Uploaded by Айжан Сагадиева

4-сынып Адам бол сабақ қмж

advertisement
Өзін-өзі тану бойынша сабақ жоспары
Бөлім:1
Мұғалімнің атыжөні, тегі
Мерізімі:
Класс: 4А
Сабақтың
тақырыбы № 6
Оқу
бағдарламасына
сәйкес оқыту
мақсаттары
Құндылық
Ғасырлар даналығы
Қасиеттер
Шыншылдық, кешірімділік, сыйластық
Сабақтың
мақсаты
Сабақтың
міндеттері
Оқушыларға адам мінезінің маңыздылығын ұғындыру арқылы дұрыс әрекет
құндылығының мәнін ашу.
- Оқушыларға адам мінезі ұғымын түсіндіру.
-жағымды қарым- қатынас жасауға шыншылдыққа үйрету.
-оқушыларды ізеттілікке,кешірімділікке, сыйластыққа тәрбиелеу
Сабақтың
кезеңдері /
Уақыт
Ұйымдастыру
кезеңі (1 мин)
Сагадиева Айжан Орынгалиевна
26.07.2021
Оқушылар саны: 20
Қатыспаған оқушылар: 0
Адам бол!
Адам болу деген не? Адамның мінезі
Дұрыс әрекет
Педагогтің іс-әрекеті
Сәлемдесу, түгелдеу.
«Нұрға бөлену» жаттығуын баяу әуен тыңдай
1. Жағымды отырып жасау.
көңіл күй (11,5 мин)
Сабақ барысы
Оқушының
іс-әрекеті
Ресурстар
Оқушылар
сабаққа
дайындығын
көрсетеді.
5 «Т»
ережесін
еске түсіру.
Оқушылар
Нұрға
бөлену
жаттығуын
жасайды
Оқулық,
мұғалімдерге
арналған
әдістемелік құрал,
Әуен, Волшебная
композиция
Хрустальная
грусть
https:
//mp3party.net/musi
c/3230260
2. Алдын
ала берілген үй
тапсырмасын
тексеру
(әңгімелеу) (3-5
мин)
3. Жағымды ойпікір (дәйексөз)
(3-4 мин)
4. Оқиғалар айту
(әңгімелесу)
(4-8 мин)
Оқулықтың 27-бетіндегі Шалва
Амонашвилидің
«Жүректегі ой» аңыз
әңгімесін оқып келуге берілген .
Сұрақтар
1.Жүрек адамға қалай қызмет етеді?
2.Ойды Жүрекке салудың мәні неде деп
ойлайсыңдар?
3.«Жүрек бәрін біледі» дегенді қалай
түсінесіңдер?
4.Өзің жүрекке салып ойланып көрдің бе?
5.Өздерің жүрекке салып ойланып әрекет
еткенде қандай құндылықтар мен қасиеттер
көрінеді?
Мінез-құлық – әркімнің өзін көрсететін
айна.
Иоганн Гетте
1.Көз қарас
Себеп
Мысал
Қортынды әідісі арқылы сұрау
2.-Дәйексөзден қандай ой түйдіңдер?
-Адам мінезінің қарым- қатынаста қандай
қасиеттері мен құндылықтары байқалады?
Неліктен мінез- құлықты айна дейді?
Әділеттілік
Бір шаруа тынымсыз жұмыс істеп, үй
сатып алу үшін қаражат жинайды. Ақырында
ауылдың шетінен үй сатып алады. Ауласынан
өзіне жаңа құдық қазуды ұйғарады. Құдық
қазып жаттқан кезінде алтын тола қыш
құмыраға тап болады.
– Бұл алтынды алуым әділсіздік болады, деп ойлады ол.
– Үйді сатқан бұрынғы иесіне беруім
керек. Мен оған жердің үстінде тұрған үйі
үшін ғана ақша төледім. Ал жердің астында
жасырынып жатқан нәрсе үшін ақша төлегенім
жоқ қой!
