chapter 6 practice test

advertisement
Name: ____________________
CHAPTER 6 PRACTICE TEST
A letter is chosen at random from the word ALGEBRA. Find the probability of each
event.
1.
P(A)
2.
P(G)
3.
P(vowel)
Solve the proportion.
4.
x
25

40 12
5.
9
15

n  5 18
6.
Five bags of candy cost $12.50. At that rate, how many posters can you buy for
$80?
7.
The wait time to use the bathroom is 10 minutes when 24 people are in line. At
this rate, how long is the wait time when 120 people are in line?
8.
Doug and Dave are writing the rate $19 for 5 ounces as a unit rate. Who is
correct? Explain your reasoning.
Doug
$19 $38

5oz 10oz
9.
Dave
$19 $3.80

5oz
1oz
The table shows the different sized bags of candy.
Size
extra small
small
large
extra large
Price
$2.50 for 10 oz
$3.25 for 12 oz
$4.00 for 15 oz
$5.00 for 24 oz
a.
Which size is the most expensive per ounce?
b.
Mr. Ebert wants to buy the one that costs the least per ounce. What size
should he buy? Explain your reasoning.
For #10 & #11, convert the rates and measurements according to the situation.
10.
Mr. Ebert ran 3 miles. How far is this in kilometers?
(1 mile  1.609 kilometers)
11.
Mr. Ebert was driving 55 miles per hour. How fast is this in feet per second?
12.
A water tower casts a 14 foot shadow. At the same time, a man who is 6 feet tall
casts a 1.5 foot shadow. How tall is the water tower?
13.
At the same time a 3 foot tall plant casts a 4 foot shadow, a tree casts a 25 foot
shadow. How tall is the tree?
14.
The figures below are similar. Write a proportion to find the value of x.
8
12
x
20
15.
In the figure below, the two triangles are similar. Solve for x.
x
10
7
9
Download
Related flashcards
Create Flashcards