Trigonometry Worked examples (AQA C2 Jan 2009) The diagram shows a sector OAB of a circle with centre O and radius 10 cm. The angle AOB is 0.8 radians. (a) Find the area of the sector. (2 marks) (b) (i) Find the perimeter of the sector OAB. (3 marks) (ii) The perimeter of the sector OAB is equal to the perimeter of a square. Find the area of the square. (2 marks) Answer: (watch for units – the diagram has lengths in cms.) a) sector area = 1/2 r2θ = ½ 100 0.8 = 40 sq. cms. b) i) The perimeter is the arc length, plus 2 radii. So perimeter = r θ + 2r = 8+20 = 28 cms. ii) The square has a perimeter of 28 cms, so the length of the side of the square is 7 cms, and the area is 49 sq. cms. (AQA C2 Jan 2008 Answer: a) Area of the rectangle = 18 sq cm., so the area of the sector =9sq. cm. Area of a sector is ½r2θ, so ½ 36θ=9 θ=9/18 = 0.5 radians b) Length of the arc = rθ = 3 cm. So perimeter=6+6+3 = 15 cm. (AQA C2 Jan 2009) Answer: a) Area = ½ X 7.4 X 5.26 X sin63° = 6.04 sq cms to 3 sig figs b) (Cosine rule) a2 = 7.42 + 5.262-2 X 7.4 X 5.26 Xcos63° =54.76 + 27.6676-35.342252 =47.085348 so a = 6.86 cm to 3 sig figs. c) (Sine Rule) 5.26/sin B = 6.86/sin63 so sin B = 5.26 sin 63 /6.86 = 0.68 to 2 sig figs. Answer: a) (Sine rule) a/sin72=18.7/sin50 so a = 23.2 cm b) Area = ½ b c sinA = 1/2 18.7 23.2 sin 72 = 206 sq cm AQA C2 Jan 2010 Answer: a)i) Area = ½ r2 θ = 0.5 225 1.2 = 135 sq cm. ii) Arc length = rθ = 15 1.2 = 18 cm. b) Use cosine rule to find AP=x x2 = 152+102 – 2 15 10 cos 1.2 = 325 – 300 0.3624 =216.29 x=14.71 cm PB=5cm so perimeter = AP + PB + arc length = 14.71 + 5 + 18 = 37.7 cms to 3 sig figs Edexcel C2 January 2005 4. (a) Show that the equation 5 cos2 x = 3(1 + sin x) can be written as 5 sin2 x + 3 sin x – 2 = 0. (b) Hence solve, for 0 x < 360, the equation 5 cos2 x = 3(1 + sin x), giving your answers to 1 decimal place where appropriate. Answer: a) cos2x+sin2x=1 so cos2x =1- sin2x Substitute this in given equation: 5(1-sin2x)=3(1+sinx) 5-5 sin2x = 3 + 3sinx 5 sin2x + 3sinx - 2=0 b) (5sinx -2)(sinx +1)=0 so sinx=2/5 or sinx=-1 if sinx=-1, x=270° if sinx=2/5, x=26.2° or 180-26.2 = 153.8° 7. Figure 1 B 8 cm R C D 0.7 rad 11 cm A Figure 1 shows the triangle ABC, with AB = 8 cm, AC = 11 cm and BAC = 0.7 radians. The arc BD, where D lies on AC, is an arc of a circle with centre A and radius 8 cm. The region R, shown shaded in Figure 1, is bounded by the straight lines BC and CD and the arc BD. Find (a) the length of the arc BD, (b) the perimeter of R, giving your answer to 3 significant figures, (c) the area of R, giving your answer to 3 significant figures. Answer: a) Arc length = rθ = 8 x 0.7 = 5.6 cms b) CD = 11 – 8 = 3 cms Find BC = x by Cosine Rule x2 = 64 + 121 -2.88.cos0.7 =185-134.6 =50.39 x= 7.098 so perimeter = 5.6 + 3 +7.098 = 15.7 cms to 3 sig figs c) Area of sector = ½ r θ2 = 0.5 64 0.49 = 15.68 Area of triangle = ½ b c sin A = 0.5 88 sin 0.7 = 28.35 So area of R = 28.35-15.68 = 12.7 sq cms Edexcel C2 Jan 2006 5. Figure 2 B A 6m 5m 5m O In Figure 2 OAB is a sector of a circle, radius 5 m. The chord AB is 6 m long. (a) 7 ˆ Show that cos A O B = 25 . (b) ˆ Hence find the angle A O B in radians, giving your answer to 3 decimal places. (c) Calculate the area of the sector OAB. (d) Hence calculate the shaded area Answer: a) Use Cosine Rule 36 = 25+25-50 cos AOB 50 cos AOB = 50-36 = 14 cos AOB=14/50=7/25 b) AOB = cos-17/25 = 1.29 radians c) Area of sector = ½ r2θ = 16.125 sq cms d) Area of triangle = ½ base x height = ½ 6 4 = 12 sq. cms. So area of shaded region = 16.125-12 = 4.125 sq cms 8. (a) Find all the values of , to 1 decimal place, in the interval 0 < 360 for which 5 sin ( + 30) = 3. (b) Find all the values of , to 1 decimal place, in the interval 0 < 360 for which tan2 = 4. Answer: a) sin(θ+30)=0.6 so θ+30 = 36.87 or 180-36.87 =143.1 so θ = 6.9° or 113.1° b) tan θ = ±2 θ = 63.4° or 270+63.4= 333.4° OCR C2 Jan 2010 Answer:a) sin2x+cos2x=1 so sin2x=1-cos2x Substitute in the given equation 2(1-cos2 x)=5cos x-1 2cos2x+5cos x-3=0 b) let cos x=c (2c-1)(c+3)=0 so cos x = ½ or cos x = -3 (no real roots for this) so x= π/4 or 7π/4 radians Answer: i) Use Cosine Rule 132=102+142-2.10.14.cosA 280.cosA = 296-169 = 127 cos A=127/280 = 1.10 radians ii) Arc length = rθ = 4 x 1.10 =4.40 cms. So perimeter =4.40+8=12.4 cms iii) Area = ½ r2 θ = ½ 16 X 1.10 = 8.80 sq cms OCR C2 June 2009 Answer: i) Use Cosine Rule – angle will be opposite longest side a2=b2+c2-2bccosA 2 x 6.4 x 7.0 cos A = 6.42+7.02 -11.32 89.6 cos A = 40.96 +49 – 127.69 = -37.73 cos A = -0.4211 A = 114.9° ii) Area = ½ bc sinA = 1/2 x 6.4 x 7.0 x sin 114.9 = 20.32 sq cms. Answer: i) 2x=45° or 180-45 = 135° so x=22.5° or 67.5° ii) sin2x=1-cos2x so 2(1-cos2x)=2-√3 cos x 2cos2x-√3 cos x = 0 cos x(2cos x -√3)=0 cos x=0 or cos x = √3/2 x = π/2 or π/6 radians OCR C2 Jan 2008 Answer: i) (-90,-2), (90,2) ii)a) 180-α b) –α iii) 2 sin x = 2-3cos2x 2sin x =2-3(1-sin2x) 3sin2x-2sinx-1=0 (3sinx +1)(sinx-1)=0 sinx=-1/3 or sinx=1 x = -19.47° or -160.53° or 90°