Chapter 8: Aggregate Planning in a Supply Chain Exercise Solutions : We define a comprehensive set of decision variables that are utilized in problems 8-1 to 8-3 depending on the problem context. Decision Variables: Ht = # of workers hired in month t (t = 1,..,12) Lt = # of workers laid-off in month t (t = 1,..,12) Wt = # of workers employed in month t (t = 1,..,12) Ot = # of hours of overtime in month t (t = 1,..,12) It = # of units (000s) held in inventory at the end of month t (t = 1,..,12) Ct = # of units (000s) subcontracted in month t (t = 1,..,12) Pt = # of units (000s) produced in month t (t = 1,..,12) Parameters: Dt = # of units (000s) demanded in time period t (t = 1,…12) Problem 8-1: 12 12 12 12 t =1 i =1 i =1 i =1 Minimize 3200∑ Wt + 30∑ Ot + 3000∑ I t + 20000∑ Pt Subject to: Inventory constraints: I t −1 + Pt − I t = Dt , t = 1,..,12 I 0 = I 12 = 50 Overtime constraints: Ot − 20Wt ≤ 0, t = 1,...,12 Production constraints: Pt − 6Ot 960Wt − ≤ 0, t = 1,...12 1000 1000 Workforce constraints: Wt = 1250, t = 0,...,12 (a) Worksheet 8.1 provides the solution to this problem and the corresponding aggregate plan. The total cost of the plan is $360,400,000. (b) If the number of overtime hours per employee were increased from 20 to 40 it would result in decreasing the total cost to $356,450,000. So, it is advantageous to do it. (c) If the number of employees is decreased to 1200 and the overtime hours per employee are held at 20 and 40 then the total costs of the plan are $363,324,000 and $357,422,000, respectively. If the number of employees is increased to 1300 and the overtime hours per employee are held at 20 and 40 then the total costs of the plan are $358,790,000 and $356,270,000, respectively. So, the value of additional overtime increases as workforce size decreases. (d) We add a new constraint: Pt ≤ 1291.667, t = 1,...12 . The cost will be $363,049,982. Problem 8-2: We now include the subcontract option in the model: 12 12 12 12 12 t =1 i =1 i =1 i =1 i =1 Minimize 3200∑ Wt + 30∑ Ot + 3000∑ I t + 20000∑ Pt + 26000∑ C t Subject to: Inventory constraints: I t −1 + Pt + C t − I t = Dt , t = 1,..,12 I 0 = I 12 = 50 Overtime constraints: Ot − 20Wt ≤ 0, t = 1,...,12 Production constraints: Pt − 6Ot 960Wt − ≤ 0, t = 1,...12 1000 1000 Workforce constraints: Wt = 1250, t = 0,...,12 Worksheet 8-2 provides the solution to this problem. (a) Without the subcontract option the total cost is $360,400,000 (from problem 8-1) and the total number of units produced is 14,900,000. Thus, the cost per unit is $24.19. (b) Third party production must be used in periods 5, 6, 7, and 10 for a total of 1,050,000 units. If the subcontract cost per unit decreases to $25 per unit then a total of 1,650,000 units must be acquired from this option. (c) If the subcontract cost increases to $28 per unit then a total of 700,000 units must be acquired from this option. (d) The total number of units produced, including subcontract production, is 14,900. So, using subcontract the total cost incurred is $357,450,000, which leads to an average cost of $23.99 per unit. Without the subcontract option, the cost per unit is $24.18 (from a). Therefore, it is still beneficial for Skycell to use subcontracting option even if the per unit cost is higher. Without using subcontracting, Skycell would need to use overtime to produce extra units to fulfill demand. The cost of using overtime is 1.5 times regular labor cost. In addition, in the absence of subcontracting, holding costs will also increase due to extra units being carried into future time periods. Problem 8-3: We define and include a new decision variable for this model called Tt, which represents the number of temporary workers employed in time period t. Since hiring and layoff of temporary workers is allowed, we include hiring and layoff costs in the model. Also, note that there is no subcontract option available for this case. The LP model for this case is shown below: 12 12 12 12 12 12 t =1 t =1 t =1 i =1 i =1 i =1 Minimize 800∑ H t + 1200∑ Lt + 3200∑ (Wt + Tt ) + 30∑ Ot + 3000∑ I t + 20000∑ Pt Subject to: Inventory constraints: I t −1 + Pt − I t = Dt , t = 1,..,12 I 0 = I 12 = 50 Overtime constraints: Ot − 20(Wt + Tt ) ≤ 0, t = 1,...,12 Production constraints: Pt − 6Ot 960(Wt + Tt ) − ≤ 0, t = 1,...12 1000 1000 Full-Time Workforce constraints: Wt = 1250, t = 0,...,12 Temporary Workforce constraints: Tt − Tt −1 − H t + Lt = 0, t = 1,...,12 T0 = 0 Tt ≤ 50 (a) Total cost = $ 358,210,000 Ht Lt Tt Period # Hired 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 # Laid off 0 0 0 50 0 (0) 50 0 # Temp 0 0 50 - 0 50 50 50 50 50 50 Wt Pt # Workforce Production 0 1,250 0 1,250 950 1,250 1184 1,250 1200 1,250 1404 1,250 1404 1,250 1404 1,250 1404 1,250 900 1,250 1100 1,250 1200 1,250 1346 1,250 1404 (b) Total cost = $ 356,658,667 Ht Lt Tt Wt Pt # Workforce Production 0 1,250 0 1,250 950 1,250 1100 1,250 1200 1,250 1326 1,250 1458 1,250 1458 1,250 1458 1,250 900 1,250 1100 1,250 1200 1,250 1292 1,250 1458 Period # Hired 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 # Laid off 0 # Temp 0 0 (0) 0 100 0 (0) (0) 96 4 - 100 100 100 100 96 100 0 100 - (c) If Skycell only carries 1100 permanent employees but has 200 seasonal employees, the total cost will be reduced to $356,984,667, a 0.34% cost saving compared to (a) (d) Since there is no difference between regular employees and temporary employees in terms of productivity and cost of hiring and layoffs, this problem is equivalent to using at most 1300 employees and allowing hiring and layoffs. So, the formulation can be revised as follows. 12 12 12 12 12 12 t =1 t =1 t =1 i =1 i =1 i =1 Minimize 800∑ H t + 1200∑ Lt + 3200∑ Wt + 30∑ Ot + 3000∑ I t + 20000∑ Pt Subject to: Inventory constraints: I t −1 + Pt − I t = Dt , I 0 = I 12 = 50 t = 1,..,12 Overtime constraints: Ot − 20Wt ≤ 0, t = 1,...,12 Production constraints: Pt − 6Ot 960Wt − ≤ 0, t = 1,...12 1000 1000 Full-Time Workforce constraints: Wt − Wt −1 − H t + Lt = 0, W0 = 1250 Wt ≤ 1300, t = 1,...,12 t = 0,...,12 Temporary Workforce constraints: (not needed) Total cost = $ 356,926,500 Ht Period Lt # Laid off # Hired 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 0 156 154 208 44 110 0 310 363 - Wt Pt # Temp # Permanent # workforce Production 0 50 1,250 1,300 0 0 990 990 950 0 1,146 1,146 1100 50 1,250 1,300 1284 50 1,250 1,300 1404 50 1,250 1,300 1404 50 1,250 1,300 1404 50 1,250 1,300 1404 0 938 938 900 0 1,146 1,146 1100 0 1,190 1,190 1142 50 1,250 1,300 1404 50 1,250 1,300 1404 So, if the no layoff no hiring policy for the permanent employees can be relaxed, Skycell will be able to further reduce the total cost. However, the reduction from case (c) is marginal. Problem 8-4: We define a comprehensive set of decision variables that are utilized in problems 8-4 to 8-7 depending on the problem context. Decision Variables: Ht = # of workers hired in month t (t = 1,..,12) Lt = # of workers laid-off in month t (t = 1,..,12) Wt = # of workers employed in month t (t = 1,..,12) Ot = # of hours of overtime in month t (t = 1,..,12) IRt = # of routers (000s) held in inventory at the end of month t (t = 1,..,12) ISt = # of switches (000s) held in inventory at the end of month t (t = 1,..,12) CSt = # of switches (000s) subcontracted in month t (t = 1,..,12) PRt = # of routers (000s) produced in month t (t = 1,..,12) PSt = # of switches (000s) produced in month t (t = 1,..,12) Parameters: DRt = # of routers (000s) demanded in time period t (t = 1,…12) DSt = # of switches (000s) demanded in time period t (t = 1,…12) 12 12 12 12 t =1 i =1 i =1 t =1 Minimize 1600∑ Wt + 15∑ Ot + 2000∑ IRt + 1000∑ IS t Subject to: Inventory constraints: IRt −1 + PRt − IRt = DRt , IS t −1 + PS t − IS t = DS t , IR0 = IR12 = 100 IS 0 = IS12 = 50 t = 1,..,12 t = 1,..,12 Overtime constraints: Ot − 20Wt ≤ 0, t = 1,...,12 Production constraints: 333PRt + 166.7 PS t − Ot − 160Wt ≤ 0, Workforce constraints: Wt = 6300, t = 0,...,12 t = 1,...12 (a) Total cost = $ 135,429,000 Router Switch Productio n Production Period 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 1700 1600 2600 2500 800 1800 1200 1400 2500 2800 1000 1100 2648 2848 1150 1804 800 1800 2400 3248 1048 1204 1000 1050 (b) If the overtime allowed per employee per month is increased to 40, the total cost becomes $134,552,000. So, cost reduction is incurred as a result of such an action. Comparing the output of (a) and (b) it can be observed that the production schedule of switches (PSt) is impacted, as is ISt. On the other hand, the production plan for routers remains the same. (c) From the table below it is evident that as the number of employees increases, the value of increasing total number of overtime hours allowed per employee per month decreases. When the number of employees is 6700, there is no cost difference between using 20 and 40 hours of overtime per employee. Total cost # employees Overtime 20 Overtime 40 Cost difference % change 5900 135,429,000 132,135,000 3,294,000 2.4323% 6300 135,429,000 134,552,000 877,000 0.6476% 6700 138,302,000 138,302,000 0 0 Problem 8-5: In this case we add hiring and layoff options. 12 12 12 12 12 12 t =1 t =1 t =1 i =1 i =1 t =1 Minimize 700∑ H t + 1000∑ Lt + 1600∑ Wt + 15∑ Ot + 2000∑ IRt + 1000∑ IS t Subject to: Inventory constraints: IRt −1 + PRt − IRt = DRt , t = 1,..,12 IS t −1 + PS t − IS t = DS t , t = 1,..,12 IR0 = IR12 = 100 IS 0 = IS12 = 50 Overtime constraints: Ot − 20Wt ≤ 0, t = 1,...,12 Production constraints: 333PRt + 166.7 PS t − Ot − 160(Wt − 0.5( H t −1 + H t ) ) ≤ 0, t = 1,...12 Workforce constraints: Wt − Wt −1 − H t + Lt = 0, W0 = 6300 t = 1,...,12 The solution to this problem is shown in Worksheet 8-5. Part (b) can be solved by replacing the production constraints in the above formulation by: 333PRt + 166.7 PS t − Ot − 160Wt ≤ 0, t = 1,...12 (a) Total cost = $ Ht 137,118,107 Lt Wt Ot Router Switch # Productio Period # Hired # Laid off Workforce Overtime n Production 0 0 0 15 0 1 0 0 6,300 0.0 1700 2645 2 0 0 6,300 0.0 1600 2845 3 0 0 6,300 86500.0 2600 1362 4 0 0 6,300 126000.0 2600 1599 5 0 671 5,629 0.0 800 800 6 0 0 5,629 0.0 1800 1800 7 241 0 5,869 0.0 1200 3117 8 0 0 5,869 0.0 1400 2716 9 0 0 5,869 117385.9 2500 1334 10 0 0 5,869 117385.9 2800 733 11 0 0 5,869 0.0 1000 1000 12 431 0 6,300 0.0 1000 1050 (b) The total cost will be $131,256,258, a reduction of 4.275% from (a). Comparing the hiring and layoff results of (a) and (b), we find more hiring and layoff happens in (b). As can be seen, when a new employee is 100% productive when they are hired, FlexMan’s cost will reduce. So, it is reasonable that FlexMan will use the option of more new hires and lay them off when appropriate. (a) Ht # Hired Period 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (b) Lt Ht Lt # Laid off # Hired # Laid off 0 0 0 0 0 0 0 616 0 0 0 0 0 0 1451 0 0 0 0 0 0 671 0 3069 0 0 0 0 241 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3718 0 0 0 0 0 0 0 0 1483 431 0 0 0 Problem 8-6: In this case we add the subcontract option Minimize 12 12 12 12 12 12 12 12 t =1 t =1 t =1 i =1 i =1 t =1 t =1 t =1 700∑ H t + 1000∑ Lt + 1600∑ Wt + 15∑ Ot + 2000∑ IRt + 1000∑ IS t + 6000∑ CRt + 4000∑ CS t Subject to: Inventory constraints: IRt −1 + PRt + CRt − IRt = DRt , t = 1,..,12 IS t −1 + PS t + CS t − IS t = DS t , t = 1,..,12 IR0 = IR12 = 100 IS 0 = IS12 = 50 Overtime constraints: Ot − 20Wt ≤ 0, t = 1,...,12 Production constraints: 333PRt + 166.7 PS t − Ot − 160(Wt − 0.5( H t −1 + H t ) ) ≤ 0, t = 1,...12 Workforce constraints: Wt − Wt −1 − H t + Lt = 0, W0 = 6300 t = 1,...,12 (a) FlexMan should use the subcontractor to produce 446,000 units of routers in period 4 and 1,446,000 units of routers in period 10. FlexMan should not use the subcontractor for switch (b) FlexMan should not use the subcontractor at all. (c) When the productivity of new employees is low, FlexMan suffers from loss of capacity. When the new employees have the full productivity, FlexMan can use the same amount of cost (of salary) in acquiring a higher output rate, thus reducing the average unit cost. Therefore, the choice of whether or not to use a subcontractor will vary with the productivity of new employees. Problem 8-7: We utilize the same formulation as in Problem 8-4, but impose constraints on the ending inventory to allow for safety stock as shown below: IRt ≥ 0.15 DRt +1 IS t ≥ 0.15 DS t +1 (a) Total cost = $ 142,960,650 Router Switch Productio n Production Period 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 1770 1750 2585 2245 950 1710 1230 1565 2545 2530 1000 950 2504 2545 1037 2310 770 1815 2308 2915 953 1739 865 1050 (b) Comparing cost in (a) to cost in 8-4 (a), we observe an increase of $7,531,650 in total cost, an 5.56% of cost increase by providing this service contract. (c) From the table below we can see that keeping a safety stock of 5% of the following month’s demand for routers will be the best policy for FlexMan. Total Cost Router 15%, Switch 15% Router 5%, Switch 15% Router 15%, Switch 5% Savings 142,960,650 138,902,350 142,125,650 2.84% 0.58% Chapter 10: Managing Economies of Scale in the Supply Chain: Cycle Inventory Exercise Solutions 1. The economic order quantity is given by 2 DS . In this problem: hC D = 109,500 (i.e., 300 units/day multiplied by 365 days/year) S = $1000/order H = hC = (0.2)(500) = $100/unit/year So, the EOQ value is 1480 units and the total yearly cost is $147,986 The cycle inventory value is EOQ/2 = 1480/2 =740 Worksheet 10.1 provides the solution to this problem. 2. (a) If the order quantity is 100 then the number of orders placed in a year are: D/Q = 109500/100 = 1095. So, 1095 orders are placed each year at a cost of $1000/order. Thus, the total order cost is $1,095,000. Cycle inventory = Q/2 = 100/2 = 50 and the annual inventory cost is (50)(0.2)(500) = $5,000 (b) If a load of 100 units has to be optimal then corresponding order cost can be computed by using the following expression: 2 DS hC Q 100 S ( 2)(109500) S (0.2)(500) (100) 2 (0.2)(500) $ 4.57 per order ( 2)(109500) This analysis is shown in worksheet 10-2. 3. (a) We first consider the case of ordering separately: For supplier A: 2( 20000)(400 100) = 4,472 units/order (0.2)(5) Total cost = order cost + holding cost = (20000/4472)(500) + (4472/2)(0.2)(5) = $4,472 Order quantity (Q) = Similarly, for suppliers B and C the order quantities are 1768 and 949 and the associated total costs are $1,414 and $949, respectively. So, the total cost is $6,835 1 (b) In using complete aggregation, we evaluate the order frequency (n*) as follows: So, n* of the case is = D A hC A DB hC B DC hCC 2S * S* = 400 + 3(100) = $700 So, n* = 20000(0.2)(5) 2500(0.2)( 4) 9000(0.2)(5) = 4 orders/year 2(700) For supplier A: Q = D/n = 20000/4 = 5000 units/order Total cost = order cost + holding cost = 4(500) + (5000/2)(0.2)(5) = $4,500 Similarly, for suppliers B and C the order quantities are 625 and 225 and the associated total costs are $650 and $513, respectively. So, the total cost is $5,663. Worksheet 10-3 provides the solution to this problem 4. (a) This is a quantity discount model and the decision is to identify the optimal order quantity in the presence of discounts. We evaluate the order quantities at different unit prices using the economic order quantity equation as shown below: For, price = $1.00 per unit 2( 20000)(400)(12) 30,984 (0.2)(1) Since Q > 19,999 Q= EOQ = We select Q = 20,000 (break point) and evaluate the corresponding total cost, which includes purchase cost + holding cost + order cost (20000)(12) 20000 400 0.2 (0.98) Total Cost = ( 20000)(12)(0.98) 2 20000 241,960 = $ Similarly we evaluate the EOQs at prices of p = 0.98 (Q = 31298) and p = 0.96 (Q = 31623, which is not in the range so use Q = 40001). The corresponding total costs are $241,334 and $236,640. So, the optimal value of Q = 40001 and the total cost is $236,640 2 The cycle inventory is Q/2 = 40001/2 = 2000.5 (b) If the manufacturer did not offer a quantity discount but sold all plywood at $0.96 per square foot then Q = 31,623 and the total cost is $ 233,436 This analysis is shown in worksheet 10 -4 5. We solve this problem using a similar approach as in the previous case except the equation used for computing the order quantity at a particular price level in the presence of marginal unit quantity discounts is as shown below: Q at for a price level Ci = 2 D ( S Vi qi C i ) hCi For price = $1.00 per unit 2(20000)(12)(400 0 (0)(1)) = 30,984 (0.2)(1) Since Q > 19,999, we adjust Q = 20,000 and the corresponding total cost is $ 246,800 Q= The same procedure is followed for the other unit prices and the optimal quantity is 63,246 at a total cost of $242,663. Worksheet 10 -5 shows the analysis and problem solution 6. In the case of no promotion, we can use the EOQ expression to compute the order quantity. So, Q = 2(1000)(52)(200) 6450 units/order 0.25( 2) In the presence of discount, Qd = dD CQ * C d h C d Qd = 0.2(1000)(52) 2(6450) = 30,277 units/order ( 2 0.2)0.25 ( 2 0.2) Dominick’s order given the short-term price reduction must be 30,277. Worksheet 10-6 shows the solution to this problem 7. In this problem, the goal is to obtain an annual demand for which TL costs are equal to LTL costs. As the annual demand increases, the optimal batch size grows making TL more economical. Above the threshold obtained, Flanger should use TL. Below the threshold they should use LTL. Thus, we equate the two cost functions as shown below: 3 TL Costs: Optimal order quantity QTL = 2( D )(500) (0.2)(50) D (100) QTL D ( 400) Annual trucking cost = QTL Annual order cost = Annual holding cost = Total Cost for TL = QTL (10) 2 D D Q (100) + ( 400) + TL (10) QTL QTL 2 LTL Costs: Optimal order quantity QLTL = 2( D )(100) (0.2)(50) D (100) Q LTL Annual trucking cost = D (1) Annual order cost = Annual holding cost = Total Cost for TL = Q LTL (10) 2 D Q (100) + D (1) + LTL (10) Q LTL 2 Equating the TL and LTL costs results in a demand value of 3056. If the demand goes beyond this value then the TL option will prove economical and if the demand is below this value then LTL is the optimal choice. Worksheet 10-7 solves this problem in EXCEL by using the solver option. (b) If the unit cost is increased to $100 then the new threshold is 6112. Thus, as unit cost increases the LTL option becomes preferable. (c) If the LTL cost decreases to $0.8 per unit then the new threshold value becomes 4775. 8. (a) LTL costs with one supplier per truck: Optimal order quantity QTL = 2(3000)(100) = 245 units (0.2)(50) 4 245 12 = 0.98 months Time between orders = 3000 3000 (100) = $1225 245 Annual trucking cost = 3000(1) = $3000 245 (10) = $1225 Annual holding cost = 2 Annual order cost = Total Cost for TL = $5449 (b) TL costs with one supplier per truck: Optimal order quantity QTL = 2(3000)(1000) = 775 units (0.2)(50) 775 12 = 3.1 months Time between orders = 3000 3000 (100) = $387 775 3000 (900) = $3486 Annual trucking cost = 775 775 (10) = $3873 Annual holding cost = 2 Annual order cost = Total Cost for TL = $7746 (c) TL costs with two suppliers per truck: In the presence of aggregation we solve for optimal order frequency n* So, n* of the case of 2 suppliers is = D1 hC1 D2 hC 2 2S * S* = 800 + 2(100) + 2(100) = $ 1200 Thus, n* = (3000)(10) (3000)(10) = 5 orders/year 2(1200) Optimal order quantity (Q) per supplier = D/n = 600 units Order cost per product = 3000 (100) = $500 600 5 3000 (800 100(2)) / 2 = $2500 600 600 (10) = $3000 Annual holding cost per product = 2 Annual trucking cost per product = Total Cost for TL = $6000 (d) The optimal number of suppliers that need to be grouped is 4 with an order quantity of 490 units and total cost of $4,899. The truck capacity of 2000 units would not be sufficient if more than 4 suppliers are aggregated. (e) When demand is 3000 the aggregated TL option with four suppliers is optimal, and when the demand decreases to 1500 the LTL option is optimal. As demand increases to 1800, the aggregated TL option with four suppliers is optimal. Worksheet 10-8 shows the results and analysis for this problem 9. We compute the total cost for the fast moving product and a similar approach can be utilized to evaluate the total costs for medium and slow moving products. 6 (a) Fast moving products: 2(30000)(200) = 3464 units/batch 5(0.5) 3464 (365) = 42 Days of demand = 30000 EOQ = Q = Annual setup cost = 30000 ( 200) = $1732 3464 Annual holding cost = 3464 (0.5)(5) = $1732 2 Total cost per product = $3464 Total cost for all fast moving products (5 products) = $17320 Similar analysis for the medium and slow products results in batch sizes of 2191 and 980, respectively. (b) The total costs for three product groups are: Fast moving = $17,320 Medium moving = $21,908 Slow moving = $34,292 So, the total cost across all products is $73,522. (c) For the fast moving products the total time required is: 30000 30000 (0.5) =304.3 hours 100 3464 Similarly, for the medium and slow moving products the number of hours needed is 122.7 and 25.2, respectively. Worksheet 10-9 demonstrates these computations. 7 10. (a) In situations where full truckloads are used the number of deliveries for large, medium, and small customers in a given year is 5, 2, and 0.7, respectively, which is obtained by dividing annual demand by truck capacity in each case. For the Large customer: Order quantity = Q = 12 units/order (truck capacity) The transportation cost for large customer is given by: nL(S+sL) = 5(800+250) = $5250 The holding cost is given by: (12/2)(10000)(0.25) = $15,000 So, the total cost is $20,250 The days of inventory carried at the large customer are: (12/2)(365)/60 = 37 days of inventory For the medium and small customers the total costs are $17,100 and $15,700, respectively, and the inventory carried by these customers is 91 and 274 units, respectively. Thus, the overall cost of this plan for the three customers is $53,050 Worksheet 10-10 shows these evaluations. (b) In this case, we evaluate separate EOQs for each of three cases. For the Large customer: Order quantity = Q = 2 D( S s L ) = hC L 2(60)(800 250) = 7.1 units/order 0.25(10000) Number of orders (nL) = D/Q = 60/7.1 = 8.5 orders/year The transportation cost for large customer is given by: nL(S+SL) = 8.5(800+250) = $8874 The holding cost is given by: (7.1/2)(10000)(0.25) = $8,874 So, the total cost is $17,748 The days of inventory carried at the large customer are: 8 (7.1/2)(365)/60 = 22 days of inventory For the medium and small customers the total costs are $11,225 and $6,481, respectively, and the inventory carried by these customers is 34 and 59 units, respectively. Thus, the overall cost of this plan for the three customers is $35,454 (c) In this case we utilize complete aggregation, i.e., each truck has products that are shipped to all customers. In the presence of aggregation we solve for optimal order frequency n* So, n* of the case is = DL hC L DM hC M DS hC S 2S * S* = 800 + 3(250) = $1550 So, n* = 60(0.25)(10000) 24(0.25)(10000) 8(0.25)(10000) = 8.6 orders/year 2(1550) For the Large customer: Order quantity = Q = D/n* = 60/8.6 = 6.97 units/order Transportation cost: nL(S+SL) = 8.6(800+250) = $9,044 The holding cost is given by: (6.97/2)(10000)(0.25) = $8,707 So, the total cost is $17,751 The days of inventory carried at the large customer are: (6.97/2)(365)/60 = 21.2 days of inventory For the medium and small customers the total costs are $5,636 and $3,314, respectively, and the inventory carried by these customers is 21.2 and 21.2 units, respectively. Thus, the overall cost of this plan for the three customers is $26,702 (d) In the case of partial aggregation we evaluate relative delivery frequency. In this case not every customer is supplied with the product in every order. Step 1: we identify most frequently ordered product assuming each product is ordered independently. For the large customer: 9 nL = hC L D L = 2( S s L ) 0.25(10000)(60) = 8.5 orders/year 2(800 250) For the medium and small customers the order frequency is 5.3 and 3.1, respectively. Thus, the most frequent ordering of the product comes from the large customer. Step 2: We identify the frequency with which other customer orders are included into the most frequently ordered. We evaluate n M and n L Since we are already accounting for the fixed cost for the large customer, we only consider the product specific costs for medium and small customers. Thus: nM = hC M DM = 2s M 0.25(10000)(24) = 11 2(250) and similarly, n L = 6.3 We now evaluate the frequency with which medium and small customers order relative to the large customer. m M = n L n M = 8.5/11 = 0.77 => we round up to the closest integer, i.e., 1 Similarly, m S = 2 Step 3: Having decided the order frequency for each customer, we recalculate the order frequency for the most frequently ordering customer, i.e., the large customer: n= D L hC L DM hC M DS hC S = 2( S s M m M s L m L ) 60(0.25)(10000) 24(0.25)(10000) 8(0.25)(10000) 2(800 ( 250 / 1) ( 250 / 2)) = 9.37 orders/year Step 4: For medium and small customers, we evaluate the order frequency: nM = n/mM = 9.37/1 = 9.37 nS = n/mS = 9.37/2 = 4.68 The total costs are evaluated as in the previous problem except for the fact that the order costs for medium and small customers only includes the product specific costs. The total cost for tailored aggregation is $ 26,693 These evaluations are shown in different worksheets in 10-10 11. (a) From the retailer’s standpoint, the optimal order quantity is: 10 Q= 2(240000)(200) = 9798 units/order 0.2(5) Retailer costs: Order costs = (240000/9798)(200) = $4,899 Holding costs = (9798/2)(0.2)(5) = $4,899 Retailer total cost = $9,798 Crunchy’s costs: Order costs = (240000/9798)(1000) = $24,495 Holding costs = (9798/2)(0.2)(3) = $2,939 Crunchy total cost = $27,434 Total cost = $37,232 (b) In jointly optimizing the order quantity is: Q= 2(240000)(200 1000) = 18974 units/order. 0.2(5) 0.2(3) Retailer costs: Order costs = $2,530 Holding costs = $9,487 Retailer total cost = $12,017 Crunchy’s costs: Order costs = $12,649 Holding costs = $5,692 Retailer total cost = $18,341 Total cost = $30,358 11 (c) In this case, we equate the total costs associated with ordering at the EOQ and the breakpoint levels for the retailer in determining the discount level. The goal seek option is utilized to obtain the discount per unit at break point, which is equal to $0.00917. Worksheet 10-11 provides details of the analysis. 12. (a) Given that Demand is estimated to be equal to 2,000,000 – 2,000p and the production costs for Orange is $100 per unit, we get the optimal price by setting P equal to (2,000,000 + 2,000(100))/4000 giving Orange a wholesale price equal to $550. At this wholesale price Good Buy would set a retail price equal to (2,000,000 + 2,000(550))/4000 or $775. Profits for Orange at this price would be $202,500,000 and Good Buy would have a profit of $101,250,000. (b) If Orange offers a $40 discount to Good Buy, then the new price would be (2,000,000 + 2,000(510))/4000 or $755. Good Buy would pass along $20 or 50% of the discount offered by Orange. Worksheet 10-12 provides details of the analysis. 13. (a) Good Buy should purchase is lots equal to SQRT[(2DS)/hC] = SQRT{(2x450000x10000)/(.2x550)] = 9,045 (b) Given the $40 discount by Orange for the next two weeks, Good buy should adjust its lot size to (40)(450000)/(550-40)(.2) + (550x9045)/(550-40) = 16,814. Equation 10.15 The lot size increase about 86%. Worksheet 10-13 provides details of the analysis. 12 13 Full file at http://testbanksolutions.org/Solution-Manual-for-Supply-Chain-Management,-4-E-Sunil-Chopra,-PeterMeindl Chapter 11: Managing Economies of ScaleUncertainty in athe Supply Chain: Safety Inventory Exercise Solutions 1. DL = LD = (2)(300) = 600 L = L D = 2 ( 200) = 283 ss = FS-1 (CSL) L = FS-1 (0.95) 283 = 465 (where, FS-1 (0.95) = NORMSINV (0.95)) ROP = DL + ss = 600 + 465 = 1065 Excel Worksheet 11-1 illustrates these computations 2. DL = (T+L) D = (2+3)(300) = 1500 L = T L D = 2 3 ( 200) = 447 ss = FS-1 (CSL) L = FS-1 (0.95) 447 = 736 (where, FS-1 (0.95) = NORMSINV (0.95)) OUL = D(T+L) + ss = 1500 + 736 = 2236 Excel Worksheet 11-2 illustrates these computations 3. DL = LD = (2)(300) = 600 L = L D = 2 ( 200) = 283 ESC = (1 – fr)Q = (1 – 0.99)500 = 5 We use the following expression to determine the safety stock (ss): ESC ss[1 F S ( ss L )] L f S ( ss L ) 1 Full file at http://testbanksolutions.org/Solution-Manual-for-Supply-Chain-Management,-4-E-Sunil-Chopra,-PeterMeindl ESC = –ss[1 – NORMDIST(ss/L, 0, 1, 1)] + L NORMDIST(ss/L, 0, 1, 0). We utilize the GOALSEEK function in EXCEL in determining safety stock (ss) by using ss as the changing value that results in an ESC value of 5. Excel Worksheet 11-3 illustrates these computations. Goal Seek set-up: SET CELL: C29 TO VALUE: 5 BY CHANGING CELL: C27 This results in an ss value of 477 and the reorder point of: ROP = DL + ss = 600 + 477 = 1,077 4. DL = LD = (2)(250) = 500 L = L D = 2 (150) = 212 ss = ROP – ss = 600 – 500 = 100 CSL = F(DL + ss, DL, L) = F(600, 500, 212) = NORMDIST (600, 500, 212, 1) = 0.68 ESC ss[1 F S ( ss L )] L f S ( ss L ) ESC = –ss[1 – NORMDIST(ss/L, 0, 1, 1)] + L NORMDIST(ss/L, 0, 1, 0) = 43.86 Fill rate (fr) = 1- (ESC/Q) = 1- (43.86/1000) = 0.96 Excel Worksheet 11-4 illustrates these computations 5. DL = LD = (2)(250) = 500 L = L 2D D 2 s 2L = 2 2 2 2 150 250 1.5 = 431 ss = FS-1 (CSL) L = FS-1 (0.95) 431 = 709 (where, FS-1 (0.95) = NORMSINV (0.95)) 2 Full file at http://testbanksolutions.org/Solution-Manual-for-Supply-Chain-Management,-4-E-Sunil-Chopra,-PeterMeindl ESC ss[1 F S ( ss L )] L f S ( ss L ) ESC = –ss[1 – NORMDIST(ss/L, 0, 1, 1)] + L NORMDIST(ss/L, 0, 1, 0) = 9 Fill rate (fr) = 1- (ESC/Q) = 1- (9/1000) = 0.991 Standard deviation of lead time Required safety inventory 1.50 1.00 0.50 0.00 709 539 405 349 Excel Worksheet 11-5 illustrates these computations 6. Following are the evaluations for the Khaki pants: Disaggregated Option: DL = LD = (4)(800) = 3200 L = L D = 4 (100) = 200 Coefficient of variation = / = 100/800 = 0.13 ss per store = FS-1 (CSL) L = FS-1 (0.95) 200 = 329 (where, FS-1 (0.95) = NORMSINV (0.95)) Total safety inventory = (329)(900) = 296,074 Total value of safety inventory = (296,074)(30) = $8,882,210 Total annual safety inventory holding cost = (8,882,210)(0.25) = $2,220,552 Holding cost per unit sold = 2220552/(800)(900) = $3.08 Aggregated Option: DC kD = (900)(800) = 720000 3 Full file at http://testbanksolutions.org/Solution-Manual-for-Supply-Chain-Management,-4-E-Sunil-Chopra,-PeterMeindl C D k = 900 (100) = 3000 DL = LDC = (4)(800)(900) = 2,880,000 L = L DC = 4 (3000) = 6000 ss = FS-1 (CSL) L = FS-1 (0.95) 6000 = 9869 (where, FS-1 (0.95) = NORMSINV (0.95)) Total safety inventory = 9869 Total value of safety inventory = (9869)(30) = $296,070 Total annual safety inventory holding cost = (296070 )(0.25) = $74,018 Holding cost per unit sold = 74018/(800)(900) = $0.1 Savings in the holding cost per unit sold from aggregation = $3.08 - $0.1 = $2.98 Following are the evaluations for the Cashmere Sweaters: Disaggregated Option: DL = LD = (4)(50) = 200 L = L D = 4 (50) = 100 Coefficient of variation = / = 50/50 = 1 ss per store = FS-1 (CSL) L = FS-1 (0.95) 100 = 164 (where, FS-1 (0.95) = NORMSINV (0.95)) Total safety inventory = (164)(900) = 147,600 Total value of safety inventory = (147,600 )(100) = $14,760,000 Total annual safety inventory holding cost = $14,760,000 )(0.25) = $3,690,000 Holding cost per unit sold = $3,690,000 1/(50)(900) = $82 Note: the above are also incorrect on the worksheet. Aggregated Option: DC kD = (900)(50) = 45000 4 Full file at http://testbanksolutions.org/Solution-Manual-for-Supply-Chain-Management,-4-E-Sunil-Chopra,-PeterMeindl C D k = 900 (50) = 1500 DL = LDC = (4)(50)(900) = 180000 L = L DC = 4 (1500) = 3000 ss = FS-1 (CSL) L = FS-1 (0.95) 3000 = 4935 (where, FS-1 (0.95) = NORMSINV (0.95)) Total safety inventory = 4935 Total value of safety inventory = (4935)(100) = $493,456 Total annual safety inventory holding cost = (493456)(0.25) = $123,364 Holding cost per unit sold = 123364/(50)(900) = $2.74 Savings in the holding cost per unit sold from aggregation = $82.84 - $2.74 = $79.50 Centralization results in savings for both products, but it is evident that savings in holding cost per unit sold from aggregating Cashmere Sweaters is higher than Khaki pants. So, Cashmere Sweaters are better for centralization. Excel Worksheet 11-6 illustrates these computations. 7. Disaggregated Option: France: DL = LD = (8)(3000) = 24000 L = L D = 8 2000 = 5657 ss at France = FS-1 (CSL) L = FS-1 (0.95) 5657 = 9305 (where, FS-1 (0.95) = NORMSINV (0.95)) The ss at the other five countries is evaluated in a similar manner, which results in a total ss for Europe of 48,384 Aggregated Option: 5 Full file at http://testbanksolutions.org/Solution-Manual-for-Supply-Chain-Management,-4-E-Sunil-Chopra,-PeterMeindl D C 6 Di = 3000 + 4000 + 2000 + 2500+ 1000 + 4000 = 16500 C D i 1 6 2 i = 2000 2 2200 2 1400 2 1600 2 800 2 2400 2 = 4445.22 i 1 DL = LDC = (8)(16500) = 132,000 L = L DC = 8 ( 4445.22) = 12573 ss = FS-1 (CSL) L = FS-1 (0.95) 12573 = 20,681 (where, FS-1 (0.95) = NORMSINV (0.95)) Inventory savings from aggregation = 48,384 – 20,681= 27,704 Excel Worksheet 11-7 illustrates these computations. 8. (a) Disaggregated Option: From the previous problem, we know that the total ss for Europe is 48,384 Holding cost = (200)(0.25)(48384) = $2,419,200 Aggregated Option: ss = 20,681 Holding cost = (200)(0.25)(20681) = $1,034,036 Savings from aggregation = $2,419,200 -$1,034,036 = $1,385,164 (b) If the $5/unit additional cost of assembly from centralization then the total additional costs = (132000)(52)(5) = Savings = $1,385,164 - So, it is not economical to aggregate (c) If the lead time changes to 4 weeks, we evaluate the safety stocks and associated costs in a similar manner. The holding cost from the disaggregated option = (200)(0.25)(34213) = $1,710,650 The holding cost from the aggregated option = (200)(0.25)(14623) = $731,150 Savings from aggregation = $1,710,650 - $731,150 = $979,500 Excel Worksheet 11-8 illustrates these computations. 6 Full file at http://testbanksolutions.org/Solution-Manual-for-Supply-Chain-Management,-4-E-Sunil-Chopra,-PeterMeindl 9. Since the demand at various locations is not independent, we utilize the following expressions for the aggregated option: DC = ik1 Di k var(D C ) σi2 2 ij i j i 1 i j CD var(DC ) For = 0.2 CD var(DC ) = L = L DC = 2 2 2000 . 2400 2(0.2){(2000)(2200) . (800)(2400) 20002 . . 24002 2(0.2){(2000)(2200) . . (800)(2400)} 8 = 17307 ss = FS-1 (CSL) L = FS-1 (0.95) 17307 = 28467 (where, FS-1 (0.95) = NORMSINV (0.95)) Inventory savings from aggregation = 48,384 – 28,467= 19,918 Holding cost savings from aggregation = (200)(0.25)(19918) = $995,900 The following table shows the savings as the correlation coefficient increases from 0 to 1 with increments of 0.2 Corr.Coeff. 995876.3 0 0.2 0.4 0.6 0.8 1 4 $979,474 $704,191 $489,462 $307,211 $146,047 $0 Replenishment Lead Time (Weeks) 6 8 10 12 $1,199,606 $1,385,185 $1,548,684 $1,696,498 $862,454 $995,876 $1,113,424 $1,219,694 $599,466 $692,203 $773,907 $847,772 $376,255 $434,462 $485,743 $532,105 $178,870 $206,542 $230,921 $252,961 $0 $0 $0 $0 7 Full file at http://testbanksolutions.org/Solution-Manual-for-Supply-Chain-Management,-4-E-Sunil-Chopra,-PeterMeindl Excel Worksheet 11-9 illustrates these computations. 10. Using Sea Transportation: Average batch size = DT = (5000)(20) = 100,000 L = L D = 36 ( 4000) = 24,000 ss = FS-1 (CSL) L = FS-1 (0.99) 24000 = 55832 (where, FS-1 (0.99) = NORMSINV (0.99)) Days of safety inventory = 55832/5000 = 11.17 days Average cycle inventory = batch size/2 = 100000/2 = 50,000 Days of cycle inventory = 50000/5000 = 10 days Total inventory cost (cycle + safety) = (50000 + 55832)(100)(0.2) = $2,116,640 Transportation cost per year = (0.5)(5000)(365) = $912,500 Annual Holding Cost + Transportation Cost = $2,116,640 + $912,500 = $3,029,140 In-Transit Inventory = DL = (5000)(36) = 180,000 Cost of Holding In-Transit Inventory = (180000)(100)(0.2) = $3,600,000 Total Costs (including in-transit inventory) = $3,029,140 + $3,600,000 = $6,629,140 Using Air Transportation: Average batch size = DT = (5000)(1) = 5,000 L = L D = 4 ( 4000) = 8,000 ss = FS-1 (CSL) L = FS-1 (0.99) 8000 = 18,611 (where, FS-1 (0.99) = NORMSINV (0.99)) Days of safety inventory = 18611/5000 = 3.72 days Average cycle inventory = batch size/2 = 5000/2 = 2,500 Days of cycle inventory = 2500/5000 = 0.5 days Total inventory cost (cycle + safety) = (2500 + 18611)(100)(0.2) = $422,220 8 Full file at http://testbanksolutions.org/Solution-Manual-for-Supply-Chain-Management,-4-E-Sunil-Chopra,-PeterMeindl Transportation cost per year = (1.5)(5000)(365) = $2,737,500 Annual Holding Cost + Transportation Cost = $422,220 + $2,737,500 = $3,159,720 In-Transit Inventory = DL = (5000)(4) = 20000 Cost of Holding In-Transit Inventory = (20000)(100)(0.2) = $400,000 Total Costs (including in-transit inventory) = $3,159,720 + $400,000 = $3,559,720 Based on the results air transportation would be the optimal choice, but if Motorola does not have the ownership of in-transit inventory then sea transportation is the optimal choice. Excel Worksheet 11-10 illustrates these computations. 9 Full file at http://testbanksolutions.org/Solution-Manual-for-Supply-Chain-Management,-4-E-Sunil-Chopra,-PeterMeindl 11. Using Sea Transportation: Average batch size = DT = (5000)(20) = 100,000 L = L T D = 36 20 ( 4000) = 29,933 ss = FS-1 (CSL) L = FS-1 (0.99) 29933 = 69,635 (where, FS-1 (0.99) = NORMSINV (0.99)) Days of safety inventory = 69635/5000 = 13.93 days OUL = D(T+L) + ss = 5000(36+20) + 69635 = 349,635 Average cycle inventory = batch size/2 = 100000/2 = 50,000 Days of cycle inventory = 50000/5000 = 10 days Total inventory cost (cycle + safety) = (50000 + 69635)(100)(0.2) = $2,392,700 Transportation cost per year = (0.5)(5000)(365) = $912,500 Annual Holding Cost + Transportation Cost = $2,392,700 + $912,500 = $3,305,200 In-Transit Inventory = DL = (5000)(36) = 180,000 Cost of Holding In-Transit Inventory = (180000)(100)(0.2) = $3,600,000 Total Costs (including in-transit inventory) = $3,029,140 + $3,600,000 = $6,905,200 Using Air Transportation: Average batch size = DT = (5000)(1) = 5,000 L = L T D = 4 1( 4000) = 8,944 ss = FS-1 (CSL) L = FS-1 (0.99) 8944 = 20,807 (where, FS-1 (0.99) = NORMSINV (0.99)) Days of safety inventory = 20807/5000 = 4.16 days OUL = D(T+L) + ss = 5000(1+4) + 20807 = 45,807 Average cycle inventory = batch size/2 = 5000/2 = 2,500 10 Full file at http://testbanksolutions.org/Solution-Manual-for-Supply-Chain-Management,-4-E-Sunil-Chopra,-PeterMeindl Days of cycle inventory = 2500/5000 = 0.5 days Total inventory cost (cycle + safety) = (2500 + 20807)(100)(0.2) = $466,150 Transportation cost per year = (1.5)(5000)(365) = $2,737,500 Annual Holding Cost + Transportation Cost = $466,150 + $2,737,500 = $3,203,650 In-Transit Inventory = DL = (5000)(4) = 20000 Cost of Holding In-Transit Inventory = (20000)(100)(0.2) = $400,000 Total Costs (including in-transit inventory) = $3,203,650 + $400,000 = $3,603,650 Based on the results air transportation would be the optimal choice. Even if Motorola does not have the ownership of in-transit inventory, air transportation is the optimal choice. Excel Worksheet 11-11 illustrates these computations. 12. ss = ROP – DL = 750 – 300(2) = 750-600 = 150 L = L D = 2 (100) = 141.42 CSL = F(DL + ss, DL, L) = F(750, 600, 141.42) = NORMDIST (ss/L, 0,1,1) = 85.56% ESC ss[1 F S ( ss L )] L f S ( ss L ) ESC = –ss[1 – NORMDIST(ss/L, 0, 1, 1)] + L NORMDIST(ss/L, 0, 1, 0) = 10 Fill rate (fr) = 1- (ESC/Q) = 1- (10/1500) = 0.993 If the ROP increased from 750 to 800 the fill rate will increase to 0.996 Excel Worksheet 11-12 illustrates these computations. 13. Fill rate (fr) = 1- (ESC/1500) = 0.999 So, ESC = 1.5 11 Full file at http://testbanksolutions.org/Solution-Manual-for-Supply-Chain-Management,-4-E-Sunil-Chopra,-PeterMeindl ESC ss[1 F S ( ss L )] L f S ( ss L )] ESC = –ss[1 – NORMDIST(ss/L, 0, 1, 1)] + L NORMDIST(ss/L, 0, 1, 0) = 1.5 We use the GOALSEEK function in determining the safety stock (ss) by using ss as the changing value that results in an ESC value of 1.5. Goal Seek set-up: SET CELL: A15 TO VALUE: 1.5 BY CHANGING CELL: D12 This results in an ss value of 271 and a reorder point of = 300(2) + 271 = 871 Excel Worksheet 11-13 illustrates these computations. 14. (a) Disaggregated Option: LT = L T D = 3 7 (50) = 158 ss per store = FS-1 (CSL) L = FS-1 (0.99) 158 = 367.83 (where, FS-1 (0.99) = NORMSINV (0.99)) Total safety inventory = (367.83)(25) = 9195.7 Aggregated Option: DC kD = (25)(300) = 7500 k var( D C ) σi2 2 ij i j i 1 i j CD var(DC ) 12 Full file at http://testbanksolutions.org/Solution-Manual-for-Supply-Chain-Management,-4-E-Sunil-Chopra,-PeterMeindl C D k = 25 (50) = 250 (we are assuming that = 0. If is not 0 then the covariance terms have to be included) LT = L T DC = 3 7 ( 250) = 791 ss = FS-1 (CSL) L = FS-1 (0.99) 791 = 1839.14 (where, FS-1 (0.99) = NORMSINV (0.99)) Units savings from aggregation = 9195.7 – 1839.14 = 7356.56 Inventory savings = (7356.56) (10) = $73,566 Annual holding cost savings = (73,566 )(0.2) = $14,712 Increase in delivery cost = (300)(25)(365)(0.02) = $54,750 Since the increase in transportation costs outweighs the savings received from aggregation, we do not recommend aggregation for this case. (b) We utilize the same approach as in (a) by changing the daily demand mean and standard deviation to 5 and 4, respectively Units savings from aggregation = 735.66 – 147.13 = 588.52 Inventory savings = (588.52) (10) = $ 5885.2 Annual holding cost savings = ($5885.2 )(0.2) = $1177 Increase in delivery cost = (5)(25)(365)(0.02) = $913 Since the increase in transportation costs does not outweigh the savings received from aggregation, we recommend aggregation for this case. (c) Yes. The benefit from aggregation decreases as increases. When = 0.5, we do not recommend aggregation in both cases. Excel Worksheet 11-14 illustrates these computations. 15. (a) Popular Variant at Large Dealer: Decentralized: ss (at each large dealer) = FS-1 (CSL) L D = F S -1 (0.95) 4 (15) = 49.35 13 Full file at http://testbanksolutions.org/Solution-Manual-for-Supply-Chain-Management,-4-E-Sunil-Chopra,-PeterMeindl ss (across all large dealers) = (5)(49.35) = 246.73 Popular Variant at Small Dealer: Decentralized: ss (at each small dealer) = FS-1 (CSL) L D = F -1 S (0.95) 4 (5) = 16.45 ss (across all small dealers) = (30)(16.45) = 493.46 (b ) Popular Variant all Inventories Centralized: Demand per period = demand at large dealers + demand at small dealers = (50)(5) + (10)(30) = 550 Standard deviation of demand per period = 5(15) 2 30(5) 2 = 43.30 ss (at regional warehouse) = FS-1 (CSL) L D = F -1 S (0.95) 4 ( 43.30) = 142.45 reduction in safety inventory from complete aggregation = 246.73 + 493.46 – 142.45 = 597.74 holding cost savings per year = (597.74)(20000)(0.2) = $2,390,942.52 production + transportation cost increase per year = (550)(100)(52) = $2,860,000 (c) Popular Variant only Small Dealer Inventories Centralized: Demand per period = demand at small dealers = (10)(30) = 300 Standard deviation of demand per period = 30(5) 2 = 27.39 ss (at regional warehouse) = FS-1 (CSL) L D = F -1 S (0.95) 4 ( 27.39) = 90.09 reduction in safety inventory from small dealer centralization = 493.46 – 90.09 = 403.36 holding cost savings per year = (403.36)(20000)(0.2) = $1,613,440 production + transportation cost increase per year = (300)(100)(52) = $1,560,000 (d) Centralizing inventories from small dealers and decentralizing at large dealers is the optimal strategy (e) Similar analysis can be performed for the uncommon variant (See EXCEL worksheet 11-15 for more details) 14 Full file at http://testbanksolutions.org/Solution-Manual-for-Supply-Chain-Management,-4-E-Sunil-Chopra,-PeterMeindl (f) For the popular variant, centralize inventories from small dealers and decentralize at large dealers. For the uncommon variant, centralize all inventories. Excel Worksheet 11-15 illustrates these computations. 16. High volume variant without component commonality: ss (for the variant) = FS-1 (CSL) L D = F -1 S (0.95) 4 ( 200) = 657.94 ss (across all high volume variants) = (1)(657.94) = 657.94 Low volume variant without component commonality: ss (for the variant) = FS-1 (CSL) L D = F -1 S (0.95) 4 ( 20) = 65.79 ss (across all low volume variants) = (9)(65.79) = 592.15 (b & c) With complete commonality: Demand per period = demand for high volume variant + demand for low volume variant = (1000)(1) + (28)(9) = 1252 Standard deviation of demand per period = 1( 200) 2 9( 20) 2 = 208.81 ss = FS-1 (CSL) L D = F S -1 (0.95) 8686.91 reduction in safety inventory from complete commonality = 657.94 + 592.15 – 686.91 = 563.18 holding cost savings per year = (563.18)(1000)(0.2) = $112,635.54 component cost increase per period = (1252)(25)(52) = $1,627,600 additional cost at which complete commonality is justified = 112635.54/(1252)(52) = $1.73 Commonality is not justified across all variants because of increased costs. (d & e) Only low volume variant uses commonality Demand per period = demand for low volume variant = (28)(9) = 252 Standard deviation of demand per period = 9( 20) 2 = 60 15 Full file at http://testbanksolutions.org/Solution-Manual-for-Supply-Chain-Management,-4-E-Sunil-Chopra,-PeterMeindl ss = FS-1 (CSL) L D = F S -1 (0.95) 4 (60) = 197.38 reduction in safety inventory from low volume variant using commonality = 592.15 – 197.38 = 394.76 holding cost savings per year = (394.76)(1000)(0.2) = $78,952.97 component cost increase per period = (252)(25)(52) = $327,600 additional cost at which complete commonality is justified = 78952.97/(252)(52) = $6.03 Commonality is not justified across low volume variants because of increased costs. Excel Worksheet 11-16 illustrates these computations. 16 Chopra/Meindl 5/e Instant download and all chapters Solutions Manual Supply Chain Management 5th Edition Sunil Chopra, Peter Meindl https://testbankdata.com/download/solutions-manual-supply-chain-management5th-edition-sunil-chopra-peter-meindl/ CHAPTER 5 Case Questions (see corresponding Chapter 5 case Excel spreadsheet) 1. What is the cost SportStuff.com incurs if all warehouses leased are in St. Louis? Demand in 2007 is as shown in Table 5-15 Demand 2007 Northwest 320,000 Southwest 200,000 Upper Midwest 160,000 Lower Midwest 220,000 Northeast 350,000 Southeast 175,000 Total Demand 1,425,000 The capacity of the current warehouse in St. Louis is 2,000,000 units per year, more than enough to accommodate 2007’s demand. Costs are calculated as: Fixed Warehouse Cost = $220,000 Variable Warehouse Cost = ($0.20/unit)(1,425,000 units) = $285,000 Holding Cost = $475,000+0.165*1,425,000 = $710,125 Shipping Cost = $1,068,750 Shipping Recouped from Customer = (1,425,000/4)*$3 = $1,068,750 Total Network Costs = $1,254,500 Note that the spreadsheet used for these calculations employed the linear holding cost function of $475,000+0.165F, which results in a holding cost of $710,125 and a total plan cost of $1,254,500. Subsequent holding costs will use the single linear function to determine holding costs. If demand increases by 80% per year for 2008, 2009, and 2010 and SportStuff.com wishes to use St. Louis as their only warehouse center, the following demands and costs are realized. The optimal solution for 2008 calls for one large warehouse rather than two small ones. Demand 2008 Northwest 576000 Southwest 360000 Upper Midwest 288000 Chopra/Meindl 5/e Lower Midwest Northeast Southeast Total Demand 396000 630000 315000 2,565,000 Total Shipping Cost Total Holding Cost Warehouse Cost Total Shipping Recoup $1,994,625 $898,225 $888,000 $1,923,750 TOTAL COST $1,857,100 For 2009, one small and one large warehouse is optimal. Demand 2009 Northwest 1036800 Southwest 648000 Upper Midwest 518400 Lower Midwest 712800 Northeast 1134000 Southeast 567000 Total Demand 4,617,000 Total Shipping Cost Total Holding Cost Warehouse Cost Total Shipping Recoup $3,590,325 $2,473,610 $1,518,400 $3,462,750 TOTAL COST $4,119,585 For 2010, one small and two large warehouses are optimal Demand 2010 Northwest 1866240 Southwest 1166400 Upper Midwest 933120 Lower Midwest 1283040 Northeast 2041200 Southeast 1020600 Total Demand 8,310,600 Total Shipping Cost Total Holding Cost Warehouse Cost Total Shipping Recoup $6,462,585 $5,538,747 $2,632,120 $6,232,950 TOTAL COST $8,400,502 Chopra/Meindl 5/e Chopra/Meindl 5/e 2. What supply chain network configuration do you recommend for SportStuff.com? The progression if location is not restricted to St. Louis is as follows: For 2008: Small warehouses in Seattle and St. Louis Northwe Southwe Upper Lower Northea st st Midwes Midwes st t t Seattle 576,000 360,000 0 0 0 Denver 0 0 0 0 0 St. Louis 0 0 288,00 396,00 630,000 0 0 Atlanta 0 0 0 0 0 Philadelphi 0 0 0 0 0 a Total 576,000 360,000 288,00 396,00 630,000 Demand 0 0 Total Shipping Cost Total Holding Cost Warehouse Cost Total Shipping Chg $1,688,625 $1,373,225 $1,033,000 $1,923,750 TOTAL COST $2,171,100 Southea st Total Supply 0 0 315,000 936,000 0 1,629,00 0 0 0 0 0 315,000 A lower total system cost is achievable if SportStuff abandons their small St. Louis warehouse and opts for a single large warehouse in Atlanta. Total Shipping Cost $2,068,875 Total Holding Cost $898,225 Warehouse Cost $888,000 Total Shipping Chg $1,923,750 TOTAL COST $1,931,350 Chopra/Meindl 5/e For 2009: Small warehouses in Seattle and St. Louis plus a small warehouse in Atlanta Northwest Southwest Upper Lower Northeast Southeast Midwest Midwest Seattle 1,036,800 648,000 0 0 0 0 Denver 0 0 0 0 0 0 St. Louis 0 0 518,400 497,096 984,504 0 Atlanta 0 0 0 215,704 149,496 567,000 Philadelphia 0 0 0 0 0 0 Total 1,036,800 648,000 518,400 712,800 1,134,000 567,000 Demand Total Shipping Cost Total Holding Cost Warehouse Cost Total Shipping Chg $2,897,775 $2,186,805 $1,663,400 $3,462,750 TOTAL COST $3,285,230 Total Supply 1,684,800 0 2,000,000 932,200 0 For 2010, Small warehouses in all cities results in Total Shipping Cost $4,965,995 Total Holding Cost $3,746,249 Warehouse Cost $2,892,120 Total Shipping Chg $6,232,950 TOTAL COST $5,371,414 Northwest Southwest Seattle 1,866,240 Denver 0 St. Louis 0 Atlanta 0 Philadelphia 0 Total 1,866,240 Demand 116,640 1,049,760 0 0 0 1,166,400 Upper Midwest 0 933,120 0 0 0 933,120 Lower Northeast Midwest 0 0 0 0 1,283,040 41,200 0 0 0 2,000,000 1,283,040 2,041,200 Southeast 0 0 0 1,020,600 0 1,020,600 A lower cost solution of small warehouses in Seattle and Atlanta and large warehouses in Denver and Philadelphia results in a savings of $248,018. Total Shipping Cost $5,082,976 Total Holding Cost $3,271,249 Warehouse Cost $3,002,120 Total Shipping Chg $6,232,950 TOTAL COST $5,123,395 Total Supply 1,982,880 1,982,880 1,324,240 1,020,600 2,000,000 Chopra/Meindl 5/e