Uploaded by bobo bene

ind.energetica

advertisement
PROIECT DIDACTIC
Disciplina: Geografia umană şi economică a lumii.
Clasa: a XI –a
Tipul lecţiei. Lecţia de transmitere şi de dobîndire a cunoştinţelor noi.
Varianta de lecţie: Lecţia bazată pe mijloace de instruire.
Subiectul: Industria energetică.(2ore)
Data:
Profesor: Teleuţa Raisa
Competenţe specifice:
1. Colectarea, prelucrarea şi interpretarea datelor şi materialelor geografice.
2. Clasificarea unor elemente, obiecte geografice.
Subcompetenţe:
Sb1. Aplicarea metodelor complexe (portofoliul, proiectul) la caracterizarea complexă a ramurilor industriei..
Obective operaţionale:
Elevii la sfîrşitul lecţiei vor fi capabili să:
O1 Să distingă componenţa ramurală a energeticii, folosind textul din manual schema 7.
O2 Să identifice principalii producători de combustibili, folosind textul din manual.
O3 Să compare caracteristicile diferitor tipuri de centrale electrice, în baza textului din manual.
O4 Să caracterizeze sursele netradiţionale de energie, în bza fragmentului de text.
O5 Să manifeste o atitudine responsabilă faţă de economisirea energiei electrice, în baza informaţiilor proprii.
Resurse procedurale: discuţia dirijată, studierea unui fragment din text, analiza fig. din manual, explicaţia, agenda cu notiţe, argumentarea, hîrtia de
un minut.
Resurse materiale: manualul şcolar, atlasul geografic.
Forme de activitate: frontală, în perechi.
Bibliografie: Manualul şcolar, calculator.
SCENARIUL LECŢIEI:
Momentele
lecţiei
Ob.
I. Mom.
Organizatoric
1m
II.Verificarea
cunoştinţelor
anterioare.
15
min
III. Captarea
atenţiei
IV.Anunţarea
temei noi.
2m
1m
Activitatea de predare-învăţare
Activitatea
Activitatea
profesorului
elevului
Salută elevii, atenţionează asupra momentelor
Răspund salutului şi se pregătesc
lecţiei, verifică prezenţa lor la lecţie, aranjează
pentru lecţie.
materialul necesar pentru lecţie.
1oră.Propune unui elev mai slăbuţ să treacă la
tablă să identifice componenţa ramurală a
industriei, un alt elev să deducă rolul industriei la
etapa actuală.
2oră. Propune unui elev mai slăbuţ să treacă la
tablă să identifice componenţa ramurală a
energeticii, -un alt elev să deducă particularităţile
energeticii,
-caracteristicile inds. Petrolieră, gazelor naturale,
carboniferă.
Strategii
didactice
Evaluare
Observare
Frontală
Elevii numiţi răspund tema de
acasă.
Lucrul
diferenţiat
1 oră Profesorul propune elevilor: tehnica „Hîrtia
de un minut”.Se înscrie idei despre industria
energetică. Se sistematizează ideile lansate şi se
argumentează. 2 oră. Cum credeţi mai există şi
alte surse de obţinere a energiei electice?-cele
netradiţionale.
Elevii emit în caiete idei.
Discuţie.
Hîrtia de 1
minut.
Discuţia dirijată
Formativă
Anunţă subiectul lecţiei:
„Industria energetică.”
Precizează obectivele lecţiei.
Notează tema, ascultă obectivele
lecţiei.
Expunere,
Explicare.
Formativă,
Individuală
Răspund la întrebarea
profesorului.
Evaluarea
cunoştinţ.an
terioare
Formativă
V. Realizarea
sensului
O1
Profesorul explică şi reaminteşte elevilor noţiunea
10 m de balanţa energetică- coraportul dintre producţia
(extragerea) diferitor tipuri de combustibili şi
consumul lor. Totodată deduce şi rolul energeticiiîndeplineşte un rol esenţial în devoltarea socialeconomică a statelor lumii, în accelerarea
progresului tehnic şi a civilizaţiei în ansamblu. Ea
este una dintre ramurile de bază ale industriei.
