Name ______________________________________________ Date _____________________________ SOLVE THE PROBLEM and IDENTIFY THE UNIT RATE. Kim swims 15 laps in 25 minutes. What is her rate in ______________ per _________________? Name ______________________________________________ Date _____________________________ SOLVE THE PROBLEM and IDENTIFY THE UNIT RATE. Jason paid $12.75 for 5 ½ pounds of hamburger. What is the unit rate (______________ per ______________)? Name ______________________________________________ Date _____________________________ SOLVE THE PROBLEM and IDENTIFY THE UNIT RATE. Daisy can type 134 words in 6 minutes. What is her rate in _______________ per ________________? Name ______________________________________________ Date _____________________________ SOLVE THE PROBLEM and IDENTIFY THE UNIT RATE. Kim swims 24 laps in 32 minutes. What is her rate in ______________ per _________________? Name ______________________________________________ Date _____________________________ SOLVE THE PROBLEM and IDENTIFY THE UNIT RATE. Jason paid $13.50 for 6 ¼ pounds of hamburger. What is the unit rate (______________ per ______________)? Name ______________________________________________ Date _____________________________ SOLVE THE PROBLEM and IDENTIFY THE UNIT RATE. Daisy can type 172 words in 8 minutes. What is her rate in _______________ per ________________? Name ______________________________________________ Date _____________________________ SOLVE THE PROBLEM IS THE RELATIONSHIP PROPORTIONAL. WHY or WHY NOT? Number of pounds Cost ($) 2 18 Name ______________________________________________ 4 68 8 128 Date _____________________________ SOLVE THE PROBLEM IS THE RELATIONSHIP PROPORTIONAL. WHY or WHY NOT? Number of pounds Cost ($) 2 18 4 68 8 128 Name ______________________________________________ Date _____________________________ SOLVE THE PROBLEM IS THE RELATIONSHIP PROPORTIONAL. WHY or WHY NOT? Time (h) Distance (mi) 2 18 Name ______________________________________________ 3 27 5 45 Date _____________________________ SOLVE THE PROBLEM IS THE RELATIONSHIP PROPORTIONAL. WHY or WHY NOT? Time (h) Distance (mi) 2 27 3 42 5 75 Name ______________________________________________ Date _____________________________ SOLVE THE PROBLEM IS THE RELATIONSHIP PROPORTIONAL. WHY or WHY NOT? Time (min) Number of words 2 45 Name ______________________________________________ 4 90 8 180 Date _____________________________ SOLVE THE PROBLEM IS THE RELATIONSHIP PROPORTIONAL. WHY or WHY NOT? Time (min) Number of words 2 78 4 160 8 328