Uploaded by Barathi Ragenra

960403085214-MT-RPH-Minggu1

advertisement
PRAKTIKUM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
MATEMATIK TAHUN 2
A. BUTIRAN PDP
Mata Pelajaran
Matematik
Tarikh/Hari
18 Jun 2019 / Selasa
Masa
8.30 a.m. – 9.30 a.m. (60 minit)
Kelas
2 Bestari
Bilangan Murid
27 orang
Bidang Pembelajaran
Nombor dan Operasi
Tajuk
3.0. Pecahan dan Perpuluhan
Kemahiran/Fokus
Pecahan wajar
Kemahiran Sedia Ada
Murid-murid telah dapat menyatakan pecahan wajar
dengan penyebut hingga 10.
Standard Kandungan
3.2 Perpuluhan
Standard Pembelajaran
3.2.1 Menukar pecahan persepuluh kepada perpuluhan.
Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk:
Objektif Pembelajaran
(a) Menukar pecahan persepuluh kepada perpuluhan
dengan menggunakan gambar rajah dan garis nombor
sekurang- kurangnya 5 soalan daripada 6 soalan
(b) Meyebut perpuluhan sifar perpuluhan satu hingga sifar
perpuluhan sembilan dengan betul berasaskan gambar
rajah yang ditunjukkan.
Pentaksiran
Kemahiran Proses Matematik
Penilaian Formatif
(a) Komunikasi secara matematik dipupuk secara aktif
semasa interaksi antara guru dan murid serta semasa
aktiviti berkumpulan.
b) Penaakulan dipupuk ketika aktiviti membuat perwakilan
dan perkaitan.
PRAKTIKUM
Tabiat Berfikir (HOM/KBAT)
Menganalisis dan mengaplikasi
Elemen Merentas Kurikulum
Kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea
(EMK)
Penerapan Nilai
Bahan Bantu Mengajar
Seni dalam Pendidikan
B.
Keadilan, Kerjasama, Saling Membantu, Berkomunikasi
dengan jelas,sistematik, berani
Kad pecahan, kad soalan, lembaran kerja, dan sampul
surat, komputer (power point), gum, kertas A4, pen marker
“whiteboard”.
Penggabungjalinan konsep perpuluhan dengan seni visual
melalui penggunaan pelbagai perwakilan
BUTIRAN GURU
Tema Fokus Bimbingan(TFB):
Kemahiran Insaniah (KI):
Pedagogi Masa Ini(PMI):
Perancangan PdP (Penyediaan RPH): PengenalanKemahiran sedia ada
Kemahiran komunikasi, Kemahiran Sosial,
Kemahiran Penyelesaian Masalah, Pembelajaran
Sepanjang Hayat
Pembelajaran Induktif, Pembelajaran Penerokaan,
Pembelajaran Terarah Kendiri, Inkuri Penemuan
PRAKTIKUM
Name : _________________________________
Date : 18/6/2019
Match with the correct answer
𝟏
𝟏𝟎
𝟖
𝟏𝟎
𝟒
𝟏𝟎
𝟗
𝟏𝟎
𝟑
𝟏𝟎
𝟐
𝟏𝟎
0.8
0.3
0.4
0.1
0.2
0.9
PRAKTIKUM
Shade the regions according to given decimal
(a)
0.3
(b)
0.5
(c)
0.2
(d)
0.4
(e)
0.7
(f)
0.9
PRAKTIKUM
Langkah /
Masa (Minit)
Isi Pelajaran
Gambar (nombor pecahan)
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
1. Guru akan memulakan pengajaran harian
dengan memberi salam kepada murid dan
bertanya
khabar
serta
memastikan
kebersihan kelas.
2. Guru
menunjukkan
gambar
yang
menunjukkan nombor pecahan
3. Murid perlu membanding bezakan gambar
yang ditunjukkan oleh guru dan menyatakan
pecahan bagi gambar tersebut
Set Induksi
(5 minit)
KI: Kemahiran
komunikasi
PMI: Pembelajaran
Induktif
Gambar- gambar yang terlibat
perpuluhan
BBM: komputer
(video), Rajah
Pecahan
4. Guru menunjukkan gambar-gambar yang
mempunyai nombor perpuluhan dalam
kehidupan seharian.
lain-lain
EMK:
pengajaran TMK:
5. Guru bertanya soalan kepada murid.
6. Kemudian,
guru
memulakan
melalui jawapan murid-murid.
