B)
van de leergroep.
Met je subgroepje lees je het aan jullie toebedeelde thema van deze SCP-publicatie en
bereiden jullie je voor op een presentatie op vrijdag van ongeveer 5 minuten.
In de presentatie:
- geven jullie de kern van het hoofdstuk weer in eigen woorden;
- noemen jullie een aantal concrete voorbeelden die je in je eigen omgeving herkent;
- doen jullie verslag van drie recente krantenartikelen waaruit bevindingen over het
domein blijken.
VRIJDAG 22 SEPTEMBER 2023
ONDERWIJS
LEERGROEP
SUBGROEP B (15)
SUBGROEP A (15)
Iedere subgroep geeft een presentatie van ongeveer 5 minuten. Na iedere presentatie
trekken alle subgroepen zich terug om 10 minuten te overleggen over de volgende punten:
-
herkennen jullie de voorbeelden uit de omgeving en de kranten?
vul de genoemde voorbeelden aan met minimaal één eigen voorbeeld;
13
-
bedenk een vraag voor het presenterende subgroepje;
geef het presenterende subgroepje feedback aan de hand van een top en een tip.
Na het overleg start de plenaire bijeenkomst. Steeds 1 of 2 subgroepjes komen aan het
woord om kort verslag te doen van hun overleg.
14
ONTWIKKELINGEN IN DE NEDERLANDSE SAMENLEVING
WEEK 39
INTRODUCTIE KOMENDE DRIE WEKEN
In de afgelopen twee weken zijn diverse maatschappelijke ontwikkelingen aan de orde
geweest. Ook is gekeken op welke manier deze ontwikkelingen kunnen worden begrepen
aan de hand van het sociologische perspectief. De komende drie weken bestuderen we drie
specifieke actuele ontwikkelingen in de Nederlandse samenleving: 1. Duurzaamheid, 2.
Diversiteit en inclusie en 3. Internet en de informatiesamenleving. We starten deze week
met de eerste: duurzaamheid.
DUURZAAMHEID
We starten de verdieping in specifieke vraagstukken met duurzaamheid. Allereerst is er op
donderdag een hoorcollege over duurzaamheid. In de werkgroep daarna bespreken we de
literatuur. Het hoofdstuk “Uitdagingen” uit het rapport van Hajer (2011), toentertijd
directeur van het Planbureau voor de Leefomgeving, gaat over de uitdagingen en
beleidsrichtingen met betrekking tot een duurzame samenleving. De comic (graphic novel)
van Sou et al. (2022) biedt inzicht in de invloed van klimaatverandering op het dagelijkse
leven van verschillende families in 5 verschillende plaatsen op de wereld. En Misiedjan
(2022) laat zien waarom internationale klimaatafspraken niet gelden voor de Carabische
eilanden en wat de gevolgen daarvan zijn.
Op vrijdag gaan jullie zelf aan de slag met verschillende duurzaamheidsvraagstukken tijdens
de game Utrecht2040.
DONDERDAG 28 SEPTEMBER 2023
VOORBEREIDEN
-
Literatuur bestuderen
Voorbereidingsvragen bij literatuur maken
Voorbereidingsvragen bij literatuur
-
Geef de kern weer in je eigen woorden.
Wat heb je ervan geleerd?
Wat vond je interessant?
Wat is je nog niet helemaal duidelijk?
Beantwoord de vragen die op BB zijn geplaatst.
15
LITERATUUR
-
Hajer, M. (2011). De energieke samenleving. Op zoek naar een sturingsfilosofie voor een
schone economie. Den Haag: Planbureau voor de leefomgeving, p. 5-30.Te downloaden via
https://www.pbl.nl/sites/default/files/downloads/Signalenrapport_web.pdf
-
Sou, G., G. Ziervogel, A.N. Risha, & C. Sims (2022). Everyday Stories of Climate Change (A
graphic novel). RMIT University and The University of Manchester. Te vinden op Blackboard.
-
Misiedjan, D. (2022) Klimaat en het Koninkrijk. Nederlands Juristenblad, 21, pp. 1683– 1688.
Te vinden op Blackboard.