Сөйтіп, шаруа алтын тола құмыраны
үйдің бұрыңғы иесіне алып келеді.
– Сенің маған сатқан жеріңнен құдық
қазып жатқан кезде тауып алдым. Алтынды
сен алуың керек, сонда әділеттілік болады.
Мен саған жердің үстінде тұрған үйің үшін
ғана ақша төледім. Ал жердің астында
жасырынып жатқан нәрсе үшін ақша төлегенім
Оқушылар
берілген
сұрақтарға
ойланып
жауап
береді.
Оқулық
Слайд сұрақтар
Иоган
Геттенің
дәексөзін
оқып,оны
бірнеше рет
қайталайды
және дәптерге
жазады.Берілг
ен сұрақтарға
жауап бере
отырып,
мағнасын
түсінеді.
Презентация,
слайд.
Жұмыс дәптерлері.
Оқушылар
мәтін
бойынша
берілген
сұрақтарға
жауап
береді.
Мөлдір бұлақтан.
Өзін өзі тану
мұғаліміне
арналған
хрестоматия
1-том 88 бет
жоқ қой!
– Ала алмаймын, – дейді үйдің бұрынғы
иесі. – Бұл әділетсіздік. Мен саған үйімді
жерімен қоса саттым, демек бәрі сенікі.Бұл
алтынды мен тығып қойғаным жоқ, ол менікі
емес, өзің ал.
– Мен мұны сатып алғаным жоқ қой, ала
алмаймын, – дейді шаруа.
Екеуі де алтынды алғысы келмейді.
Ақылыңды айт деп, кемеңгер ақсақалға келеді.
Ақсақал алтын ақшаны екеуің тең бөліп
алындар дейді. Бірақ олар тағыда ешқайсысы
алтынды алғысы келмейді. Сөйтіп тұрып,
өзара ұрсысып қалады. Сол кезде ақсақал
былай дейді:
– Сендердің балаларың бар ма?
– Менің ұлым бар, – дейді біреуі.
– Менің қызым бар – дейді екіншісі.
– Оларды үйлендіріңдер, – дейді ақсақал.
– Алтын ақшаның бәрін соларға беріңдер.
Дауласушылар сол жерде татуласады.
Ақсақалдың ақылымен келіседі.Екеуі де «бұл
әділетті болады» деп шешеді. Балалары да
бірін бірі ұнатады. Олар үйленіп, мол қазына
екеуіне бұйрыпты.
 Бойында әділеттілігі бар адам өз
істерін қалай бағалайды?
 Сендер өз істеріңе әділеттілікпен
қарайсыңдар ма? Неге?
 Әділ шешіммен дұрыс әрекет жасаған
кездерің болды ма? Өз тәжірибелеріңнен
мысалдар келтіріңдер.
 Шыншылдық,
әділеттілік
қарымқатынастан қалай байқалады?
 Өздеріңнің достарыңның арасындағы
сыйластық, кешірімділік туралы әңгімелеп
айтыңдар?
5.
Шығармашылы
қ жұмыс
(12-15 мин)
4-тапсырма
Өлеңді оқыңдар. Ондағы қарамен жазылған өлең
жолдарының мағынасын ашып түсіндіріңдер.
Шәкен Күмісбайұлы
Жан дүнием
Жан дүнием ізгіліктен жаралған,
Жүрегімнен күн шуағы таралған.
Адамдарды ардақ тұтып аялап,
Тек жақсылық жасай беру – бар
арман.
Бұл өмірде не болмайды күнбе-күн,
Сәтсіздікке ұшыраса кімде-кім,
Оқушылар
берілген
тапсырманы
орындайды.
Флипчарттар, баяу
әуен қойылады.
Сол заматта жетіп барып қасына,
Көмектесу – адамшылық міндетім.
