Uploaded by Ioana Barbu

Barbu Ioana Tema 1

advertisement
TEMA 1
Proiect de activitate
Școala Gimnazială Nr. 1 Ghirdoveni
Clasa: a V-a A
Disciplina: Consiliere şi orientare
Data: 13.05.2019
Îndrumător: Barbu Ioana
Modulul: Orientarea profesională
Tema proiectului: Ocupaţie, meserie și carieră.
1. Scopul proiectului de activitate:
 Identificarea abilităţilor/ aptitunilor personale necesare practicării unei meserii;
 Dezvoltarea abilităţii de informare privind noţiunile de: muncă, ocupaţie și carieră.
2. Concepte cheie:
 Aptitudine, profesie și meserie, carieră, concept de valoare.
3. Obiectivul cadru:
 Dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a carierei.
4. Obiective de referinţă:
 Să utilizeze în contexte adecvate termenii de muncă,ocupaţie şi carieră;
 Să analizeze criterii simple de alegere a unei meserii;
 Să-şi conştientizeze aptitudinile şi să le canalizeze către alegerea unei profesii;
 Să coreleze abilităţile cu aspiraţiile şi cu cerinţele meseriei preferate.
5. Obiective operaţionale:
 O1 - Să definească termenii:carieră, ocupaţie, profesie folosind dicţionarele;
 O2 - Să aleagă ocupaţiile corespunzătoare unui profil ocupaţional;
 O3 - Să coopereze în rezolvarea problemelor şi sarcinilor de lucru;
 O4 - Să participe la dialogul cu clasa şi dirigintele;
 O5 - Să prezinte cât mai multe meserii şi să le clasifice pe domenii de activitate;
 O6 – Să fie capabili să-și identifice și să descrie meseria preferată.
6. Resurse materiale:
 Chestionare, fişe de lucru, scheme, dicţionarul limbii române, videoproiector, coli
colorate, ilustrații.
7. Metode și procedee:
 Conversaţia, explicaţia, expunerea, observația, exemplificarea, descoperirea, jocul
didactic.
8. Forme de organizare:
 Frontal, pe grupe.
9. Modul de realizare a învăţării:
 Experiență proprie, colaborarea și schimb de opinii.
10. Evaluarea:
 Observarea sistematică a comportamentului elevilor;
 Analizarea răspunsurilor furnizate de aceștia.
11. Moment organizatoric:
 Profesorul face prezența – 1 minut;
 Asigurarea materialelor şi atmosferei corespunzătoare de lucru – 2 minute;
 Motivarea elevilor – Prezentarea motivelor pentru a avea o ocupație, cel mai important
fiind reprezentat de faptul că ne asigură necesarul pentru a duce un trai decent – 2 minute;
 Anunțarea temei de dicuție – 1 minut, moment care ar trebui să capteze atenția elevilor
și să le stârnească interesul și curiozitatea.
 Definirea noțiunilor cheie: ocupație, meserie, carieră, valoare – 10 minute;
OCUPAŢIA ca fiind activitatea utilă, aducătoare de venit (în bani sau natură), pe care o
desfăşoară o persoană în mod obişnuit, într-o unitate economico-socială şi care constituie
pentru aceasta sursă de existenţă și poate fi exprimată prin: funcţia sau meseria exercitată de
aceasta. Este de fapt ceea ce facem efectivla locul nostru de muncă.
FUNCŢIA este activitatea desfăşurată de o persoană într-o ierarhie funcţională de
conducere sau execuţie.
MESERIA este complexul de cunoştinţe obţinute prin şcolarizare şi prin practică,
necesare pentru executarea anumitor operaţii de transformare şi prelucrare a obiectelor muncii,
sau pentru prestarea anumitor servicii.
PROFESIA este specialitatea (calificarea) obţinută prin studii, iar ocupaţia este
specialitatea (calificarea) exercitată efectiv la locul de muncă. În unele cazuri, aceasta poate
coincide cu ocupaţia.
 Se prezintă elevilor cu ajutorul video proiectorului un material informativ ce încearcă
să definească pe înțelesul lor noțiunile menționate anterior, ce are ca temă ,,Ce voi deveni în
viață?’’;
 După finalizarea filmulețului este discutat fiecare aspect neclar din acesta, iar la finalul
discuției elevii trebuie să facă distincția între ocupație, funcție, carieră;
 Următorul pas este reprezentat de învățarea drumului parcurs spre ocupația, funcția,
meseria sau cariera aleasă – 10 minute;
 Drumul spre....ocupație, funcție, carieră, meserie: 1 – alegerea, 2 – pregătirea de
specialitate, 3 – calificarea la locul de muncă, 4 – îndeplinirea cu succes a unei sarcini. Practic
elevii joacă un joc de rol, elevul trebuie să parcurgă un drum imaginar spre ceea ce își dorește.