Nilai: Keadilan
Sistematik
PRAKTIKUM
Soalan Guru
1. Mana lagi murid- murid dapat melihat
nombor perpuluhan selain daripada
gambar- gambar yang ditunjukkan?
(Papan tanda, tali pengukur,
penimbang berat)
Contoh gambarajah pecahan persepuluh
1. Guru memaparkan gambar rajah pecahan
persepuluh.
2. Guru menerangkan penukaran pecahan
BBM: komputer
(power point), Jalur
kertas, Rajah
Pecahan
persepuluh kepada perpuluhan.
KI: Kemahiran
Penyelesaian
Masalah
Langkah 1
(15 minit)
4. Guru mengemukakan soalan perpuluhan
kepada muridnya.
PMI: Pembelajaran
Terarah Kendiri
Nilai: Saling
membantu
5. Murid diminta untuk menyebut nilai
perpuluhan yang ditunjukkan.
Lain-lain
EMK:
TMK:
PRAKTIKUM
Contoh soalan perpuluhan
6. Selain itu, guru menyediakan 5
gambarajah yang tidak dilorek kepada
setiap murid.
Soalan yang dikemukakan
1. Bagaimana untuk
menyebut
nombor
perpuluhan ini?
7. Guru menyebut dan memaparkan
perpuluhan yang ingin dilorek oleh murid.
8. Murid diminta melorek gambar rajah dan
Contoh gambarajah yang perlu dilorek
seorang murid akan dipanggil untuk
memaparkan jawapannya di atas papan.
9. Guru menyemak dan menunjukkan
penyelesaian yang betul kepada murid.
PRAKTIKUM
Contoh sampul surat
1. Guru menyediakan sampul surat untuk
setiap kumpulan.
2. Sampul surat tersebut mempunyai jalur
pecahan persepuluh dan kad perpuluhan
3. Murid-murid akan dibahagi 5 kumpulan.
4. Setiap ketua kumpulan diminta untuk
memilih satu sampul surat.
Langkah 2
(20 minit)
Contoh soalan yang terdapat dalam
sampul surat
Jalur pecahan
BBM: Kad Pecahan,
Kad Soalan , Pensil
warna
KI: Kemahiran
Sosial, Komunikasi
PMI: Inkuri
Penemuan
6. Selain itu, murid diminta menyelesaikan
soalan dengan melekatkan gambar rajah
Nilai: Kerjasama dan
berkomunikasi
dengan baik
EMK: Kreativiti dan
Inovasi
dalam jadual dan menulis nombor
perpuluhan dan perkataan perpuluhan
secara kumpulan.
7. Guru memberi penerangan tentang soalan
yang diberi.
Lain-lain
TMK:
PRAKTIKUM
8. Selepas menyemak jawapan, murid
diminta menyebut jawapan yang betul
bersama- sama.
1. Guru akan memberi lembaran kerja yang
mengandungi soalan kepada para murid.
2. Guru membimbing murid untuk membuat
BBM: Lembaran
Kerja
soalan-soalan tersebut.
KI: Pembelajaran
Sepanjang Hayat
murid untuk menyiapkan lembaran kerja PMI:Pembelajaran
Terarah Kendiri
yang telah diberi.
3. Guru memberi masa selama 10 minit kepada
Langkah 3
(15 minit)
4. Guru menyuruh murid untuk menyemak Nilai: Bekerja secara
sistematik
jawapan dengan bertukar dengan rakan
sebelah.
Merujuk lampiran
5. Guru mengutip lembaran kerja untuk
disemak.
Lain-lain:
EMK:
TMK:
1. Guru mengadakan sesi soal jawab (Hot Seat)
bersama murid.
Penutup
(5 minit)
2. Murid menjawab soalan yang dikemukakan
oleh guru.
3. Kemudian, guru akan memberi kerja rumah
kepada murid.
BBM: Rajah
Pecahan
KI: Kemahiran
Komunikasi
Nilai: Sistematik ,
berani mencuba
PRAKTIKUM
4. Pada akhirnya, murid dibimbing oleh guru
Lain-lain
PMI:
yang telah diajar pada hari ini serta akan EMK:
TMK:
diberikan gula-gula dan kata-kata hikmat atas
untuk membuat rumusan berdasarkan apa
Tindakan lanjutan
latihan dalam buku teks/buku aktiviti /lembaran
Kerja rumah : (Buku Pintar : m/s:52)
kejayaan murid-murid
dalam
konsep yang diajar pada hari itu.
Catatan Guru Pembimbing:
Catatan Pensyarah Penyelia
menguasai
PRAKTIKUM
Download