Uploaded by Barathi Ragenra

960403085214-MT-RPH-Minggu2

advertisement
PRAKTIKUM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
MATEMATIK TAHUN 2
A. BUTIRAN PDP
Mata Pelajaran
Matematik
Tarikh/Hari
20 Jun 2019 / Khamis
Masa
8.30 a.m. – 9.30 a.m. (60 minit)
Kelas
2 Bestari
Bilangan Murid
/ 27 orang
Bidang Pembelajaran
Nombor dan Operasi
Tajuk
3.0. Pecahan dan Perpuluhan
Kemahiran/Fokus
Pecahan wajar
Kemahiran Sedia Ada
Murid-murid telah dapat menyatakan pecahan wajar
dengan penyebut hingga 10.
Standard Kandungan
3.2 Perpuluhan
Standard Pembelajaran
Objektif Pembelajaran
3.2.2 Menyebut perpuluhan sifar perpuluhan satu hingga
sifar perpuluhan sembilan.
3.2.3 Menunjuk nombor perpuluhan 0.1 hingga 0.9.
Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk:
(a) menyebut kesemua perpuluhan sifar perpuluhan satu
hingga sifar perpuluhan sembilan dengan sebutan yang
betul.
(b) menunjuk kesemua nombor perpuluhan 0.1 hingga 0.9
dalam perkataan dan nombor dengan tepat dan betul.
(c) menulis semua nombor perpuluhan dari 0.1 hingga 0.9
dalam garisan nombor dengan urutan yang betul
Pentaksiran
Penilaian Formatif (Lembaran Kerja, Aktiviti Kumpulan)
Kemahiran Proses Matematik
a) Komunikasi secara matematik dipupuk secara aktif
semasa interaksi antara guru dan murid serta semasa
aktiviti berkumpulan.
b) Penaakulan dipupuk ketika aktiviti membuat perwakilan
dan perkaitan.
http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
PRAKTIKUM
Tabiat Berfikir (HOM/KBAT)
Menganalisis dan mengaplikasi
Elemen Merentas Kurikulum
Kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea
(EMK)
Penerapan Nilai
Bahan Bantu Mengajar
Seni dalam Pendidikan
B.
Keadilan, Kerjasama, Saling Membantu, Berkomunikasi
dengan jelas,sistematik, berani
LCD, Komputer riba (video), garis nombor, Lembaran
kerja, kertas majung, kad Manila, pensel warna, sampul
surat, Kad Soalan , Pensel warna Lembaran Kerja pen
marker “whiteboard”.
Penggabungjalinan konsep perpuluhan dengan seni visual
melalui penggunaan pelbagai perwakilan
BUTIRAN GURU
Tema Fokus Bimbingan(TFB):
Kemahiran Insaniah (KI):
Pedagogi Masa Ini(PMI):
http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
Objektif Pembelajaran
Kemahiran komunikasi, Kemahiran Sosial,
Kemahiran Penyelesaian Masalah, Pembelajaran
Sepanjang Hayat
Pembelajaran Induktif, Pembelajaran Penerokaan,
Pembelajaran Terarah Kendiri, Inkuri Penemuan
PRAKTIKUM
Langkah /
Masa
(Minit)
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
1. Guru akan memulakan pengajaran harian
dengan memberi salam kepada murid dan
bertanya khabar serta memastikan kebersihan
kelas.
2. Guru menayangkan video di laman web
berikut :
(cadangan pautan laman web)
https://www.youtube.com/watch?v=08Mn_
cw1Ibw&t=31s
SOALAN
Set Induksi
(5 minit)
i.
3. Guru menanyakan beberapa soalan
berdasarkan video tersebut.
Apakah yang anda lihat dalam video
tersebut?
4. Guru mengimbas kembali kemahiran menukar
* Guru tegaskan bahawa bentuk perpuluhan ialah
cara lain bagi menyatakan pecahan persepuluh.
pecahan persepuluh kepada perpuluhan
dengan beberapa contoh menggunakan
gambar rajah pecahan persepuluh serta akan
memanggil murid secara rawak untuk jawab
soalan pada papan putih.
5. Kemudian, guru memulakan pengajaran
melalui jawapan murid-murid.
http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
BBM: LCD
Komputer riba
(video)
KI: Kemahiran
komunikasi
PMI: Pembelajaran
Induktif
Nilai: Keadilan
Sistematik
lain-lain
EMK:
TMK: Video
PRAKTIKUM
1. Guru akan membimbing murid untuk menulis
perpuluhan dalam bentuk angka
Contoh :
(a) 0.1 = Sifar perpuluhan satu
(zero point one)
(b) 0.3 = Sifar perpuluhan tiga
(zero point three)
(c) 0.8 = Sifar perpuluhan lapan
(zero point eight)
2. Guru akan senaraikan nombor perpuluhan
mula dengan 0.1 hingga 0.9 dalam bentuk angka.
