A p p l i c at i o n N o t e AN3021 Renesas/CEL Optocoupler Thermal Calculation CEL Staff Application Engineer, Opto Semiconductors CEL Product Marketing Manager, Opto Semiconductors Due to its unique construction for providing electrical isolation one needs to observe both derating curves provided in the data sheet. The PS2801-1-A is used as the example in this app note however the same methodology is used for all other optocouplers including PS23xx, PS25xx, PS27xx, PS28xx, and PS29xx. Introduction Heat is the number one killer of all electronic devices. The purpose of this Application Note is to “guide”, “teach”, and “educate” engineers or end users on how: 1. To calculate the maximum case temperature that a particular optocoupler can withstand: Tcase<<<Tg (glass transition temperature of the resin with the typical Tg=~150°C plus) and as a good practice, the Tcase should be kept to less than or equal to 121°C, then it is acceptable. Thermal Resistance The ease or difficulty with which heat propagates is called thermal resistance. Below is a table of the thermal resistance from case to ambient, Rth(c-a) (°C/mW) of Renesas optocouplers. 2. To calculate the Tj of the phototransistor and IRED and make sure that the Tj<<125°C. Part Number Thermal Resistance Rth (c-a) case to ambient (°C/mW) PS23xx 0.200 In this app note, three examples are given: PS25xx 0.170 PS27xx 0.312 Example #1 shows how to calculate the maximum Tcase. PS28xx 0.390 PS29xx 0.442 Example #2 shows how to calculate Tcase and Tj of IRED and phototransistor based upon the “real” application in the analog mode. Let us examine the IRED and phototransistor derating curves provided in the PS2801 data sheet as shown below in figure 2.0. Example #3 shows how to calculate Tcase and Tj of IRED and phototransistor based upon the “real” application in the digital mode. DIODE POWER DISSIPATION vs. AMBIENT TEMPERATURE Diode Power Dissipation PD (mW) 100 Background 50 25 0 25 50 75 100 Temperature TA (°C) Fig 1.0: Typical Construction of anAmbient Optocoupler 50 TA = +100°C 25 50 75 150 100 0 Am TRANSISTOR POWER DISSIPATION FORWARD CURRENT vs. vs. AMBIENT TEMPERATURE FORWARD VOLTAGE 50 150 TA = +100°C +60°C +25°C 10 5 100 PS2801-1 PS2801-4 1 50 0.5 0.1 0 0.7 0.8 1.2 mW/°C 0°C –25°C –55°C 75 25 50 0.9 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 Ambient Temperature TA (°C) Forward Voltage VF (V) 70 PS28 PS28 50 100 COLLEC COLLEC 70 60 50 40 30 20 10 100 1.5 Fig 2.0: Derating curves of the COLLECTOR CURRENT vs. PS2801-1-A COLLECTOR TOTO EMITTER DARK COLLECTOR EMITTER VOLTAGE CURRENT vs. AMBIENT TEMPERATURE FORWARD CURRENT vs. FORWARD VOLTAGE A) 100 25 200 100 0.6 mW/°C LED 0.6 mW/°C 200 Ambient Temperature TA (°C) 0.8 mW/°C PS2801-1 0.8 mW/°C PS2801-1 50 0 PS2801-4 75 PS2801-4 75 Forward Current IF (mA) PC (mW) Transistor Power Dissipation Diode Power Dissipation PD (mW) The maximum power dissipation rating for an optocoupler is defined as the greatest amount of power that the device can dissipate without exceeding safe operating conditions. Optocouplers have a unique feature which is not found in a typical semiconductor device in that there are two electrically isolated components; an infrared emitting diode (IRED) on one side of the lead frame and a phototransistor on the other side. Both components are DIODE POWER DISSIPATION vs. encapsulated inside a plastic package as shown in the AMBIENT TEMPERATURE figure 1.0 below. 