Uploaded by Petre Stochitoiu

Murgescu Mariana

advertisement
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ,,FURNICUŢA” – ARAD
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
(INSPECTIE LA GRUPĂ PENTRU TITULARIZARE)
,,COPILĂRIA ESTE ŞUVOIUL DE APĂ CARE IZVORĂŞTE LIMPEDE ŞI CURAT DIN ADÂNCURILE FIINŢEI ŞI
LA CARE OMENIREA ALEARGĂ FĂRĂ ÎNCETARE SĂ-ŞI POTOLEASCĂ SETEA IDEALURILOR SALE DE
DRAGOSTE, DE BUNĂTATE, DE FRUMUSEŢE, DE PERFECŢIUNE”
,,Francesco Orestano”
Educatoare:
Murgescu Mariana
02.06.2015
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Data: 02.06.2015
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu program prelungit Furnicuţa – Arad
Grupa: Mică – mijlocie
Nivel I: 3 – 5 ani
Educatoare: Murgescu Mariana
Tema anuală: CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?
Tema săptămânii: ,,Lumea minunată a copilăriei”
Tema zilei: E ziua ta copile drag!
Tipul de activitate: Dobândire de cunoştiinţe şi formarea de priceperi şi deprinderi
Forma de realizare: Activitate cu conţinut integrat (DLC + DOS)
Activităţi pe domenii experienţiale (ADE ) copilărie vis de aur....
Elemente componente ale activităţii integrate:
DLC – povestirea educatoarei ... ,, împreună...” de Lucia Muntean
Dos – activitate practică ,,E ziua ta copile drag” (confecţionare felicitări)
Mijloc de realizare: Povestire – activitate practică
Scopul activităţii:
Cunoaşterea şi respectarea normelor de convieţuire social prin manifestarea unor
atitudini de prietenie, toleranţă şi compasiune î relaţiile cu cei din jur
Formarea deprinderilor de a realiza o lucrare individuală aducându-şi aportul personal
la finalizarea temei cultivarea sentimentelor de bucurie şi fericire atunci când ajută şi dăruiesc
înţelegând şi acceptând situaţia copiilor defavorizaţi.
Obiective operaţionale:
a) Obiective Cognitive:
- să asculte cu atenţie povestirea, urmărind în acelaşi timp imaginile proiectate
- sa repovestească conţinutul folosind o exprimare corectă din punct de vedere
grammatical, ordonând imaginile conform firului epic
- sa formulize întrebări şi să găsească răspunsuri referitoare latema dată, folosind
metoda Explozia Stelară.
- să confecţioneze felicitări cu materiale date prin desen şi lipire.
- să-şi formeze deprinderi practice de lipire
b) Obiective afective:
- să desprindă mesajul moral al povestirii
- să manifeste spirit de echipă, încredere în forţele proprii şi cele ale colegilor
- să manifeste empatie faţă de cei aflaţi în nevoi.
c) Obiective psihomotorii:
- să mânuiască panşele puse la dispoziţie, ordonându-le conform firului etic
- să folosească correct tehnica lipirii.
Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, povestirea, explicaţia, exerciţiu, problematizarea,
jocul, brainstoring, explozia stelară şi turul galeriei.
Mijloace didactice: Textul povestirii, planşe, panou pentru afişaj, streluţe din carton
colorat, coli, lipici, elemenete decorative CD-uri.
Forma de realizare: frontal, pe grupuri, individual.
Durata: 45 minute
Bibliografie: curriculum pentru învîţământ preşcolar, MECT 2008
Revista învăţământului preşcolar numărul 1,2 Ed. Arle Quinn, 2009, 2011, 2013
Silvia Breben şi colaboratorii: Metode Interactive de grup, ghid metodic Ed. Arves
2006
Lucia Muntean + Povestirile copilăriei Ed. Genesis, Petroşani, 2011
Scenariu Zilei
Activitatea debutează cu îndemnul adresat copiilor de a salute invitaţii:
,, Bună dimineaţa voluntari
Dragi preşcolari
În grădiniţa noastră aici în sală
Azi avem oameni de seamă
Vă rog nu vă emoţionaţi
Respectuoas să-I salutaţi
V-am poftit în grupa noastră
În această minunată zi
Ca sa demonstrăm cu toţii
Cât de buni vom fi!