ONDERWIJS
HOORCOLLEGE (90)
Marguerite van de Berg bespreekt het thema van deze week: duurzaamheid.
LEERGROEP
SUBGROEP A (15)
SUBGROEP B (15)
-
De literatuur wordt besproken aan de hand van de voorbereidingsvragen.
Er wordt een toelichting gegeven bij de game van morgen.
Belangrijke aandachtspunten!
1. De game zal voornamelijk buiten plaatsvinden in groepjes van 4 à 5 studenten.
2. Het is belangrijk om de app Utrecht2040 van tevoren te downloaden op de
telefoon.
3. Je telefoon dient opgeladen te zijn.
4. En het is noodzakelijk dat je solis-id en wachtwoord bij de hand hebt. Zorg dat je
twee-factor-authenticatie hebt ingesteld. (https://students.uu.nl/praktischezaken/it-voorzieningen/informatiebeveiliging/informatiebeveiliging-veiligetoegang-twee-factor-authenticatie-2fa).
16
VRIJDAG 29 SEPTEMBER 2023
HOORCOLLEGE EN BUITEN (90)
Introduction Sustainability Game: Utrecht2040
In its strategic plan for 2021-2025, Utrecht University states that Contributing to
sustainability challenges is a top priority on its long-term agenda. Hence, for students to
learn about sustainability, a location-based, multiplayer, serious game was developed:
Utrecht2040. This game can be played through the Utrecht2040 app with tens, and up to
thousands of students at once. The Utrecht2040 app is available in the Appstore and
Google Play Store.
In the game, you work together to create a vision of the best possible version of Utrecht in
2040. After you have received your Sustainable Development Goals profile, you go outside in
teams and watch nano-lectures by experts. Based on these nano lectures, you have to
complete challenges and upload your solutions into the app; these will then be marked on a
map with flags. You can click on the flags to also see -and like- each other’s uploads. For
liking the solutions of others, and for receiving likes from others, you will receive Quality of
Life points.
Are you curious yet? The Utrecht2040 game will be played during this course in a game
session of four hours.
More information about the Utrecht2040 game can be found on the website:
https://utrecht2040.sites.uu.nl/
For questions, e-mail (Julia Kasch): j.kasch@uu.nl
17
ONTWIKKELINGEN IN DE NEDERLANDSE SAMENLEVING
WEEK 40
DIVERSITEIT EN INCLUSIE
Op donderdag 6 oktober bespreken we het tweede actuele thema van deze cursus:
diversiteit en inclusie. Meer specifiek zoomen we daarbij in op migratie aan de hand van het
rapport van de WRR (2020) en een wetenschappelijk artikel over de aanpak van diversiteit
op middelbare scholen. In de werkgroep starten we met de bespreking van deze literatuur.
Daarna gaan jullie je in subgroepjes voorbereiden op een gesprek met Prof. dr. Mark Bovens
dat na de werkgroep plaatsvindt aan de hand van jullie vragen.
Op vrijdag zullen we een opdracht uitwerken (die nog wordt verstrekt).
DIVERSITEIT
DONDERDAG 5 OKTOBER 2023
VOORBEREIDEN
-
Literatuur bestuderen en kennisclip bekijken.
Voorbereidingsvragen bij literatuur maken.
Voorbereidingsvragen bij literatuur
-
Geef de kern weer in je eigen woorden.
Wat heb je ervan geleerd?
Wat vond je interessant?
Wat is je nog niet helemaal duidelijk?
Beantwoord de vragen die op BB zijn geplaatst.
KENNISCLIP
Minicollege WRR-rapport bekijken via de volgende link:
https://www.wrr.nl/publicaties/videos/2021/01/04/uitgebreide-video-toelichting-wrrrapport-samenleven-in-verscheidenheid
LITERATUUR
-
Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (2020) Samenleven in
verscheidenheid. Beleid voor de migratie samenleving, wrr-Rapport 103, Den Haag:
wrr.
18
De samenvatting 2/3 (20 pp.) en Factsheet 3/3 (13 pp.).