100 Photo Detector TRANSIS vs. AMB Transistor Power Dissipation PC (mW) Van N. Tran Larry Sisken Collector Current IC (mA) Authors: 0 2 Colle Page 1 COLLECT COLLECT 40 AN3021 First extend the derating curves so that the power dissipation=0. In this example both the IRED and phototransistor have zero (0) power dissipation at TA=125°C. The interception of the derating curves and the horizontal axis is the maximum allowable junction temperature (TJ (max)) of both components. RE As mentioned above the thermal resistances are Rth(ja)=1.667°C/mW for the IRED and Rth (j-a)=0.833°C/mW for the phototransistor. By taking the inverse of the slope of the derating curves, the thermal impedance of the IRED and the phototransistor can be found. The thermal impedance of the IRED=1.667°C/mW and that of the phototransistor=0.833°C/mW as shown in figure 3.0. DIODE POWER DISSIPATION vs. AMBIENT TEMPERATURE Transistor Power Dissipation PC (mW) Diode Power Dissipation PD (mW) PS2801-4 75 0.8 mW/°C PS2801-1 50 25 25 50 75 100 Ambient Temperature TA (°C) TRANSISTOR POWER DISSIPATION FORWARD CURRENT vs. vs. AMBIENT TEMPERATURE FORWARD VOLTAGE 50 150 PS2801-1 PS2801-4 50 0.5 0.8 125°C PS2801-1 PS2801-4 0 Keep the case temperature, Tc<117.5°C (</= 100°C as recommended) 1.2 mW/°C 25 75 50 100 Temperature Ambient Temperature TA (°C) Tj = 125°C (max) LED limit by the package material COLLECTOR CURRENT vs. Fig 4.0 COLLECTOR TO EMITTER VOLTAGE because of the Tg (glass transition 70 temperature of the 60 molding material Calculate the case temp. and junction ≈150°C plus) 75 25 50 0.9 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 Ambient Temperature TA (°C) Forward Voltage VF (V) 100 1.5 125°C temp. of the IRED and phototransistor (PD) in the analog mode (or Vce of the mA Phototransistor is NOT in saturation). 50 A 50 40 m 20 mA 10 Using PS2801-1-A with the following drive condition in the collector configuration as shown below in figure 5.0 with the operating temperature, Ta=25°C to 60°C. 20 IFcommon = 5 mA 10 0 2 40 Collector Current IC (mA) 60 Calculate the maximum case temperature based on the 10 000 VCE = 80 V 40 V derating 10 50 curves. 24 V 10 V 5 A In casemwithin the 5 V safe operating areas, the power 50 A m dissipation of the20IRED 30 100 mA and phototransistor is roughly 15mW 10 and 30mW at Ta=100°C respectively. By summing 1these 20 IF = 5 mA 10 0.5 two numbers, the total power dissipation is Pt = 45mW at 10 ambient temperature Ta=100°C. 6 IF 8 10 VCC COLLECTOR CURRENT vs. COLLECTOR SATURATION VOLTAGE 70 1 000 the40worst 4 Collector to Emitter Voltage VCE (V) Fig 3.0: Typical Construction of an Optocoupler COLLECTOR CURRENT vs. COLLECTOR TOTO EMITTER DARK COLLECTOR EMITTER VOLTAGE CURRENT vs. AMBIENT TEMPERATURE Example #1: Collector to Emitter Dark Current ICEO (nA) Collector Current IC (mA) 100 Photo Detector Tj = 125°C (max) Phototransistor dissipation 30 (~30 mW) 1.2 mW/°C 0°C –25°C –55°C 1 0.1 0 0.7 3. Below is the summary diagram of the above example. Example #2: TA = +100°C +60°C +25°C 10 5 100 =100°C+30mW * 0.833°C/mW=125°C (max). 150 Collector Current IC (mA) Forward Current IF (mA) PC (mW) Transistor Power Dissipation 200 100 1. IRED Junction temperature , TJ IRED=100°C+15mW* 1.667°C/mW=125°C (max). 200 IRED power dissipation (~15 mW)50 0.6 mW/°C 0 By applying the formula junction temperature, Tj=Ta+Rth (ja) * P we get the following: TRANSISTOR POWER DISSIPATION 2. Phototransistor junction temperature, Tj phototransistor vs. AMBIENT TEMPERATURE 100 00 5 allowable case temperature, Tc=Ta+Pt* Rth(c-a)=100°C+45 mw *0.390°C/mW≈117.5°C. However, one should operate the device lower than 117.5°C (110°C preferably) since the calculated number is for reference only. 50 mA 20 mA 10 mA 5 mA 2 mA Ic VOUT Rin RL Fig 5.0 Common Collector Amplifier IF = 1 mA IRED side: IF=5.0mA, VF=1.1V (typ) or the power consumption, P_IRED=5.5mW. Phototransistor side: Ic=10mA (CTR=200%), Vcc=3.3V and 1 0 2 4 6 8 10 0.1 Using the Rth(c-a)=(Tc–Ta)/Pt with Ta=100°C, RL=100Ω and *100Ω=2.3V and 0.2 0.4 0.6 0.8 Vce=Vcc–Ic*RL=3.3V–10mA 1.0 25 50 0 –50 formula –25 0 75 100 Collector to Emitter Voltage VCE (V) Pt=45mW, Ambient and Temperature Rth(c-a)=0.390°C/mW, the maximum TA (°C) Collector Saturation Voltage VCE (sat) (V) power consumption, P_PD=10mA *2.3V=23mW. COLLECTOR