Uploaded by Naasirul Haq

Rancangan Pelajaran Harian Sejarah: Kesultanan Melayu

advertisement
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 20
MINGGU: 20
TARIKH: 12 Ogos 2022
TINGKATAN: 2 INTEGRITI
MASA: 9:00 am – 10:00 am
TEMA:
TAJUK:
STANDARD KANDUNGAN (RUJUK DSKP)
WARISAN NEGARA
KESULTANAN MELAYU PAHANG, PERAK, TERENGGANU DAN SELANGOR
6.2 Kesultanan Johor Riau dan Kerajaan-kerajaan Melayu
STANDARD PEMBELAJARAN (RUJUK DSKP)
BAHAN BANTU MENGAJAR:
6.2.4 Menghuraikan pengasasan Kesultanan Melayu Melaka terhadap Pahang, Perak, Selangor dan
Terengganu hingga kini.
K6.2.8 Merumus iktibar yang diperoleh daripada sejarah Kesultanan Melayu
Di akhir pdpc, murid dapat:
1.
Menceritakan pengasasan Kesultanan Melayu Melaka terhadap Pahang, Perak, Selangor dan
Terengganu hingga kini.
2.
Menyatakan perbezaan dalam pengasasan Kesultanan Melayu Melaka terhadap Pahang,
Perak, Selangor dan Terengganu.
3.
Menceritakan pengajaran yang diperoleh daripada Kesultanan Melayu.
1. Murid dapat menceritakan pengasasan Kesultanan Melayu Melaka terhadap Pahang, Perak, Selangor
dan Terengganu hingga kini
2. Murid boleh mengenalpasti perbezaan dalam pengasasan Kesultanan Melayu Melaka terhadap Pahang,
Perak, Selangor dan Terengganu hingga kini.
3. Murid boleh meluahkan pendapat mereka tentang iktibar yang boleh diambil daripada Kesultana
Melayu.
Buku teks, slide PowerPoint, kertas mahjong, marker pen, gambar kotak teka silang kata, Kahoot!, laptop
Teknik pengajaran:
BERPUSATKAN MURID
Pengetahuan Sedia Ada Murid:
Murid sudah tahu beberapa pengasasan dalam Kesultanan Melayu.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
KRITERIA KEJAYAAN:
Aktiviti PdPc Abad ke 21
Komunikasi
HARI: Jumaat
MATA PELAJARAN: SEJARAH
KBAT
Kemahiran Pemikiran Sejarah
Pentaksiran
Mengaplikasi
Memahami Kronologi
Latihan Bertulis
Kreativiti dan inovasi
Menganalisis
Menerokai bukti
Lisan
Kolaboratif
Menilai
Membuat interpretasi
Kuiz
Kritis dan penyelesaian
masalah
Mencipta
Membuat imaginasi
Pembentangan
Kewargengaraan
/
BIL MURID: 20
Pemerhatian
/
Membuat rasionalisasi
Literasi Digital
Pembangunan Karekter
(Nilai)
LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Masa/ Langkah
Set Induksi
(3 minit)
Aktiviti Guru
1.
2.
3.
Langkah 1 (15 minit)
1.
2.
3.
Guru menunjukkan kepada
murid gambar teka silang
kata.
Guru meminta murid-murid
meneka perkataan yang ada
dalam teka silang kata.
Guru menunjukkan jawapanjawapan dan memberitahu
kepada murid-murid tajuk
yang akan dipelajari dan
objektif yang perlu mereka
capai.
Guru
meminta
murid
mengeluarkan buku nota dan
buku teks muka surat 122.
Guru menerangkan kepada
murid-murid
berkaitan
pengasasan
Kesultanan
Selangor menggunakan Slide
Powerpoint.
Guru mengimbas kembali
(revision)
mengenai
pengasasan
Kesultanan
Melayu Melaka terhadap
Pahang, Perak, Selangor dan
Terengganu hingga kini.
Aktiviti Murid
1.
2.
Murid meneka perkataan
yang terdapat dalam teka
silang kata.