Pe drum se întâlnește cu proprii colegi care joacă roluri diferite (ocupație, meserie, profesie),
care îi impart cartonașe cu elemente indispensabile în atingerea obiectivului propus. Astfel,
elevii vor fi capabili să realizeze că drumul spre atingerea obiectivelor personale presupune
efort și parcurgerea unor etape esențiale și obligatorii;
 După finalizarea acestui exercițiu coordonatorul de proiect cere elevilor să explice
semnificația termenilor specifici: ocupație, meserie, funcție, carieră, - 6 minute;
 Cum elevii s-au familiarizat cu aceaști termeni, coordonatorul va ruga elevii să
completeze Harta Minții (Anexa 1), astfel ei trebuie să scrie trei calități, trei activități care le
plac și trei lucruri la care se pricep foarte bine – 7 minute. Elevii completează foile de exerciție
iar pe baza acestota sunt discutate punctele forte și slabe care îi va ajuta să-și aleagă profesia
pe care și-o doresc.
 Cum elevii încep să facă analogii între calitățile pe care le au și profesia la care visează,
sunt rugați să completeze factorii care influențează decizia asupra carierei alese– 5 minute.
Chestionarul (Anexa 2) se completează individual, astfel că după finalizarea acestuia au loc
dicuții de grup pe baza răspunsurilor furnizate.
 Penultima etapă a proiectului este reprezentată de prezentarea noțiunii de valoare
personală și rolul acesteia în alegerea carierei.
VALORILE PERSONALE sunt instrumente foarte puternice care ne influențează viața. Ele
sunt de fapt standardele personale care ne influențează adesea atitudinea și comportamentul.
Ele sunt cele care ne influențează deciziile de viață, ne fac unici și autentici.
 Astfel sunt rugați să sublinieze trei valori pe care le consideră extrem de importante,
dintr-o întreagă listă (Anexa 3) – 3 minute.
 Ultima etapă este reprezentată de o povestioară ,,Alegoria Broscuțelor’’ (Anexa 4),
rolul acesteia fii reprezentat de importanța consecvenței în urmarea unei ocupații – 3 minute.
12. Proble întâmpinate pe parcursul proiectului:
 Este posibil aca la anexa doi, o parte dintre elevi să nu-și identifice nici o calitate și să
considere că nu sunt sufienți de buni pentru profesia la care visează. Astfel, este foarte
imporatant ca situația să fie gestionată corespunzător – este recomandat ca la începutul
exercițiului coordonatorul de proiect să evidențieze propriile sale calități cu scopul de a focaliza
atenția elevilor pe lucrurile pozitive pe care le pot face. De asemenea după finalizarea
activităților, coordonatorul ar trebui să aloce timp suplimentar, individual elevilor pentru a
identifica și alte calități ale acestora.
 Pot exista situaţii în care un elev nu doreşte să participe la activitate din cauza faptului
că nu este sigur că-și poate duce la îndeplinire sarcinile, astfel riscând să se facă de râs în fața
colegilor (Drumul spre....ocupație, funcție, carieră, meserie). În acest caz elevul ar trebui invitat
să aleagă el modul în care dorește să participe la activitate. De asemenea coordonatorul ar trebui
să-i ofere indicaţii verbale scurte, clare, care creează siguranţă, pentru a încuraja elevul să
participe la sarcină. Nu este recomandat sub nici o formă ca elevii să fie forțați în vreun fel sau
să primească feedback-uri negative. Regula de la ora de consiliere ar trebui să fie: învăţăm unii
de la ceilalți şi ne descoperim reciproc.
 Pot apărea situații în care unele ocupații pot fi considerate de către elevi mai puțin
importante sau utile. Astfel coordonatorul trebuie să intervină și să sublinieze faptul că toate
ocupațiile sunt importante și utile în societate. Mai mult decât atât, elevii trebuie să înțeleagă
că ocupațiile morale, indiferent de natura acestora nu sunt rușinoase și că oamenii care le
practică trebuie respectați pentru efortul depus. Spre exemplu, poate fi realizat următorul
exercițiu: Ce ne-am face fără....(medici, electricieni, gunoieri, femeie de serviciu, etc.) pentru
că scopul acestor activități este reprezentat de cunoaşterea resursele personale și modul în care
le putem utiliza la şcoală sau acasă.
