Uploaded by izzularyan13

tapak rph BM T5

advertisement
RANCANGAN PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
Mata Pelajaran
Minggu
Tarikh & Hari
Tema
Tajuk
Kemahiran/
Aspek
Standard
Kandungan
Standard
Pembelajaran
Objektif
pembelajaran
KBAT
Strategi PdP
EMK
Nilai
Sistem Bahasa
S. SEJAHTERA
SIVIK
PAK 21
Peta I-Think
PBD
ABM/BBM
Aktiviti
Bahasa Melayu
2
5T
Kelas
Kehadiran
27/3/2023 Isnin
0650 - 0750
Masa
2. Keselamatan
KEMURUNGAN DALAM KALANGAN REMAJA
3.0 Kemahiran Menulis
/
3.3 Menulis untuk melengkapkan maklumat dalam pelbagai bahan.
3.3.1 Menulis untuk melengkapkan maklumat dengan membuat pertimbangan yang
relevan dalam pelbagai bahan
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
i) Mengenalpasti 8 isi dan dua fokus dalam bahan yang terlibat.
ii) Menulis pendahuluan dan kesimpulan rumusan dengan betul.
Menilai
Pembelajaran Berpusatkan Murid
3. Nilai Murni
Rasional
2. Sistem Ejaan
Rasional
Kegembiraan - Kestabilan Emosi
Think Pair Share
TIADA
Kaedah Penulisan
Modul
Set Induksi
- Pelajar menyatakan pengetahuan tentang teknik menulis rumusan.
Aktiviti Pembelajaran
- Semua pelajar membaca bahan dalam keadaan senyap. Seterusnya tiga orang
pelajar dipilih untuk membaca petikan dengan nada yang kuat dan seorang pelajar
mengulas tentang bahan 2.
- Pelajar menyatakan tema dan fokus bahan. Seterusnya, secara berkumpulan
diketuai mentor, mencari isi-isi penting berdasarkan fokus.
- Pelajar menulis rumusan penuh. Dua jawapan ditulis di papan tulis untuk disemak
dan dinilai.
(Soalan KBAT: -)
Apakah peranan kerajaan, untuk mengatasi kemurungan dikalangan remaja?
Penutup
-
Refleksi
Dua orang pelajar dipilih menyatakan dapatan pembelajaran pada hari ini.
RANCANGAN PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
Mata Pelajaran
Minggu
Tarikh & Hari
Tema
Tajuk
Kemahiran/
Aspek
Standard
Kandungan
Standard
Pembelajaran
Objektif
pembelajaran
KBAT
Strategi PdP
EMK
Nilai
Sistem Bahasa
S. SEJAHTERA
SIVIK
PAK 21
Peta I-Think
PBD
ABM/BBM
Aktiviti
Bahasa Melayu
1
5C
Kelas
Kehadiran
21/3/2023 Selasa
1150 - 1240
Masa
1. Kesihatan dan Kebersihan
PERSEKITARAN BERSIH IDAMAN SEMUA
1.0 Kemahiran Mendengar dan Bertutur
/
1.1 Mendengar,mengenal dan menyebut perkataan, rangkai kata, istilah dan ungkapan
serta intonasi ayat dalam pelbagai ujaran.
1.1.2 Mendengar, memahami dan menuturkan ayat dalam pelbagai jenis komunikasi
lisan dengan betul.
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
i. Menuturkan pendapat yang bernas dengan menggunakan ayat yang gramatis.
Strategi berfikir
Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
2. Kelestarian Alam Sekitar
Kebersihan Fizikal dan Mental
1. Sebutan dan Intonasi
Rasional
Kegembiraan - Alam Sekitar
Hot Seat
TIADA
Kaedah Lisan
Buku Teks
Set Induksi
- Pelajar disoal tentang persekitaran idaman yang diimpikan.
Aktiviti Pembelajaran
- Secara berpasangan, pelajar menjalankan aktiviti komunikasi lisan tentang
kepentingan dan cara-cara menjaga kebersihan alam sekitar. Pelajar menyatakan
pendapat dan menyenaraikan cara-cara.
- Seterusnya beberapa pasangan dipanggil ke hadapan untuk menjalankan aktiviti.
(pelajar bersoaljawab dan saling memberikan pendapat).
- Pelajar membuat latihan pengukuhan, dan jawapan dibincangkan bersama-sama
guru.
(Soalan KBAT: -)
Pada pendapat anda, sebagai seorang pelajar apakah tanggungjawab anda untuk
mengekalkan kebersihan persekitaran sekolah?