Profesorul cere de la elevi să distingă componenţa
ramurală a energeticii, folosind schema din
manual, după care o înscriu şi în caiete. Deduc şi
principalele particularităţi ale energeticii:
Energetica mondială a parcurs două etape mari: I
etapa cărbunelui,II etapa a petrolului şi a gazelor
naturale, a hidroenergeticii şi a energiei nucleare.
O2
O3
9m
Elevii îşi fac notiţele necesare în
caiete, identifică componenţa
ramurală a energeticii şi a
particularităţilor energeticii.
Profesorul comunică că sursele tradiţionale de
energie, producţia de energie electrică se obţine ţi
în baza surselor netradiţionale de energie –
eoliană, centralele helioelectrice, geotermică,
deduc şi tările care folosesc sursele netradiţionale
pentru a obţine energia electrică.
Lucrul în
perechi.
Formativă
Formativă
Completează tabelul
Profesorul propune tabelul caracteristicilor şi cere
completarea lui cu caracteristica inds. Petrolieră,
gazelor naturale, carboniferă şi identifică
principalii producători de combustibili.
2 oră. Comunică că energia electrică are o
importanţă pentru dezvoltarea economico-socială
O4
a lumii contemporane, consumul de energie
10 m electrică fiind indispensabil tuturor sectoarelor de
activitate. Împreună cu elevii deduc importanţa
industriei energiei electrice.
Descoperire.
Conspect de
reper.
Elevii ascultă, folosind agenda cu
notiţe deduc importanţa industriei
energiei electrice.
Îşi notează sursele netradiţionale
de energie electrică.
Tabelul
caracteristicilor
Formativă
Agenda cu
notiţe
Formativă
O5
9m
Profesorul propune elevilor să constate cîtă
energie electrică şi produse energetice consumă
familia sa în decurs de o luna şi să propună cîteva
măsuri de economisire a acestora.Profesorul
întocmeşte pe tablă şi completează schema
„Razele soarelui”
VI.Consolidarea temei noi.
Extensie
5
min
Pentru prima oră propune ex.1,2,3.
Pentru a doua oră ex. 8,9 din manual.
VII.Bilanţul
lecţiei.
1
min
Profesorul apreciază elevii cu calificative.
Concluzii finale.
VII. Tema
pentru acasă
1m
1 oră-de însuşit tema şi de elaborat un eseu despre
energetica R. Moldova.
2 oră – de însuşit tema şi de elaborat un eseu în
care propuneţi idei referitor dacă R.Moldova ar
putea să folosească surse netradiţionale pentru a
obţine energia electrică.
Formativă
Elevii îşi expun părerile, ideile, şi
fiind îndrumaţi de profesor
propun măsuri de economisire a
energiei electrice şi produselor
petroliere.
Expunerea
Discuţie dirijată
Elevii rezolvă exerciţiile.
Discuţia dirijată.
Conversaţie
Tehnica „
Razele
soarelui”.
Apreciază
părerile
elevilor
Îşi notează tema pentru acasă.
MĂSURI DE ECONOMISIRE A ENERGIEI :Stinge lumina şi deconectează aparatele electrice cînd nu ai nevoie de ele.; Folosirea aparatelor econome, ( lampi
fluoriscente, cu mercur etc.) ; Ermetizarea ferestrelor şi uşilor duce la economisirea energiei termice; Nu supraîncălziţi locuinţa, temperatura de 20-22ºC este
cea mai acceptabilă.
•
Instalarea termostatelor pentru reglarea tº
•
constante la încăzirea autonom
•
Întrebuinţează ochiul aragazului adecvat dimensiunilor vasului
•
Foloseşte transp. public şi nu cel individual, astfel s-ar economisi 30-50% de petrol
Download