Te downloaden via https://www.wrr.nl/publicaties/rapporten/2020/12/14/samenleven-in-verscheidenheid
-
Celeste L, Baysy G, Phalet K, Meeussen L, Kende J. (2019). Can School Diversity
Policies Reduce Belonging and Achievement Gaps Between Minority and Majority
Youth? Multiculturalism, Colorblindness, and Assimilationism Assessed. Personality
and Social Psychology Bulletin 45(11). Toegang via
https://www.uu.nl/universiteitsbibliotheek/hulp-bij-zoeken/online-toegang/leanlibrary.
NB Hieronder een leeswijzer bij het artikel.
Leeswijzer bij artikel “Can school diversity policies reduce belonging and achievement gaps
between minority and majority youth? Multiculturalism, colorblindness, and
assimilationism assessed”
Het artikel “Can school diversity policies reduce belonging and achievement gaps between
minority and majority youth? Multiculturalism, colorblindness, and assimilationism
assessed” legt de resultaten vast van een wetenschappelijk empirisch onderzoek van de KULeuven naar de invloed van diversiteitsbenaderingen op het welbevinden en de prestaties
van leerlingen met een migratie-achtergrond op Belgische middelbare scholen.
Het artikel begint met een “Abstract”, een korte samenvatting van het artikel.
In de inleiding van het artikel worden de hoofdvragen en de achtergrond van het onderzoek
gepresenteerd en worden beperkingen van eerder onderzoek naar diversiteitsbenaderingen
toegelicht.
Onder de titel “Diversity approaches: Multiculturalism, colorblindness and assimilationism”
worden de drie onderzochte benaderingen toegelicht aan de hand van voorbeelden.
In “Relationship of diversity approaches to school belonging and achievement” worden
vervolgens de vier hypothesen van het onderzoek gepresenteerd. Hypothesen zijn
voorlopige stellingen waarin wordt aangegeven wat men verwacht te vinden in
het onderzoek.
In “Methods” wordt onderbouwd welke methoden zijn toegepast om de hypothesen te
testen en in “Results” worden de uitkomsten van het onderzoek toegelicht. Aangezien deze
twee onderdelen (p. 4 onderaan tm p. 11 bovenaan) complexe onderzoekstechnische
begrippen bevatten, hoef je deze slechts globaal (diagonaal) door te lezen.
In “Discussion” ten slotte wordt ingegaan op de conclusies van het onderzoek en worden de
resultaten geïnterpreteerd.
19
ONDERWIJS
LEERGROEP
SUBGROEP B (15)
SUBGROEP A (15)
-
De literatuur wordt besproken aan de hand van de voorbereidingsvragen.
Opdracht: In ieder subgroepje van 3 studenten wordt een vraag voorbereid voor het
hoorcollege van Prof. dr. Mark Bovens. De vragen kunnen gaan over bijvoorbeeld
(het werk van) de WRR, het minicollege, het WRR-rapport, het artikel van Celeste of
de toepassing op de aanpak van diversiteit in andere contexten zoals bijvoorbeeld
verenigingen of gemeenten. Ook kunnen vragen worden voorbereid over het
sociologisch perspectief op het thema van deze week.
HOORCOLLEGE (2x45)
In het hoorcollege zal Prof. dr. Mark Bovens ingaan op de vragen die jullie hebben
voorbereid, en met jullie in gesprek gaan over de WRR, migratie en het verband met de
thema’s van afgelopen weken.
VRIJDAG 6 OKTOBER 2023
ONDERWIJS
SUBGROEP B (15)
SUBGROEP A (15)
De opdracht van vandaag wordt nog verstrekt.
NB Uiterlijk op woensdag 11 oktober a.s. om 10.00 uur lever je per e-mail bij je
leergroepdocent een tentamenvraag (incl. je eigen antwoord op de door jou gekozen
vraag!!) in over de studiestof tot nu toe. Op vrijdag 13 oktober a.s. zullen we aan de hand
van de door jullie ingeleverde tentamenvragen, als voorbereiding op het tentamen van 19
oktober a.s., oefenen met een aantal vragen.