CURRENT vs. COLLECTOR SATURATION VOLTAGE 40 50 mA Page 2 25 0 25 50 AN3021 75 Transistor Po Diode Power 0.6 mW/°C 50 100 0 Ambient Temperature TA (°C) At Ta=25°C: 5 1 The issue becomes more complex and involved and the following steps need to be taken: Step #1: Examine how the temperature affects the forward voltage of the IRED. By looking at the below graph of forward voltage and current versus ambient temperature (Figure 6.0) one can see that VF ≈1.05V @ IF=5.0mA and the power consumption, P_ IRED = 5.25mW. 40 30 20 10 1.0 0.9 1.1 1.3 1.2 1.4 1.5 0 Co Forward Voltage VF (V) CURR COLLEC FORW COLLEC NORMALIZED TRANSFER COLLECTOR TO CURRENT EMITTER DARK RATIO vs. AMBIENT TEMPERATURE CURRENT vs. AMBIENT TEMPERATURE Collector to Emitter Dark Current ICEO (nA) Normalized Current Transfer Ratio CTR At Ta=60°C: 0.8 0.7 1.2 10 000 1.0 VCE = 80 V 40 V 24 V 10 V 5V 0.8 1 000 0.6 100 0.4 Normalized to 1.0 at TA = 25°C, IF = 5 mA, VCE = 5 V 10 0.2 1 0.0 –50 –50 0 –25 25 50 75 25 50 –25 0 75 Ambient Temperature TA (°C) Ambient Temperature TA (°C) 40 300 VCE = 5 n=3 250 10 150 1 100 0.5 50 0.1 0.02 0 100 100 100 Step# 4: Calculate the junction temperature of IRED and1 000 V = 5 V, 50 I = 2 mA, phototransistor to make sure that they do not exceed Tj CTR = 236% t 100 (max)=125°C. CC C f tr 10 By applying 5the formula for the junction temperature, t Tj=Ta+Rth(j-a) * P. The result is as follows: Similarly, reviewing the graph of Normalized CTR vs. Ta as shown below, the CTR≈0.85 * CTR at Ta=25°C. 1. IRED Junction temperature , TJ IRED=60°C+5.25mW* 0.5 1.667°C/mW≈68.8°C. In this example, the CTR (at Ta=60°C)=0.85 *200%=170% or Ic=8.5 mA instead of 10.0mA at Ta=25°C. 2. Phototransistor junction Tj5 phototransistor 0.01 0.05 0.1 temperature, 10 0.5 1 Load Resistance R (kΩ) =60°C+21mW * 0.833°C/mW=77.5°C. As a result, Vce=3.3V-8.5mA*100Ω=2.45V and power consumption, P_PD=8.5mA* 2.45V=21mW. Based on the above calculation, the junction temperatures FREQUENCY RESPONSE of both the IRED and PD do not exceed the Tj (max)=125°C, 1.2 I = 5 mA, so the drive condition of IF= 5.0mA, Vcc=3.3V, V = 5 V and RL=100Ω 0 1.0 is acceptable. The case temperature, Tc=70.2°C is less than 110°C as recommended, so it is acceptable. ts 1 VCC = 5 IF = 5 m CTR = 2 10 1 0.1 0.1 L LONG F CE –5 CTR (Relative Value) By applying the formula: Rth(c-a)=(Tc– Ta)/Pt at Ta=60°C, Pt=26.25mW, and Rth(c-a)=0.390°C/mW, the case temperature, Tc=Ta+Pt* Rth(c-a)=60°C+ 26.25mW *0.390°C/ mW≈70.2°C. d 0.1 Normalized Gain Gv Step #3: Calculate the case temperature, Tc. 0 0 Colle Step #2: Examine how the temperature affects the CTR. The total power consumption by the device is Pt=5.25mW+ 21mW=26.25mW. Sam 200 5 Fig 6.0 Forward Voltage and Current vs. Ambient SWITCHING TIME vs.Temperature & CTR vs. Ta LOAD RESISTANCE Switching Time t (μ s) In example #2, one can see that the Tj of the phototransistor =44.2°C is a dominant factor that influences the case temperature (Tc=36.1°C). 50 0.1 1. IRED Junction temperature , TJ IRED=25°C+5.5 mW* 1.667°C/mW=34.2°C. 2. Phototransistor junction temperature, Tj phototransistor =25°C+23mW * 0.833°C/mW=44.2°C. 0°C –25°C –55°C Collector Current IC (mA) Current Transfer Ratio CTR (%) By applying the formula for the junction temperature, Tj=Ta + Rth(j-a) * P we get the following result: 10 0.5 60 Switching Time t (μs) The case temperature, Tc=Ta+Pt* Rth(c-a) =25°C+28.5mW *0.390°C/mW=36.1°C. 70 TA = +100°C +60°C +25°C 50 Forward Current IF (mA) By applying the formula: Rth(c-a)=(Tc–Ta)/Pt at Ta=25°C, Pt=28.5mW, and Rth(c-a)=0.390°C/mW. 100 Collector Current IC (mA) The total power consumption is, Pt=P_IRED+P_PD=5.5mW + 23mW=28.5mW. COLLE COLLE FORWARD CURRENT vs. FORWARD VOLTAGE 0.8 Again, the Tj of the phototransistor is a dominant factor that –10case temperature, Tc. 0.6 influences the RL = 1 kΩ –15 100 Ω –20 0.5 0.4 0.2 1 2 5 10 20 300 Ω 50 