Vom continua:
,, Dimineaţa a sosit
Toşi copii au venit
În cerc să ne adunăm
Frumos să ne salutăm
Bună dimineaţa prieteni,
Buna dimineaţa doamna educatoare
Vedem cine E present
Poate cine e absent
Să ne încânte cineva cu povestea sa
Voi povesti apoi copiilor despre o întâmplare, petrecută în grădiniţă în această
dimineaţă, este vorba despre cearta dintre păpuşile din grupă, generată de neacceptarea în joc
a păpuşii cu pielea neagră şi a celei cu rochia ruptă. Îşi face apariţia INGERAŞUL care a
auzit şi el cearta şi încearcă să resolve conflictul, convingându-le pe păpuşi că toţi avem
drepturi egale, la fel şi copii, dreptul la o copilărie fericită, indiferent de dierenţele dintre ei,
de starea materială, culoarea pielii sau religie.
Ingeraşul mai spune că din păcate că astfel de incidente se mai întâmplă şi în viaţa
noastră, nu numai în lumea păpuşilor şi le propune copiilor să-l ajute, să-I ocrotească pe copii
aflaţi într-o situaţie mai dificilă, pentru a se bucura şi ei de o copilărie fericită.
Le mai spun că pentru a fi prieteni, cel mai important este să-şi dorească acest lucru,
să-şi dorească să fie împreună, chiar dacă sunt diferiţi.
Voi anunţa tema activităţii: Copilărie vis de aur, după care le propun copiilor
povestirea împreună scrisă de Lucia Muntean, după care vom fixa conţinutul acesteia prin
selectare şi ordonare a imaginilor conform firului etic al povestirii.
Evaluarea paţială se va face prin metoda EXPLOZIA STELARĂ
De ce?
Împreună
Unde
?
Ce?
de Lucia
Muntean
Când?
Cine?
Cine s-a întâlnit în poieniţa din pădure? (un iepuraş, o broscuţă, un fluturaş, un melc, o cârtiţă
Ce l-a rugat puful de păpădie pe fluturaş? ce a rugat puiul de veveriţă pe iepuraş (să-I găsească aluna.
cine a scos ochelarii din baltă bursucului? (broscuţa). Cine a găsit bobul de grâu pierdut în
iarbă de veveriţă (melcul). Când s-au jucat cei cinci prieteni în poieniţă. (în fiecare zi). Unde
s-au jucat cei cinci prieteni (in poieniţă). ca o apreciere a coportamentului copiilor e până
acum, îngeraşul le descoperă copiilor o altă surpriză (pălmuţele prieteniei pe care le-a adus de
la copii pe care i-a vizitat în călătoria sa în jurul lumii.
fiecare copil îşi alege câte o pălmuţă, iar prin intermediul versurilor urmîtoare tranziţia
se aşează la măsuţă.
Pălmuţele roşii se aşează la măsuţe
Pălmuţele galbene le urmează
Ceilalţi sunt în flori, care dansează!
Toate pălmuţele nu vor să plece
Nimeni la muncă, nu le întrece
Anunţ tema următoarei activităţii: E ziua ta copile drag! şi sarcinile de lucru pentru activitate
practică.
După ce efectuează exerciţiile pentru încălzirea muşchiilor mici ai mâinilor, copii realizează
felicitări, prin lipirea baloanelor, porumbeilor şi a unor elemente decorative în interiorul felicitării.
Toate aceste obiecte vor fi dăruite în semn de prietenie copiilor care au nevoie de ele prin
intermediul ÎNGERAŞULUI. Tot el v-a dărui copilor recompense pentru faptul cum au lucrat (baloane
colorate şi ecusoane ,,AJUTOR DE ÎNGERAŞ “
Evenimentul
didactic
Moment
organizatoric
Captarea
atenţiei
Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
operaţionale
Prezentarea
conţinutului
şi dirijarea
învăţării
Desfăşurarea activităţii
Conţinutul ştiinţific
Voi pregăti sala de grupă pentru
desfăşurarea optimă a activităţii
Se va face printr-o scurtă povestire despre
cearta păpuşilor din grupă şi apariţia
ÎNGERAŞULUI care rezolvă acest
conflict. Le spune copilor că le-a pregătit o
surpriză pe care le+o va descoperii mai
târziu.
Se anunţă tema activităţii, precum şi
obiectivele operaţionale, copii vor asculta
o povestire despre prietenie, vr devenii
pentru câteva minute mici voluntari
carevor realiză felicitări pentru prietenii
aflaţi la nevoie, vor recita şi cânta versuri
şi cântece despre pritenie
Într-un cadru adecvat copii vor asculta
povestirea împreună scrisă de Lucia
Muntean, având posibilitatea de a trăii
fiecare moment prin intermediul
materialului vizual pus la dispoziţie
(imagini proiectate). Fixarea conţinutului
se face prin solicitarea adresată copilor de
a repovesti momentele principale,
ordonând imaginile conform firului epic.