20
ONTWIKKELINGEN IN DE NEDERLANDSE SAMENLEVIING
WEEK 41
INTERNET EN INFORMATIESAMENLEVING (DONDERDAG)
Op donderdag 12 oktober a.s. sluiten we af met een derde en laatste actueel
maatschappelijke vraagstuk dat het publieke en politieke debat al jaren bepaalt, internet en
de informatiesamenleving. We starten met een hoorcollege over internet en de
informatiesamenleving. In de werkgroep daarna bespreken we de literatuur.
START THEMAKRANT, BIBLIOTHEEKINSTRUCTIE EN TRAINING SAMENWERKEN (VRIJDAG)
Op vrijdag 13 oktober a.s. introduceren we de opdracht Themakrant. Daarnaast is er een
eerste trainingsmoment Samenwerken in Taakgerichte Groepen om het samenwerken in de
themakrantgroep te ondersteunen en competenties voor het samenwerken te ontwikkelen.
Voor de training is een aparte studiehandleiding “Training in Taakgerichte Groepen”
beschikbaar op BB, waarin het programma en de per dagdeel voor te bereiden studiestof is
opgenomen.
DONDERDAG 12 OKTOBER 2023
VOORBEREIDEN
-
Literatuur bestuderen
Voorbereidingsvragen bij literatuur maken
Voorbereidingsvragen bij literatuur
-
Geef de kern weer in je eigen woorden.
Wat heb je ervan geleerd?
Wat vond je interessant?
Wat is je nog niet helemaal duidelijk?
Beantwoord de vragen die op BB zijn geplaatst.
LITERATUUR
-
Dijck, J.F.T.M. van (2019). Publieke waarden in een online wereld. Socialisme en
Democratie, volume 76, issue 1, pp. 14 – 23. Te downloaden via:
http://dspace.library.uu.nl/handle/1874/389158
-
Gorwa, R (2019) What is platform governance?. Information, Communication & Society
22(6): 854–871. Te downloaden via: https://www-tandfonlinecom.proxy.library.uu.nl/doi/full/10.1080/1369118X.2019.1573914
21
ONDERWIJS
HOORCOLLEGE (90)
Marguerite van den Berg bespreekt het thema van deze week: Internet en
informatiesamenleving.
LEERGROEP
SUBGROEP A (15)
SUBGROEP B (15)
-
De literatuur wordt besproken aan de hand van de voorbereidingsvragen.
Er wordt een toelichting gegeven bij de opdracht voor morgen.
VRIJDAG 13 OKTOBER 2023
9.00 – 11.00 uur
LEERGROEP (30)
In de leergroep zal aandacht worden besteed aan de thema’s die de afgelopen weken aan de
orde zijn geweest en het tentamen van komende week. Er zal worden geoefend met
tentamenvragen.
De opdracht ‘themakrant’ waaraan jullie de komende weken gaan werken in
subgroepen/themakrantgroepen, zal worden geintroduceerd (zie verderop in deze
handleiding bij 21 oktober a.s. de beschrijving van de opdracht). Er wordt nagedacht over
een geschikt thema, er wordt een toelichting gegeven op de eerste opzet voor de krant en
de individueel gekozen onderwerpen. Vandaag wordt de opzet uiterlijk om 17 uur ingeleverd
en op vrijdag 21 oktober a.s. wordt deze per subgroep met de docent besproken.
NB Tussentijds is er per themakrantgroep een eerste trainingsmoment Samenwerken in
Taakgerichte Groepen volgens het rooster op BB.
11.00-17.30 uur
Opzet maken en training in subgroepen/themakrantgroepen
Vanmiddag werk je met je themakrantgroep aan jullie opzet. Voor vragen is de docent
beschikbaar.
Per themakrantgroep is er deze middag ook ongeveer 50 minuten training Samenwerken
in Taakgerichte Groepen gepland (zie rooster op BB). Onderaan deze pagina vind je
daarover meer informatie.
