Uploaded by Asema Kenzhebaeva

1 Есептер шыгару колөнер

advertisement
Білім беру ұйымының атауы
Пәні:
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сынып:
Сабақтың тақырыбы:
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты:
Сабақтың мақсаты
№76 жалпы білім беретін мектеп
Математика
Кенжебаева Әсем Сабитқызы
14.03.2022
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Есептер шығару. Қазақ халқының қолөнері
2.5.1.4 - санды бірнеше есе арттыру/кемітуге; айырмалық
салыстыруға, еселік салыстыруға берілген есептерді талдау және
шығару; кері есептерді құрастыру және салыстыру
Барлық оқушылар: есептің тура және жанама сұрағы арасындағы
айырмашылықты түсінеді Оқулықта
берілген тапсырмаларды
орындайды. Тақырыпты меңгереді.
Оқушылардың басым бөлігі: тура және жанама сұрақтан тұратын
есептерді ажыратуды және шығаруды біледі
Кейбір оқушылар: тура және жанама сұрақтан тұратын есептер мен
оларға кері есептер құрастыру және шығару
Сабақтың барысы
Сабақтың
Педагогтің әрекеті
кезеңі/
уақыты
Сабақтың
Ұйымдастыру кезеңі
басы
-Сәлеметсіңдер ме, балалар!
5 мин
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
Жалқаулықты тастаймыз,
Жаттығуды бастаймыз.
Қиынсынып қашпаймыз,
Шынығамыз жастай біз.
Оқушының
әрекеті
Ресурстар
Психологиял
ық ахуалға
байланысты
бір-біріне
жылы
лебіздерін
білдіре
отырып
сабаққа назар
аудару.
ОҚУШЫЛАР!
Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет
Ұйымшыл боламыз десек 2 рет
Белсенділік танытамыз десек 3 рет
шапалақтаймыз!
Үй тапсырмасын тексеру
“Құпия жәшіктер” әдісі арқылы
тақырыптар аясында сұрақтар қою.
https://wordwall.net/resource/1693164
Бағалау
«Құпия
өтілген жәшіктер»
әдісінде
берілген
көбейту
кестесіне
жауап беріп,
алдыңғы
білімдерін
еске түсіреді.
Топқа бөлу
Тақтада текеметтің, ертұрманның, сандықтың
және торсықтың суреттері ілініп тұрады.
Оқушылар таңдаған суретінің қиындысын алып
тақтадағы суреттің жанына барып топталып
тұрады. Төрт топқа бөлініп отырады.
“Құпия
жәшіктер”
әдісі
ҚБ:
Смайли
ктер
арқылы
бағалау.
https://word
wall.net/res
ource/16931
64
«Пазл
құрастыру»
әдісі
Сабақтың
ортасы
37 мин
Оқушылар 4 топқа бөлінеді:
1-топ: Текемет
3-топ: Сандық
2-топ: Ертұрман
4-топ: Торсық
1-есеп. Есептерді шығар. Олардың шарты мен
сұрағын салыстыр.
А) Ағаш шебері 15 ыдыс жасады, бұл ат
әбзелдеріне қарағанда 5 есе артық. Ағаш
шебері барлығы неше бұйым жасады?
Шарты:
Ыдыс – 15
Ат әбзелдері – ?
5 есе артық
? бұйым
Шешуі: 15:5=3 ат әбзелі
15 + 3 = 18
Жауабы: Ағаш шебері барлығы 18 бұйым
жасады.
Ә) Ағаш шебері 9 ыдыс және одан 5 есе артық
кәдесый жасады. Ағаш шебері барлығы неше
бұйым жасады?
Шарты:
Ыдыс – 9
Кәдесый – ? 5 есе артық
? бұйым
Шешуі: 9 * 5= 45
9 + 45 = 54
Жауабы: Ағаш шебері барлығы 54 бұйым
жасады.
Б) Ағаш шебері 16 кәдесый жасады, бұл
шәкіртінің жасаған бұйымына қарағанда 4 есе
артық. Ағаш шебері шәкіртіне қарағанда неше
бұйым артық жасады?
Шарты:
Шебер – 16 к
Шәкірті – ? артық б. ж
4 есе артық
Шешуі: 16 : 4 = 4 шәкірті
16 – 4 = 12
Жауабы: 12 бұйым артық жасады.