Секілденіп көңілдің көк қыраны,
Әншілердің асқақтаса бір әні,
Қуанышты күйге жаным бөленіп,
Бар адамды құшқым келіп тұрады.
Оқулықтағы 5- тапсырма
Адам мінезі туралы нақыл сөздерді оқыңдар.
Өзіңе «Мінездеме» жаз.
Адам баласына қонған бақыттың тұрақты
болуы жақсы мінез құлыққа байланысты.
Жақсы мінез-құлық пен ақыл күші болып,
екеуі біріккенде – бұлар адамшылық қасиеттер
болып табылады. Әбу Насыр әл-Фараби
6-тапсырма «Мінез» сөзіне сәйкестендіріп
қажетті сөздерді торкөздерге орналастырыңдар.
Қажетті сөздер: еңбек, білім, арман, тазалық,
өнер.
6. Үй
тапсырмасы (1-2
мин)
Оқулықтағы№ 7 сабақтан Шалва
Амонашвили
Аңыз
Бала есейді. Сондықтан да айнаға жиі
қарайтын және ашуланатын:
– Мен қандай көріксізбін!
Атасы бұл сөздерді естіп, немересіне былай
деді:
– Сенің сұлулығың – мейірімділігіңде!
Бала атасына сеніп, барлығына, барлық
жерде жақсылық жасай бастады. Ол жақсылық
жасауға берілгені соншалық, өзінің көріксіз екенін
тіптен ұмытып кетті.
Уақыт өтіп жатты. Ол жігіт болды.
Күндердің күні, бір кеште ол өзіне
Оқушылар
үй
тапсырмасын
күнделікке
жазып
алады.
Оқулық, слайдтан
көрсетіледі.
жасырына қарап, сыбырласып тұрған әдемі екі
қызды байқады:
– Ол қандай тартымды! - деді бірі.
– Оның
бет-әлпеті ішкі сұлулығынан
нұрланып тұр! - деді екіншісі.
Сонда жігіт атасын есіне алды. Ол іштей
«Рақмет саған, данагөй аташым!» деді.
•
Бала
өзін
«көріксізбін»
налыды?
неге
деп
•
«Сенің сұлулығың –
мейірімділігіңде!» деген
атасының сөзін қалай түсінесіңдер?
7. Топпен ән
айту
(2-3 мин)
•
«Оның бет-әлпеті ішкі сұлулығынан
нұрланып тұр!» деп қыздар неліктен
айтты?
•
Адамның сұлу екенін қалайша тануға
болады?
•
Сұлу адамның бойында
қасиеттер болады?
•
Өзіңді сұлумын деп санайсың ба?
Неліктен?
қандай
Оқушыларды « Бес құндылық» әнін бірге
орындауға шақырамын.
(Құстар қайтып барады әнімен )
Өмір –менің жарқылдайтын аспаным!
Өмір –менің таусылмайтын дастаным!
Адам болып келгенннен соң өмірге,
Өмір мәнін –ізгілік деп (2рет) қоштадым
Оқушылар
мұғаліммен
бірге ән
шырқайды.
Экранға өлеңнің
мәтіні көрсетіледі.
Ақиқатты тану үшін ғаламда,
Сүйіспеншілік керек барша адамға!
Ой, сөз, ісің дұрыс болса әрдайым,
Қиянат та жасамайды(2рет) әманда
8. Сабақтың
қортынды сәті (1
мин)
Жалпыға ортақ адамзаттық құндылық,
Жақсылыққа жетелері бір шындақ ,
Жүрегіміз нұрға толы жан болсақ,
Баршамызда болар ішкі(2рет) тыныштық!Мұғалім оқушыларға сабақта не ұнағанын еске
түсіріп, оны жүрегінде сақтауды ұсынады.
Мұғалім оқушыларға өз мақсаттарына
жетулеріне тілек білдіріп бүгінгі сабақ үшін
рахмет айтады.
Оқушылар
рефлексия
жасайды.
Баяу композиция
қойылады.
Download