În poieniţa din pădure s-au întâlnit un
iepuraş, o broscuţă, un fluturaş, un melc şi
o cârtiţă şi dorind să se joace împreună au
ajuns la concluzia că nu se poate pentru că
sunt total diferiţi. trecând pe lângă ei, puful
de păpădie l-a rugat să-l prindă, doar
fluturaşul zburând a reuşit. Puiul de
Veveriţă i-a rugat să-i găsească aluna
scăpată, doar iepuraşul fugind a reuşit
acest lucru. Ariciul i-a rugat să-l ajute
găsindu-i ţepişorul pierdut într-o crăpătură
a pământului, cârtiţa a reuşit săpând pe sub
pământ. Bursucul le-a cerut să-i scoată
ochelarii căzuţi într-o baltă. broscuţa a sărit
în baltă şi a găsit. Vrăbiuţa i-a rugat să o
ajute să găsească bobul de grâu pierdut în
iarbă, melcul târându-se a găsit bobul
făcând-o fericită pe vrăbiuţă. Cei cinci
prieteni, deşi diferiţi sau jucat în fiecare zi
împreună în poieniţa din pădure. Folosind
Explozia Stelară se va face evaluarea
continuă. ÎNGERAŞUL apreciază
comportamentul copilor de până acum,
Strategii
didactice
Evaluare
Conversaţia,
explicaţia
Observarea
comportamentului
copilor
Conversaţia,
explicaţia
Observarea
comportamentului
copilor
Explicaţia
jocul
Observarea
comportamentului
copilor, aprecieri
verbale
Obţinerea
performanţei
Evaluarea
activităţii
Încheierea
activităţii
oferindu-le ca surpriză pălmuţele
prieteniei, anunţându-i cu bucurie că vor
realiza felicitări pentru ziua tuturor copiilor
din lumea întreagă, daruri din suflet de
copil. aşezarea la măsuţe se realizează prin
tranziţie: pălmuţele roşii se aşează la
măsuţe / pălmuţele galbene le urmează /
ceilalţI suntem flori care dansează / toate
pălmuţele nu vor să plece, nimeni la muncă
nu le întrece.
După intuirea materialelor aflate pe mese
voi explica sarcinile de lucru pentru fiecare
pe versurile , Umerii îi vom mişca, spatele
vom îndrepta, degetele îmi sunt pedale, se
deschid ca la o floare, iar apoi le răsfirăm,
ca la pian noi cântăm,mâinile mi le rotesc,
morişca o învârtesc, si la lucru eu pornes,
voi propune exerciţii de încălzirea
muşchilor mâinilor. Copii vor fi
supravegheaţi, îndrumaţi şi ajutaţi pentru
realizarea temei date. Pe durata lucrului se
va asigura fond muzical adecvat. După
terminarea lucrărilor ÎNGERAŞUL trece
pe la fiecare copil pentru a examina şi
evalua lucrările executate, fiind evidenţiat
efortul individual şi colectiv.
ÎNGERAŞUL oferă ca semn de prietenie
copilor din lumea întreagă aceste felicitări
daruri din suflet de copil.
ÎNGERAŞUL va fi mulţumit demodul în
care preşcolarii au participat la activitate şi
de tot ce au realizat pentru prieteni şi îi
investeşte cu titlu de Ajutor de Ingeraş, dar
după ce vor trece o ultimă probă, un test:
Cum trebuie să se comporte copii unul cu
celălalt? Ce putem face pentru copii aflaţi
în nevoi? De ce trebuie să ne pese de cei
din jurul nostru?
Pentru răspunsurile corecte, pentru modul
de lucru pe durata întregii activităţi,
ÎNGERAŞUL acordă copiilor ecusoane cu
titlu de ajutor de ingeraş, ca recompense şi
baloane colorate, promiţându-le că va duce
darurile lor prietenilor din lumea mare. Voi
sublinia importanţa activităţii de
voluntariat, copii părăsesc sala de grupă pe
melodia O lume minunată. Aprecieri
colective şi individuale asupra modului de
participare la activitatea copiilor
Turul galeriei
Aprecieri verbale
Conversaţia,
brainstoring
Observarea
comportamentului
copilor,
aprecierea
răspunsurilor date
Aprecieri,
aplauze
Aprecieri verbale,
acordare de
recompense.
Download