Zalen/plekken om te werken aan de opdracht:
Zaal
Themakrantgroep
22
0.20
1.02
1.11
1.18
1.22
1.29
1.34
2.16
Restaurant
1A
1B en 1C
1D
2A
2B en 2C
2D
3A en 3B
3C
3D
Er wordt in de themakrantgroepen gewerkt aan de opzet voor de krant. Die opzet dien je,
per subgroep, vanmiddag om uiterlijk 17 uur, per e-mail, bij je docent in te leveren. Op
vrijdag 20 oktober a.s. krijg je van je docent feedback op de door jouw subgroep ingeleverde
opzet.
In de opzet dient aandacht te worden besteed aan de volgende zaken:
- Een onderwerp per student, met een beknopte beschrijving van het idee over de
individuele uitwerking van het onderwerp.
- Wat voor themanummer is het? Voor welk publiek is de krant of het tijdschrift
bedoeld? Waar ‘staat’ het themanummer voor (bijvoorbeeld een wetenschappelijk
tijdschrift, Volkskrant Magazine, NRC handelsblad, enzovoort.) en welke rubrieken
heeft het? (bijvoorbeeld: binnenland, buitenland, economie, Den Haag, wetenschap,
vrouw en werk, onderwijs).
- Hoe gaat de themakrant eruitzien? Welke ideeën over de vormgeving en het concept
van de krant hebben jullie?
- De opzet voor de themakrant beslaat circa 3 pagina’s A4.
Over de training
In de komende weken vindt de training Samenwerken In taakgerichte Groepen (SIG) plaats,
als onderdeel van de cursus. Tijdens deze cursus werken jullie in groepen van 7 à 8
studenten aan het maken van een themakrant. De training SIG draagt bij aan de
ontwikkeling van competenties voor het samenwerken in deze groepen (en daarbuiten) en
ondersteunt het teamwork in de themakrantgroep.
De training SIG is onderdeel van het Sociaal Professionele Vaardighedenprogramma (SPV).
Gezien de leerdoelen en werkvormen geldt bij alle trainingen een 100%
aanwezigheidsplicht.
De studiehandleiding en het rooster voor deze training vind je op Blackboard. In deze
studiehandleiding vind je de leerdoelen, het programma inclusief voorbereiding, de trainers
die de training verzorgen en hun emailadres en de eindopdracht.
Voorbereiding:
 Lezen: USBO (2011). Competentie Samenwerken in Taakgerichte groepen, Utrecht:
USBO. (zie Blackboard)
 Vul de ‘teamkaart’ (zie Blackboard: SPV-training Samenwerken // training 1) in voor
jezelf.
23
ONTWIKKELINGEN IN DE NEDERLANDSE SAMENLEVING
WEEK 42 __
TENTAMEN EN BIBLIOTHEEKINSTRUCTIE
Deze week is op donderdag 19 oktober a.s. een tentamen over de studie- en onderwijsstof
tot nu toe.
Op vrijdagochtend 20 oktober a.s. is er per themakrantgroep/subgroep een bespreking van
de themakrantopzetten met de docent en doen jullie de online training in
informatievaardigheden en in de middag volgt een bibliotheekinstructie en zoeksessie naar
wetenschappelijke literatuur onder begeleiding van bibliotheekmedewerkers en docenten.
DONDERDAG 19 OKTOBER 2023
VOORBEREIDEN
Alle literatuur en onderwijsstof van hoorcolleges en leergroepen van week 37 tot en met
week 41.
LITERATUUR
Zie week 37 tm 41.
TENTAMEN
TIJD
PLAATS
11.00-13.00 uur
Educatorium, zaal Beta
24
VRIJDAG 20 OKTOBER 2023
BESPREKING OPZET THEMAKRANT EN BIBLIOTHEEKINSTRUCTIE
NB Vanwege het belang van de bibliotheekinstructie voor de komende jaren geldt deze
dag voor iedereen een aanwezigheidsverplichting! Er is geen inhaalmogelijkheid.