Penutup
- Dua orang pelajar dipilih menyatakan dapatan pembelajaran pada hari ini.
Refleksi
RANCANGAN PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
Mata Pelajaran
Minggu
Tarikh & Hari
Tema
Tajuk
Kemahiran/
Aspek
Standard
Kandungan
Standard
Pembelajaran
Objektif
pembelajaran
KBAT
Strategi PdP
EMK
Nilai
Sistem Bahasa
S. SEJAHTERA
SIVIK
PAK 21
Peta I-Think
PBD
ABM/BBM
Aktiviti
Bahasa Melayu
1
5T
Kelas
24/3/2023 Jumaat
Masa
NOVEL
PENGENALAN NOVEL SILIR DAKSINA
2.0 Kemahiran Membaca
Kehadiran
0950 - 1020
/
2.1 Membaca secara mekanis pelbagai bahan prosa dan puisi.
2.1.2 Membaca petikan prosa dan puisi dengan intonasi yang betul dan nada yang
sesuai berdasarkan situasi.
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
i) Mengetahui item-item yang akan dipelajari dalam Novel
Menilai
Pembelajaran Berpusatkan Murid
3. Nilai Murni
Semangat Bermasyarakat
Choose an item.
Jati Diri
Hormat-menghorati - Kebudayaan
Hot Seat
TIADA
Kaedah Pemerhatian
Modul
Set Induksi
- Pelajar menyatakan pengetahuan sedia ada berkaitan Novel Silir Daksina.
Aktiviti Pembelajaran
- Pelajar diterangkan tentang aspek-aspek yang akan dipelajari dalam Novel Silir
Daksina.
- Pelajar diceritakan secara ringkas sinopsis novel untuk menarik minat pelajar
membaca novel tersebut.
- Seterusnya pelajar mencatat aspek-aspek yang perlu dicatat semasa membaca
novel.
(Soalan KBAT: -)
Pada pendapat anda. Apakah rasionalnya Novel ini dijadikan bahan bacaan kepada
pelajar?
Penutup
- Dua orang pelajar dipilih menyatakan dapatan pembelajaran pada hari ini.
Refleksi
Mata Pelajaran
Minggu
Tarikh & Hari
Tema
Tajuk
Kemahiran/
Aspek
Standard
Kandungan
Standard
Pembelajaran
Objektif
pembelajaran
KBAT
Strategi PdP
EMK
Nilai
Sistem Bahasa
S. SEJAHTERA
SIVIK
PAK 21
Peta I-Think
PBD
ABM/BBM
Aktiviti
Bahasa Melayu
1
5C
Kelas
24/3/2023 Selasa
Masa
1. Kesihatan dan Kebersihan
PENULARAN WABAK BERJANGKIT
5.0 Aspek Tatabahasa
Kehadiran
0720-0820
/
5.2 Memahami dan menggunakan golongan kata yang sesuai dalam pelbagai bidang.
5.1.1 Mengaplikasi bentuk kata tunggal dan kata majmuk dalam pelbagai laras
bahasa dengan betul mengikut konteks.
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
iii) Membezakan kata tunggal dan kata Majmuk
iv) Membina ayat dalam bentuk cerita menggunakan sekurang-kurangnya lima kata
tunggal dan lima kata majmuk.
Mengaplikasi
Pembelajaran Berpusatkan Murid
3. Nilai Murni
Kebersihan Fizikal dan Mental
4(ii) Tatabahasa - Sintaksis
Sihat
Tanggungjawab - Pengurusan Diri
Think Pair Share
TIADA
Kaedah Lisan
Modul
Set Induksi
- Dua orang pelajar dikehendaki bercerita tentang pengalaman semasa penularan
Covid-19.
Aktiviti Pembelajaran
- Pelajar imbas semula dan disoal tentang kata tunggal dan kata majmuk.
Semua pelajar memberikan pendapat/pengetahuan berkaitan tajuk serta
memberikan contoh kata tersebut.
- Pelajar membaca bahan secara senyap. Seterusnya dua orang pelajar dipilih
membaca bahan dengan nada yang kuat.
- Secara berpasangan, pelajar menganalisis bahan dan membina cerita pendek
menggunakan kata tunggal dan kata majmuk yang ditemui.
- Dua contoh cerita dipilih dan dibacakan dihadapan, dan pelajar menyebut kata
tunggal dan kata majmuk yang digunakan.
(Soalan KBAT: -)
Bagaimanakah penularan wabak boleh mengakibatkan kemerosotan ekonomi negara?
Penutup
- Dua orang pelajar dipilih menyatakan dapatan pembelajaran pada hari ini.
Refleksi
Download