Uploaded by KHAIRUNNISA BINTI MAD FAZIL Moe

M2P PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

advertisement
PANDUAN
PERANCANGAN PENGAJARAN
STRATEGI M2P
BAHASA MELAYU
SEKOLAH RENDAH
PANDUAN STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
STRATEGI MAMPATAN, PECUTAN DAN PENGAYAAN (M2P) DALAM PELAKSANAAN KURIKULUM
MATA PELAJARAN
TEMA/TAJUK
TAHUN/TINGKATAN
Bahasa Melayu
Kebersihan Dan Kesihatan / Awas, COVID-19
Tahun 5
HARI
TARIKH
MASA/TEMPOH
STANDARD KANDUNGAN:
2.1 Asas membaca dan memahami.
2.3 Membaca memahami dan menaakul bahan multimedia.
STANDARD PEMBELAJARAN:
2.1.1 Membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk memberikan respons.
2.2.1 Membaca dan memahami maklumat berdasarkan bahan multimedia untuk membuat pertimbangan dan keputusan.
JENIS PRAUJIAN/
PENGETAHUAN SEDIA ADA
melalui aktiviti soal jawab guru
latihan dalam talian; Google Forms, Quizizz
aplikasi WhatsApps/Telegram; pesanan suara, pesanan bertulis, rakaman video
bersemuka/offline; permainan bahasa atau lembaran kerja
TAHAP
OBJEKTIF
KUKUH I
Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran, murid-murid dapat;
KUKUH II
Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran, murid-murid dapat;
PENGAYAAN
Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran, murid-murid dapat;
Membaca maklumat tentang
COVID-19 dalam laman sesawang
dan poster untuk membuat
pertimbangan dan keputusan yang
wajar.
- Membaca maklumat
tentang COVID-19 dalam
bahan multimedia dan
dapat menyatakan
maklumat tentang bahan
dalam peta bulatan.
Membaca maklumat tentang
COVID-19 dalam laman sesawang
dan poster untuk membuat
pertimbangan dan keputusan yang
wajar.
- Membaca maklumat
tentang COVID-19 dalam
bahan multimedia dan
menyatakan kesan dan
akibat melalui peta minda
dalam bentuk dialog.
Membaca maklumat tentang
COVID-19 dalam laman
sesawang dan poster untuk
membuat pertimbangan dan
keputusan yang wajar.
- Membaca maklumat
tentang COVID-19 dalam
bahan multimedia dan
menyatakan pertimbangan
dan keputusan melalui
surat kiriman tidak rasmi.
SET INDUKSI
AKTIVITI PdP
(mengikut urutan- aktiviti yang
menarik dan berkesan dalam
tempoh masa yang realistik)
Menonton video berkaitan
COVID-19 dan mengisi maklumat
berkaitan pada peta bulatan.
Menonton video mengenai
COVID-19 dan membuat catatan
dalam peta minda dan
mempersembahkannya dalam
kelas.
Menonton video mengenai
COVID-19 dan
mempersembahkan maklumat
dalam bentuk cerita.
1. Membaca dan memahami
maklumat tersurat dan
tersirat daripada poster
dengan melengkapkan peta
pemikiran dengan
bimbingan guru.
1. Membaca dan memahami
maklumat tersurat dan
tersirat daripada poster dan
melengkapkan peta
pemikiran untuk berkongsi
maklumat melalui aktiviti
pembentangan kelas.
1. Membaca dan memahami
maklumat tersurat dan
tersirat daripada poster dan
berita dalam surat khabar/
bahan media yang lain
dengan melengkapkan peta
pemikiran dan berkongsi
maklumat melalui aktiviti
pembentangan kelas.
2. Murid membaca dan
memahami maklumat
berkaitan wabak COVID-19
untuk membuat
pertimbangan dengan
menyenaraikan kekuatan
dan kelemahan tentang
sesuatu maklumat
berdasarkan tugasan
dengan bimbingan guru.
2. Murid membaca,
memahami dan
menganalisis maklumat
berkaitan COVID-19
berdasarkan tugasan yang
diberi dan berbincang untuk
membuat pertimbangan.
2. Murid membaca,
memahami dan
menganalisis maklumat
berkaitan COVID-19 dalam
tugasan serta berbincang
dan melengkapkan peta
pengurusan minda.
3. Murid membaca dan
menyatakan pertimbangan
dan keputusan berdasarkan
tugasan setelah membuat
pertimbangan secara lisan
dengan bimbingan guru.
3. Murid menyenaraikan kesan
dan akibat COVID-19
berdasarkan maklumat
dalam bahan bacaan yang
dibaca serta tugasan yang
diberi untuk membuat
pertimbangan.
3. Murid menyenaraikan dan
mencatat maklumat kesan
dan akibat COVID-19
dalam bahan bacaan untuk
membuat pertimbangan
tentang sesuatu perkara.
4. Murid menyatakan
pertimbangan dan
keputusan berdasarkan
maklumat berkaitan
COVID-19 yang dibaca
dalam bentuk dialog.
.
PENERAPAN
Keletarian Global
4. Murid membaca catatan
berdasarkan maklumat
berkaitan COVID-19 yang
dibaca untuk membuat
pertimbangan tentang
sesuatu perkara.
5. Murid menggunakan
maklumat daripada bahan
bacaan berkaitan
COVID-19 untuk
menyampaikan
pertimbangan dan
keputusan dalam bentuk
surat kiriman tidak rasmi
berdasarkan tugasan.
1. EMK
Kelestarian Global
2. KECERDASAN PELBAGAI
verbal-linguistik
intrapersonal
verbal-linguistik
interpersonal
intrapersonal
verbal-linguistik
interpersonal
intrapersonal
3. KBAT
-mengaplikasi
-menganalisis
-menganalisis
-menilai
-menganalisis
-menilai
4. PAK-21
komunikasi, kolaboratif, pemikiran
kritis, nilai murni
komunikasi, kolaboratif, pemikiran
kritis, nilai murni
komunikasi, kolaboratif, pemikiran
kritis, nilai murni
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
Keletarian Global
Teknologi Maklumat dan
Komunikasi
IMPAK/REFLEKSI
CATATAN
Nota:
-
Cadangan strategi ini dilaksanakan untuk satu waktu PdP Bahasa Melayu
Guru perlu memilih satu objektif yang menjadi fokus PdP
Guru perlu memilih kemahiran yang sama sebagai mampatan kurikulum untuk merancang PdP agar pembelajaran menjadi berfokus
dan pembelajaran mendalam dapat dilaksanakan.
Gabung jalin kemahiran boleh dijelmakan dalam aktiviti bagi menyokong SP yang menjadi fokus sesuatu PdP. Walau bagaimanapun
SP kemahiran yang menjadi gabung jalin tidak perlu dinyatakan secara tersurat.
Download