9.00 – 13.00 uur Compass – online training informatievaardigheden
Via https://www.uu.nl/universiteitsbibliotheek/advies-ondersteuningvoor/studenten/informatievaardigheden/online-trainingen/compass ga je individueel een
online training in informatievaardigheden doen. Deze training bestaat uit 4 modules van
ongeveer een half uur. Het is de bedoeling dat je in ieder geval de eerste 3 modules (maar bij
voorkeur 4) hebt afgerond voordat we om 14.00 uur starten met de rest van de
bibliotheekinstructie. Via de zelftest dien je dus 3 badges te hebben behaald. De 4e module
dien je ook te doen, maar dat kan ook op een ander moment, maar die dien je wel te
hebben afgerond voordat je je artikel gaat schrijven.
Vanaf 11.00 uur Bespreking opzet per subgroep/themakrantgroep
Themakrantgroepen (8)
A 11.00-11.30 uur
B 11.45-12.15 uur
C 12.30-13.00 uur
D 13.15-13.45 uur
In de themakrantgroepen worden jullie opzetten van de themakranten en de ideeën over de
individuele artikelen met je docent besproken.
HC (90) Korte introductie door bibliotheekmedewerker
14.00-14.45 uur zaal 0.24
In de introductie zal onze vakspecialist van de Universiteitsbibliotheek Utrecht (UBU), jullie
kennis laten maken met de UBU en de zoeksystemen, die jullie nodig hebben voor het
zoeken naar literatuur voor de themakranten en in de komende jaren ook voor andere
opdrachten en je scriptie.
De afgelopen weken heb je je verdiept in verschillende maatschappelijke thema’s. De
bronnen daarbij waren de voorgeschreven literatuur en internet. De bedoeling is dat je nu
zelf in de Universiteitsbibliotheek Utrecht minimaal drie relevante bronnen (3
wetenschappelijke boeken of artikelen, waarvan 2 peer-reviewed) opzoekt, die je gaat
gebruiken voor de opdracht.
LG (30) Bibliotheekmedewerkers en docenten
15.00-17.00 uur
25
Jullie gaan verder met het zoeken naar geschikte literatuur voor jullie themakranten en
individuele artikelen onder begeleiding van een bibliotheekmedewerker en je
leergroepdocent. Als je alle geschikte literatuur denkt te hebben gevonden, help dan je
subgroepgenoten.
OPDRACHT THEMAKRANT
Maak een themanummer over een thema dat aansluit bij de studiestof die in de afgelopen
weken is behandeld. Het kan een themanummer zijn over een van de maatschappelijke
thema’s die al aan de orde zijn geweest, maar ook een ander relevant maatschappelijk
thema. Voor vragen en overleg is je docent gedurende de voorbereidingen van de opdracht
(ook indien er geen onderwijs is ingeroosterd) op donderdagen en vrijdagen beschikbaar.
Beschrijving opdracht
In deze opdracht ga je zelf op onderzoek uit met de in week 37 tot en met 41 verzamelde
basiskennis. De opdracht bevat een subgroepdeel (een gezamenlijk wetenschappelijk
hoofdartikel en de opmaak van de gehele themakrant, inclusief bronnenlijst) en de
individuele artikelen.
Elke themakrantgroep maakt de komende weken een themanummer. De aard en inhoud
van het themanummer mag je met de subgroep bepalen. Je kunt bijvoorbeeld kiezen voor
een magazine of bijlage van een krant, zoals de Volkskrant, NRC-Handelsblad en Trouw op
vrijdag en/of zaterdag hebben, of voor een week- of maandblad, zoals Opzij, Vrij Nederland,
Haagse Post of Elsevier. Je kunt ook denken aan een aflevering van een voor de bestuurs- en
organisatiewetenschap relevant vaktijdschrift.
Randvoorwaarden
1. Het themanummer bestaat uit een wetenschappelijk hoofdartikel en individuele
wetenschappelijke artikelen.
2. Naast de voorgeschreven literatuur gebruik je minimaal drie andere wetenschappelijke
bronnen (waarvan 2 peer-reviewed).
3. De verschillende bijdragen in het themanummer hebben een correcte bronvermelding
(noten en literatuurlijst). Dit is anders dan normaal in kranten en week- of maandbladen.
Daarin zie je meestal geen wetenschappelijk verantwoorde bronvermelding. In deze
opdracht moet dat wel.