13. Bibliografia utilizată pentru proiect:
www.ise.ro/wp-content/uploads/2012/08/Ghidul_in-lumea-ocupatiilor_PROFILEOCUPATII.pdf;
www.go.ise.ro.
Anexa 1
HARTA MINȚII
CINE SUNT?
CE-MI
PLACE?
1. Prezintă trei calități pe care le ai:
2. Prezintă trei activități care-ți plac:
3. Prezintă trei lucruri pe care știi să le faci cele mai bine:
CE ȘTIU?
Anexa 2
1. Ce calități consideri că sunt cele mai importante la o persoană?
2. Ce calități sunt necesare pentru profesiunea care-ți place?
3. Ce calități crezi că ai dintre cele apreciate de tine?
4. Ce factori te-au influențat cel mai mult în alegerea școlii?
(prietenii, familia, alți factori)
5. Înveți pentru că:
a) Vrei o notă bună;
b) Să le faci o bucurie părinților;
c) Să fii lăudat de părinți;
d) Vrei să înveți lucruri noi;
e) Pentru a nu rămâne corigent sau repetent;
f) De frica părinților;
g) Pentru viitoarea meserie;
h) Alte motive.
Anexa 3
Fișa valorilor importante pentru alegerea unui loc de muncă
Subliniați trei valori pe care le considerați cele mai importante în alegerea unui loc de muncă:
 A-i ajuta pe alții;
 A lucra în echipă;
 A avea mulți bani;
 A avea mult timp liber;
 A lucra în aer liber;
 A deveni celebru/ ă;
 A putea fi spontan/ ă, creativ/ ă;
 A mă simți în siguranță;
 A avea sarcini de lucru bine definite.
Anexa 4
ALEGORIA BROSCUŢELOR
A fost odată un grup de broscuţe care vroiau să se ia la întrecere. Ţelul lor era să ajungă
în vârful unui turn foarte înalt.
Se adunaseră deja mulţi spectatori, pentru a urmări cursa şi a le încuraja pe broscuţe.
Cursa urma să înceapă. Totuşi, dintre spectatori nu credea nici unul că vreuna dintre broscuţe
va reusi să ajungă în vârful turnului. Tot ce se auzea erau exclamaţii de genul: „Oh, ce
obositor!!! Nu vor reusi niciodată să ajungă sus!” sau: „Nici nu au cum să reuşească, turnul
este mult prea înalt!”
Broscuţele începură să abandoneze, însă una se căţăra vioaie mai departe. Spectatorii
continuau să strige: „E mult prea obositor! Nu va putea nimeni să ajungă sus!”
Tot mai multe broscuţe se resemnau şi abandonau, doar una singură se căţara
consecvent mai departe. Nu voia cu nici un chip să abandoneze! În final renunțaseră toate, cu
excepţia acelei broscuţe, care cu o imensa ambiţie şi rezistenţă reuși să ajungă singură în vârful
turnului!
După aceea, toate celelalte broscuţe şi toţi spectatorii au vrut să afle cum a reușit
broscuţa să ajungă totuşi în vârf, după ce toate celelalte se văzuseră nevoite să abandoneze
cursa!
Unul din spectatori se duse la broscuţă s-o întrebe cum de a reuşit să facă un efort atât
de mare şi să ajungă în vârful turnului.
Aşa a aflat că..........
BROSCUŢA ÎNVINGATOARE ERA SURDĂ!!!
Morala?
Nu asculta niciodata pe oamenii care au prostul obicei de a fi întotdeauna negativi şi
pesimişti fiindcă ei îţi răpesc cele mai frumoase dorinţe şi speranţe pe care le porţi în suflet!
Gândeşte-te mereu la puterea cuvintelor, căci tot ceea ce auzi sau citeşti te influenţeaza
în ceea ce faci!
Deci:
FII MEREU OPTIMIST !
Şi mai ales fii pur şi simplu SURD când cineva îţi spune că nu-ţi poti realiza visurile!
Gândeşte-te: POŢI REUŞI ÎN VIAŢĂ DACĂ VREI CU ADEVĂRAT !
OBSERVAŢIE:
Recomandarea este să se citească prima parte a textului (până la „Aşa a aflat că........”) iar
concluzia şi morala să o descopere elevii şi apoi să se discute.
Coordonatorul va explica elevilor că pe parcursul vieţii vor întâlni diverse obstacole care pot
fi depăşite cu perseverenţă şi curaj.
Download