Uploaded by isagalieva03

7 сынып ҚМЖ. Механикалық жұмыс және қуат

advertisement
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Мектеп:
Жұмыс және қуат
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 7
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Механикалық жұмыс. Механикалық жұмысты есептеу.
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
Сабақ мақсаттары
7.2.3.1 механикалық жұмыстың физикалық мағынасын түсіну.
7.2.3.3 A=Fs, формуласы бойынша механикалық жұмысты есептеу.
Бағалау критерийлері
Оқушы:
Механикалық жұмыстың физикалық мағынасын түсінеді.
- механикалық жұмысты анықтайтын формуланы біледі;
- механикалық жұмыстыӊ өлшеу бірлігін біледі;
- оӊ және теріс механикалық жұмысты ажырата алады
Практика жүзінде жұмысты анықтап, оның күшке тәуелділік графигін тұрғызады
Тілдік мақсаттар
Механикалық жұмысты толық сипаттай алады. Мәліметтерді пайдалана отырып
жұмысты анықтай алады
Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары
керек. Олар терминдерді түсінулері және қолдана алулары керек: масса,
векторлық жылдамдық, күш, энергия, кинетикалық энергия
Арнайы пәндік лексика және терминология:
Механическая
Механикалық жұмыс
mechanical work
работа
Характеристика
Жылдамдық
characterization of speed
скорости
сипаттамасы
В
единицу Уақыт бірлігінде
In the unit time
времени
Полезная работа
Пайдалы жұмыс
Useful work
Сила тяги
Тарту күші
traction force
Положительная
Оң жұмыс
positive work
работа
Отрицательная
Теріс жұмыс
negative work
работа
Работа
не Жұмыс атқарылмайды
Work not performed
совершается
Работа равна нулю Жұмыс нөлге тең
Work is equal to zero
По направлению
Қозғалыс бағыты
The direction of travel
движения
бойынша
Работа
силы Ауырлық
күштін Work gravity
тяжести
жұмысы
Работа
силы Үйкеліс күштін жұмысы Work friction
трениия
Диалогқа/жазуғақажеттісөзтіркестері:
Қандай доп үлкен ……. ие?
………. қалай өзгерді?
Егер ….. орын алса іс-әрекетпен не болатындығын болжамдаңыз…..
Құндылықтарды
дарыту
Пәнаралық
байланыстар
Оқушылар оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, құбылыстарды
бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету. Ойлау арқылы
жасалатын іс-әрекеттегі қиындықты жеңуге деген талпынысын ояту,
физика қызығушылығын арттыру.
Танымдық дамуын жетілдіру үшін қызығушылығы мен білуге деген
талпынысын арттыру.
 Оқушылардың белсенділігін арттыру;
 Коммуникативтік дағдысын жетілдіру
 Мақсатқа жету, табандылық, төзімділік қасиеттерін қалыптастыру.
Математика, тарих пәндерімен байланыс
АКТ қолдану
дағдылары
Интерактивті тақтаның мүмкіншіліктерін тиімді қолдану.
Бастапқы білім
Күштер, жол, уақыт күштерді графикте кескіндеу
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ұйымдастыру
Ресурстар
ТМ1
Сабақтың
ортасы
Білу
Презентация
Түсіну
Проблемалық сұрақ:
Барлық жағдайларға ортақ нәрсе не?
Күтілетін жауап: жұмыс денеге түсірілген күш әсерінен
атқарылады, және осы кезде дене орын ауыстырады.
Сабақтың тақырыбы және оқу мақсаттарымен таныстыру
Мысалдары негізге ала отырып, жұмыстың анықтамасын беру
және тұжырымдау
Қолдану
Топтық жұмыс.
Оқушылар күшті өзгерте отырып, атқарылған жұмыстың қалай
өзгеретінін зерттейді. білеушені динамометр көмегімен белгілі
бір қашықтыққа қозғайды. Қашықтық пен қажетті күш
өлшенеді. Массаны өлшеу үшін білеушеге гірлер салынады.
Оқушылар әр жағдай үшін атқарылған жұмысты есептейді.