Murid menulis apa objektif
yang perlu mereka capai
bagi bab yang akan
mereka pelajari.
Catatan
(Cth: Teknik/ABM/BBM/Kemahiran
KPS yang diterapkan/ PAK21 yang
diterapkan guru semasa dalam
aktiviti)
Contoh arahan:
1.
Sila cari perkataan yang
ada dalam teka silang
kata.
ABM: Gambar teka silang kata
PAK21: Komunikasi
Pentaksiran: Pemerhatian.
1.
2.
3.
Murid menyediakan buku
teks dan buku nota.
Murid
menulis
isi-isi
penting di dalam buku
nota.
Murid bertanyakan soalan
kepada guru berkaitan
maklumat yang kurang
difahami.
ABM: Buku teks.
Kemahiran
kronologi
KPS:
Memahami
Pentaksiran: Soal jawab
DR.SCD. V2
Langkah 2 (15 minit)
4.
Guru membuka sesi soal jawab
kepada murid-murid untuk
bertanyakan soalan.
1.
Guru
meminta
murid
membentuk empat kumpulan
yang terdiri daripada 5 orang.
Guru
memberi
setiap
kumpulan kertas mahjong dan
marker pen.
Guru memberikan setiap
kumpulan satu pengasasan
Kesultanan berbeza, yang
terdiri daripada pengasasan
Kesultanan Melayu Melaka
terhadap Pahang, Perak,
Selangor dan Terengganu
hingga
kini
Contohnya,
kumpulan satu, Pengasasan
Kesultanan Pahang..
Guru
meminta
setiap
kumpulan menghasilkan Peta
i-Think menggunakan kertas
mahjong.
1.
Guru meminta satu kumpulan
secara
rawak
untuk
kehadapan.
Guru meminta kumpulan
tersebut
membentangkan
peta i-Think yang dihasilkan
dalam kertas mahjong secara
bergi.
Guru meminta murid lain
memberi perhatian akan
penerangan kumpulan yang
membentang
Langkah 1 hingga 3 diulangi
sehingga setiap kumpulan
selesai membentang.
1.
Guru meminta murid duduk di
tempat masing-masing dan
membuka
Kahoot!
menggunakan komputer di
hadapan mereka.
Guru
menunjukkan
kod
kahoot! dan meminta murid
mengisi kod tersebut.
Guru
meminta
murid
menjawab soalan Kahoot!
Murid memberi pujian kepada
murid
yang
mendapat
kedudukan tiga tertinggi
Guru bertanyakan kepada
pelajar mengenai apa yang
mereka pelajari hari ini.
Guru mengulas secara umum
mengenai topik yang mereka
pelajari.
Guru mengucapkan terima
kasih kepada murid.
1.
2.
3.
4.
Langkah 3 (12 minit)
1.
2.
3.
4.
Langkah 4 (12 minit)
1.
2.
3.
4.
Penutup (3 minit)
1.
2.
3.
2.
2.
2.
Murid
membentuk
kumpulan seperti yang
diarahkan guru.
Murid
mendengar
penerangan guru.
Teknik: Perbincangan
Murid secara berkumpulan
menghasilkan
nota
menggunakan
kertas
mahjong.
Murid membentang hasil
kerja mereka kepada
murid-murid lain.
ABM: Kertas Mahjong, Marker Pen.
Murid duduk di tempat
masing-masing.
Murid membuka Kahoot!
dan menjawab soalan.
ABM: Komputer, Laptop,
Skrin<skrin projektor, Kahoot!
ABM: Kertas mahjong, marker pen.
Aktiviti PAK:
Table Talk, Peta i-Think
PAK21:
(Nilai)
Pembangunan
Karekter
Pentaksiran: Pembentangan.
PAK21:
(Nilai)
Pembangunan
Lcd
Karekter
Pentaksiran: Pemerhatian
1.
Murid
menceritakan
kepada guru mengenai apa
yang mereka pelajari.
Refleksi Guru
Lampiran:
DR.SCD. V2
Download