Дескриптор:
− есептің шартын құрады;
− есептің сұрағын дұрыс қояды;
− есептің шешуін дұрыс табады;
− жауабын толық жазады.
Сергіту сәті. “Әсем ән” әнінің ырғағына
билейді.
2-есеп:
Есептерді
шығар.
Керіс
есеп
текемет
ертұрман
сандық
торсық
ҚБ:
Смайли
ктер
арқылы
бағалау.
есептің
шартын
құрады;
есептің
сұрағын
дұрыс қояды;
есептің
шешуін
дұрыс
табады;
жауабын
толық
ҚБ:
жазады.
Смайли
ктер
арқылы
бағалау.
Сергіту сәтін
орындайды
Интеракти
вті тақта,
слайд
https://yout
u.be/bn5Az
XrITyg
құрастыр.
а) Қолөнер шеберлері 12 текемет дайындады,
бұл тұскиізге қарағанда 8-ге кем. Шеберлер
неше тұскиіз дайындады?
Шарты:
Текемет – 12, бұл
Тұскиіз – ?
8-ге кем
Шешуі: 12 + 8 = 20
Жауабы: Шеберлер 20 тұскиіз дайындады.
Кері есеп.
Тұскиіз – 20, бұл
Текемет – ?
8-ге артық
Шешуі: 20 – 8 = 12
Жауабы: 12 тұскиіз.
ә) Үлкен сырмақ үшін 18 ою, ал кішкентай
сырмақ үшін 6 ою ойылды. Үлкеніне қарағанда
кішкентай сырмаққа неше есе кем ою ойылды?
Шарты:
Үлкен с – 18 ою
Кішкентай с – 6 ою
Үлкенінен кішкентайға – ? есе кем ою
Шешуі: 18 : 6 = 3
Жауабы: 3 есе кем ою ойылды
Кері есеп.
Шарты:
Кішентай с – 6 ою
Үлкеніне кішкентайдан – 3 есе артық
Үлкен с – ? ою
Шешуі: 6 * 3 = 18
Жауабы: Үлкен сырмаққа 18 ою.
3-есеп. Бұйымдарды безендіру үшін әртүрлі ою
элементтерінің үлгісі сызылды. Оларды қара.
Санды мәліметтер мен сұрақтарды пайдаланып
есептер құрастыр.
1
2
3
4
Сабақтың
соңы
3 мин
−
−
−
✓
Нешеуі артық?
Барлығы нешеу?
Неше есе кем?
Біріншісі екіншіге қарағанда нешеге
артық? 12 – 6 = 6; 6 – 3 = 3
✓ Барлығын қосамыз: 6 + 12 + 3 +2 = 23
✓ Үшіншісі екіншісінен нешеге тең?
12 : 3 = 4; 6 : 2 = 3
Есептің
шартын
құрастырады
, шешуі мен
жауабын
анықтайды
ҚБ:
Жұлдыз
шалар
бағалау.
ҚБ:
Смайли
ктер
арқылы
бағалау.
Санды
мәліметтер
мен
сұрақтарды
пайдаланып
есептер
құрастырады
Кері
байланыс
Рефлексия
4-есеп. Теңдеуді шеш. Дәптермен жұмыс.
35+23+x=100
x-(23+17)=60
58+x=100
x-40=60
x=100-58
x=60+40
x=42
x=100
35+23+42=100
100-(23+17)=60
100=100
60=60
Дескриптор:
• теңдеудің орындалу ретін біледі;
• белгісіз санды табады;
• шешуін тексереді.
5-есеп. Екі әке және екі ұл таңертеңгілік аста 3
жұмыртқа жеді. Олардың әрқайсысы бүтін 1
жұмыртқадан жеді. Қалай түсіндірер едің?
“Кім жылдам” әдісі
«Бағдаршам» әдісі
теңдеудің
орындалу
ретін біледі
белгісіз
санды
табады
шешуін
тексереді
Кім жылдам
әдісі арқылы
берілген
теңдеулерді
орындайды
Оқушылар
сабақтың
соңында
таратылған
стикерлерге
есімдерін
жазып,
бүгінгі
сабақты
қаншалықты
түсінгендерін
Жетістік
баспалдағын
а іледі
https://lear
ningapps.o
rg/watch?v
=pf28uak7
c22
Download