№1 сабақ Күні:____________ Сабақтың тақырыбы: English Alphabet Сабақтың мақсаты: әліпбидегі 26 әріппен таныстыру; тыңдаушыларға әліпбидегі 26 әріпті түсінуге және оқуға көмектесу; әріптерді айту, оқу, жазу. тыңдаушылардың оқытылатын пәнге деген қызығушылығын қалыптастыру: Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап; Сабақтың көрнекілігі: шаттық шеңбері; миға шабуыл; ашық микрофон. карточка аудиозапись слайд флэкарталар ИКТ Сабақтың барысы: 1)Ұйымдастыру кезеңі: 2) Жаңа сабақты меңгерту: 3) Сабақты қортындылау: 4) Үйге тапсырма: 5) Рефлексия: тыңдаушылардың сабаққа қатысымын тексеру, сергіту сәті - «шаттық шеңбері» әдісі арқылы тыңдаушлырдың зейіні мен құштарлығын арттыру, тыңдаушылардың бойында идея немесе тілек білдіру; тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру, тыңдаушыларды бір-біріне тілек айту арқылы жақындастыру, көңіл күйін көтіп, бауырмалдығын ояту. жаңа тақырып бойынша толық түсіндіру (слайд, «АВС» song, карточкалар); жазбаша жаттығулар; quizizz.com платформасында жылдам викторина; «менің есімімнің тарихы» - тыңдаушларды бір-бірімен таныстыру, олардың бойында құндылықтарды қалыптастыру, адамның туылған кезде есімін қоюға үлкен мән беруге бағыттау, тәрбиелік аспектісін дамыту. «миға шабуыл» әдісімен тыңдаушыға өтілген жаңа сабақты бекіту мақсатында сұрақтар қою: Әріптер мен «ABC» әнін жаттау «Ашық микрофон» тәсілі арқылы тыңдаушы сабақ жайлы өз ойымен бөліседі. Planned timings Start Planned activities Resources 1. Greeting. T: Good morning, children! How are you? Cl: Good morning, teacher! We are fine. To create a positive atmosphere in the class. Teacher invites learners to stand in a circle and to greet each other, ask and answer the questions: Around the circle Spider’s net -What is your name? My name is… -How are you? I am fine, thank you. -Is it green pen? No,it isn’t 2.To divide into two groups with the pieces of papers of school things ( a book and a pen) The 1st Group “a book” The 2nd Group “a pen” “Mozaic” The learners are divided into groups by choosing papers. 3. Teacher asks learners to guess the topic of the lesson by watching video: (bed, chair, table, desk, sofa, door) By watching video they will find out the theme of the lesson “In my house” and get interested in learning lexis. “House vocabulary in English” video 4.Teacher introduces the lesson objectives of the lesson. Learners will know the objectives Middle T: We have new words for today’s lesson. 1.What is it? Pictures 2.Can you draw? 3.What colour is it? Activity 1.T. explains the new word by blending and segmenting method. Learners read and repeat after the teacher.When the learners sound out words, they slowly say each sound in a word Flashcards Gr.work (b-e-d), and then they say the seconds quickly together to read the word (bed). a bed [b e d] a chair a sofa a door a table a desk [d e s k] T-Cl; P1; P2; P3… Teacher moves around the class and supports pupils. Learners repeat the words after the teacher trying to memorize them and learn correct pronunciation. In order to check students’ learning teacher points at different students or groups of students in the class and elicits words. Teacher assesses every pupil by saying “ You are right”, “ Well done” etc Energizer T: Are you tired? Stand up. Let’s do physical exercises: Physical exercises Hands up, hands down Bend left, bend right Turn around Stamp your feet And sit down! Individual work Descriptor: a learner -follows instructions correctly -repeats after the teacher Learners do motions with actions and relax. Teacher assesses pupils by saying “ Well done” -Teacher introduces a demonstration to structure There is… in this house There are… in this house Learners make sentences with the structure “there is/ are” Pictures 4. (I )Theacher will give them task, they must say what they have got in their houses. Example: There is a sofa in my house. 1. A chair is in the kitchen Task 1p.49 Descriptor: a learner - uses there is / are to say about things he/she has got in the house - uses topic words Teacher assesses every pupil by giving smiles or saying “ You are right”, “ Well done” etc (I) Listen and put the numbers in the boxes 1.A chair is in the kitchen. 2. A sofa is in the living room. 3.A bed is in the bedroom. 4.A desk is in the study. Task1 p.47 Descriptor: a learner -numbers pictures correctly Each pupil work themselves, show their understanding new material. Teacher assesses every pupil by giving smiles or saying “ You are right” A game “Slap sticks” A model of the house. Ps show pictures using the new words of the lesson and the grammar structure “There is/are ” 1-st group: There is a 2-nd group: There are sofas. Learners consolidate new lexis and the structure of the lesson. Teacher assesses every pupil by thumbs. End Reflection At the end of the lesson the learners will stick the smiles on the board by their reflection Additional information Differentiation – how do you plan to give more support? How do you plan to challenge the more able learners? Formative assessment – how are you planning to check learners’ learning? Health and safety check ICT links Interactive board, video, PE -Differentiation by lesson objectives -Differentiation by support before Activity 1 Teacher assesses every pupil by giving smiles or saying “ You are right”, “ Well done” and “Thumbs up, side, down” -Work with the SMART board not more than 10 minutes -Monitor classroom space when students start moving around -Use water based markers Reflection Were the lesson objectives/learning objectives realistic? What did the learners learn today? What was the learning atmosphere like? Did my planned differentiation work well? Did I stick to timings? What changes did I make from my plan and why? Сабақтың барысы: