Uploaded by alesandra_b2000

Template Proiect Didactic FTICPDS 2019 2020

advertisement
Disciplina: Fundamente TIC în predarea disciplinei Științe
DIDFC - Universitatea Valahia din Târgovişte
Proiect didactic pentru implementarea în clasă
Unitatea de învățământ: _________________________________________________
Numele şi prenumele: __________________________________________________
Disciplina: ____________________________________________________________
Clasa/Vârsta
Clasa și vârsta
elevilor la care este
propusă activitatea
didactică
Unitatea
Titlul activității didactice
Timp
Capitolul (unitatea
Se referă la conținutul
Include
de învățare, sistemul
activității ce urmează a fi
perioada de
de lecții) în care se
transmis sau experimentat,
timp necesară
integrează
folosind și mijloace
realizării
activitatea didactică
specifice TIC
activității
Justificarea didactică pentru utilizarea
TIC
Tehnologiile
informaționale
și
ale
comunicațiilor utilizate la clasă vor fi
descrise
împreună
cu
caracteristicile
situației de învățare dezvoltate de utilizarea
acestor tehnologii. Atenția trebuie îndreptată
asupra avantajelor didactice ale utilizării
TIC. În acest sens, faceți referire la
instrumentele TIC proiectate.
Obiective de învățare / Competențe
Aici se face referire la obiectivele de
învățare / competențele (cheie, generale,
specifice)
menționate
noțiunile
cheie
programa
școlară (Curriculumul Național). În plus,
menționați și deprinderile transferabile
pe care le dobândesc elevii prin utilizarea
TIC.
Termeni cheie
Precizați
în
Resurse
(precum
și Specificați
resursele
educaționale
explicațiile aferente) introduse în cadrul (inclusiv cele tehnice) necesare pentru
activității - termeni pe care elevii îi vor parcurgerea activității (se vor oferi
asimila / utiliza. În decursul activității, informații
elevii vor trebui să acceseze și un wiki, computere
și
despre
necesar,
numărul
de
componentele
exploatând în acest sens facilitățile propuse software, resursele necesare predării
de tehnologiile web 2.0.
tradiționale etc.).
© 2019: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu
1/4
Disciplina: Fundamente TIC în predarea disciplinei Științe
DIDFC - Universitatea Valahia din Târgovişte
Desfășurarea activității didactice
Prezentați în detaliu toate activitățile de învățare (secvențele didactice) propuse în
cadrul proiectului. Nu uitați să detaliați (în secvențele pe care le considerați propice)
modul în care exploatați la clasă instrumentele TIC create. Activitățile în care propuneți
utilizarea resurselor TIC trebuie să fie introduse în secvențe didactice distincte. În mod
obligatoriu, trebuie să folosiți (cel puțin!) două metode didactice: învățarea bazată pe
probleme și învățarea prin colaborare.
1.
2.
.
.
.
n
În plus, descrieți maniera de organizare a spațiului și forma de organizare a grupului de
elevi (indicații privind gruparea elevilor, studiul individual, managementul resurselor)
Finalizarea proiectului
Descrieți modul în care se va finaliza proiectul propus. Se recomandă organizarea unei
sesiuni de prezentare în care elevii își vor prezenta produsele activității, vor reflecta
asupra experienței de învățare, se vor autoevalua etc. Folosiți instrumentul blog creat
pentru a oferi elevilor un set de resurse necesar rezolvării sarcinilor de lucru propuse în
cadrul activității.
Evaluarea
Abilități și cunoștințe
Deprinderi tehnice
Menționați deprinderile și cunoștințele care
vor face obiectul evaluării și descrieți Dacă este cazul, menționați abilitățile
itemii de evaluare și descriptorii de tehnice ce urmează a fi formate la elevi în
performanță
(utilizând
punctaje
sau cadrul activității didactice.
calificative, de exemplu).
© 2019: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu
2/4
Disciplina: Fundamente TIC în predarea disciplinei Științe
DIDFC - Universitatea Valahia din Târgovişte
Exemplu de definire:
- criterii și descriptori de performanță pentru evaluarea activităților de grup (se vor particulariza concret
sarcinile / responsabilitățile pentru toți itemii).
Item / Descriptori 1-4
5-6
7-8
9-10
Pondere
(insuficient)
(suficient)
(bine)
(foarte bine)
Elevul acceptă
Elevul nu
Elevul
Elevul
Elevul
responsabilitățile
îndeplinește
efectuează
efectuează
îndeplinește
pentru el / ea sau
oricare din
rareori oricare frecvent
sarcini / roluri
roluri în cadrul
sarcinile
din sarcinile
sarcini / roluri pentru care el /
grupului ...
pentru rolurile pentru rolurile pentru care el / ea este
(Se descriu
de care el / ea
pentru care el / ea este
responsabil.
sarcinile aferente
este
ea este
responsabil.
Elevul nu are
__ %
fiecărui elev)
responsabil.
responsabil.
Totuși, elevul
nevoie de alți
Acestea sunt
Adesea, el / ea are nevoie de
colegi din grup
efectuate de
are nevoie de
ceilalți colegi
pentru
către colegii
alții pentru a îi de grup pentru reamintirea
lui / ei de grup reaminti
a-și reaminti
sarcinilor /
atribuțiile /
sarcinile /
atribuțiilor.
sarcinile.
atribuțiile.
...
...
...
...
...
...
.............................................................................................................................................
- criterii și descriptori de performanță pentru evaluarea activităților individuale (se vor particulariza
concret sarcinile / responsabilitățile pentru toți itemii).
Item / Descriptori 1-4
5-6
7-8
9-10
Pondere
(insuficient)
(suficient)
(bine)
(foarte bine)
Utilizarea corectă Elevul
Elevul
Elevul
Prezentarea
a conceptelor
foloseşte
foloseşte
foloseşte
elevului
ştiinţifice sau a
incorect
corect (dar în
corect (dar nu
oglindeşte o
conținuturilor
concepte
foarte puține
în toate
utilizare
învățate
ştiinţifice sau
situații
situațiile
competentă a
...
conținuturi, în contextuale
contextuale
conceptelor
(Se descriu
toate situațiile cerute)
cerute)
ştiinţifice sau a
__ %
contextele în care conextuale
concepte
concepte
conținuturilor
sunt cerute
cerute
ştiinţifice sau
ştiinţifice sau
învățate, în toate
conceptele /
conținuturi
conținuturi
situațiile
conținuturile
învățate
învățate
conextuale
învățate)
cerute
...
...
...
...
...
...
.............................................................................................................................................
© 2019: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu
3/4
Disciplina: Fundamente TIC în predarea disciplinei Științe
DIDFC - Universitatea Valahia din Târgovişte
Autoreflecția
Prezentați câteva considerații personale privind desfășurarea activității didactice.
Întrebările de mai jos vă pot ghida reflecția:
1. Cât de reușită apreciați că este activitatea didactică pe care ați desfășurat-o?
2. Care au fost punctele forte, dar punctele slabe ale activității?
3. Ce ați face în mod diferit data viitoare?
4. Care a fost reacția elevilor la activitatea didactică propusă?
5. Care a fost feedback-ul elevilor?
6. Care a fost atmosfera de lucru pe parcursul activității didactice?
© 2019: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu
4/4
Download