Uploaded by John Quidulit

ap

advertisement
Paaralan:
MASUSING
BANGHAY
ARALIN
Oras 8:00-8:40am
I. MGA LAYUNIN
(Objectives)
A. Pamantayang
Pangnilalaman
(Content Standard)
B. Pamantayan sa
Pagganap
(Performance Standard)
C. Mga Kasanayan sa
Pagkatuto
(Learning Competencies)
D. Mga Layunin ng Pagaaral
(Learning Objectives)
Pangkabatiran
(Cognitive)
Pandamdamin
(Affective)
Sayko-Motor
(Psychomotor)
II. NILALAMAN
(Content)
III. MGA KAGAMITANG
PANTURO
(Learning Resources)
A. Sanggunian
(References)
1. Mga Pahina sa Gabay ng
Guro
2. Mga Pahina sa
Kagamitang
Pang-mag-aaral
Bulala-Paratong Elementary School
Markahan:
Guro:
Araw ng
Pagtuturo:
Asignatura:
Antas:
Unang Markahan
Naipapamalas ang pag-unawa at pagpapahalaga sa sariling pamilya at mga kasapi nito at bahaging ginagampanan ng bawat isa.
Buong pagmamalaking nakapagsasaad ng kwento ng sariling pamilya at bahaging ginagampanan ng bawat kasapi nito sa malikhaing
pamamaraan.
Nailalarawan ang iba’t ibang papel na gingampanan ng bawat kasapi ng pamilya sa iba’t ibang pamamaraan(AP1PAM-IIa-3)
Maawatan iti konsepto iti pamilya maipanggep iti pakabuklan na.
Maistorya iti bukod nga pamilya kas kuma iti simple nga kasyasino da.
Makakulayan iti maysa a ladawan sa buklan iti maysa nga pamilya.
Ti Pamilyak
III. MGA KAGAMITANG PANTURO
(Learning Resources)
AP1PAM-llal-2
Araling Panlipunan Kagamitan ng Guro (Iloko) p. 21-24
Araling Panlipunan Kagamitan ng Mag-aaral (Iloko) p. 71-73
3. Mga Pahina sa Teksbuk
Learners materials p.96-100
4. Karagdagang Kagamitan
mula sa portal ng Learning
Resource
B. Iba pang Kagamitang
Panturo
https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.dreamstime.com%2Fsticker-template-small-family-members-cartoon.
IV. PAMAMARAAN
(Procedures)
Ladawan ,Papel, Laptop
Gawaing Guro
Gawaing Mag-aaral
Naimbag a bigat u ubing!
Naimbag met a bigat mo mestra!
Tumakder tayo amin ta agwalo tayo babaen iti maysa nga video presentation.
Naulimek dagiti ubing nga agwalo.
Simpaen dagiti tugaw ken piduten dagiti wara iti sirok iti tugtugaw yo.
Sakbay tayo nga rugyan iti leksiyon tayo tatta nga aldaw agsala tayo ken agkanta tayo.
Naragsak nga agkanta dagiti ubbing.
Sublyanan tayo garud ubbing dagiti naadal tayo idi kalman.
Anya kadi tattay dagiti arapaap yon?
Ibgam man jy arapaam po, Kyle.
Sika met, Nadine.
A. Balik-aral sa nakaraang
aralin o pagsisimula ng
bagong aralin
Sika met, Jerome.
Kayat ko agbalin nga Pulis, ma’am.
Kasano garud nga magunud dagitoy nga arapaap, Mike?
Kayat ko agbalin nga Nars, ma’am.
Kitaen daytoy a ladawan.
Kayat ko agbalin nga kas kenka ,ma’am.
Agbasa nga nalaing, ma’am.
Mabalin yo kadi nga inaganan no sino dagiti tao detoy nga ladawan?
Sika umana, James
Sika met , Marie.
Sika met, Joaana.
Sika met, John.
Ket maudi, Lorena.
Ading weno buridek.
Tatang,ma’am.
Naglalaing kayo ubing!
Nanang, ma’am.
Manong,ma’am.
Manang,ma’am.
Ading, ma’am.
B. Paghahabi sa layunin ng
aralin
C. Pag-uugnay ng mga
halimbawa sa bagong
aralin
Ka makita yo, dagitoy iti pakabuklan iti maysa nga Pamilya.
Ada ni tatang, nanang,manong, manang ken ading weno buridek.
Naawatan, ubbing?
Nasayaat no kasta.
Tattan ubing, ada man ipakitak nga ladawanen.
Kayat ni ma’am nga ibaga yo daytoy no mano iti bilang iti tao iti pakabuklan iti ladawan.
Wen,ma’am.
Wen ma’am.
Mano kadi iti tao kas makita yo iti ladawan?
Uppat,ma’am.
Usto ubbing upat a tao iti pakabuklan daytoy a ladawan, ibga yo man garud no sino-sino Ni tatang, nanang,ken duwa nga annak da,
dagitoy nga tattao.
ma’am.
(Very good)
Ket detoy ubbing?
Mano met iti mabilang yo nga tao detoy aladawan?
Mabalin yo man garud nga ibaga no sino-sino nga tattao iti bukbuklen iti daytoy a pamilya?
Naglalaing kayo ubbing!
Sangapulo, ma’am.
Ni tattang,nanang,ket walo nga annak na
ma’am.
Duwa da laeng, ma’am.
Ni nanang laeng ken tay anak na .ma’am.
Wen,ma’am.
Ket detoy ubbing?
Mano iti tao daytoy nga ladawan?
Sino-sino da?
Nalaing..
Laglagipen yo ubing nga bassit man weno dakel iti kameng iti pamilya ket maibilang latta
nga pamilya.
Naawatan ubbing?
Kitaen nga doble dagitoy a ladawan ubbing, no agsensyas nak iti “go” tumaray nga mapan
aglinia yanti ladawan a batog ti kapada na ti pamiliam.
Wen,ma’am.
Naawatan?
D. Pagtatalakay ng bagong
konsepto at paglalahad
ng bagong kasanayan #1
Okey.. ready get set Go!
(timaray dagiti ubbing iti batog iti ladawan a
kapada ti pamilia da)
(nagdamag dagiti ubbing no mano iti myembro iti pamilia ken no siasino dagiti bukelen iti
pamilia da)
Agsubli kayo garuden iti tugaw yon ubbing.
(Nagsubli dagiti ubbing iti tugaw da)
Iyurwar yo garuden dagiti lapis ken krayola yon.
Babaen daytoy ladawan a balay, kopyaren yo detoy iti nadalus a papel ken idrowing yo iti
kameng iti pamilya iti uneg na.
E. Pagtalakay ng bagong
konsepto at paglalahad
ng bagong kasanayan #2
(Nagdrawing dagiti ubbing iti kameng iti
pamilya da iti uneg iti balay)
Kalpasan yo nga indrowing, iyam-ammo yo garud iti kaklasmeyt yo dagiti kameng iti pamilya
yo.
Daytoy iti pamilya, bassit laeng ken bukelen
Iyunam garuden, Mike.
ni tatang ko, ni nanang ko ken ni manang ko.
(Very good)
Daytoy met iti dakel a pamilyak, bukelen ni
Sika met , ashley.
tatang ko , ni nanang ko, talo nga manong ko
ken maysa nga buridek nga babae,ma’am.
F. Paglinang sa Kabihasaan Naglaing, sika met Robert.
Uray duwa kayo laeng ken mamang mo anak, naragsak latta iti pamilia yo.
Palakpakan tayo ni ,Robert!
Daytoy iti simple nga pamilyak a binukel
laeng ni mamang ken siak ta awan ni papang
kon, ma’am.
Pinalakpakan da ni Robert.
(simaruno met dagiti daduma nga ubbing a
nagi-share iti awtput da)
G. Paglalapat ng aralin sa
pang-araw-araw na
buhay
H. Paglalahat ng Aralin
Agbalin nga nasingpet nga anak,manong wenu
Kas miyembro iti pamilya, kasanum nga maipakita iti panagayat mo kanyada iti uneg iti balay ading tapno agtalinaed latta iti ayat ket
yo?
naragsak a pamilia iti uneg iti pagtaengan mi,
ma’am.
Naglalaing kayo ubing, ikan yo iti bagbagi yo iti kembot clap!
(inubra dagiti ubing iti kembot clap)
Laglagipen nga iti pamilia ket buklen iti ama, ina ken anak. Ada iti pamila a buklen iti dua,
tallo,uppat, weno nasursurok pay a kameng iti pamila. Bassit man wenu adu iti kaemng iti
pamilia maibilang latta daytoy a pamilia.
Naawatan ubbing?
Wen, ma’am.
Tattan iyurwar dagiti lapis ken papel yo manen.
Aramiden dagit ubbing iti inpaaramid ni
mestra.
Isilpo iti kameng iti pamilya nga ada iti batog A iti ladawan iti batog B.
I. Pagtataya ng Aralin
J. Karagdagang Gawain
para sa Takdang Aralin
at remediation.
V. MGA TALA
VI.
PAGNINILAY
(REFLECTION)
A.
B.
C.
D.
E.
F.
G.
Bilang ng Mag-aaral
na nakakuha ng 80%
sa pagtataya.
Bilang ng Mag-aaral
na nangangailangan
ng iba pang gawain
para sa Remediation.
Nakatulong ba ang
Remedial? Bilang ng
mag-aaral na
nakakuha sa Aralin.
Bilang ng Mag-aarl
na magpapatuloy sa
Remediation.
Alin sa mga
istratehiyang
pagtuturo ang
nakatulong ng lubos?
Paano ito nakatulong?
Anong suliranin ang
aking naranasan na
solusyonan sa tulong
ng aking punong-guro
at Superbisor.
Anong kagamitang
panturo ang aking
nadibuho na nais
kong ibahagi sa mga
kapwa guro?
Agbirok iti ladawan dagiti kameng iti pamili ken mangaramid iti maysa nga “Famili Tree”
agpatulong ken tatang, nanang, wenu dagiti naununa nga kakabsat tapno maaramid nga
napintas iti family tree iti pamilia yo.
Download