1 – топ. Күш пен жұмыстың арасындағы тәуелділік графигін
тұрғызады.
2- топ. Жұмыстың жүрілген жолға тәуелділігін зерттейді.
1 топ тапырмасы. Бұл жұмыста сендер күш пен жұмыстың
арасындағы тәуелділікті зерттеп, графигін тұрғызасыңдар
Мақсаты:___________________________________________________
____________________________________________________________
________________________________________________
Зерттеу жұмысының барысы:
Кесте
№
S/
F/
A/
Механикалық жұмыстың күшке тәуелділік графигі
динамометр,
білеуше,
жүктер,
рулетка
Қорытынды
2 топтың тапсырмасы.
Бұл жұмыста сендер орын ауыстыру мен жұмыстың арасындағы
тәуелділікті зерттеп, графигін тұрғызасыңдар
Мақсаты:___________________________________________________
____________________________________________________________
________________________________________________
Зерттеу жұмысының барысы:
Кесте
№
S/
F/
A/
Механикалық жұмыстың орын ауыстыруға тәуелділік графигі
Қорытынды
Топтық жұмысқа арналған критерийлер бойынша топтар
бірін бірі бағалайды
Топтық жұмысты бағалау критерийлері:
№
1
2
3
4
Сабақтың соңы
Дескриптор
Зерттеу жұмысының мақсаты айқындалған.
Зерттеу жұмысының барысы нақты жазылған.
График сызылған
Қорытынды жасалған.
Балл
2
2
2
2
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім?
- не артық болды?
- немен жұмысты жалғастыру қажет?
Үйге тапсырма:
1. Егер әр қадам аттаған кезде орта есеппен 20 Дж жұмыс
атқарылса, мектептен автобус аялдамасына дейін жүріп
барғанда қандай жұмыс атқарылатынын есептеңдер.
2. Көрші қабаттар арасындағы баспалдақпен көтерілген кездегі
атқаратын жұмыстарыңды анықтаңдар. Қабаттар арасындағы
қашықтықты метрлік белгісі бар тіктеуіштің (рулетка) көмегімен
анықтаңдар, ал массаларыңды таразы көмегімен анықтаңдар.
Сабақ бойынша рефлексия
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу
үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта
келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Оқу мақсаттары сабақ үдерісінде басты назарда болды. Сабақ
басында оқушылар суреттегі мысалдар арқылы сабақтың
тақырыбын, оқу мақсаттарын ашты. Сабақ соңында оқушылардың
оқу мақсаттарына қандай дәрежеде жеткендігін білу мақсатында
топта практикалық жұмысты орындау тапсырмасы берілді.
Оқушылар өз ойларын тиянақты, физикалық тұрғыда түсіндіруге
тырысты. Жоспарға ешқандай өзгерістер енгізгенім жоқ.
Жалпы баға
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:ұйымдастырушылық – іс-әрекеттік мақсаттар: өзіндік оқу іс-әрекеттерін ұйымдастыра білу
дағдыларының болуы; мақсат қоя білу; іс-әрекетті жоспарлау; топта жұмыс жасау дағдысын дамыту.
Мысалы,
тақырыптың негізгі түсінігі мен заңдарын;
тақырып бойынша өз бетімен зерттеу жасау, яғни механикалық жұмыстың күш пен орын
ауыстыруға тәуелділігін тексеруі;
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізеді (оқытуға
және үйренуге қатысты)?
1. оқушылардың график тұрғызу дағдысын дамыту;
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Мұғалім сабақта жоспарлау барысында ең алдымен оқушының іс-әрекетін жоспарлайды; бұл ісәрекет оқушылардың мүмкіндіктерінің деңгейі ескере отырып әртүрлі болуы керек және жалпы білім
алу білігінің қарапайым компетенциясын қалыптастыруға бағытталады.Сабақтың 80%-ында мұғалім
емес оқушы сөйлеу және іс-әрекеттерді орындауы керек. Мұғалім – ұйымдастырушы, сабақтың
дирижёрі, оның іс-әрекеті неғұрлым аз болса, соғұрлым оқушылардың жетістігі жоғары болады.
Download