Uploaded by Pemikirtimur

PENDEKATAN BERTEMA SLOT 3

advertisement
PENDEKATAN BERTEMA
SLOT 3 : PEMBINAAN RPH
OLEH :
NADIAH BINTI JAHIDIN
SISC+ SAINS DAN MATEMATIK
PPD PETALING UTAMA
Aktiviti Pembelajaran
Projek
Bermain
Penyelesaian
Masalah
Nyanyian
Main
Peranan
Kuiz
Berdebat
Bercerita
Penyiasatan/
inkuiri
Simulasi
Berlakon
Lawatan
BPK, KPM
2
PENDEKATAN BERTEMA
CONTOH RPH STRATEGI 1
PENDIDIKAN MORAL
Tema : Alam Sekitar
Sub Tema : Kesederhanaan
• STANDARD KANDUNGAN : 13.0 Kesederhanaan Dalam Keluarga
• STANDARD PEMBELAJARAN: 13:2 Menghuraikan cara bersikap sederhana
dalam keluarga
• OBJEKTIF : Murid dapat menghuraikan cara bersikap sederhana dalam
keluarga
• KRITERIA KEJAYAAN :
1. Murid dapat menyatakan maksud kesederhanaan
2. Murid dapat memberi contoh bersikap sederhana dalam
keluarga.
• AKTIVITI :
Set Induksi
1. Murid ditunjukkan gambar seperti dalam buku teks.
2. Bersoal jawab tentang gambar yang diberikan.
Aktiviti
1. Tontonan video lagu “Jangan Membazir” di laman YouTube.
2. Murid berbincang dalam kumpulan, mencari contoh kesederhanaan
dalam keluarga berdasarkan video.
3. Murid menyatakan maksud kesederhanaan : Bersikap tidak keterlaluan dalam
setiap perbuatan dalam keluarga.
4. Secara berpasangan, murid berbincang dan berlakon situasi kesederhanaan
dalam keluarga.
Penutup
1. Murid menyatakan kepentingan kesederhanaan dalam keluarga
2. Guru menggalakkan murid melibatkan diri dalam aktiviti kitar semula.
MATHEMATICS
Theme : Alam Sekitar
Sub Theme : Animals
• CONTENT STANDARD : 2.5 Problem solving
• LEARNING STANDARD :
• 2.5.1 Create stories involving addition, subtraction, multiplication and division
within 1000.
• OBJECTIVE : By the end of the lesson, pupils should be able to create stories
involving addition and subtraction within 1000.
• SUCCESS CRITERIA :
1. Create at least one story involving addition within 1000 in daily life situation
2. Create at least one story involving subtraction within 1000 in daily life situation.
•
ACTIVITY :
Introduction :
1. Pupils observe a video of creating stories involving animals.
https://youtu.be/s79OUi4Nog0
2. Pupils relate the story with their daily life situation
3. Pupils discuss the ways of creating stories.
(simple words > short sentence > short story)
Expansion :
(ADDITION)
1. In groups, pupils are given number sentence cards and names of animals.
2. Pupils complete the story by following the steps given.
3. Pupils present their stories in front of the class.
Expansion :
(SUBTRACTION)
1. In groups, pupils create their own animals and number sentences.
2. Pupils complete the story by following the steps given.
3. Pupils write down the stories on mini whiteboard.
4. 2 stray, others stay : (Peer evaluation + teacher’s guide)
Closure :
1. Pupils sing an addition song together.
2. Pupils relate with daily life situations.
PENDEKATAN BERTEMA
CONTOH RPH STRATEGI 2
Tema : Alam Sekitar
BAHASA MELAYU
Subtema : Alamku Sayang
MATEMATIK
Strategi : 2
PENDIDIKAN KESENIAN (SENI VISUAL)
SP:
1.1.2(iv) Mendengar,
memahami, dan memberikan
respons terhadap permintaan
1.3.1 Membilang nombor.
1.3.2 Melengkapkan sebarang rangkaian
nombor.
3.1.1 Menghasilkan karya yang kreatif.
(i) Memilih dan memanipulasi media secara kreatif.
(ii) Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
secara kreatif
(iii) Mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan
kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan karya
secara kreatif
(iv) Membuat kemasan pada hasil karya.
4.1.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
OP:
Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran, murid dapat:
Mendengar, memahami, dan
memberikan tiga respons
terhadap permintaan
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
murid dapat:
1. Murid dapat menghasilkan karya kreatif dengan garisan
1. Membilang nombor dalam lingkungan
selari.
1000.
2. Melengkapkan sebarang rangkaian
nombor dalam lingkungan 1000.
KK:
Murid dapat:
1. Mendengar petikan
dengan baiknya.
2. Memahami petikan
dengan baiknya.
3. Mengemukakan respons
terhadap permintaan
Murid dapat:
1. Membilang nombor 1-1000.
2. Melengkapkan pola nombor mengikut
tertib menaik dan menurun.
Murid dapat :
1. Menghasilkan gambar sayur-sayuran dengan menggunakan
garisan selari.
BAHASA MELAYU
AKTIVITI
Set Induksi
1. Murid ditunjukkan video tentang
pokok pembersih udara.
Aktiviti
1. Murid menyatakan nama-nama
pokok yang diketahui.
2. Murid membaca petikan dan
memahami dialog tentang pokok
pembersih udara.
3. Murid mendengar dan memberikan
respons terhadap permintaan.
4. Murid di minta untuk menulis
respons yang sesuai dan
kemudiannya simulasikan.
Dramatization (Drama)
5. Murid dipilih untuk mensimulaikan
respons di hadapan kelas.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran
tentang respons terhadap
permintaan dengan bimbingan
MATEMATIK
Set Induksi
1. Murid menyanyi lagu 100 - 110.
Aktiviti
1. Murid membilang secara menaik dan
menurun dengan menggunakan
garis nombor.
2. Murid melakukan aktiviti
melengkapkan pola nombor
mengikut tertib menaik dan
menurun.
3. Murid membuat susunan pola
nombor 100 – 1000.
4. Murid bercerita tentang buahbuahan yang boleh dikira dalam
lingkungan 100 – 1000.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran
tentang membilang nombor dengan
bimbingan guru.
PENDIDIKAN KESENIAN
(SENI VISUAL)
Set Induksi
1. Murid mencantum puzzle gambar sayursayuran.
Aktiviti
1. Murid menamakan sayur-sayuran yang
pernah dilihat.
2. Murid melukis gambar sayur-sayuran.
3. Murid menyatakan jenis-jenis garisan.
4. Murid menggunakan garisan selari untuk
menghasilkan karya seni.
Penutup
1. Murid membuat penilaian terhadap karya
sendiri dan rakan-rakan.
BAHASA MELAYU
BBM:
https://youtu.be/huPH65y5i2s
MATEMATIK
Lembaran kerja
PENDIDIKAN KESENIAN
(SENI VISUAL)
Kad puzzle sayur-sayur.
Contoh asil karya yang sudah siap.
Gambar petikan
Benda maujud ( sayur-sayuran)
Benda maujud ( pokok hiasan )
PENDEKATAN BERTEMA
CONTOH RPH STRATEGI 3
BENGKEL RPH
1.
2.
3.
4.
5.
KUMPULAN EMPAT ORANG : SUBJEK MATEMATIK DAN SAINS
MELIPUTI STRATEGI 1, 2 DAN 3
FORMAT RPH
SESI PEMBENTANGAN
HANTAR BAHAN PEMBENTANGAN KEPADA TELEGRAM NO INI :
013 5202405 (NADIAH)
SEKIAN, TERIMA KASIH
Download