Erin Thompson Discussion Questions 1. External financing depends on payout ratio, capital intensity ratio, profit margin, days sales outstanding, and sales growth rate according to the AFN equation. 3. I would not agree with this statement because the use of computerized planning models is increasing currently. This is due to the fact that the computerized models provide a lot of useful information. 5. Policy Changes a. + b. -. The firm needs less manufacturing facilities, raw materials, and work in process. c. +. It reduces spontaneous funds; however, it may eventually increase retained earnings. d. + e. + f. +. This should stimulate sales, so it may be offset in part by increased profits. g. 0 h. + Problems 1. AFN = Projected Increase in Assets – Spontaneous Increase in Liabilities – Increase in Retained Earnings = (300,000/500,000)1,000,000 – (500,000/5,000,000)1,000,000 – 0.05(6,000,000)(10.70) = (0.60)(1,000,000) – (.10)(1,000,000) – (300,000)(.30) = 600,000 – 100,000 – 90,000 = $410,000 4. a. Net Income 2016 = Sales – Operating Cost – Int Expense – Taxes EBIT = (1.2*700) – 612.50 – 40 = 222.50 Net Income = 222.50 – (222.50*.40) = $133.50 b. Dividend Payout Ratio = (32/96) = 33.33% Current Dividend = 33.33%*133.50 = $44.50 Growth in Dividend = (44.50-32)/32 = 39.02% 5. a. 5.0 billion/0.90 = $5,555,555,555.56 b. Fixed Assets/Sales = 1.7/5.0 = 0.34 c. Sales Increase = 5.0 billion (1+0.12) = $5.6 billion 5.6 billion*0.34 = 1.904 billion Increase = 1.904 – 1.7 = .204 or 204M increase in fixed assets Erin Thompson 9. Increase in Assets = Increase in Spontaneous Liabilities + Increase in Retained Earnings Spontaneous Liabilities = 200,000 +100,000 = 300,000 Proportion of Spontaneous Liabilities = 300,000/2,000,000 = .15 Retained Earnings = .40*0.05 = 2% = .75( x-2,000,000) = 300,000/2,000,000*( x – 2,000,000) + .02 = 0.58x = 1,200,000 = 2,068,965.52 10. Year End Balance of Receivable Sales = 320*(1+.12) = 358.40 Receivables = 9.25+0.07(358.40) = 34.34 Year End DSO DSO = Receivables/(Sales/365) = 34.97 11. Sales Forecast = Sales+ (Sales*Percentage of Increase in Sales) = 110,000,000 + (110,000,000*.05) = 110,000,000 + 5,500,000 = $115,500,000 Inventories = $9 + 0.0875(Sales) = 9 + 0.0875(115,500,000) = $19,106,250