Kemudian guru bersama sama dengan murid
akan menulis perpuluhan tersebut dalam bentuk
bentuk perkataan
3. Pada mulanya, guru akan menulis
1
10
pada bahagian atas senggatan
pertama dalam Model Garisan Nombor
yang dilekatkan pada papan putih
Langkah 1
(15 minit)
diikuti menulis 0.1 tepat pada
bahagian bawah senggatan pertama
itu dan mengaitkan hubungan antara
nombor perpuluhan dengan pecahan
Model Garisan Nombor bagi pecahan
dan perpuluhan
persepuluh.
4. Kemudian, guru akan memanggil
beberapa murid untuk menulis
kesemua pecahan persepuluh yang
yang tinggal iaitu bermula dari
hingga
10
10
/ 1 pada bahagian atas
setiap senggatan.
http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
2
10
BBM: garis nombor,
Lembaran kerja,
kertas majung.
KI: Kemahiran
Penyelesaian
Masalah
PMI: Pembelajaran
Terarah Kendiri
Nilai: Saling
membantu
Lain-lain
EMK:
TMK: -
PRAKTIKUM
5. Seterusnya, guru juga akan memilih
beberapa murid untuk menuliskan
nombor perpuluhan yang betul bagi
pecahan persepuluh yang dinyatakan
pada model garisan nombor yang
dilekatkan lalu mereka akan
ditegaskan bahawa nilai 0.1 hingga 0.9
adalah kurang daripada 1.
6. Justeru, guru akan memberitahu murid
bahawa
10
10
adalah sama dengan 1
kerana ia adalah satu keseluruhan.
1. Murid-murid akan dibahagikan kepada 6
kumpulan yang terdiri daripada 5 murid dalam
BBM: Kad Manila,
pensel warna,
2. Setiap kumpulan akan dibekalkan dengan sampul surat, Kad
Soalan , Pensel
sehelai kad Majung dan satu sampul surat warna
yang mempunyai beberapa set gambar rajah
KI: Kemahiran
pecahan persepuluh, kad pecahan persepuluh Sosial, Komunikasi
set kertas nombor perpuluhan dan set kertas
PMI: Inkuri
perkataan nombor perpuluhan.
Penemuan
satu kumpulan.
Langkah 2
(20 minit)
satu sampul surat yang mempunyai beberapa
set gambar rajah pecahan persepuluh, kad
pecahan persepuluh
http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
PRAKTIKUM
3. Murid-murid
perlu
berkolaborasi
dalam
Nilai: Rasional,
Kolaborasi,
pecahan persepuluh, nombor perpuluhan dan Komunikasi, Kreatif
dan Kritis
perkataan nombor perpuluhan pada kad Manila
EMK: Kreativiti dan
mengikut kreativiti mereka.
Inovasi
kumpulan untuk menyusun gambar rajah
4. Selepas 10 minit, setiap kumpulan akan
Lain-lain
lalu EMK : Kreativiti dan
inovasi
menjelaskannya
(menaakul
algorithma)
TMK: kepada
rakan-rakan
sekelas
dengan
diminta
untuk
membentangkan
menyebut, menunjuk dan mewakilkan gambar
rajah mengikut perpuluhan yang diberi dengan
betul.
5. Guru membimbing dan membetulkan hasil
kerja murid. Murid-murid yang bermain dengan
cekap diberi ganjaran oleh guru.
1. Murid diminta membuat latihan dalam
lembaran kerja yang diberi oleh guru.
2. Murid-murid dibimbing oleh guru untuk
Langkah 3
(15 minit)
menjawab soalan-soalan tersebut.
3. Murid-murid diminta untuk menyiapkan soalan
dalam masa yang diberi oleh guru.
Merujuk Lampiran
http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
BBM: Lembaran
Kerja 2
KI: Pembelajaran
Sepanjang Hayat
PMI:Pembelajaran
Terarah Kendiri
PRAKTIKUM
4. Guru membincangkan jawapan bersama
murid-murid.
5. Melalui latihan tersebut, tahap penguasaan
murid-murid dikenalpasti oleh guru.
Nilai: Bekerja secara
sistematik
Lain-lain:
EMK: TMK: -
6. Murid-murid diarahkan untuk menyiapkan
sebagai kerja rumah.
1. Murid-murid dibimbing oleh guru untuk
membuat rumusan berdasarkan apa yang
telah diajar hari ini.
2. Guru merumuskan isi pelajaran yang dipelajari
Penutup
(5 minit)
pada hari ini dengan soalan.
1. Bolehkah anda mengenal perpuluhan?
Tindakan lanjutan
latihan dalam buku teks/buku aktiviti /lembaran
Kerja rumah :
http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
2. Bolehkah anda menyebut dan menukar
pecahan kepada perpuluhan ?
BBM: KI: Kemahiran
Komunikasi
Nilai: Sistematik ,
berani mencuba
PRAKTIKUM
Catatan Guru Pembimbing:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Catatan Pensyarah Penyelia:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
PRAKTIKUM
Catatan Refleksi Pelajar
Kekuatan :
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Kelemahan :
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Cadangan penambahbaikan :
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
PRAKTIKUM
http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
PRAKTIKUM
Catatan Refleksi Pelajar
Kekuatan :
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
……………….……………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………….…………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
…………………………………………………….
Kelemahan :
Cadangan penambahbaikan :
http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
Download