4. Alle individuele bijdragen dragen de naam van de auteur.
5. Je kunt ervoor kiezen met je themanummer in de breedte of in de diepte te gaan. Ga je in
de breedte dan zoek je informatie over hoe je een specifiek onderwerp terugziet binnen
verschillende maatschappelijke sectoren en bijbehorende organisaties (een
schoolorganisatie, sportvereniging, scouting, het leger, een buurtvereniging etc.) en
schrijf je daar de artikelen over. Ga je in de diepte, dan kan je een bepaalde sector
nemen, waarin je het door jouw gekozen thema onderzoekt. Bijvoorbeeld de
gezondheidszorg; wat betekent bijvoorbeeld informatisering voor de patiënt, de
hulpverleners, het ziekenhuis, de thuiszorg, de zorgverzekeraars, de inspectie etc.
Deel subgroep
De subgroep verzorgt een gezamenlijk wetenschappelijk hoofdartikel (maximaal 2 A4). In dit
hoofdartikel dient te worden ingegaan op de volgende punten: Welke titel draagt de krant
26
en waarom? Welke centrale vraag wil de krant beantwoorden? Waarom heeft de redactie
besloten tot een speciaal nummer over dit specifieke thema? Geef wetenschappelijke
achtergrondinformatie over het specifieke thema van de krant en leg expliciet verband met
de voorgeschreven literatuur. Welke rubrieken bevat de krant en welke individuele artikelen
vallen daarbinnen?
Het is de bedoeling dat je gezamenlijk een goed lopend wetenschappelijk hoofdartikel
schrijft waarin de hiervoor genoemde onderwerpen aan de orde zijn, zodat de lezer van de
krant inzicht krijgt in het soort krant, het centrale thema en de centrale vraagstelling van de
krant en de afzonderlijke rubrieken en bijdragen die in de krant te lezen zijn. Daarnaast
behoort de gehele opmaak van de themakrant incl. een gezamenlijke bronnenlijst, tot het
subgroepdeel.
Individueel deel
Het individuele deel bestaat, per student, uit een wetenschappelijke bijdrage over een
specifiek onderwerp. NB Hierin dient, indien nodig, ook naar elkaar te worden verwezen in
de bronvermelding. Formuleer eerst een heldere onderzoeksvraag en beantwoord deze aan
de hand van je wetenschappelijke bronnen. De omvang van de individuele bijdrage(n) is
1000 woorden (exclusief bijlagen), lettergrootte 12 (afgezien van titels en koppen).
De opdracht bestaat dus uit een deel van de subgroep (25% van de beoordeling) en de
individuele delen (75% van de beoordeling).
De themakrant wordt uiterlijk op vrijdag 10 november a.s. om 13.00 uur ingeleverd
1. In het postvak van je docent.
2. Daarnaast dient iedere student het individuele artikel te uploaden in Ouriginal.
Het themanummer wordt beoordeeld aan de hand van de beoordelingscriteria vermeld in
de inleiding van deze studiehandleiding.
27
ONTWIKKELINGEN IN DE NEDERLANDSE SAMENLEVING
WEEK 43
OPZETTEN INLEVEREN EN BESPREKEN EN TRAINING SAMENWERKEN
Deze week worden de opzetten ingeleverd en besproken en is er een training Samenwerken.
WOENSDAG 25 OKTOBER 2023
Lever per subgroep uiterlijk om 13.00 uur bij je docent per e-mail de opzetten van de
individuele artikelen en een opzet van het gezamenlijke hoofdartikel (alles in 1 bestand per
themakrantgroep en in word als bijlage van de e-mail) in.
Gebruik voor het schrijven van het hoofdartikel en de individuele artikelen van de
BEOORDELINGSCRITERIA VOOR SCHRIFTELIJKE OPDRACHTEN (zie p. 6 van deze
studiehandleiding).
De opzetten van de individuele artikelen bevatten ieder een beschrijving van het onderwerp
van je artikel, een vraagstelling die je in het artikel wilt beantwoorden, de opbouw van het
artikel (korte inhoud van de inleiding, middenstuk, conclusie) en een correcte
bronvermelding en literatuurlijst. Iedere opzet beslaat circa 1 A4.