100 200 500 0.0 10 Frequency f (kHz) Page 3 AN3021 Example #3: Calculate the case temp. and junction temp. of the IRED and phototransistor in the digital mode (or Vce of the phototransistor is in saturation). Using the same information from example #2 except that load resistance is changed to 1.0KΩ: At Ta=25°C. IRED side: IF=5.0 mA, VF=1.1V (typ) and the power consumption, P_IRED=5.5mW. Phototransistor side: Ic=10mA (CTR=200%), Vcc=3.3V and RL=1KΩ. To verify if the device is operating in digital mode with Vce is in saturation, the multiplication of Ic and RL is taken, Ic * RL=10.0V>>>Vcc=3.3V! so Ic=10mA is no longer valid. Instead, the correct Ic=(Vcc-Vce(sat)*)/RL=(3.3V-0.3V)/1KΩ =3.0 mA. Note (*): Saturation voltage, Vce is provided in the data sheet. The power consumption, P_PD=3mA *0.3V=0.9mW. The total power consumption, Pt=5.5 mW+0.9 mW=6.4mW. By applying the formula: Rth(c-a)= (Tc–Ta)/Pt with Ta=25°C, Pt =6.4mW, and Rth(c-a)=0.390°C/mW, the case temperature, Tc=Ta+Pt* Rth(c-a)=25°C+6.4mW *0.39°C/mW≈27.5°C. Step #2: Examine how the ambient temperature affects the CTR. As shown in example #2, the Ic=8.5mA and >Ic * RL=8.5V >>>Vcc=3.3V! so Ic=8.5mA is no longer valid. Instead, the correct Ic=(Vcc-Vce(sat)*)/RL=(3.3V -0.3V)/1KΩ=3.0mA. Please look at the app. note, AN3020 for detailed info regarding different approaches to operate in the digital mode. The application note is posted at: http://www.cel.com/appnotes. do?command=showByType&group=2 Again, the power consumption, P_PD=3mA *0.3V=0.9mW. The total power consumption, Pt=5.25mW+0.9mW=6.4mW. By applying the formula: Rth(c-a)=(Tc–Ta)/Pt with Ta=60°C, Pt=6.4mW, and Rth(c-a)=0.390°C/mW, the case temperature, Tc=Ta + Pt* Rth(c-a)=60°C+6.4mW *0.390°C/mW=62.5°C. The case temperature, Tc=62.5°C is less than 110°C as recommended, so it is acceptable. By applying the formula for the junction temperature, Tj=Ta +Rth(j-a) * P where P is the power dissipation. The result is as follows: 1. IRED Junction temperature , TJ IRED=60°C+5.25mW* 1.667°C/mW=68.8°C. By applying the formula for the junction temperature, Tj=Ta + Rth(j-a) * P. The result is as follows: 2. Phototransistor junction temperature, Tj phototransistor =60°C+0.9mW * 0.833°C/mW=60.7°C. 1. IRED Junction temperature , TJ IRED=25°C+5.5 mW* 1.667°C/mW=34.2°C. Based on the above calculation, the junction temperatures of both the IRED and phototransistor do not exceed the Tj (max) =125°C. Again, the Tj of the IRED is the dominant factor that influences the case temperature. 2. Phototransistor junction temperature, Tj phototransistor =25°C+0.9mW * 0.833°C/mW=25.7°C. In general, when the device is operating in the digital mode the IRED junction temperature is a dominant factor because the phototransistor, PD will consume less power due to Vce being in saturation. At 60°C, here are the steps that need to be taken: Step #1: Examine how the temperature affects the forward voltage of the IRED. Conclusion The reliability and performance of optocouplers are profoundly affected by thermal factors such as, operating temperature, drive conditions and operating mode (analog or digital). This application note describes methods for calculating the junction temperatures and case temperature to ensure that the device is used properly. By looking at Figure 6.0: Forward voltage and current versus ambient temperature, one can see that VF=~1.05V @ IF=5.0mA> Power consumption, P_IRED=5.25mW. Information and data presented here is subject to change without notice. California Eastern Laboratories assumes no responsibility for the use of any circuits described herein and makes no representations or warranties, expressed or implied, that such circuits are free from patent infringement. © California Eastern Laboratories 01/29/14 4590 Patrick Henry Drive, Santa Clara, CA 95054-1817 Tel. 408-919-2500 FAX 408-988-0279 www.cel.com Page 4