De opzet van het gezamenlijke hoofdartikel dat jullie inleveren bevat een globale opbouw
en een inhoudelijke opsomming van de onderdelen die jullie willen gaan verwerken in het
hoofdartikel.
Vandaag is er voor een deel van de groep een training Samenwerken in Taakgerichte
Groepen per themakrantgroep (zie trainingsrooster en programma op BB in de map training
“Samenwerken in Taakgerichte Groepen).
DONDERDAG 26 OKTOBER 2023
Vandaag is er voor een deel van de groep een training Samenwerken in Taakgerichte
Groepen per themakrantgroep (zie trainingsrooster en programma op BB in de map training
“Samenwerken in Taakgerichte Groepen).
28
VRIJDAG 27 OKTOBER 2023
Themakrantgroepen (8)
A 09.00-9.45 uur
B 10.00-10.45 uur
Bereid je voor op de bespreking van jullie opzetten met je docent. De opzetten van de
individuele artikelen en het hoofdartikel worden met jullie docent per subgroep besproken.
Jullie krijgen feedback op het ingeleverde concept en de individuele bijdragen en jullie
kunnen terecht met eventuele vragen over jullie opdracht.
Leergroep (30)
11-12 uur
In de gehele leergroep worden door de docenten de B&O- richtlijnen voor bronvermelding
en literatuurverwijzing besproken.
Themakrantgroepen (8)
C 12.30 -13.15 uur
D 13.15 -14.00 uur
Bereid je voor op de bespreking van jullie opzetten met je docent. De opzetten van de
individuele artikelen en het hoofdartikel worden met jullie docent per subgroep besproken.
Jullie krijgen feedback op het ingeleverde concept en de individuele bijdragen en jullie
kunnen terecht met eventuele vragen over jullie opdracht.
29
ONTWIKKELINGEN IN DE NEDERLANDSE SAMENLEVING
WEEK 44 EN 45
WERKEN AAN THEMAKRANT EN TRAINING ‘SAMENWERKEN IN TAAKGERICHTE GROEPEN’
Deze week werken jullie verder aan de themakrant en is er een training Samenwerken in
taakgerichte groepen. In de introductieweek en in oktober hebben jullie al onderdelen van
deze training gedaan. Door middel van een vaardighedentraining wordt daar deze week een
vervolg mee gemaakt. Er zullen inzichten met betrekking tot verschillende aspecten van
samenwerking worden aangeboden en er zal uitgebreid ruimte zijn om te experimenteren
met gedrag en te reflecteren op ervaringen. Er zal in de themakrantgroepen worden gewerkt
aan de hand van zowel echte als spelsituaties.
WOENSDAG, DONDERDAG EN VRIJDAG 1-3 NOVEMBER 2023
Het trainingsrooster, het programma en de voor te bereiden literatuur van deze week staan
op BB in de map training “Samenwerken in Taakgerichte Groepen.
TOETSING
Het schrijven van de verwerkingsopdracht ‘Samenwerken in taakgerichte groepen’. De
verwerkingsopdracht wordt beoordeeld en van feedback voorzien. De verwerkingsopdracht
en de beoordelingscriteria vind je op BB in de map training “Samenwerken in Taakgerichte
Groepen.
DONDERDAG 9 NOVEMBER 2023
Vandaag is er geen onderwijs en werk je verder aan je opdracht. Je docent is (per e-mail)
beschikbaar voor afspraken, voor vragen en overleg over je opdracht.
VRIJDAG 10 NOVEMBER 2023
Vandaag leveren jullie per subgroep de themakrant om uiterlijk om 13.00 uur in in het
postvak van je docent.
NB Om je cijfer in Osiris vermeld te krijgen dienen de individuele artikelen tevens door
iedere student afzonderlijk (dus individueel) ingeleverd te worden via Ouriginal
(Blackboard).
Per subgroep is er vandaag een nabespreking (van 1,5 uur) over de samenwerking tijdens
het maken van de opdracht Themakrant met een trainer. Het tijdstip waarop deze
nabespreking met je subgroep en trainer plaatsvindt is te vinden op BB.
30
Download